Penzijní spoření

Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
Fiki12
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od Fiki12 » 29 led 2020, 20:32

Ahoj všichni, zajímal by mě váš názor..

mám uzavřené penzijko od KB ještě před rokem 2012, tz. peníze které jsou v transformovaných fondech, kde nemůže být ztráta, je tam menší úrok + státní podpora.
Od roku 2013 se uzavíraly smlouvy jen do tzv. účastnických fondů, kde výnosy z nich můžou být daleko větší a nebo taky skončit ve ztrátě + státní podpora.

Má smysl staré penzijko překlápět do nového a riskovat ztrátu a nebo by jste si ho raději podržely, ale nepokryli inflaci? Částka v tomto penzijním připojištění mi dělá cca 30% peněz odkládaných na důchod.

Reaguji na tento text: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vyde ... vahu-87457

Díky za váš názor

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 185
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 29 led 2020, 20:49

Mám to stejně, uzavřeno ještě za starých podmínek a všichni mě lanaří (všichni ber všichni finanční poradci), abych přešel do nového DPS, já jim zatím statečně odporuji, že čekám krizi, a nerad bych do toho vlítil zrovna v tu nejméně vhodnou dobu. Pravdou je, že kdybych poslechnul toho fin. poradce hned nazačátku (2015), tak jsem asi na tom daleko lépe než na těch transformovaných, ale po válce je každej generál.

Inu moje strategie je aktuálně taková, že počkám ještě pár let, vyberu polovinu (výsluhová penze) a asi přejdu opravdu do těch DPS.
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 343
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 29 led 2020, 21:16

Pred nekolika lety jsem si ho preklopil na variantu 90% akcie a 10% dluhopisy. Chtel jsem, aby to melo aspon nejaky smysl, kdyz uz to platim a ne jen par korun z podpory statu. Nejbliz to ma asi k podilovymu fondu, kdyz roste trh, roste i tohle a opacne. Takze zase je potreba zvazit miru rizika, ale vzhledem k tomu, ze jedu v akciich, tak s tim problem nemam. Narust % je uplne nekde jinde, nez u klasickeho penzijka a razem uz to pro me nejaky smysl ma.

Carhir
Silver pen
Silver pen
Reputace: 227
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 29 led 2020, 21:20

vše záleží na tom kolik má člověk ještě do důchodu. já jako třicátník jsem už několik let v novém doplňkovém penzijním spoření – dynamická strategie ze 100%. Zrovna dneska mi došel výpis, po propadu v roce 2018 se mi fond v min roce zhodnotil o necelých 19%.

A jsem rád za to že ty peníze nejde jednoduše vybrat – věřím že držet to ty následující desítky let (a postupně přisypávat) bude nejlepší strategie.

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 185
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 29 led 2020, 21:44

Taková spíše teoretická otázka, pokud člověk těm akciím trochu rozumí a vidí, že se opravdu něco žene, nebo že už je to v tom nejlepším...

Je řešení, tu strategií různě škatulkovat a hrát si s tím? Myslím, že jednou ročně u toho DPS můžete různě přecházet v rámci své penzijí společnosti zdarma (od dynamické strategie -> vyváženou -> dluhopisovou -> konzervativní ) a až si zase prach sedne, přepnout zpět na dynamickou.
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 29 led 2020, 22:03

Jak poznas, ze se opravdu neco zene? A nez bys dokoncil prevod (pokud to takhle jde), tak mam obavy, ze uz se to prizene. Asi to nebude hned po podani zadosti. Pokud mas jeste spoustu let do duchodu, tak bych zvolil akciovou slozku a treba pred duchodem to pak muzes preklopit do dluhopisove, kdybys mel obavy.

mithrannin
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 77
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mithrannin » 29 led 2020, 22:23

Já bych se zeptal na názor na produkt jako takový. Studovali jsme to a došli k názoru, že má smysl pouze tehdy, pokud do penzijního spoření přispívá právě zaměstnavatel.

Všichni kteří ho využíváte, je to právě z tohohle důvodu, nebo mi něco uniká?

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 29 led 2020, 22:29

Ja si ho zalozil nekdy pred 16 lety uz, zamestnavatel mi neprispiva. Beru to jako odlozene penize, ktere neutratim a za ty roky to uz neco hodi, zvlast ted v te dynamicke variante. Kdybych se rozhodoval dnes, tak uz si ho nezalozim.

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 127
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 30 led 2020, 08:30

Dá se v tom novém penzijním spoření přestat přispívat ? Že by se jen zhodnocovaly už vložené prachy.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 30 led 2020, 09:38

Muzes pozadat o preruseni penzijniho sporeni, ale nebudes dostavat statni prispevek a nezapocita se ti doba sporeni. Ja si platbu stahl na 300 Kc, nevim jestli to jeste plati, ale byl to tenkrat nejvyhodnejsi pomer vkladu/statnimu uroku.

Ja mam Conseq, tohle je z jejich vs. podminek:

Odklad nebo přerušení placení příspěvků účastníkem jsou možné pouze do budoucna.
2. Písemná žádost o odklad nebo přerušení placení příspěvků musí být doručena Penzijní společnosti alespoň jeden
kalendářní měsíc před požadovaným začátkem odkladu nebo přerušení placení příspěvků. V žádosti o odklad nebo
přerušení placení příspěvků musí Účastník určit kalendářní měsíc počátku a konec odkladu nebo přerušení.
3. Doba, po kterou byl sjednán odklad placení příspěvků, se započítá do Spořící doby po doplacení příspěvků za dobu
odkladu za podmínky, že Účastník doplatil příspěvky do 3 měsíců po ukončení doby odkladu. Doba, po kterou bylo
sjednáno přerušení placení příspěvků, se do Spořící doby nezapočítá.
4. Po dobu odkladu a přerušení placení příspěvků nemá Účastník nárok na státní příspěvek. Maximální doba odkladu je 12
po sobě jdoucích kalendářních měsíců.
5. Pokud účastník zaplatí v době trvání odkladu nebo přerušen placení příspěvek, považuje se tato platba za Předplatné,
pokud se Penzijní společnost a Účastník nedohodnou jinak.

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 30 led 2020, 10:45

Já mám taky založené to staré ještě před rokem 2012, kde je garantovaná při nejhorším nula. Přemýšlím nad tím a možná se to ještě změní, ale moje stávající uvažování je následující:
- Díky starým podmínkám mám možnost výsluhové penze (každých 15 let vybrat až polovinu bez sankcí);
- Tento produkt garantuje, že nepůjde do ztráty a za každých vložených 1000 Kč dává 270 Kč podporu (kde to jinde vezmeš?);
- Význam té státní podpory s časem klesá, což může být u třicátníků jako já relevantní a snižovta to výhodnost produktu;

ALE, beru to takto:
- Po 15 letech si vyberu polovinu, kde budu mít nastřádány nějaké peníze (bez ztráty, s příspěvkem a nějaké směšné zhodnocení) - hlavně je neutravím, jak píše vývar :) ;
- Ty peníze dám (asi) do akcií - ale napřímo, bez nějakých fondů a jiných divočin;
- A dál pojedu v tomto starém penzijku (a možná ještě po dalších 15 letech udělám to samé);
- Každopádně si ho nechám, protože mám v plánu třeba za 10 let zmírnit pracovní tempo, změnit trochu obor, nechat se zaměstnant - takže mi třeba budou chodit i příspěvky zaměstnavatele zvyšující atraktivitu penzijka, přičemž pořád budu mít garantováno, že to bude bez ztráty. Což s přibývajícím věkem ocením.

Ale jsou to jen předběžné myšlenkové pochody a samozřejmě mě může do ksichtu bacit nějaká černá labuť ve stylu, že vláda zruší ty staré podmínky a ta garantovaná nula tam nebude :)

Carhir
Silver pen
Silver pen
Reputace: 227
Kontaktovat uživatele:

Re: Penzijní spoření

Příspěvek od Carhir » 30 led 2020, 13:46

mně tam sype pouze zaměstnavatel ( když jsem zjistil že minimální příspěvek účastníka není 300 / měsíc, ale nula) :)

romancik
Silver pen
Silver pen
Reputace: 96
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 30 led 2020, 13:55

Chtěl jsem o změnu zažádat už loni, bohužel jsem to udělal až letos. Překvapilo mne, jaké problémy s tím jsou. U své současné společnosti musíte nejdříve přejít na doplňkové spoření, abyste mohli teprve pak přejít k jiné společnosti...
Ještě k tomu jsem byl na pobočce, paní se spokojila s opsáním údajů a přišlo mi, že žádost o změnu PP zamítají. Důvod? Nedoložil jsem fotokopii OP.
Důvod? Nedostatečně jsem identifikoval. Prý buď kopie občanky u nich, nebo úředně ověřený podpis...
No, asi se stávající společnost (Česká pojišťovna, nově Generalli) nechce pustit výdělků.

Osobně si tam dávám minimum, aby mi platil i zaměstanvatel (300 Kč, zaměstavatel stejně platí jen těch 300 Kč) + státní podpora.
V případě zhodnocení ze strany fondu o 0,5% ročně by byl zisk 1,41% (když do zhodnocení počítám státní příspěvek 90 Kč měsíčně). A to se přece vyplatí! V případě, že budu počítat příspěvek zaměstnavatele jako zisk, tak to zhodnocení je 5,33%. Jenže oba ty příspěvky mi půjdou, i když to překlopím na doplňkové spoření, takže to zhodnocení bude stejné (možná větší).
Pohled na historii všech fondů mě přesvědčil. Já si vybral Conseq. I když mi paní na České Pojišťovně (Generalli) tvrdila, že prý v posledním roce jejich doplňkové spoření má nejvyšší zhodnocení ze všech fondů. Doma jsem se na to podíval, sice v posledním roce měli větší zhodnocení, ale Conseq měl opět nejvyšší a v dlouhodobém horizontu válcoval ČP docela výrazně...

Ohledně toho předčasného vybrání - nejsem si jistý, ale myslím, že pak přijdeš o část státní podpory, v případě vybrání před penzí, není to tak?

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 30 led 2020, 14:33

Po 15 letech muzes vybrat polovinu nasporene castky bez postihu.
Pokud bys penzijni zrusil, tak prijdes o podporu a musis i doplatit slevy na dani, pokud jsi je uplatnoval.

pavelotb2016
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavelotb2016 » 30 led 2020, 17:03

Ja to mam jeste postaru a pred mesicem mi uplynula 15-ti leta lhuta, kdy si mohu vybrat jednorazove 50% s nejakym danenim urcitych polozek. Vazne jsem o tom uvazoval, diky tomu ze je tam slusny balik a ze to investuji do akcii a cely fond preklopim na novejsi s moznosti vyraznejsich investic. Nicmeme zamestnavatel mi prispiva stejnou cast co sporim ja (vyuzivam maximalni cadtku do urciteho procenta platu) a tedy to nechavam bezet tak jak to je. A i kdyz je zhodnoceni u NN spise symbolicke, tak prave prispevek zamestnavatele je to vyrazne zhodnoceni + maximalni statni prispevek. Pokud nastane zmena zamestnani jiz bez financni podpory, nebo nedejboze bude nutnost vybrat penize, budu mit financni polstar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

pavelotb2016
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavelotb2016 » 30 led 2020, 17:11

pavelotb2016 píše:Ja to mam jeste postaru a pred mesicem mi uplynula 15-ti leta lhuta, kdy si mohu vybrat jednorazove 50% s nejakym danenim urcitych polozek. Vazne jsem o tom uvazoval, diky tomu ze je tam slusny balik a ze to investuji do akcii a cely fond preklopim na novejsi s moznosti vyraznejsich investic. Nicmeme zamestnavatel mi prispiva stejnou cast co sporim ja (vyuzivam maximalni cadtku do urciteho procenta platu) a tedy to nechavam bezet tak jak to je. A i kdyz je zhodnoceni u NN spise symbolicke, tak prave prispevek zamestnavatele je to vyrazne zhodnoceni + maximalni statni prispevek. Pokud nastane zmena zamestnani jiz bez financni podpory, nebo nedejboze bude nutnost vybrat penize, budu mit financni polstar.

Edit: jeste daneni polozek vysluhove penze, nedavno jsem to zjistoval na NN

Obrázek

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 133
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 30 led 2020, 17:59

Vše z webu ČSOB, ale platí to všeobecně:
1. Danění peněz na penzijku:
Obrázek

2. Státní příspěvky 2020:
Obrázek

3. Předčasné zrušení:
Obrázek

Zajímavě se může jevit výsluhová penze vyplácená jinak než jednorázově, resp. déle než 10 let kvůli daním, ale finálně se smozřejmě vyplatí těch 15% dodanit+investovat jinde. Resp. moc nechtějí prezentovat výpočet té výsluhové penze např. na 10 let. Jen jsem dostal zprávu, že i celkový součet těch výplat je menší než jednorázové odbytné...což mi přijde tedy ujetý, ale prý to tak je...nemám potvrzeno.
Osobně počkám na výsluhovku ještě 2 roky, pak přejdu s polovinou úspor na novou smlouvu.
U mojí ženy je to jinak, tam má ještě asi 6 let do výsluhy, tak tam možná v příštím roce přejde komplet na novou smlouvu...

andrej.novakov
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrej.novakov » 30 led 2020, 18:41

Státní příspěvky jsou na jednu stranu fajn, ale osobně mám problém s těmi desítkami let, za které je uvidím. Jsem skoro jediný, kdo do rozhodování o tom, kam s penězi přihlíží k tomu, že za 15 let už tady nemusím být (i když mi je 35 let)? Každopádně penzijko mám, ale jen kvůli příspěvkům od zaměstnavatele, které mnohonásobně převyšují ten můj. Takže spořím jen 300 Kč měsíčně. Počítám s tím, že po 15 letech (tedy teď už jen za 6 let) vyberu polovinu a využiju jí jinak. A kdyby se nedej bože něco stalo a ty peníze bych potřeboval, prostě to ukončím a vyberu i kdyby mi odebrali státní příspěvky a musel vše dodanit. Ale v horizontu dalších 15, 30 let fakt nepřemýšlím, protože život může skončit, aniž by co řek. To mi přijde lepší zajištění pořídit si byt na hypotéku a v důchodu neplatit nájem. Ten byt ale můžu využívat už teď.

FLa
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FLa » 31 led 2020, 00:26

Z nekolika stovek nebo z nekolika tisic si byt ani na hypoteku neporidis. Zbytecny to srovnavat a stavet vedle sebe.

Booboo
Silver pen
Silver pen
Reputace: 78
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 31 led 2020, 09:52

My na Slovensku máme niečo podobné volá sa to (3. pilier - Doplnkové Dôchodkové Sporenie - DDS) a zo strany štátu aj NBS sa tieto spoločnosti dosť kritizujú, lebo z výhody (príspevok zamestnávateľa + 180 euro zníženie daňového základu od štátu) si tieto spoločnosti urobili zaujímavý poplatkový biznis a zisk alebo výnos zosekajú tučnými poplatkami, tak nakoniec tam ostane iba tá výhoda ako píšete vy - príspevok zamestnávateľa, ináč je to o ničom.
Potom je tam podobná podmienka čo sa týka výberu a to štátny tajomník kritizuje že ak si sporiteľ peniaze vyberie pred dôchodkom potom to stráca podstatu zabezpečenia na dôchodok. Ale ľudia si to vyberajú skôr lebo DDS im vypočíta rentu o ktorú nemajú záujem.
Zatiaľ je dobrý biznis pre DDS a niečo podobné sa spomína aj o 2. piliery (DSS) - poisťovne vypočítajú dôchodky, ktoré nových sporiteľov vôbec nemotivujú do 2. piliera vstúpiť.
Celý dôchodkový systém 2. aj 3. pilier asi znovu prejdu úpravou aby niečo ostalo aj sporiteľom - budúcim dôchodcom.
Zatiaľ je to biznis postavený pre Dôchodkové spoločnosti.

Odpovědět