Zdanění akcií

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
Odpovědět
romancik
Silver pen
Silver pen
Reputace: 119
Kontaktovat uživatele:

Zdanění akcií

Příspěvek od romancik » 09 bře 2020, 10:34

Vím, že je to trochu mimo, týká se to zdanění akcií. Bohužel jsem nenašel přesné vlákno (možná by stálo za to ho založit).
Jak dáváte do přiznání zdanění dividend?
Dáte výpis od Brokera, že jste je zdanili a konec?
Za loňský rok budu přiznávat pouze české akcie u FIO. Jedná se mi o to, že u ČEZ přímo uvedeny, že jsou zdaněné. Moneta má uvedena vždy jen bezhotovostní vklad, ale mělo by to být zdaněné. U Kofoly je to zde dokonce uvedeno jako "BABKOFOL - Dividenda Kofola (Splátka kapitálu, hrubá)", ale zde jsem tu někde na fóru (asi ve vláknu o Kofole) četl, že tato dividenda se nedaní (asi proto, že se jedná o splátku kapitálu?).

Dále jak je to u Degira. Zde mě to zajímá spíše u příštího roku. Zde by všechny dividendy měly být automaticky zdaněné, jestli jsem dobře chápal. Při podepisování "smlouvy" na Degiro jsem zaškrtával i nějaký ten formulář pro zamezení dvojího zdanění. Jak potom dokládáte toto finančnímu úřadu?

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 431
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od vyvar z ovaru » 09 bře 2020, 10:37

Degiro ti v prubehu unora umozni stazeni rocniho vykazu. Jeden z listu ma uvedeny prehled dividend v korunach dle spravneho kurzoveho prepoctu a na kazdem radku mas uvedenou zemi puvodu, hrubou dividendu, srazkovou dan a cistou dividendu. Tohle ti pak poslouzi k zpracovani DP. Ja tento list pak k DP i prikladam.

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 140
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 09 bře 2020, 11:05

romancik píše:
09 bře 2020, 10:34
Vím, že je to trochu mimo, týká se to zdanění akcií. Bohužel jsem nenašel přesné vlákno (možná by stálo za to ho založit).
Jak dáváte do přiznání zdanění dividend?
Dáte výpis od Brokera, že jste je zdanili a konec?
Za loňský rok budu přiznávat pouze české akcie u FIO. Jedná se mi o to, že u ČEZ přímo uvedeny, že jsou zdaněné. Moneta má uvedena vždy jen bezhotovostní vklad, ale mělo by to být zdaněné. U Kofoly je to zde dokonce uvedeno jako "BABKOFOL - Dividenda Kofola (Splátka kapitálu, hrubá)", ale zde jsem tu někde na fóru (asi ve vláknu o Kofole) četl, že tato dividenda se nedaní (asi proto, že se jedná o splátku kapitálu?).

Dále jak je to u Degira. Zde mě to zajímá spíše u příštího roku. Zde by všechny dividendy měly být automaticky zdaněné, jestli jsem dobře chápal. Při podepisování "smlouvy" na Degiro jsem zaškrtával i nějaký ten formulář pro zamezení dvojího zdanění. Jak potom dokládáte toto finančnímu úřadu?
K Degiru viz vývarův příspěvek. Měl bys to mít už ke stažení ten report. Máš tam i vidět, že USA už sraženo a jen to uvedeš do DP, ale nic bys neměl danit. Třeba Irsko nebo jiné jurisdikce nemusíš mít zdaněno, takže uvedeš hrubou dividendu do DP a dodaníš. Ten podepsaný formulář o zamezení dvojího zdanění jsem nedával, podle mě zbytečné - to vyplývá už z toho, že máš US akcie daněny jen 15% srážkovou sazbou a ne 30 % nebo kolika.

České akcie jsou zdaněné již přes FIO srážkovou daní a nemusíš do DP ani uvádět, pokud se nepletu. Resp. byla tu nějaká diskuse, že některé akcie na BCPP nejsou ale české (např. Stock, Avast?). Tam bys to pak asi musel do DP uvést, ale pokud byla daň sražena, tak nemusíš odvádět nic navíc. ČEZ, Kofola nebo Moneta jsou v poho.

Případně mě někdo doplní/opraví :)

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 230
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 09 bře 2020, 12:23

Problém toho Degiro výpisu je, že je vždy zkonvertován do měny tvého účtu u Degira, takže já mám např. všechny dividendy zkonvertovány do EUR a to je problém, tenhle report nemůžu použít...Musím najet zpět do Degira app. stáhnout si ten jejich "account statement" a z tama to natáhnout v původních měnách a ty potom rozpočítat do DP:
US - hrubá div. / div. v CZK / daň zaplacená v USD / daň zaplacená v CZK / daň plně uznatelná
Protože třeba u německých akcií je ta daň zaplacená v CZK a daň plně uznatelná jiná (strhli mě 26%, ale dle zákona o dvojím zdanění si můžu dát do DP jen 15%)
Ale mám i větší libůstku - dividenda ze Švédska byla stržena 30%, ale odečíst můžu jen 10%...takže konečný zdanění bude 35% (měl jsem se toho H&M zbavit dřív).
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 431
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 09 bře 2020, 12:44

doonio píše:
09 bře 2020, 12:23
Problém toho Degiro výpisu je, že je vždy zkonvertován do měny tvého účtu u Degira
Mam CZ Degiro, ucet je vedeny v EUR (jina volba nejde) a rocni vypis je prevedeny do CZK, takze neni potreba nic prepocitavat.

Odpovědět