Výpočet reálných úroků

web: www.mintos.com
Odpovědět
SomeoneWhoCare
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Výpočet reálných úroků

Příspěvek od SomeoneWhoCare » 22 led 2020, 14:23

Bylo mi potvrzeno Mintos podporou, že za Pending Payments poskytovatelé nehradí žádné úroky nehledě na dobu. Tzn. jednodenní 12% půjčka uhrazená po dvou dnech Pending Payments = úrok přibližně 4%. Běžně bývá platba přijata do 7 dnů. :? Čas ukáže více, ale doslova z mailu:

Kód: Vybrat vše

Usually, we receive a payment from the loan originator within 7 days.
Máte někdo šablonu (ideálně ke sdílení), kde by šlo do listu vložit Account statement, do druhého vložit Finished Investments a na základě toho vypočítáváte ve třetím listu reálné úroky/sazby oproti deklarovaným úrokům? Něco jsem ke konci roku zkoušel vypočítat, ale rád bych nejprve porovnal výsledné hodnoty, než předčasně vyvozovat nepěkné závěry. Automatizované řešení by samozřejmě bylo úplně ideální. :D

Výzvy ke zlepšení výpočtu: V account statement není číslo půjčky, aby výpis nešel snadno automatizovaně kontrolovat. Zatím dopočítávám vlastní sloupec @ID takto:

=IFERROR(HODNOTA(ZLEVA(ZPRAVA([@Details];11);8));IFERROR(HODNOTA(ZLEVA(ZPRAVA([@Details];10);7));0))&"-"&ZPRAVA("0"&IFERROR(HODNOTA(ZPRAVA(ZPRAVA([@Details];2);8));0);2)
SUMA Turnover zobrazí pro každou půjčku přesně kolik vydělala (i s ohledem na Secondary Market):

..SUMIFS(Turnover;ID v Account statement;ID Finished Investments)
=SUMIFS(statement!F:F;statement!A:A;[@ID])
Pak zohlednit, jak dlouho jí to trvalo. Tzn. reálnější výnosové procento zatím dopočítám takto:

=IFERROR([@[Reálný Úrok]]/[@[My Investments]]/[@Dní]*365;0)
Nápady ke zlepšení:
  • Zjistit přesný den/čas vyplacení dle Account statement. Počítal jsem dny dle Finished date, ale datum dle proplacení Pending Payments může být i později.
  • Zohlednit ve výpočtu lépe i operace na SM. I když různé kampaně apod. ty čísla dost zamotají. Zatím filtruji pryč řádky, které mají ve Finished Investments hodnotu [@[Received Payments]]-[@[My Investments]] menší než nula.

cmel.da
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 26
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet reálných úroků

Příspěvek od cmel.da » 22 led 2020, 20:37

Tak proto rostou úroky :mrgreen: . Takhle se totiž z 15% 28denního Varkse opět stane původní 12% 35denní Varks. :cry:

jejinka
Gold pen
Gold pen
Reputace: 226
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 22 led 2020, 23:24

Reálnou výkonnost už tu reportoval JPT a nevycházelo mu to vůbec zle. Tak jsem zvědavá, jak to vyjde tobě. Poděl se potom o výsledky. ;)

Já si zatím spočítala jen reálný úrok pro Credissimo (nízké úroky, dlouhá GP a mnoho půjček v ní, pending p.) z 8% půjček je reálných 6,4%...

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 127
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 22 led 2020, 23:56

Mě to vycházelo i s bonusy a pro celé portfolio.

Zkoušel jsem teď teda, jestli by to nešlo nějak automatizovaně vytáhnout z výpisů pro konkrétní půjčku, ale já s tím excelem zas tak neumím, takže mě to nejde. Jen ručně vyfiltrovat a pak překopírovat a přidat XIRR a namátkou u 3 půjček mi to vycházelo taky o něco víc ten úrok než jaký byl uvedený u půjčky, ale nehledal jsem půjčky, které měly pending paiments. Zkusím se na to pak ještě podívat. Automatizovaně by se to asi muselo udělat přes makra a to už neumím vůbec.

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 127
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 25 led 2020, 10:15

SomeoneWhoCare píše:
22 led 2020, 14:23

Výzvy ke zlepšení výpočtu: V account statement není číslo půjčky, aby výpis nešel snadno automatizovaně kontrolovat. Zatím dopočítávám vlastní sloupec @ID takto:

=IFERROR(HODNOTA(ZLEVA(ZPRAVA([@Details];11);8));IFERROR(HODNOTA(ZLEVA(ZPRAVA([@Details];10);7));0))&"-"&ZPRAVA("0"&IFERROR(HODNOTA(ZPRAVA(ZPRAVA([@Details];2);8));0);2)
SUMA Turnover zobrazí pro každou půjčku přesně kolik vydělala (i s ohledem na Secondary Market):

..SUMIFS(Turnover;ID v Account statement;ID Finished Investments)
=SUMIFS(statement!F:F;statement!A:A;[@ID])
Pak zohlednit, jak dlouho jí to trvalo. Tzn. reálnější výnosové procento zatím dopočítám takto:

=IFERROR([@[Reálný Úrok]]/[@[My Investments]]/[@Dní]*365;0)

Můžeš sem hodit část souboru s těma vzorcema ? Jsem to zkoušel z anglickýma (mám libreoffice a české neumí) a vyhazuje to chybu. Třeba, kdyby to libreoffice otevřel, tak by to fungovalo nebo bych zjistil jak ten vzorec v něm má vypadat.

Odpovědět