Forward Flow

web: www.mintos.com
Dragan
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Forward Flow

Příspěvek od Dragan » 12 bře 2020, 15:52

https://blog.mintos.com/introducing-a-n ... ward-flow/

Co si o tom myslíte? Vypadá to jako mintos verze podílového fondu. Nebo? :?:

pager
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 96
Kontaktovat uživatele:

Re: Forward Flow

Příspěvek od pager » 12 bře 2020, 16:00

Podilovy fond ne, ale chapu tu vyhodu, jakou z toho Mintos muze mit.

Je to nastroj, diky kteremu budou mit vice predvidatelny objem penez k dispozici (resp. predvidatelny aspon smerem dolu). Pokud nekdo pouziva Mintos rozumne (tzn. Autoinvest + sekundarni market na prodeje; zadny Invest&Access, zadny smiseny odpad), tak Mintos tezko predpovida, jestli penize vybere v prubehu dalsich 2 tydnu nebo 2 let.

Vic nez nejaky "podilovy fond" mi to pripomina casove omezene ucty od Ibanwallet (https://www.ibanwallet.com/accounts).
Nicmene nepouzivam ani jedno a asi ani neplanuju.

gulliver
Silver pen
Silver pen
Reputace: 64
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gulliver » 12 bře 2020, 17:25

pager píše:
12 bře 2020, 16:00
Podilovy fond ne, ale chapu tu vyhodu, jakou z toho Mintos muze mit.

Je to nastroj, diky kteremu budou mit vice predvidatelny objem penez k dispozici (resp. predvidatelny aspon smerem dolu). Pokud nekdo pouziva Mintos rozumne (tzn. Autoinvest + sekundarni market na prodeje; zadny Invest&Access, zadny smiseny odpad), tak Mintos tezko predpovida, jestli penize vybere v prubehu dalsich 2 tydnu nebo 2 let.

Vic nez nejaky "podilovy fond" mi to pripomina casove omezene ucty od Ibanwallet (https://www.ibanwallet.com/accounts).
Nicmene nepouzivam ani jedno a asi ani neplanuju.
ten Iban vypada docela zajímavě, jestli chápu správně, tak za 100K CZK budu mít 4% p.a. když to tam ponechám 4 roky?

Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 202
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 12 bře 2020, 17:35

Pokud z toho vytřískám vyšší úrok za cenu toho, že tam ty peníze musím nechat několik let, tak mi to přijde super a ocením to, stejně tak jako mnoho dalších investorů. Jestli to je ale jen další verze Invest & Access (ale bez možnosti výběru), tak to bude ostuda.

gulliver
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gulliver » 12 bře 2020, 18:36

Vypadá to zajímavě, ale nedalo by se říct, že tomu zcela rozumím :D, týdně teda budu dostávat jen úroky nebo i část jistiny? A nějak jsem nepochopil to s tím když se opozdí ta půjčka v tom FF která pak má být nahrazena jinou půjčkou. A také to, že není zaručena uroková sazba.

gulliver
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gulliver » 12 bře 2020, 19:32

a toto je trefa do černého (viz diskuze pod tím):
naigoreip
This at last stops the pretence that we are investing in individual loans. We are not. The LOs already manipulate reimbursements and go to a lot of trouble in pretending that we are investing in individual loans. We are investing in LO. In this way, it is perfectly clear.

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 13 bře 2020, 00:27

gulliver píše:
12 bře 2020, 18:36
Vypadá to zajímavě, ale nedalo by se říct, že tomu zcela rozumím :D, týdně teda budu dostávat jen úroky nebo i část jistiny? A nějak jsem nepochopil to s tím když se opozdí ta půjčka v tom FF která pak má být nahrazena jinou půjčkou. A také to, že není zaručena uroková sazba.
Já to pochopil takto: Že se budou týdně dostávat jen úroky a jistina tam bude ležet tak dlouho, na jak dlouho si dopředu z možností vybereš. Když se opozní půjčka, tak úrok dostaneš jen když dlužník zaplatí. Když nezaplatí 60 dní, tak nepřijde odkup (ve smyslu, že dostaneš jistinu a úroky), ale tu půjčku nahradí jinou, ale úroky z té minulé (kde dlužník neplatil) žádné nedostaneš, ale začnou běžet nové z té půjčky, kterou tam dodal a pokud dlužník bude platit, tak budeš dostávat i úroky a pokud ne, tak se to bude opakovat. Četl jsem to ale jen jednou narychlo, tak je možné, že jsem to pochopil blbě.

Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 202
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 13 bře 2020, 00:39

Co jsem přišel domů, tak jsem se na to teprve podíval přímo na platformě. Myslel jsem, že to bude úplně nová kategorie, jako ten I&A, ale on je to jen typ půjčky, takže na PM/SM je to jen nějaký konkrétní řádek, jako každá jiná půjčka. Pro nás je tedy důležité jen toto (opakuji, co bylo řečeno, jen krátím):
  • Úrok je vyplácen týdně. Jedná se o agregát úroků zahrnutých v jednom Forward Flow kusu. Kapitál zůstává zainvestovaný po celou dobu trvání.
  • Buyback garance jen vymění půjčku za jinou. Pokud není jiná, dojde k vykoupení jak u standardní půjčky s buybackem.
  • To, jestli je úrok garantovaný nebo ne, se odvíjí čístě od poskytovatele. V tabulce poskytovatelů prostě musí mít označeno, že platí úroky i v prodlevě splácení. To je tedy úplně stejné chování jako u normální půjčky.
  • Podle FAQ by se defaultovaná půjčka (tedy ta bez buybacku) měla chovat úplně stejně jak ta s buybackem. Každopádně v aktuální nabídce žádná Forward Flow půjčka bez buybacku není. Možná FF vždy bude s buybackem, to zatím nevíme.

gulliver
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gulliver » 13 bře 2020, 01:02

No co na to říct, už to tak lákavě nevypadá.
Teoreticky může i nastat, že vlastně žádné úroky nedostanu po celou dobu :D akorát se mi pak případně vrátí money za jistinu.

slonik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slonik » 13 bře 2020, 17:41

Mě se to docela líbí. Pokud to chápu správně, tak je to taková garance přísunu půjček daných parametrů po sjednanou dobu. Samozřejmě si to bude chtít vybírat poskytovatele a uvažovat nad nabízeným úrokem (ten je oproti maximálním nabídkám o fous nižší). Jen mi není jasné, co se stane, když poskytovatel nebude mít dostatek nových oveček, které by byly ochotny si půjčit za poměrně vysokou aktuální sumu. Informace o vykoupení se týká pouze půjček v prodlení. Když takové nebudou (teoreticky to možné je), fakt nevím, co se stane.

MirEgg
Silver průpiska
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MirEgg » 13 bře 2020, 17:51

Já z toho pochopil, že výše úroku není garantovaná a podle situace na trhu tam LO může začít dávat i níže úročené půjčky. Takžde děkuji, nechci :mrgreen:

EaSy
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od EaSy » 13 bře 2020, 18:42

Podle mě ten prearanged interest rate bude platit po celou dobu FF půjčky. Jediné, co tam zmiňují je nějaký šum, takže výsledný interest rate nebude 14%, ale třeba 13,85% u 14% FF půjčky, ale to se děje normálně i dnes. Ale to, že by do 14% FF začali dávat 11% půjčky, to si nemyslím.

MirEgg
Silver průpiska
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MirEgg » 13 bře 2020, 20:16

Teď když FF popisují u Varksu, tak to fakt vypadá na "termíňák" na rok za 15% s týdenním vyplácením úroků. Ovšem od 5000 EUR, tudíž přecejen nejsem cílová skupina :lol:

jejinka
Gold pen
Gold pen
Reputace: 339
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 13 bře 2020, 20:53

Mně z toho vyplývá, že neplatí úroky v prodlení. Pokud by se hypoteticky stalo, že z toho mixu úvěrů v jednom FF úvěru budou všechny půjčky opožděné, tak z toho investor neuvidí ani cent na úrocích. Je to tak?

A dále mě zajímá, jestli Mintos úvěruje přímo LO, tedy, když teď emitovali Varks za 150t euro, tak ty peníze poskytla Mintos Finance Varksu a teprve zpětně se to snaží profinancovat na tržišti Mintos?

EaSy
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od EaSy » 13 bře 2020, 22:35

jejinka píše:
13 bře 2020, 20:53
Mně z toho vyplývá, že neplatí úroky v prodlení. Pokud by se hypoteticky stalo, že z toho mixu úvěrů v jednom FF úvěru budou všechny půjčky opožděné, tak z toho investor neuvidí ani cent na úrocích. Je to tak?
Bohužel to z popisu FF není jasné. Ale pokud chtějí, aby do toho lidi investovali, tak to bude muset mít na pozadí klasický buyback podpujcky i s úrokem... jinak to nedá ani zdaleka ten predjednany výnos.
jejinka píše:
13 bře 2020, 20:53
A dále mě zajímá, jestli Mintos úvěruje přímo LO, tedy, když teď emitovali Varks za 150t euro, tak ty peníze poskytla Mintos Finance Varksu a teprve zpětně se to snaží profinancovat na tržišti Mintos?
Vypadá to tak.

Gixian
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 14 bře 2020, 14:05

Ja jsem to teda pochopil jak Seraph: Uroky by meli byt vyplaceny normalne, pokud LO dava uroky ve zpozdeni. Nevidim nikde zadnou zminku (ani jiny duvod proc si to myslet) proc by u daneho LO tohle melo byt u FF jinak nez u ostatnich pujcek.

Ostatne ty pravidla o tom jestli LO plati uroky ve zpozdeni snad plati napric druhy pujcek - tezko muze jeden LO platit ve zpozdeni u personal loans a neplatit u car loans, ne?

Me ten Forward Flow znel na prvni precteni jako dost super produkt: Garantovany urok, zadne starosti s pravidelnym obmenovanim pujcek, pravdepodobne zadne pending payments (kdyz vam penize mezi pujckami nevraci na ucet, nemuzou je vracet pozde), a konec hrani si na pujcovani jednotlivym dluznikum (po kterem tu hodne z nas uz delsi cas vola).

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 138
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 14 bře 2020, 19:38

Podle mě to je něco jak dluhopis. Může to mít výhody pro investory, že budou mít například na celé dva roky jistých 15% i kdyby mezitím ostatní úroky padly třeba na 10% a poskytovatel jim tu půjčku nikdy nevykoupí aby ji hodil na trh levněji. Na druhou stranu si nejsem jistý jak by to bylo s ručením... V tuto chvíli když si koupím nějakou půjčku tak i když zkrachuje poskytovatel, tak bych měl teoreticky dostat alespoň ty půjčky které dlužník splácí. Pokud ale koupím dluhopis poskytovatele který zkrachoval, tak tato mizivá šance na návrat peněz asi padá.
Takže mělo by to význam jen u nejlepších poskytovatelů typu Mogo. Ale Mogo něco takového asi nikdy nevydá, když bez problémů vydávají dluhopisy za 8%.

Thomas14
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Thomas14 » 16 bře 2020, 22:54

Vzhledem k tomu, že momentálně lze investovat pouze do Finka, které už 4-5dní neplatí, tak bych se na to zatím rozhodně vykašlal.

scoutus
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od scoutus » 16 bře 2020, 23:00

tak ono "asi" plati ale penize jsou nekde na ceste... pred par tydny jsem si zkusebne nechal poslat od kamarada, co pracuje v kazachstanu 10 euro (tj smena z kzk) a poslat na fio ucet trvalo to osm dni nez byly penize pripsany, co se mozna zda v dnesni dobe jako sileny ale proste sou to trhy mimo eu , pocitam, ze posilaji tak jednou tydne aby je to tolik nestalo a jeste to trva, jen ty vetsi LO maj ucty v eu bankach kde maji stale nejakou hotovost a posilaji vetsi toky a plati tak lepe... tim PP nijak neomlouvam, jen verim, ze delka platby z tedlech zemi muze skutecne tak dlouho trva... ono neni to tak davno co jen u nas trvalo poslani penez mezi bankama i tri dny

Thomas14
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Thomas14 » 16 bře 2020, 23:03

Vždycky platili v čas, do 1, max 2 dnů jsem to měl když to bylo v Pending payments. Ted už 4-5dní nic, a mají takhle 11mil Euro, což je skoro půlka veškerých "pending" na Mintosu, něco je špatně.

Odpovědět