Zdanění P2P investic.info

.
Zdanění P2P investic.
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
14
9%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
74
46%
X
9
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
64
40%

Celkem hlasů: 161

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 180
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Jan » 01 dub 2019, 14:52

Jan píše:
11 úno 2019, 12:36
Flyboy píše:
08 úno 2019, 09:27
Jan píše:
07 úno 2019, 21:54
Docela (dost :o)) by mě zajímalo, jestli tu někdo neví, nebo aspoň nemá tušení, co se týče možné optimalizace daňového statutu. V podstatě by mě zajímalo, jestli můžu mít nějakou nákladovou stranu, ať už jako fyzická osoba-zaměstnanec, respektive jako osoba bez zdanitelných příjmů, respektive jestli je možné mít nějakou živnost na "obchodování na kapitálových trzích s vlastními prostředky" (cizí prostředky jsou mimo diskuzi - jednak je na to potřeba mít nějaké papíry (spíš wagon papírů) a hlavně o toto vůbec nestojím).

Protože když se na to tak podívám, tak určitou časovou náročnost tyto aktivity mají (tedy jedná se o soustavnou činnost za účelem výdělku), a hmotné náklady koneckonců taky (HW, SW, konektivita, ...). A i kdyby to mělo znamenat nějaký nízký paušál resp. reálné náklady, tak by to za pokus možná i stálo. A to obzvlášť v případě, že by člověk nebyl zaměstnaný a musel ještě separé platit sociální a zdravotní pojištění.
Logicky by asi mělo být možno odečíst si připojení k internetu a HW/SW. Ale jako zaměstnanec bez živnosti to půjde těžko. V našem státě se na logiku nehraje a stát tě obere o všechno. O tom, že by někdo kupoval akcie na vlastní živnost jsem ještě neslyšel, ale zkusím se poptat. Také by se mi líbilo odečíst si náklady na internet, každých pár let nový počítač...

https://www.dane-zahradnik.cz/poradna/o ... =66&od=241
Díky za odkaz.
Já už jsem po informacích o této problematice kdysi trochu pátral, ale moc slavné to nebylo...
Defakto jediné, čeho jsem se (na několika serverech (v podstatě to byly články o danění OSVČ)) dopátral, bylo, že pokud na 1 obchodě 100 vydělám a na druhém 100 prodělám, tak v případě FO je výsledek 0 a tudíž se nedaní. V případě, že se jedná o OSVČ, kdy se jedná o "vedlejší" příjem, tak toto nelze uplatnit a daní se ta zisková 100, nehledě na další ztrátu.
A co jsem tak četl, tak mi přišlo, že provádět jakékoliv aktivity na kapitálových trzích jako OSVČ postrádá smysl. Ale tady se skrývá další věc, kterou moc nechápu, a sice dělení na majetek OSVČ a FO. Třeba příklad, budu mít OSVČ na činnost, ke které potřebuju auto. Pokud ho koupím jako FO, zaplatím cenu + DPH. Pokud ho koupím jako OSVČ tak jednak tam tuším existuje možnost odečtu DPH (další věc co nechápu) a pak mohu pořizovací cenu zahrnout do nákladů a snížit si daňový základ. Ale pokud bych přestal být OSVČ, tak je otázka, co se s majetkem nabytým jako OSVČ uděje. Protože automaticky se asi nestane majetkem FO a pokud ho prodám sám sobě jako OSVČ FO, tak jako OSVČ budu mít zisk, který musím zdanit. Takže pokud pominu pokles hodnoty v čase, tak v tom jakýkoliv smysl nevidím.
A taky jsem se někdy hrabal v oborech činností OSVČ a co mě zaujalo a co by mohlo být trochu aplikovatelné je "správa majetku".

Takže - info stále uvítám :o).
Náhodou - nevypátral někdo něco v tomto? Dneska mě čeká zaplacení berní a nadšený z toho teda rozhodně nejsem :o/. Kdyby z toho bylo aspoň něco užitečného, ale... Mezitím jsem se bavil s jedník kolegou a dopátral se krásného příkladu, jak jde při troše snahy pronajímat a zcela legálně se za pomoc optimalizace dostat ve finále ke ztrátě. Docela jsem zíral. Jsem věděl, že se dá odečíst 30% paušál, ale toto je o pár levelů výše...
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

MirEgg
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 39
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MirEgg » 03 dub 2019, 01:39

Já se možná zeptám úplně naivně, ale vy vážně daníte ta virtuální čísla, která vám ukazují nějaké stránky, že to je váš jakože zisk? Ty peníze přece nejsou na vašem bankovním účtu, ale na účtu cizí společnosti a dokud je nedostanete na svůj vlastní bankovní účet, tak to není váš příjem a tím pádem není co danit, ne?
Jestli tam mám nějakou logickou chybu, tak mi to zkuste nějak vyvrátit argumenty podpořenými příslušnými paragrafy daňových zákonů :mrgreen:

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 123
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 03 dub 2019, 08:12

MirEgg píše:
03 dub 2019, 01:39
Já se možná zeptám úplně naivně, ale vy vážně daníte ta virtuální čísla, která vám ukazují nějaké stránky, že to je váš jakože zisk? Ty peníze přece nejsou na vašem bankovním účtu, ale na účtu cizí společnosti a dokud je nedostanete na svůj vlastní bankovní účet, tak to není váš příjem a tím pádem není co danit, ne?
Jestli tam mám nějakou logickou chybu, tak mi to zkuste nějak vyvrátit argumenty podpořenými příslušnými paragrafy daňových zákonů :mrgreen:
Dobrý a věcný dotaz, ale to myslím FÚ nezajímá, nemám aktuálně žádné paragrafy, ale vzpomínám si, že i Finlordů v diskuzi to pár lidí taky řešilo a nějaký účetní poradce jim na to řekl, že holt ty úroky musí zdanit jakmile příjdou, né až to převedeš na svůj účet. Taky se mě to zdá ulítlé, že zdaním něco, co ještě nemám fyzicky na svém účtě a potom, třeba za 2 roky celá platforma padne a já nedostanu zpět ani zaplacenou daň, ani jistini, prostě nic.
Ale tohle asi ještě česká legislativa nemá nijak ošetřené. Tady ten profláklý návod pro Zonky to tak dělá:
http://navodyprolidi.blogspot.com/2018/ ... edene.html

Ale na Zonky nejsem, tzn. jsem to vždy danil už když to přišlo na můj účet platformy.
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 165
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 03 dub 2019, 09:45

MirEgg: v tom pripade bych nemusel danit ani dividendy, ne? Protoze je na svym uctu nemam nikdy. A nemusel bych danit prodej akcii... :D

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 03 dub 2019, 11:00

Jn, taky jsem s tím měl problém a hodně to řešil. Nicméně základní argument podle mě je to, že sice si nevyplatíš úroky na bankovní účet, ale používáš je k reinvesticím - tj. díky přijatým úrokům získáváš další "majetek". To, že o něj přijdeš, je pak riziko investování...

doonio
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 03 dub 2019, 12:09

P2P_Ronie píše:
03 dub 2019, 11:00
Jn, taky jsem s tím měl problém a hodně to řešil. Nicméně základní argument podle mě je to, že sice si nevyplatíš úroky na bankovní účet, ale používáš je k reinvesticím - tj. díky přijatým úrokům získáváš další "majetek". To, že o něj přijdeš, je pak riziko investování...
No a přesně podobně bych si odpověděl, jak naložíš s úroky z P2P, zase je reinvestuješ, né? Jen u P2P je holt větší riziko, že může celá platforma padnout, přeci jen nějaký solidní broker s cennými papíry je méně rizikový v tomhle a hlavně jsou tvoje cené papíry v nějakém depozitáři, odděleny od majetku brokera.
Aktivně využívám:

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 03 dub 2019, 12:14

doonio píše:
03 dub 2019, 12:09
P2P_Ronie píše:
03 dub 2019, 11:00
No a přesně podobně bych si odpověděl, jak naložíš s úroky z P2P, zase je reinvestuješ, né? Jen u P2P je holt větší riziko, že může celá platforma padnout, přeci jen nějaký solidní broker s cennými papíry je méně rizikový v tomhle a hlavně jsou tvoje cené papíry v nějakém depozitáři, odděleny od majetku brokera.
JJ, já jsem to myslel právě ve vztahu k těm P2P, jak se ptal MirEgg :-)

MirEgg
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MirEgg » 03 dub 2019, 22:21

Já chápu, že ten můj pohled je dost radikální :lol: Ale hledal jsem nějakou definici slova příjem, ve kterém okamžiku se příjem považuje za "můj" a tím pádem zdanitelný a... nenašel jsem. Je to někde jasně napsané černé na bílém? Díky za případný odkaz :)

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 05 dub 2019, 09:46

MirEgg píše:
03 dub 2019, 22:21
Já chápu, že ten můj pohled je dost radikální :lol: Ale hledal jsem nějakou definici slova příjem, ve kterém okamžiku se příjem považuje za "můj" a tím pádem zdanitelný a... nenašel jsem. Je to někde jasně napsané černé na bílém? Díky za případný odkaz :)
http://zakony.centrum.cz/zakon-o-danich ... paragraf-8

Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 172
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 06 dub 2019, 17:41

MirEgg píše:
03 dub 2019, 01:39
Tohle byla celou dobu moje obava, ale já to daním tak, že mé reinvestice jsou vlastně výdaje, takže dokud nevyberu víc, než kolik jsem tam navkládal, tak příjmy - výdaje = 0.

Zakknot
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zakknot » 26 kvě 2019, 11:45

Saraph píše:
06 dub 2019, 17:41
Já to daním tak, že mé reinvestice jsou vlastně výdaje, takže dokud nevyberu víc, než kolik jsem tam navkládal, tak příjmy - výdaje = 0.
Kvůli tomuto příspěvku jsem včera v noci neusnul...
Tato jednoduchá logika by se dala uplatnit, jelikož Česká legislativa nedefinuje p2p participace, ani nic podobného.

Jediné dvě smyslupné věty v zákoníku, které se vztahují na tento druh investic
dle Zákona č. 586/1992 Sb. § 10, odst. 4, jsou následující:

Základem daně je příjem snížený o výdaje (prokazatelně vynaložené na jeho dosažení).
Pokud jsou výdaje vyšší než příjem (daňová ztráta), k rozdílu se nepřihlíží.

Pokud tedy budeme na reinvestice nahlížet jako na výdaj, čímž také jsou, pak je Základ daně 0 KČ
ale i tak bude potřeba podat daňové přiznání (pokud příjem překročí 30tis.) a uvést nulovou balanci.

MirEgg
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MirEgg » 04 čer 2019, 00:08

vyvar z ovaru píše:
05 dub 2019, 09:46
MirEgg píše:
03 dub 2019, 22:21
http://zakony.centrum.cz/zakon-o-danich ... paragraf-8
Ten jsem četl samozřejmě ;) Podstatné v tom dotazu bylo ve kterém okamžiku se příjem považuje za "můj". Podle mě je obhajitelné, že příjem je můj, až když mi přijde na účet v normální bance. Odešlu 100, dostanu 120, zdaním 20. Já nechci nic krátit, co získám, to zdaním :) A samozřejmě doložím výpisy kdy kam přes co bylo kolik posláno a následně obdrženo zpět.

doonio
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 11 čer 2019, 21:51

Nastala následující situace a mě by zajímalo kdo je v právu a kdo má pravdu:
Volá mi z FÚ paní, že mám špatně daňové přiznání (část Příloha 3. - započtení zaplacené daně z dividend) a že ať se zastavím. Dorazím tedy po týdnu na finančák a ona, že mám špatně Přílohu 3, kde mám uvedené špatně částky na ř. 323 (daň zaplacená v zahraničí). Uvedu konkrétní příklad:
Přijal jsem dividendy(Švédsko) z H&M ve výši 2925Kč (již převedeno kurzen GfŘ), a zaplatil jsem švédskou 30% daň ve výši 878Kč. Přiznání jsem vyplňoval online (EPO) na daňovém portále.

2925Kč jsem uvedl na řádek 321
878Kč jsem uvedl na řádek 323

Na řádek 325 se podle systému dopočítala částka 438.5Kč a na řádek 326 částka 438.5Kč.

A tohle je prý špatně, protože se Švédském máme smlouvu o dvojím zdanění, kde lze max. započíst 10% odvedenou daň - prý je to moje starost abych si přečetl veškeré smlouvy o dvojím zdanění ze zemí, ze kterých mám dividendy (myslel jsem že to ta aplikace umí dopočítat sama - když ji všichni doporučuji ať to lidí vyplňují online v EPO).

Správně by to dle pracovnice FÚ mělo být prý takhle:
2925Kč se uvede na řádek 321
292Kč se uvede na řádek 323 (oněch max. 10% dle smlouvy o dvoj. zdanění se Švédskem)
438.5Kč se automaticky dopočte do řádku 325
292 Kč se doplní do řádku 326

DaP jsem vyplňoval většinou podle návodu od Finlordů: https://finlord.cz/2018/03/zdaneni-vyno ... formulare/

Chvíli jsem se s ní tam hádal, ale nakonec, jsem ji nepřesvědčil a opravili jsme to v můj neprospěch (ta daň se zvýšila o pár stovek), ale stále mě vrtá hlavou, kdo má pravdu. Díky za případné reakce!
Naposledy upravil(a) doonio dne 13 čer 2019, 11:01, celkem upraveno 1 x.
Aktivně využívám:

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 12 čer 2019, 15:06

Taky jsem myslel, že to bude ta aplikace vypočítávat. Já teda do dividendových akcí neinvestuju, protože se mě nechce otravovat s daněma. Nevím jak Finlordi, ale tady https://www.investicnigramotnost.cz/wp- ... _verze.pdf je myslim návod i na ten zápočet daně podle těch smluv.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 13 čer 2019, 10:42

Hm, to je tedy zvlastni. Ja to vyplnuju stejne jako ty a predpokladam, ze to EPO umi vypocitat. Radek 323 jasne rika "dan zaplacena v zahranici", ty jsi zaplatil 878 Kc a to jsi uvedl.

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 13 čer 2019, 19:40

V tom návodu co jsem posílal se píše toto:
Příloha 3 - zahraniční daně
Řádek 323 Daň zaplacená v zahraničí, sem přijde údaj z tabulky SEZNAM ze sloupce z toho
uplatněno pro zápočet. Tím je zajištěno, že nebude porušena Smlouva o zamezení dvojího zdanění.
Z daně z daného státu (zde Rakousko) uvedeme jen tu část, co Smlouva povoluje. Zde tedy
napíšeme 28. To je vše, zbytek aplikace EPO pro Rakousko spočítá už sama. Řádek 324 nazvaný
Koeficient zápočtu (zde 0,05) znamená, že příjmy z Rakouska tvoří 0,05% celkových příjmů pana
Nováka. Dle definice prostého zápočtu tedy i zápočet může být max. 0,05% z celkové české daně,
ne více. Řádek 325 právě určuje, kolik maximálně by šlo z Rakouska při dané hrubé dividendě
započítat (38,20), řádek 326 pak to, kolik opravdu bylo uznáno k zápočtu (uvedená zahraniční daň
max. do hodnoty limitu, neboli menší hodnota z řádků 323 a 325). Zde se povedlo započíst vše
hlavně díky limitu max. 10% pro Rakousko ze Smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
Takže asi se tam teda uvádí jen to co je povolené započíst a to si musí člověk vypočítat sám.

doonio
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 13 čer 2019, 20:02

To jsou ale hrozní amatéři ti na daňovém portále, počítá to různé šílenosti v celém přiznání, ale neumí to dle zvolené země říct, kolik lze max. započíst??? WTF :D
Finlordi mi odpověděli, že paní z FÚ má pravdu, do řádku 323 lze opravdu započíst max. takovou daň, která odpovídá smlouvě o dvojím zdanění:
https://www.mfcr.cz/cs/legislativa/dvoj ... nych-smluv
vyvar z ovaru píše:
13 čer 2019, 10:42
Hm, to je tedy zvlastni. Ja to vyplnuju stejne jako ty a predpokladam, ze to EPO umi vypocitat. Radek 323 jasne rika "dan zaplacena v zahranici", ty jsi zaplatil 878 Kc a to jsi uvedl.
Řádek 323 říká A, ale pracovnice FÚ říká B a má se správně vyplňovat teda B :-D Kocourkov. Asi se vyplatí držet dividendy jen v US,( kde lze započíst 15%), případně GB (tam se vyplácí dividenda v hrubé výši)
Aktivně využívám:

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 14 čer 2019, 10:25

Je zajimave, ze v priloze k US dani z dividend mi stejne nejaka mala cast nebyla zapocitana.
Dan neuznana k zapoctu (r. 329) je u me 231 Kc, coz je totozna suma s radkem c. 327, ten se pocita z radku 323 (dan zaplacena v zahranici) - radek 326 (dan uznana k zapoctu).

tango
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tango » 15 čer 2019, 00:07

Jan píše:
01 dub 2019, 14:52
Jan píše:
11 úno 2019, 12:36
Flyboy píše:
08 úno 2019, 09:27
Náhodou - nevypátral někdo něco v tomto? Dneska mě čeká zaplacení berní a nadšený z toho teda rozhodně nejsem :o/. Kdyby z toho bylo aspoň něco užitečného, ale... Mezitím jsem se bavil s jedník kolegou a dopátral se krásného příkladu, jak jde při troše snahy pronajímat a zcela legálně se za pomoc optimalizace dostat ve finále ke ztrátě. Docela jsem zíral. Jsem věděl, že se dá odečíst 30% paušál, ale toto je o pár levelů výše...
Ahoj, procitam si tu diskusi o zdaneni kvuli Mintosu, abych vedela, co cekat a narazila jsem na tento tvuj komentar ohledne optimalizace pri pronajimani. Zajima me to. Byl bys ochoten rict neco vic? Klidne jen do soukrome zpravy. Budu vdecna za informace. Znam jen ten 30% pausal + ze si lze odecist neco na dojizdeni za ucelem kontroly nemovitosti, ale to je tak vse. Pristi rok budu potrebovat optimalizovat taky :mrgreen:
Pokud to nejde, chapu. ;)

tango
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tango » 15 čer 2019, 00:15

Saraph píše:
05 bře 2019, 16:58
Má někdo zkušenost s tím, kdy reálně zpracovávají ty daňová přiznání? Dělají to už od začátku roku nebo třeba někdy od března? Pokud někoho z vás kontaktovali, kdy to bylo?

Ještě by mě zajímalo, jak se reálně dozvím o tom, že mě někdo kontaktoval přes datovou schránku. Přijde mi třeba na mail, který jsem na poště zadával, nějaká notifikace, nebo se tam musím průběžně dívat?
Jsem na Mintosu teprve od letosniho dubna, ale pokud se tyka vseobecneho zpracovani danovych priznani, tak letos zkusenost mam. Pani z FU me kontaktovala, aby si nejake veci ujasnila. Stacilo po telefonu. Psala mi zacatkem cervna a danove priznani jsem podavala posledniho brezna. Takze cca 2 mesice. Ale samozrejme se to muze lisit pripad od pripadu. S datovou schrankou zkusenosti nemam.

Odpovědět