Výpočet reálných úroků

web: www.mintos.com
Odpovědět
SomeoneWhoCare
Silver pen
Silver pen
Reputace: 185
Kontaktovat uživatele:

Výpočet reálných úroků

Příspěvek od SomeoneWhoCare » 22 led 2020, 14:23

Bylo mi potvrzeno Mintos podporou, že za Pending Payments poskytovatelé nehradí žádné úroky nehledě na dobu. Tzn. jednodenní 12% půjčka uhrazená po dvou dnech Pending Payments = úrok přibližně 4%. Běžně bývá platba přijata do 7 dnů. :? Čas ukáže více, ale doslova z mailu:

Kód: Vybrat vše

Usually, we receive a payment from the loan originator within 7 days.
Máte někdo šablonu (ideálně ke sdílení), kde by šlo do listu vložit Account statement, do druhého vložit Finished Investments a na základě toho vypočítáváte ve třetím listu reálné úroky/sazby oproti deklarovaným úrokům? Něco jsem ke konci roku zkoušel vypočítat, ale rád bych nejprve porovnal výsledné hodnoty, než předčasně vyvozovat nepěkné závěry. Automatizované řešení by samozřejmě bylo úplně ideální. :D

Výzvy ke zlepšení výpočtu: V account statement není číslo půjčky, aby výpis nešel snadno automatizovaně kontrolovat. Zatím dopočítávám vlastní sloupec @ID takto:

=IFERROR(HODNOTA(ZLEVA(ZPRAVA([@Details];11);8));IFERROR(HODNOTA(ZLEVA(ZPRAVA([@Details];10);7));0))&"-"&ZPRAVA("0"&IFERROR(HODNOTA(ZPRAVA(ZPRAVA([@Details];2);8));0);2)
SUMA Turnover zobrazí pro každou půjčku přesně kolik vydělala (i s ohledem na Secondary Market):

..SUMIFS(Turnover;ID v Account statement;ID Finished Investments)
=SUMIFS(statement!F:F;statement!A:A;[@ID])
Pak zohlednit, jak dlouho jí to trvalo. Tzn. reálnější výnosové procento zatím dopočítám takto:

=IFERROR([@[Reálný Úrok]]/[@[My Investments]]/[@Dní]*365;0)
Nápady ke zlepšení:
  • Zjistit přesný den/čas vyplacení dle Account statement. Počítal jsem dny dle Finished date, ale datum dle proplacení Pending Payments může být i později.
  • Zohlednit ve výpočtu lépe i operace na SM. I když různé kampaně apod. ty čísla dost zamotají. Zatím filtruji pryč řádky, které mají ve Finished Investments hodnotu [@[Received Payments]]-[@[My Investments]] menší než nula.

cmel.da
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet reálných úroků

Příspěvek od cmel.da » 22 led 2020, 20:37

Tak proto rostou úroky :mrgreen: . Takhle se totiž z 15% 28denního Varkse opět stane původní 12% 35denní Varks. :cry:

jejinka
Gold pen
Gold pen
Reputace: 482
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 22 led 2020, 23:24

Reálnou výkonnost už tu reportoval JPT a nevycházelo mu to vůbec zle. Tak jsem zvědavá, jak to vyjde tobě. Poděl se potom o výsledky. ;)

Já si zatím spočítala jen reálný úrok pro Credissimo (nízké úroky, dlouhá GP a mnoho půjček v ní, pending p.) z 8% půjček je reálných 6,4%...

JPT
Gold pen
Gold pen
Reputace: 172
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 22 led 2020, 23:56

Mě to vycházelo i s bonusy a pro celé portfolio.

Zkoušel jsem teď teda, jestli by to nešlo nějak automatizovaně vytáhnout z výpisů pro konkrétní půjčku, ale já s tím excelem zas tak neumím, takže mě to nejde. Jen ručně vyfiltrovat a pak překopírovat a přidat XIRR a namátkou u 3 půjček mi to vycházelo taky o něco víc ten úrok než jaký byl uvedený u půjčky, ale nehledal jsem půjčky, které měly pending paiments. Zkusím se na to pak ještě podívat. Automatizovaně by se to asi muselo udělat přes makra a to už neumím vůbec.

JPT
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 25 led 2020, 10:15

SomeoneWhoCare píše:
22 led 2020, 14:23

Výzvy ke zlepšení výpočtu: V account statement není číslo půjčky, aby výpis nešel snadno automatizovaně kontrolovat. Zatím dopočítávám vlastní sloupec @ID takto:

=IFERROR(HODNOTA(ZLEVA(ZPRAVA([@Details];11);8));IFERROR(HODNOTA(ZLEVA(ZPRAVA([@Details];10);7));0))&"-"&ZPRAVA("0"&IFERROR(HODNOTA(ZPRAVA(ZPRAVA([@Details];2);8));0);2)
SUMA Turnover zobrazí pro každou půjčku přesně kolik vydělala (i s ohledem na Secondary Market):

..SUMIFS(Turnover;ID v Account statement;ID Finished Investments)
=SUMIFS(statement!F:F;statement!A:A;[@ID])
Pak zohlednit, jak dlouho jí to trvalo. Tzn. reálnější výnosové procento zatím dopočítám takto:

=IFERROR([@[Reálný Úrok]]/[@[My Investments]]/[@Dní]*365;0)

Můžeš sem hodit část souboru s těma vzorcema ? Jsem to zkoušel z anglickýma (mám libreoffice a české neumí) a vyhazuje to chybu. Třeba, kdyby to libreoffice otevřel, tak by to fungovalo nebo bych zjistil jak ten vzorec v něm má vypadat.

SomeoneWhoCare
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SomeoneWhoCare » 10 bře 2020, 01:47

Připravil jsem ukázku výpočtu XIRR v Excelu pro všechny půjčky z portfolia. Jde o kombinaci dat z Account Statement, Current a Finished Investment:
XIRR-DEMO-micro.zip
(258.47 KiB) Staženo 53 x
Soubor neobsahuje žádná makra. Využívám vestavěný Power Pivot, protože XIRR nejde (neumím) jinak spustit nad agregovanými toky cashflow všech půjček dohromady. Power Pivot to zvládá, ale nad přepočtem všech transakcí dostává pěkně zabrat. Pro osobní využití můžete výše odkázaný soubor a přiložená demo data využít jak chcete, ale komerční využití bez mého souhlasu nepovoluji. Soubor neobsahuje žádná citlivá data, jen pár půjček. Je vhodný pro někoho, kdo s Excelem umí, nebo se chce samostatně naučit dle hotového příkladu nové funkce a třeba si vypočítat pro svá data vlastní ukazatele. Nebo stávající výpočet vylepšit. :)

Jak uvidíte v souboru, Mintos od minulého pokusu výrazně zjednodušil extrakci ID půjčky. Už stačí jen:

=LEFT(RIGHT([Details];LEN([Details])-5);FIND("-";[Details])-3)
Ukázka několika půjček od Creditstar (jako bychom něco netušili), vyšší procenta zajistil SM:
ukazka-xirr.JPG
ukazka-xirr.JPG (93 KiB) Zobrazeno 1925 x
Pokud Google sheets zvládnou sumarizovat XIRR nad toky cashflow mnoha "projektů" najednou, zkusím to i tam, ale obávám se špatného výkonu. S LibreOffice ale nemám žádné zkušenosti.

Datový model:
datovy-model.JPG
datovy-model.JPG (31.94 KiB) Zobrazeno 1925 x

JPT
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 10 bře 2020, 10:44

Dík za zveřejnění. Bohužel to v Libre Office nefunguje. To co jsem zkoušel já ale zas asi nebude fungovat v Excelu. A pokud je toto funkční, tak to sem nemá smysl ani dávat.

gulliver
Silver pen
Silver pen
Reputace: 121
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gulliver » 10 bře 2020, 10:49

JPT píše:
10 bře 2020, 10:44
Dík za zveřejnění. Bohužel to v Libre Office nefunguje. To co jsem zkoušel já ale zas asi nebude fungovat v Excelu. A pokud je toto funkční, tak to sem nemá smysl ani dávat.
myslím že to má smysl sem dávat, já třeba mám také libre office a nemíním to měnit :-)

JPT
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 10 bře 2020, 11:00

Ono je to sice funkční, ale říkal jsem si že to sem dám až to bude uplně hotové. Nabídl se mi jeden programátor, že by to udělal, aby to fungovalo přes makra automaticky (já jsem schopný to udělat jen aby to kontrolovalo jednotlivé půjčky po zadání ID) a že by to nějak vyšperkoval k dokonalosti. Tak až to dokončí nebo řekne, že už to dál dělat nebude, tak sem dám to, co už mám.

JPT
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 14 bře 2020, 10:44

Jestli byste chtěli něco konkrétního, co by ten výpočet měl umět, tak to napište a možná to tam naprogramuje.

Zatim to vypadá takto:
Mintos - Výpočet XIRR - Tabulka.png
Mintos - Výpočet XIRR - Tabulka.png (24.42 KiB) Zobrazeno 1744 x
Mintos - Výpočet XIRR - Seznam.png
Mintos - Výpočet XIRR - Seznam.png (105.11 KiB) Zobrazeno 1744 x
Mintos - Výpočet XIRR - Statistika.png
Mintos - Výpočet XIRR - Statistika.png (149.78 KiB) Zobrazeno 1744 x

SomeoneWhoCare
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SomeoneWhoCare » 02 kvě 2020, 22:40

Právě jsem po delší době odhalil jádro problému, který způsobuje odchylky ve vlastních výpočtech XIRR.

Ve výpisu Account Statement totiž nechybí jen úrok za Pending Payment po sedmi dnech, ale také odkupy malých zbytků jistin. Stejně jako úrok z PP se totiž odkupy mikro zbytků jistin připisují jednou položkou do výpisu na mnoho půjček hromadně.
Např. pro následující celkem slušně vypadající data vychází XIRR -74%:

10.11.2019 -1	        Investice
11.11.2019 -1	        Investice
11.11.2019 1,996007984	Odkup jistiny na SM
20.11.2019 0,000347222	Připsání úroku
Ve výpisu nelze dohledat (a do výpočtu zahrnout) položku připisující chybějících cca 0,004€ jistiny. Pravděpodobně byla takto malá jistina odkoupena, ale kontrola nikde k dispozici není. Pouze jednou za čas se ve výpisu objeví souhrnná položka se sumou těchto odkupů, nebo souhrnná položka s úroky v prodlení za PP.
Naposledy upravil(a) SomeoneWhoCare dne 03 kvě 2020, 15:38, celkem upraveno 2 x.

JPT
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 03 kvě 2020, 01:21

Jo je tam nějaká položka "Souhrnné odkoupení částí půjčky zpět", ale tu mám za celou dobu dvou let a počtu 1817 transakcí jen 0,46 EUR, tak to by snad nemělo dělat až takové rozdíly ve výpočtu.

Mínusové XIRR mi vychází, když to počítá neukončenou půjčku a nebo půjčku, která je vykoupená nějak moc brzo. Myslím na druhý den. Možná Excel umí počítat i XIRR neukončené pjčky, ale LibreOffice to asi neumí a nebo se ten výpočet musí zadat nějak jinak než při ukončené,ale to jsem nezjišťoval/nezkoušel.

Ale jinak mi to taky tak vychází z toho tvého příkladu. Já jsem teda nikdy tak malé investice nedělal. Vždycky minimálně 10 EUR, tak u mě se to asi tak neprojevuje. Neni třeba možné, že by se už část jistiny splatilo dřív a nemáš to v tom příkladu zahrnuté ?

SomeoneWhoCare
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SomeoneWhoCare » 03 kvě 2020, 10:11

To je ona, položka potvora :) "Cumulative repurchases of loan parts" v angličtině.. U +125k transakcí mám přes 3,5€, tedy cca stovku korun a nic velkého. V Current Investment ukazuje na webu součet "Total including cumulative small loan parts (EUR)" o cca 11€ vyšší, tedy předpokládám, že zbývá 7,5€ v aktivních mikro podílech (menších než 0,01€). Jenže to jsou tisíce mikro podílů u půjček již splacených i stále aktivních, kde je výpočet díky tomu dost nepřesný. Protože prodělat 0,2 centů z malé investice během pár dní = hodně procent za rok. Výpočtu u větších podílů se to tolik nedotkne, stejně tak pokud člověk neprodává na SM. Tahle konkrétní situace nastala právě kvůli prodeji s premium, kdy člověk zadal částku k odkupu 2€, ale malou část z toho zaplatil za premium a ten malý chybějící zbytek jistiny jsem obdržel až někdy kdoví kdy v budoucnu hromadně. Položku s premium jsem sem záměrně nedal, protože kontroluji teď XIRR bez slev/premium na SM, s tím premium už XIRR vychází kladně, ale měl by díky stejné nepřesnosti vyjít daleko vyšší.

Asi to ještě zkusím vyřešit vyhledáním chybějících podílů u půjček ve Finished Investments a přidáním extra řádků do Account Statement s datem poslední transakce a chybějící částkou pro každou dotčenou půjčku. Pokud pak jejich součet dá těch cca 3,5€, bude oprava plus mínus v pořádku. U Current investment je na to ještě brzy a zkreslilo by to výpočet, protože minusové procento je v pořádku. Ukazuje, jak moc prodělečná (p.a.) by investice byla, kdyby se už nic nesplatilo.

Byl bych radši, kdyby Account Statement obsahoval naprosto všechny přesné transakce, bez jakýchkoli souhrnných (tyto odkupy mikro podílů a platby úroků z PP). Jestli bude transakcí o 1-2% více, to už je detail...ale bez přesných dat se provádí kontroly špatně.

edit: 7,5€ jsem napsal nesmysl, má tam být těch 11€. Dohromady s 3,5€ historických mikro podílů je jich celkem za 14,5€ (rozděleno mezi několik tisíc půjček).
Naposledy upravil(a) SomeoneWhoCare dne 03 kvě 2020, 15:26, celkem upraveno 1 x.

JPT
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 03 kvě 2020, 12:02

"Celková suma zahrnující malé kumulativní podíly úvěrů (EUR)" jsem já pochopil, že to sčítá všecky položky i ty malé, které se nezobrazují ve sloupci pending payments. Takže to podle mě nemá nic s těma položkama na sekundáru ("Souhrnné odkoupení částí půjčky zpět")

Já si počítám vždycky všecko co k té půjče patří, takže i slevy a přirážky. To jak mám na obrázku (v tomto vlákně), že to dělím na celkem, bez sekundáru, sekundár nákup a sekudár prodej, tak to tam zahrnuju taky všechno co k těm půjčkám patří. Neměl jsem potřebu počítat jak by to bylo, kdyby byla půjčka bez slevy nebo přirážky.

A taky bych byl rači, kdyby výpis obsahoval jednotlivé položky, ale spíš hlavně pro úrok z pending payments. Pro ten sekundár mi to přišlo, že to jsou uplné mikročástky vůči výši proběhlých transakcí, že jsem se nad tím nijak nezamýšlel. Ale můžu se schválně zkusit podívat u těch co prošly sekundárem, kolik jim tam chybí jistiny.

SomeoneWhoCare
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SomeoneWhoCare » 03 kvě 2020, 16:51

Opravil jsem v předchozích příspěvcích drobné početní chybky, které se vloudily. Každopádně to není správně, ani když se počítá všechno včetně SM. Proto jsem šel do hloubky a našel tam tento problém. Včetně SM vychází XIRR 13,46%. Bez SM vychází -74%:

10.11.2019 -1	        Investice
11.11.2019 -1	        Investice
11.11.2019 1,996007984	Odkup jistiny na SM
11.11.2019 0,003992016	Premium (dohromady 2€ s předchozí položkou)
20.11.2019 0,000347222	Připsání úroku
Po realizování úpravy a přidání řádku:

20.11.2019 0,003992016	Doplnění chybějící splátky jistiny (mikro podíl)
...vychází pro XIRR všech transakcí na dané půjčce (tedy včetně SM) ohromný rozdíl: 358,27% (p.a.) a bez SM výnosu vychází: 12,97%. To úplně přesně nesedí s deklarovaným úrokem a možná jsem tedy netrefil správné datum odkupu toho mikro podílu, ale čísla už jsou velmi velmi blízko realitě.

Nad všemi daty (125k transakcí) mi totiž vychází bez výše zmíněné potřebné úpravy XIRRseSM jen 17,49% a XIRRbezSM 14%. Obojí níže než Mintosem prezentovaných +20% NAR (neřeší cash drag). Hodnotu bez SM řeším kvůli srovnání, zda se časově vyplatí nastavovat SMAI na slevy a řešit vystavování na SM s premium, nebo zda časová náročnost převyšuje dodatečný drobný extra výnos. Má hypotéza je, že se to určitě nevyplatí u investic do 1M CZK a hledám, od jaké částky to teprve má smysl lidem reálně doporučovat, neboť s opětovným zavedením poplatků z prodeje na SM dodatečný výnos klesne. Pozn: nikdy jsem na SM neprotáčel cashback akce, to považuji za úplnou ztrátu času.

Zopakování s českými názvy:
"Celková suma zahrnující malé kumulativní podíly úvěrů (EUR)" - V Current Investments člověk nikde nevidí ty malé podíly. Rozdílem oproti té klasické sumě PP (nad tím) odhaduji sumu malých podílů na půjčkách, které patří do Current Investments (nejsou zatím ve Finished).
"Souhrnné odkoupení částí půjčky zpět" - to jsou podíly odkoupené u půjček ve Finished Investments. Nemám je jak přiřadit ke konkrétním půjčkám, proto jsem je do teď z výpisu mazal. Stejně tak úrok z PP, který zatím skoro nechodí. Těch 7 dní blokované jistiny bez úroků slušně zamává s výnosy. Kdo tvrdí, že ne, tak asi neumí násobit 12 měsíců * 7 dní = až 84 dní bez úroků v roce, což odpovídá snížení úroků o cca pětinu. U půjček kratších než měsíc je to ještě horší. Snad to nebudou poskytovatelé masově zneužívat a platby budou chodit přes Ponziho ihned.

barahir
Silver pen
Silver pen
Reputace: 131
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od barahir » 13 kvě 2020, 18:52

Může mi prosím někdo poradit, co počítám špatně?
Úrok mi vychází 15 % / 366 dní / 100 * 78 dní držení * 50 Eur vklad = 1,60 Eur a ve výpisu je 1,15 Eur.
Přílohy
Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG (3.68 KiB) Zobrazeno 947 x

MirEgg
Silver průpiska
Silver pen
Silver pen
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MirEgg » 13 kvě 2020, 19:11

barahir píše:
13 kvě 2020, 18:52
Může mi prosím někdo poradit, co počítám špatně?
Úrok mi vychází 15 % / 366 dní / 100 * 78 dní držení * 50 Eur vklad = 1,60 Eur a ve výpisu je 1,15 Eur.
A nedostal jsi od nich už v minulosti nějaký úrok?

barahir
Silver pen
Silver pen
Reputace: 131
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od barahir » 13 kvě 2020, 19:19

Myslím, že ne, to by mělo být zapsané v Received Payments, ne?

/edit.: No vlastně, pokud by předtím byl ten úrok v Pending Payments a teď je tam i zbytek platby, tak to nemám jak ověřit./
Celá ta půjčka je za 677 Euro a PP má 64 Euro, takže to se mi nezdá, že by udělalo takový rozdíl.

Nevychází mi to takhle u všech půjček Varks, které mi byly vykoupeny na požádání. Navíc Varks má Grace period, která asi není úročená, 0.

M4ndarr
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M4ndarr » 12 čer 2020, 21:20

Zdravím pánové,
již asi měsíc experimentuju s odkupem pozdních půjček na SM, které jsou 50-60 dnů opožděné a je na nich sleva minimálně -1%. Chtěl jsem vyzkoušet jestli můj výpočet návrtatnosti funguje. Bohužel tu máme PP, takže to není úplně růžové, ale XIRR se pohybuje od 50 do 200. V průměru to vychází na 68. Experimentoval jste někdo s podobným přístupem?

Odpovědět