Dividendové investování

Informace o zahraničních akciích.
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 440
Kontaktovat uživatele:

Dividendové investování

Příspěvek od Joshua » 01 kvě 2020, 13:57

Zakládám nám již dříve avizované vlákno k dividendovému investování. Další slíbená vlákna již brzy ;) .

Úvodem zmíním, že dividenda je jen jednou z možností, jak může být investor z dlouhodobého držení akcie odměněn. Společnost může dále přistoupit k zpětnému odkupu svých akcií nebo pochopitelně část peněz investovat zpět do svého byznysu. Všechny tyto činnosti mají pozitivní vliv na výslednou cenu akcie.

Investoři mají rádi, pokud je dividenda každý rok pravidelně navyšována. Existují společnosti, které navyšují pravidelně 25 let v kuse (tzv. dividendoví aristokraté) případně 50 let (dividendoví králové). Níže je potom srovnání divi aristokratů s indexem SP500.

Dividend_Aristocrats_vs_SP_500_Annual_Returns_2.jpg
Dividend_Aristocrats_vs_SP_500_Annual_Returns_2.jpg (90.63 KiB) Zobrazeno 775 x

Výhody dividendových akcií:
- Dividendové akcie poskytují investorům pravidelný příjem, který může být dále reinvestován.
- Akcie, které vyplácí pravidelně dividendy zpravidla při poklesech cen propadají méně.
- Zároveň tyto akcie mají většinou vyšší kumulativní výnosnost (dividenda + kapitálový příjem).
- Dividendy mohou být vnímány jako jistější cesta pohybu kapitálu směrem k investorům. Např. v případě nezodpovědného managementu a akvizic, které nemusí mít předpokládanou návratnost.
- Aristokraté a králové jsou zpravidla společnosti s dlouhou tradicí a jedinečnými konkurenčními výhodami.

Nevýhody dividendových akcií:
- Dividenda je zdaněna 15%, což pochopitelně snižuje celkový výnos. Pokud například držíme společnost, která veškerý zisk reinvestuje a dodržíme časový test nemusíme daň platit vůbec.
- Výplata vysokých dividend akcionářům nemusí být vždy ten nejlepší á nejefektivnějších způsob jak společnost může naložit s cashflow.
- Aristokrati a králové většinou tolik neinovují jako menší podniky. Občas se jedná o dinosauří společnosti.

Užitečné odkazy:
Více k dividendovým aristokratům (suredividend.com)
Proč se stát dividendově růstovým investorem (investicnigramostnost.cz)
Dividendové investování, seriál(winpes.cz)

grill
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 49
Kontaktovat uživatele:

Re: Dividendové investování

Příspěvek od grill » 01 kvě 2020, 14:03

Jsem zvědav jak řady aristokratů a králů do konce roku prořídnou.

scoutus
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od scoutus » 01 kvě 2020, 14:38

trosku jsem nepochopil todle
- Dividenda je zdaněna 15%, což snižuje celkový výnos. Při dodržení časového testu (a držení společnosti, která veškeré zisky reinvestuje) nemusíme daně platit vůbec.

vyzniva z toho jako by clovek byl potrech letech drzeni osvobozen i od dane z dividendy ale tak to neni, ne ?

// pardon, možná jsem to blbě popsal. Mělo to být srovnání dividendové akcie a nedividendové akcie. Daně z dividend je pochopitelně potřeba platit pořád. Zamyslím se nad lepší formulací :) Joshua

Ankor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 193
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 01 kvě 2020, 14:50

Někde jsem narazila na zmínku, že letošní situace je natolik výjimečná, že nevyplacení divi u aristokratů by nebylo důvodem je suspendovat. Ale těžko říct, jestli to nebyl jen návrh. Zdroj - USA.

Gixian
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 63
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 01 kvě 2020, 16:58

Ankor píše:
01 kvě 2020, 14:50
Někde jsem narazila na zmínku, že letošní situace je natolik výjimečná, že nevyplacení divi u aristokratů by nebylo důvodem je suspendovat. Ale těžko říct, jestli to nebyl jen návrh. Zdroj - USA.
Jako napad hezkej, a vzhledem k okolnostem i relativne fer - ale neztrati pak ta nalepka cela smysl? Jakoze se jednou bude rikat, ze dividendovy kral je firma, ktera nepretrzite uz 50 let zveda dividendy, teda krom let 2020, 2021, 2032 a 2040? Podle me by meli nevymyslet kraviny a pekne oddelit zrno od plev! :)

scoutus
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od scoutus » 01 kvě 2020, 17:27

tak teoreticky muzou klidne ted, stejne jako shell, cutnout divi na pul roku a tu posledni navysit a neprijde se o ten titul ne ? :)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 535
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 01 kvě 2020, 18:10

Mě je tedy úplně jedno, jestli je to aristokrat nebo král, zajímá mě jedině, jestli je firma kvalitní, zdravá a nepředlužená..
"Aristokrati" aby vypadali před investory hezky a nezklamali jejich dividendová očekávání, tak se radši zadluží až po uši, aby na ty dividendy měli ;)
Chevron koukám má payout 313%, takže si na divi nejspíš půjčuje, při té ceně ropy. To už je mi sympatičtější Shell, který zkrouhne divi vzhledem k situaci s levnou ropou aby neohrozil své hospodaření a je mu stejně jako mě zcela šumák, jestli bude aristokrat nebo ne :)

scoutus
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od scoutus » 01 kvě 2020, 19:14

z divi aristokratu drzim snad jen atat ... tak trochu doufam, ze ten cut divi nechysta a dlouhodobe se to vyplati me asi jako o2 u nas takove protikrizove zabezpeceni :-) ale treba se pletu

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 01 kvě 2020, 19:20

Taky bych řekl, že se teď spíš telefonuje víc a tak T nemá důvod divi snižovat. To ropné firmy ten důvod opravdu mají. Záleží na předmětu podnikání..

Victor Nettoyeur
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 02 kvě 2020, 00:12

GOGO7 píše:
01 kvě 2020, 19:20
Taky bych řekl, že se teď spíš telefonuje víc a tak T nemá důvod divi snižovat. To ropné firmy ten důvod opravdu mají. Záleží na předmětu podnikání..
mozna kvuli sve nemale zadluzenosti?:) https://howmuch.net/articles/americas-b ... orate-debt
T uz davno neni ciste telco firma, svym nakupem Warneru uz si hraji taky na jinem pisecku

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 02 kvě 2020, 07:00

Utility jako třeba telekomunikace /nebo vodárny apod./ jsou tradičně obvykle nejzadluženější. Taky první 3 firmy v tom přehledu jsou telekomunikace - T, VZ, CMCSA. Tyto firmy mají dluhy dlouhodobě a přesto pravidelně vyplácejí dividendy.
T je vždy brána jako telekomunikační firma. Výčet těch firem s velkými dluhy vypadá jako pěkný přehled aristokratů :) .
Nemyslím, že kvůli dluhu by třeba IBM nebo Oracle byly nějáké nekvalitní firmy. Některé firmy svůj dluh používají na svůj rozvoj, některé na svoji záchranu /nyní třeba malé ropné firmy/ nebo třeba na udržení dividendy.
Ty vysoké dluhy je ale také třeba srovnat s tržní kapitalizací firem. Uváděné firmy jsou největší giganti ekonomiky USA.
Při přepočtu na velikost firmy nevypadá pak dluh těch firem ani zdaleka nijak hrozivě ;)
Je dobré sledovat velikost dluhu ve vztahu k velikosti firmy, k čemu je dluh firmou využíván a hlavně jaký je vývoj a rychlost zadlužování v čase.

jejinka
Gold pen
Gold pen
Reputace: 435
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 02 kvě 2020, 09:42

Však ta vizualizace obsahuje podle barviček i Debt to equity ratio.

Victor Nettoyeur
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 02 kvě 2020, 12:18

GOGO7 píše:
02 kvě 2020, 07:00
Utility jako třeba telekomunikace /nebo vodárny apod./ jsou tradičně obvykle nejzadluženější. Taky první 3 firmy v tom přehledu jsou telekomunikace - T, VZ, CMCSA. Tyto firmy mají dluhy dlouhodobě a přesto pravidelně vyplácejí dividendy.
T je vždy brána jako telekomunikační firma. Výčet těch firem s velkými dluhy vypadá jako pěkný přehled aristokratů :) .
Nemyslím, že kvůli dluhu by třeba IBM nebo Oracle byly nějáké nekvalitní firmy. Některé firmy svůj dluh používají na svůj rozvoj, některé na svoji záchranu /nyní třeba malé ropné firmy/ nebo třeba na udržení dividendy.
Ty vysoké dluhy je ale také třeba srovnat s tržní kapitalizací firem. Uváděné firmy jsou největší giganti ekonomiky USA.
Při přepočtu na velikost firmy nevypadá pak dluh těch firem ani zdaleka nijak hrozivě ;)
Je dobré sledovat velikost dluhu ve vztahu k velikosti firmy, k čemu je dluh firmou využíván a hlavně jaký je vývoj a rychlost zadlužování v čase.
Tady to Moodys docela vystizne komentuje: https://www.moodys.com/research/Moodys- ... -PR_418323, ale urcite nejsou z DA jediny v teto ratingove tride, nedavno vysel pekny prehled tady: https://seekingalpha.com/article/433057 ... lity-score.
Jde mi o to, ze uroky jim berou slusny podil z obratu a kdyz se podivam na to, ze cena ATT jde cca 20 let bokem, tak ty tucne dividendy tam jsou fakt to jedine co dela T zajimave. Nerad bych videl, aby si na vyplaceni museli pujcovat (odhaduju ze by pak spadli do junks?).
Warneri tedkom nevydelavaji, ale dluhy se hold platit musi...HBO max by to mohlo trosku nakopnout, ale dneska uz tom streamingu je docela slusna konkurence a v 5G to bude imo stejne.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 02 kvě 2020, 12:46

Zajímavá info. Sám akcie T nemám, není to můj šálek. Na dividendy si snad ještě nepůjčuje.
Ten druhý přehled mě zvlášť potěšil, zjistl jsem že držím pár firem s ratingem excellent a exceptional, aniž bych kdy zkoumal, zda jsou to nějácí aristokrati. Stačí mi, že jsou to kvalitní firmy :)
Hodnocení 64 aristokratů je z počátku března 2020. Je otázka, co s jednotlivými firmami udělá epidemie i nízká cena ropy..

Booboo
Silver pen
Silver pen
Reputace: 98
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 02 kvě 2020, 13:40

Odskočil by som od (T) k orange: (ORAN)
Tento týždeň som dokupoval akcie orange po 12,03 usd a včerajšie výsledky za 1Q 2020 tiež neboli zlé, ale na cene akcii sa to nie je vidieť - čakal som tiež nejaký odraz vyššie. Niečo mi asi uniká?
https://www.gurufocus.com/stock/ORAN/summary
https://www.orange.com/en/Investors/Res ... ed-results
IBM, T, ORAN, WBA, TOT, NRG, EQNR, IRM, VTR, APLE, PDCO, ČEZ, O2, MONETA, KOMBA, P2P - EstateGuru,

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 02 kvě 2020, 13:59

Orange má stabilní výsledky a dostatečný cash. Takže je otázka proč cena akcie klesá. Drží se stále v sestupném trendu. Kdybych měl o akcie zájem, zbystřil bych někde pod 10 dolary. Zdá se že francouzské firmy jsou všeobecně neoblíbené, když se tak dívám na screener finviz. A není celkem divu, ekonomika země kde se víc stávkuje než pracuje ani nemůže být moc oblíbená ;)

scoutus
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od scoutus » 02 kvě 2020, 14:19

ted po drobnym padu planuju asi XOM ale jen nejak lehce... pod 40 bych nabral vic

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 02 kvě 2020, 14:28

Včera jsem koupil něco málo akcií Southwest Airlines /LUV/ - létají stále, a lehce riskantně také Cenovus Energy /CVE/ - sázka na budoucí růst ceny ropy. Jako jedna z mála ropných firem vypadá vcelku zdravě ;)
Další zdá se zdravé ropné firmy by mohly být ConocoPhillips /COP/ a EOG Resources /EOG/.

pavelotb2016
Silver pen
Silver pen
Reputace: 48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavelotb2016 » 02 kvě 2020, 14:38

Bude zajimave jestli pred 19.5. kdy expiruji cervnove oil futures, vyklesa opet ropa a zda-li CPE, PUMP a podobne budou reagovat jako v v dubnu...pocitam, ze se to diky stale jeste neredukovane tezbe a mizerne poptavce bude opet rolovat...?

Sent from my iPhone using Tapatalk

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 02 kvě 2020, 14:43

To bude určitě zajímavé. Já budu u svého stroje připraven :)

Odpovědět