Pilulka Lékárny a.s.

Informace o českých akciích.
K diskusím: Avast; ČEZ; Erste; Kofola; Komerční banka; O2; Philip Morris; obecná diskuze
bulinak
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 42
Registrován: 28 črc 2020, 21:48
Reputace: 14
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od bulinak » 07 říj 2020, 12:03

Tak kdo jde do pilulky? Já už mám připravené peníze na účtu chystám se zadat pokyn :-)

edit zbynhu:// oddělil jsem diskuzi na téma Pilulka z obecného do vlastního vlákna

Gixian
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 901
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 775
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: České akcie – obecná diskuse

Příspěvek od Gixian » 07 říj 2020, 18:58

Jestli jsem dobre pochopil prospekt, zakladni cisla jsou Pilulky jsou nasledujici>

Pri IPO bude P/S 0.51 (P/E nema cenu u prodelecne firmy resit).
Pokud 2024 dopadne jak cekaji, ikdyby se cena akcie do te doby zdvojnasobila na 700 za kus, bylo by P/S 0.42 a P/E 11.9.
Takze pokud bych veril, ze ty jejich odhady se vyplni, rekl bych, ze tu akcii ceka dost silenej rust.

Osobne jsem k tem odhadum trochu skeptickej, 1.6mega unikatnich CR zakazniku v roce 2024 mi prijde fakt nepredstavitelne cislo, kdyz se bavime o objednavani lekarenskeho zbozi po internetu, ale kdo vi - treba to fakt zmaknou. ;)

Drmla
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1217
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Re: České akcie – obecná diskuse

Příspěvek od Drmla » 07 říj 2020, 19:58

Mně kolem toho přijde příliš velký hype. Nepovažuji ten byznys za takové terno jak se z toho dělá. Celé to směřuje k prodeji nějakému velkému hráči. Ale jestli předtím vstoupí na trh konkurence z Německa nebo třeba Amazon, tak to pro investory dobře neskončí. Konkurenční výhody veškeré žádné, marže v odvětví nízké, bariéry pro vstup konkurence minimální...

Nevím no, jsem si jistý, že díky hypu kolem IPO cena vyletí, i nad investicí na otočku uvažuji, ale držet to nebudu.

Gixian
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 901
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 775
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: České akcie – obecná diskuse

Příspěvek od Gixian » 09 říj 2020, 11:58

Ano, vidim to stejne. Mozna mi nejake super vyhody Pilulky unikaji na zaklade toho, ze u nich nenakupuju, ale prijde mi, ze Pilulka ma jedinou konkurencni vyhodu - a to tu, ze zadnou konkrenci nema.

Je to proste eshop, co prodava (volne prodejne) leky - coz ostatni eshopy nedelaji. Jakmile to delat budou, cim se chce Pilulka odlisovat natolik, ze pocita s uplnou dominanci na (nejen) ceskem trhu?

Imanewbie
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 70
Registrován: 07 dub 2020, 13:51
Reputace: 40
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: České akcie – obecná diskuse

Příspěvek od Imanewbie » 09 říj 2020, 14:53

Nějaká konkurenční výhoda tam sice je, ale není to nic, co by nemohl případný nový hráč na trhu rychle změnit. Na druhou stranu vstupem na burzu se dostanou k balíku peněz a věřím, že dotáhnou do konce plánované expanze, takže růst by mohl být udržitelný.
Nějaké články např. zde: https://www.lupa.cz/n/pilulka-cz/

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od zbynhu » 13 říj 2020, 12:43

Vypadá to na velmi úspěšný úpis...

Aktuální stav objednávek na pxstart: https://upis.pxstart.cz/#/offers/detail/11
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Mufimufin
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 274
Registrován: 25 bře 2020, 13:39
Reputace: 41
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od Mufimufin » 13 říj 2020, 12:49

Můj názor - je to jen e-shop. Léky na předpis vydávat na dálku nemůžou. Konkurence přes porovnávače cen zboží je vysoká. Jakmile skončí korona lidi si začnou opět více brát věci v lékárně, protože se nebudou tolik bát. Akcie pak půjdou stejně jako zisky dolů. Doplňkový prodej to nevykompenzuje.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od doonio » 13 říj 2020, 14:33

Mufimufin píše:
13 říj 2020, 12:49
Můj názor - je to jen e-shop. Léky na předpis vydávat na dálku nemůžou. Konkurence přes porovnávače cen zboží je vysoká. Jakmile skončí korona lidi si začnou opět více brát věci v lékárně, protože se nebudou tolik bát. Akcie pak půjdou stejně jako zisky dolů. Doplňkový prodej to nevykompenzuje.
Přesně tak, já snad nikdy v Pilulce nenakupoval, vždy jsem našel přes Heuréku/zboži.cz tucet levnějších variant/lékáren než Pilulka, nechápu ten hype kolem toho a jak již bylo uvedeno, až jsem dorazím Amazon, buďto Pilulku spolkne, nebo to bude sakra velká konkurence.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
eevee
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 36
Registrován: 18 kvě 2020, 00:12
Reputace: 5
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od eevee » 13 říj 2020, 15:12

Též jsem k Pilulce skeptický, větší potenciál bude mít dle mého ta zbrojovka. Na druhou stranu znám kamarádky / kolegyně, co na "Pilulce lékárně" ujíždí :lol: :roll: :roll: :lol: , že je to "prima" shop, takže třeba je tam nějaký skrytý niche potenciál, ještě to budu sledovat, ale do IPO rozhodně nejdu. To spíš bych viděl na zdravotnictví stále zajímavější trh telemediciny.

Mufimufin
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 274
Registrován: 25 bře 2020, 13:39
Reputace: 41
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od Mufimufin » 13 říj 2020, 15:15

Telemedicína bude zajímavá až budou proplácet výkon pojišťovny. Chvíli to mám ten dojem bylo pod výjimkou povoleno při "první vlně" a pak to zrušili.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od Jan » 13 říj 2020, 18:54

Čistě hypoteticky to je třeba o tom, že majitel si uvědomuje rizika podnikání/"reálnou" hodnotu firmy a odhadnul, že pro něj může být výhodné ji prodat na burze právě teď. Panika okolo Covidu, podzimní chřipková sezóna, Covidové restrikce, ... to celkem nahrává on-line distribuci volně prodejných léčiv/doplňků stravy.

Celkově mi přijde systém zdravotní péče naprosto tragický. Pacienti se chtějí uzdravit, medicínské firmy chtějí (draho) prodávat (tedy jim ani o uzdravení nejde, spíše naopak), státy si s tímhle paradoxem pořádně neví rady, takže to běží tak nějak samospádem. Délka dožití se prodlužuje, takže to vypadá dobře (a navíc to jde měřit), kvalita života je ovšem otázka, ale měřit nejde, takže to je celkem fuk. Ale navenek to vypadá, že peníze utracené ve zdravotnictví mají smysl, takže firmy jsou spokojené a politici mají čím mávat před voličskými zraky.
Ve výsledku se pak možná levná (generická) léčba ignoruje, protože by na tom nikdo (tedy medicínské firmy) nevydělal. Medicínské firmy nemají důvod generika testovat a státy se tváří, že tento rozpor neexistuje.

A i když naše zdravotnictví na tom tragicky není (i.e. lije se do něj docela dost peněz), stejně je to bída. Ať už co se týče dostupnosti léčiv tak erudice personálu (čest výjimkám), o zparchantělosti systému ani nemluvě.

Popravdě, když vidím ne/úspěšnost diagnostiky při fyzickém provedení výkonu, telemedicínu si ani nedovedu představit. Jedinej benefit pro pacienta by bylo zálohování "výkonu", kde by pak šlo zpětně dohledat, jak to ve skutečnosti proběhlo. Což je samozřejmě utopie, minimálně z toho hlediska, že závěry se nepíšou podle toho, co říká pacient, ale podle toho, aby to sedělo na diagnózu.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

andrej.novakov
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 376
Registrován: 17 srp 2019, 22:11
Reputace: 183
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od andrej.novakov » 14 říj 2020, 09:28

Jaká ve vlastně konkurenční výhoda Pilulky oproti eshopům typu Benu.cz, Drmax.cz? Umí to něco jiného? Kromě toho, že mi Pilulka přijde poněkud dražší...

Uživatelský avatar
Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 615
Registrován: 16 kvě 2018, 13:27
Reputace: 156
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od Boží mlýn » 14 říj 2020, 21:02

Tak já jsem asi výjimka zdejšího osazenstva. Před půl rokem jsem pilulky znal asi tak jako, že existuje a že to nepotřebuju. Za poslední půl rok jsem tam nakoupil už několikrát. Mohl jsem využít firemní cafeterii, líbí se mi vlastní doprava, která je rychlá a můžete ji sledovat online. Cenově většinou vše kontroluju přes heureku, moje položky byly v segmentu těch nejlevnějších eshopů, kde bych s dopravou dal víc. Za měsíc čekáme přírůstek do rodiny a několikrát jsme tam vzali těch věcí rovnou víc. Takže za mě maximální spokojenost a pokud budou cenově přijatelní, proč ne.
Velké díky všem uživatelům, kteří využili můj doporučující odkaz na portu umístěný v profilu! Opravdu si toho vážím :thumbup:

Drmla
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1217
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od Drmla » 14 říj 2020, 23:04

Co se týká samotného nakupování, tak u Pilulky realizuji tak jednu objednávku z deseti. Většinou nevychází nejvýhodněji, ani když odfiltruji pofidérní eshopy a zbudou už jen normální. A jinak pro mě nemá žádný benefit.
Vzhledem k tomu, že už je na horní hranici upisovací ceny tak už nad investicí neuvažuji vůbec.

bulinak
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 42
Registrován: 28 črc 2020, 21:48
Reputace: 14
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od bulinak » 15 říj 2020, 09:18

Můžeš získat cashbach přes Tipli, jde zaplatit s Benefit-plus, dostáváš kredity na další nákup, jako investor přes opportunity máš VIP členství s dopravou zdarma... Mě se to líbí ;)

Drmla
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1217
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od Drmla » 15 říj 2020, 11:09

To jsou věci, které mi jen komplikují nákup. Já chci co nejpřehlednější eshop, jednoduché objednání a rychlé dodání. Víc mě nezajímá. Řešit nějaké registrace, tím spíše u třetí strany, hledat nějaké kódy, hlídat stav nějakých benefitových bodů, které beztak mi všude jen propadnou, vlastní doprava se mě na venkově netýká...
Prostě nemám žádný důvod proč preferovat zrovna tento e-shop oproti jiným.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od vyvar z ovaru » 15 říj 2020, 13:43

bulinak píše:
15 říj 2020, 09:18
Můžeš získat cashbach přes Tipli, jde zaplatit s Benefit-plus, dostáváš kredity na další nákup, jako investor přes opportunity máš VIP členství s dopravou zdarma... Mě se to líbí ;)
Tipli pouzivam, ale stejne nakonec vyjdou lepe na objednani uplne jiny lekarny. Preferuju osobni odber, jsem blizko jak Pilulce, tak Dr. Max, Benu a Brnenske lekarne (tam byva zpravidla nakup nejlevnejsi skoro vzdy). Pilulku jsem pouzil zatim 1x v zivote. A z investicniho hlediska takhle na prvni pohled mezi Pilulkou a konkurenci nevnimam zadnej rozdil.

barahir
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 670
Registrován: 20 čer 2017, 20:27
Reputace: 150
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od barahir » 16 říj 2020, 08:50

1 LOT jsem si chtěl koupit, i když jste mě trochu zviklali, tak ještě uvidím. Pilulka je úplně normální shop, jako všechny ostatní, párkrát jsem tam nakoupil, kvůli ceně samozřejmě. Což vidím jako hlavní problém s konkurencí. Lékárna má už z principu téměř 0 % reklamací, tzn. eshop nemá žádnou přidanou hodnotu oproti nákupu třeba elektroniky na alze (příklad), kde lidi nakupujou, protože vědí, že ten záruční servis je tam bezproblémovej. A léky jsou všechny stejný, takže pokud začne jinej eshop, klidně i ta alza, prodávat léky levnější, lidí koupí tam. Konkrétně u alzy by ani ta cena nebyla rozhodující.

Co teda vidím jako přidanou hodnotu je ta síť lékáren, kde vám můžou poradit a že snad půjdou výhledově kupovat online i léky na předpis, což by asi mohli vydávat přes lékárnu, ale pochybuju, že přes alzu. Konkurence typu Dr. Max má ještě tu výhodu, že má řadu léků/doplňků pod vlastní značkou, tzn. předpokládám vyšší marži. Tohle myslím Pilulka nedělá. Ani nevím, jestli ty kamenné pobočky Pilulce patří, spíš si myslím, že je to franšíza. Zase otázka, jestli je to lepší nebo horší. Taky souhlasím s tím, že to Kasové prodají velkému hráči, protože tohle už jednou udělali.

Nebude to na "hlavní" pražské burze, ale na burze Start. Máte s tím někdo zkušenosti? Já bych to koupil spíše jako spekulaci, krátkodobě. Tak jestli tam pak není problém prodat?

jkjk
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 281
Registrován: 11 dub 2018, 22:59
Reputace: 182
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od jkjk » 19 říj 2020, 10:32

Všechno upsáno za maximální cenu (424,-)
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/451 ... acuje.html

První den obchodování bude pondělí 26.10.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilulka Lékárny a.s.

Příspěvek od doonio » 21 říj 2020, 19:23

Dovolím si zkopírovat zajímavý názor z jedné FB skupiny, s kterým naprosto souhlasím, jen to neumím popsat tak fundovaně (credit: Josef Frýza):
S dovolením se podělím se o vlastní názor k Pilulce (neručím za správnost všech informací co jsem posbíral, udělejte si vlastní analýzu), protože nějak nechápu ten poprask kolem. Celkem by mě zajímalo, kolik „investorů“ si opravdu prošlo finanční výkazy a další zdroje namísto toho, aby se jen nechali masírovat prezentacemi, jak firmě úžasně rostou tržby a jak „expanduje“ do zahraničí. Lituji všechny, kteří si myslí, že do Pilulky investují a neví o tom, že se jedná o spekulaci (ti co vědí, že a na co spekulují dál číst nemusí), protože se v podstatě jedná o start-up, který spolehlivě pálí všechny prostředky co do něj přijdou (a ani to nestačí) a jediný hnací motor je víra v bratry Kasovi a jejich až nerealisticky pozitivně naladěný plán růstu. Aktuálně z toho nejlíp vyšlo Wood&Co, které po IPO získá krásný bonus (cca 25mil Kč) k tomu, co do firmy již vložilo a stává se to pro ně risk-free záležitostí (proč to potom nepropagovat jako dlouhodobou investici, že?). Z finančních výkazů je jasné, že IPO (na které si zřídili úvěr na 20mil Kč) byla jediná možnost, jak získat ještě nějaké prostředky (navíc bezúročně) a pokračovat v tom chrtím závodě co započali, protože Pilulce narůstají dluhy i úroky a banky už jim v podstatě nemají co dalšího zastavit, takže jim dál nepůjčí, už tak od 2018 nedokázali naplnit ukazatele pro splácení úvěrů a v 2021-2023 musí doplatit velkou část dluhů, na což nemají mimo IPO kde vzít. Celkem „zábavný“ je fakt, že firmě Pilulka Lékárny, a.s. (nemluvím o celé konsolidované skupině, ale o Pilulce, na které celá tato skupina stojí) zůstalo na konci roku 2019 na účtech celých, slovy, devět tisíc Kč, no aspoň, že si marketing zvládl ten rok vyplatit 8.5mil Kč, které čerpal z cizích zdrojů, protože každý rok z vlastního hospodaření jen navyšují neuhrazené ztráty (možná poslední výplata před tím, než přišla spásná myšlena na IPO?). Šance toho, že se jim opravdu úspěšně povede expanze do Rumunska a Maďarska je dle mě tak 5+/-5% (jen pro představu tak vyzdvihované expanze měli v 2019 v Rumunsku 7 zaměstnanců a v Maďarsku nemají dodnes ani certifikace k prodeji léčiv). A když už náhodou se jim podaří v mnohem tvrdší konkurenci se udržet, tak jejich výhled marží, na kterých celý ten kolotoč stojí, je hodně nadsazený. Růstový příběh by měl stát alespoň na konkurenční výhodě, díky které se dá expandovat a dlouhodobě z ní těžit, ale mají jen silnou konkurenci s lepším finančním zázemím, navíc ani v Česku se už dál rozšiřovat tak razantně nebudou, protože není kde (počet lékáren na počet osob je již nasycený a většina stávajících lékáren už je součástí nějakého celku, takže zbývá „jen“ online s velkou konkurencí). Ve výsledku je to tedy spekulace na to, že management (mmj. finančním ředitelem je člověk ze Zootu, který je v insolvenci – čti „ochrana proti těm naivním co nám dali prostředky“) dokáže firmu včas stabilizovat a prodat. Jako spekulace je Pilulka na vlastním zvážením (prodat co nejdříve po IPO nebo doufat?), jako investice je to nesmysl (nechápu, jak se tady může debatovat o nějakých dividendách, i samotná cena úpisu 424Kč/akcii je dle oficiální analýzy férové ceny předražená o cca 25%).
Naposledy upravil(a) doonio dne 21 říj 2020, 21:28, celkem upraveno 1 x.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Dawe, JardaBr a 7 hostů