Koronavirus (Mintos)

web: www.mintos.com
Odpovědět
TomasZ
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Koronavirus (Mintos)

Příspěvek od TomasZ » 23 bře 2020, 19:25

Ahoj,

asi to tu teď bude všude, ale přímo téma jsem na to neviděl (pokud ano, sorry). Jak se chováte v současné situaci? Jste součástí "runu" na Mintos? Když vidím teď ty počty půjček na PM a SM a rostoucí úrokové sazby, tak je vidět, že ten "run" má asi poměrně masivní rozměry. Navíc pro ty z nás, kdo investujeme většinu v EUR, se aktuálně zisk na kurzu pohybuje minimálně mezi 5-10 % při konverzi do CZK a u toho si člověk zaparkuje dočasně peníze do nějakého bezpečnějšího přístavu.

Já tedy vypnul autoinvesty a protože točím krátkodobé půjčky, tak se chci bez nějaké velké paniky (výprodej na SM s velkou slevou, atd.) zbavit části portfolia, převést ho do CZK na účet v normálně v bance, vydělat na kurzu a s již menší expozicí vůči Mintosu čekat, jak byl jejich business model připraven na krizi. Pokud dobře, brzo se tam vrátím (předpokládám, že se tou dobou také - doufejme - vzpamatuje CZK). Nebo to pak dát do akcií a zkusit se svézt na pokrizové vlně... :-)

Asi nebudu moc originální, ale i tak mě zajímá, jak to máte vy?

SomeoneWhoCare
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 49
Kontaktovat uživatele:

Re: COVID-19

Příspěvek od SomeoneWhoCare » 23 bře 2020, 19:46

Stejně. Tedy nic netočím, jen pomalu snižuji expozici s minimální slevou.

Přesun částečně na DEGIRO, zbytek do CZK za super kurz.

scoutus
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od scoutus » 23 bře 2020, 20:08

povedlo se mi vyvest 50% portfolia s minmalni slevou (0,2) vse prevest se ziskem do korun. ted rozdeluju dosle penize na polovinu, za pulku kupuju na sm s vyraznou slevou (15+) u vybranach LO (idkzch, credistar, iute, delfin) a pulku opet prevadim pryc

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 506
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 23 bře 2020, 20:11

Myslím, že spousta lidí má nyní podobnou strategii.
Zajímal by mě pohled třeba Němců, kteří tam nemají to velké lákadlo exitu v podobě směnného kurzu. Koruna natolik oslabila, že aktuálně směna zpět a případný návrat později vydělá až moc hezké peníze.

Problém je samozřejmě likvidita. S mega slevami neprodávám, nejsem toho názoru, že celý Mintos padne, aby mi to za to stálo. A zpátky na účet teď skoro nic nechodí, takže o stahování se nemůže být moc řeč.

Celkem zajímavý se může ukázat graf proinvestovaných půjček za jednotlivé měsíce. Propad bude zhruba na úroveň rok zpátky. Což je sice mega propad, ale zároveň pořád obrovské množství peněz.
Mintos.jpg
Mintos.jpg (115.47 KiB) Zobrazeno 832 x

TomasZ
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomasZ » 23 bře 2020, 20:18

zbynhu píše:
23 bře 2020, 20:11
Myslím, že spousta lidí má nyní podobnou strategii.
Zajímal by mě pohled třeba Němců, kteří tam nemají to velké lákadlo exitu v podobě směnného kurzu. Koruna natolik oslabila, že aktuálně směna zpět a případný návrat později vydělá až moc hezké peníze.

Problém je samozřejmě likvidita. S mega slevami neprodávám, nejsem toho názoru, že celý Mintos padne, aby mi to za to stálo. A zpátky na účet teď skoro nic nechodí, takže o stahování se nemůže být moc řeč.

Celkem zajímavý se může ukázat graf proinvestovaných půjček za jednotlivé měsíce. Propad bude zhruba na úroveň rok zpátky. Což je sice mega propad, ale zároveň pořád obrovské množství peněz.

Mintos.jpg
Díky, dobré postřehy navíc. To porovnání s rokem zpět je zajímavé. Já taky myslím, že to celé nepadne, navíc poměrně striktně točím jen top poskytovatele a čekám, že nyní popadají (doufám) ve větším množství spíš slabší kusy. A Mintos po zavedení pending payments snad už v nějakém zásadním riziku není. Je super, že ten kurzový rozdíl nemají zdaleka všichni, kdyby to tak bylo, byl by to asi ještě mnohem větší fičák :-).

Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 202
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 23 bře 2020, 20:26

Já své eura na Mintosu nechávám. Jak říká zbyhnu, stejně bych toho moc nevybral. Alespoň je Mintos jedním z aktiv, co vydělává, i když se ve světě děje, co se děje. Teď holt budeme muset zkousnout ty dočasné ztráty na akciovém trhu, ale Mintos jede dál - dokonce ještě lépe než předtím (tedy za předpokladu, že nějací zásadní poskytovatelé nepopadají). V akciích mám mnohem větší peníze než na Mintosu a stejně bych žádné peníze jen tak nedržel, ale nakupoval bych za ně v tomto období propadu.

P.S.: Přejmenoval jsem toto vlákno a zároveň to ve volné diskuzi, aby se nám nepletly titulky. Když má člověk otevřených třeba více panelů v prohlížeči, nebylo hned zřejmé, ve které diskuzi se nachází.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 431
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 23 bře 2020, 20:27

Vybral jsem 50% vkladu, zatim drzim v Eurech a postupne posilam na Degiro (kvuli limitu 2 500 E). AI stopnuty, ale prakticky uz nic nechodi.

Booboo
Silver pen
Silver pen
Reputace: 94
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 23 bře 2020, 20:52

zbynhu píše:
23 bře 2020, 20:11

Mintos.jpg
zároveň pořád obrovské množství peněz, alebo obrovské množstvo potenciálnych dlžníkov = dlhu. :|

jejinka
Gold pen
Gold pen
Reputace: 339
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus (Mintos)

Příspěvek od jejinka » 23 bře 2020, 21:05

S velkou slevou - 10% jsem prodala část ptf, ono v tu dobu Mintos nejel, na SM se nedalo nic protlačit a když se to tam dostalo, tak slevy už zase byly o kus jinde, tak jsem to napálila.. Nikdo mi nevymluví, že SM nebyl brzděný schválně, Mintos potřeboval čas vymyslet a představit změny... Každopádně prodala jsem tedy celkem asi 20% ptf a vyvedla ven - průběžně investuji do akcií. Teď by se dalo v pohodě na Mintosu prodávat, SM už funguje, ale mám třeba hodně ve Wowwo, Delphin, Stik credit, Creditstar, kde se pohybují slevy 15 -20%, což mi přijde úplně mimo vůči riziku. A je to dáno množstvím panikařících lidí, nikoliv rizikovostí jako takovou, někteří horší poskytovatelé se prodávají s menšími slevami - drží je odolnější investoři. Taktéž na mě působí pozitivně zaváděná opatření. Takže neprodávám už nic. Naopak skupuji nejvyšší slevy, když je za co.

Yaro
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yaro » 23 bře 2020, 21:29

Ja som predal finko a zacal nakupovat credistar, mogo, delfin, iute s viac ako 15% zlavou a YTM nad 30%

BJA
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BJA » 23 bře 2020, 23:49

Yaro píše:
23 bře 2020, 21:29
Ja som predal finko a zacal nakupovat credistar, mogo, delfin, iute s viac ako 15% zlavou a YTM nad 30%
Jakou si musel dát slevu, aby se ti prodalo Finko? :shock:

marek.k
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marek.k » 24 bře 2020, 07:34

vyvar z ovaru píše:
23 bře 2020, 20:27
Vybral jsem 50% vkladu, zatim drzim v Eurech a postupne posilam na Degiro (kvuli limitu 2 500 E). AI stopnuty, ale prakticky uz nic nechodi.
jaký limit 2 500 E máš na mysli?

Yaro
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yaro » 24 bře 2020, 07:56

BJA píše:
23 bře 2020, 23:49
Yaro píše:
23 bře 2020, 21:29
Jakou si musel dát slevu, aby se ti prodalo Finko? :shock:
predaval som cez vikend, mal som stastie len -10%

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 431
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 24 bře 2020, 09:39

marek.k píše:
24 bře 2020, 07:34
jaký limit 2 500 E máš na mysli?
Kdyz na Degiru drzis vic jak 2 500 E, tak ti z toho strhavaji penize. Do tohoto limitu to Degiro kompenzuje.
https://www.degiro.cz/o-spolecnosti-deg ... 1582185478

Odpovědět