Martinusův deník

.
Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 71
Kontaktovat uživatele:

Martinusův deník

Příspěvek od Martinus » 01 říj 2019, 15:00

Tak přidám nějakou tu zkušenost. Tak jak bude čas a doufám, že zde také nějaké zkušenosti naopak získám.
Zlom v mém životě bylo P2P a nyní směřuji postupně přes ETF na akciové trhy. Takže v tomto jsem začátečník. Jinak ale vlastně investuji už poměrně dlouho, přes 20 let:
do vlastní nemovitosti, do vzdělání, do dětí....
Při pročítání fora mě často napadly některé věci, které mohu dále předat, a které zde píšící vůbec netuší. Budu sem psát nepravidelně dle času, to je nejdražší nezaplatitelná položka.
Něco málo o mě: je mi 45 let, mezi moje koníčky patří fehg shui, čchi kung, genealogie, historie, stavebnictví...to tady jen uvádím proto, že to bude dokreslovat témata, kterým se budu věnovat...takže jen namátkou, případně přidám něco dalšího:
První investice - kuponová knížka...aneb "kdo z vás to má" resp. pamatuje...krátká vzpomínka na dobu, kdy úroky na BU byly 10%...
Investice do nemovitosti - jaké je zhodnocení po 20 letech, vyplatí se rekonstrukce, koupit nový byt, postavit dům? Vzhledem k mému povolání, tak tady je moje velmi silná stránka, naproti tomu finanční negramotnost v této oblasti v ČR je totál brutus....takže tady bude asi více příspěvků, možná i nějaké porovnání se sousedy v Německu či na Slovensku
Co se stane, když se to posere....co se děje, když zasáhne těžká nemoc a jde o život, jak se zachová stát, kamarádi, příbuzní? a jak se z toho dostat...k tomuto tématu mě motivovaly některé příspěvky zde...a diskuse zde, někdo se kdesi ptal, zda jsou tu všichni svobodní, bezdětní s velkým přebytkem peněz k investování apod...
P2P a začátky zde......nová etapa hospodaření, tady čekám diskusi mezi zkušenějšími a méně zkušenými, což možná je cílem
A co když se to posere ještě víc - smrt živitele rodiny, výpočet sirotčího důchodu a vůbec, jak se zachází se sirotky a s jejich majetkem, hospodaření s majetkem nezletilců obecně, chování notáře a soudu a jiné státní perverznosti...kdo nezažil, neuvěří...a kdo nevěří ať tam běží a zjistí, kde to opravdu vlastně žijeme...
no takhle by neměl být ten seznam ukončen, přidám časem něco veselejšího na závěr...také podle toho, jak se jednotlivá témata budou vyvíjet. Nechtěl jsem se věnovat pouze P2P, to by byl hodně zkreslený pohled a taky nudný....jen popisovat, jak přenastavit nefunkční autoinvest na Mintosu...to je nuda:)

jejinka
Silver pen
Silver pen
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Re: Martinusův deník

Příspěvek od jejinka » 01 říj 2019, 20:59

Hned jsem měla dojem, že jsi sem sice přišel pro rady a moudra, ale ve skutečnosti jsi dál než 90% z nás tady. Tvůj deník budu sledovat.

OnderCZ
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnderCZ » 01 říj 2019, 22:24

Moc rád si počtu, přeci jen člověk má nějaké představy (je mi 30 a pár) a věřím a ostatně i sám vím, jak za pár let dokáže život s člověkem zatočit. Takže díky za tvé poznámky, jsou a budou určitě i dál cenné.

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Prachy, prachy, prachy

Příspěvek od Martinus » 02 říj 2019, 07:04

Deník, sakra, to by mělo být denně...:) no to určitě nebude. Ale na začátek dám jeden příspěvek o penězích. Peníze, prachy, prachy, prachy, to je oč tu běží. Všichni je tu cpete někam do P2P, akcií, ETF a kdoví kam ještě. Kdo vlastně z vás kdy viděl ty Vaše peníze? Pochybuji, že by tu byl někdo, kdo vlastně svoje peníze vůbec kdy viděl pohromadě....:) i já patřím mezi ty, co nikdy všechny svoje peníze neviděli....virtuálně se to nakliká někam a už to běží...úroky, úspory, ztráty a zisky...jak absurdní.
To skutečný pracháč vždy své peníze viděl a měl jich dost a většinou ve zlatě a stříbře...jo, kde jsou ty časy....
Pracháč, neboli prachař, neboli sanitrník...výrobce sanytru. Zaniklé, ale extrémně důležité povolání. Opovrhované smradlavé a hnusné řemeslo, které přesto vynášelo obrovské zisky, hlavně v dobách válek. Zhruba od 15. století až po 1. světovou válku. Odtud pracháč, prachy - je ve skutečnosti ten, kterému koruna nesmrdí, prachy jsou ty peníze, které jsou poměrně těžce a smradlavě vydělané.
Sanytr je významná součást střelného prachu. Ten ve větší míře u nás začal používat teprve Jan Žižka do svých píšťal (odtud vzniklo mezinárodní slovo pistole), no a pak význam střelného prachu jen rostl. Sanytr se získával seškrabáváním vysrážených solí ze sklepů a stájí, sedlák musel dokonce vrchnosti odevzdávat jako součást svojí daně. Sanytrníci měli volný přístup do jakéhokoliv sklepení, aby mohli nerušeně získávat sanytr. V dobách válek toto samozřejmě nestačilo, tak se sanytr vyráběl z živočišného a rostlinného odpadu, prostě ze všeho, co mohlo rychle zetlít. Hromady daleko od obydlí ukrutně smrděli a to byla práce sanytrníka/prachaře/pracháče. Po nějakém vyzrání smradlavé hmoty pak vše vylouhoval, vařil, a nakonec vysrážel vzniklé soli. A dostal za to zaplaceno, dobře zaplaceno. Ceny sanytru se běžně pohybovaly na 12ti násobku ceny za pšenici, v dobách válek mnohonásobně více....takže to bylo fakt hodně. Sanytr se nedal ničím nahradit a jinak získat. Nedostatek byl stálý i když pracháčem každý opovrhoval. Již v 16. století platil u nás absolutní zákaz vývozu sanytru. Na vystřelení 1kg koule bylo potřeba ca 1 kg střelného prachu, takže ca 3/4 kg sanytru....tak si dovedete představit, jaká byla spotřeba...ukrutná...
Tak to je jen na úvod, kdo je to vlastně pracháč, co jsou to prachy a oč tu vlastně běží.....Že jste neznali? No ve škole se finanční gramotnost neučí... a tohle by do předmětu finanční gramotnost jako úvod mohlo patřit....tak to můj úvod, příště se již budu věnovat uvedeným tématům, ale občas si asi neodpustím nějaký takový exkurz, když to někdo bude číst a bude to někoho zajímat...

Ankor
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 02 říj 2019, 08:07

Moc ráda si počtu, taky pamatuj dobu, kdy vkladní knížka měla úrok 11%. :D

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 261
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 02 říj 2019, 11:38

Zajímavý historický exkurz. Zaujalo mě spojení sanytrník /pracháč/ - tvrdá a smradlavá práce - peníze. Řekl bych, že dnes se většinou tvrdou prací člověk k penězům moc nedobere, stačí se rozhlédnout kolem, třeba na některé české a světové miliardáře, přehazující své vagony peněz ne už vidlemi ale jedním kliknutím na PC, nebo další miliardáře,za které pracují krabičky napojené třeba na komoditní burzu v Chicagu, zatímco majitel si užívá na Tahiti. V některých případech je to možná práce dost smradlavá,ale tvrdá asi nebude ;)

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 02 říj 2019, 12:12

jo no je to tak, ale zkus si představit překydat hromadu mršin, hnoje a shnilého odpadu z kuchyně, chléva....pak to rozpouštět ve vodě, vařit a redukovat a vysrážet z takové hromady trochu soli....:) abys dostal zaplaceno...to už musí být odvaha, resp. musíš dostat zaplaceno dost, což byl tento případ...vrcholem všeho bylo to, že se kvalita sanytru zjišťovala také ochutnáváním....dobrou chuť...:)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 02 říj 2019, 12:19

Děkuji, již jsem po obědě. Učinil jsem závěr, že práce sanitrníka by mi nevyhovovala. Tahiti ještě zvážím :D
Taky si představuju jednoho vysoce postaveného, dobře situovaného představitele státu jako sanytrníka,včetně ochutnávek :mrgreen:
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 02 říj 2019, 16:12, celkem upraveno 1 x.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 232
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 02 říj 2019, 15:02

Jen jednoho? Ja bych vedel minimalne o trech. :lol: Ikdyz ti dva by toho jednoho uz mohli v klidu rozpoustet. :mrgreen:

eNaia
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eNaia » 02 říj 2019, 17:20

Taky jsem uvazovala, na ktere strane si ho predstavuje GOGO, ale nevim, kdo by ho chtel ochutnavat...

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 02 říj 2019, 17:50

No proti gustu.. Osobně bych do toho ale asi nešel 8-)

jejinka
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 02 říj 2019, 18:51

Netahejte sem politiku, to nedopadne dobře.

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Včerejší zážitek z FIO banky

Příspěvek od Martinus » 04 říj 2019, 21:31

Tak jsem se včera po delší době vypravil do bankovní instituce. Tentokráte FIO banka, založit si FIO brokera kvůli CZ akciím, přeci jen až to ještě pěkně vyklesá, tak by se možná něco hodilo nakoupit, tak abych byl připraven. Vybaven asertivitou po přečtení zdejšího fora, že po mně budou chtít ofotit občanku. Naposledy jsem zakládal účet ve Sparkasse Nürnberg, takže jsem očekával řádově jiné chování...Pánovi za přepážkou (FIO Plzeň) jsem vysvětlil, co potřebuji a dál už probíhal tento rozhovor: pán " to je v pohodě, bude to tak za 20 mninut" a ťukal do počítače.
"Teď bych si ofotil Vaší občanku...".
"No to si neofotíte, teď jste si všechno opsal",
pán: "No, ale bez toho já nemůžu pokračovat, na to je zákon"
Aha? A jaký zákon? Tam je napsáno, že když si neofotíte mojí občanku, tak nemůžete pokračovat?
pán: " No to je na Vaší ochranu, to je v Zákoně o ochraně osobních údajů"
Takže vy chcete chránit moje osobní údaje tak, že mi je ofotíte z občanky? Tak to mi dejte ten zákon přečíst!
tak to hodně znejistěl..."To se tady musíme takhle dohadovat?"
"Prosím ten zákon, který Vám to ukládá!"
odběhl do vedlejší přepážky a přinesl cedulku, kterou měl mimochodem také na stole, ale dost jsem ho rozhodil...:)
Tam byl vyjmenovaný nějaký paragraf týkající se praní špinavých peněz a výnosů z nelegální činnosti, na základě kterého jsem povinen se v bance prokázat a ta může pořizovat elektronickou kopii mých dokladů.
"Dobře, tomu rozumím", říkám mu "Právě jsem se Vám identifikoval, Vy jste si vše opsal, tento zákon Vám nic nenařizuje, tj. můžete si pořídit kopie, ale nemusíte a není tam napsáno, že já Vám musím moje doklady umožnit kopírovat, což také neumožním"
" A vy s tím máte nějaký problém?"
No to mám, je tam moje rodné číslo, rodné čísla všech dětí, nevím, proč by jste je měl mít k dispozici?" Navíc ta občanka končí platnost za pár měsíců, jak to tedy u Vás funguje, Vy pak oslovujete všechny klienty, aby Vám přinesly novou?
No to ne....
Takže jakmile ta občanka skončí platnost, novou mojí nemáte vůbec? Tak proč jí chcete teď?
"No kdyby Vám jí někdo ukradl, tak mi to tu poznáme....:) to jsem málem spadl ze židle...
V zákoně nic takového není, takže, co Vám dále brání? a neřešte prosím, když mi někdo ukradne občanku, tak to bude řešit policie, ne Vaše banka
" je to vnitřní předpis"....nedal se jen tak zlomit a vytáhl další eso z rukávu...:)
"Tak to bude asi nějaký nezákonný vnitřní předpis. Měl by jste vědět, že dle Ústavy ČR platí to, že to, co není zákonem zakázáno je povoleno, tak prosím ten vnitřní předpis..."
To už šel ze mě do kolen a začal ťukat do PC...
Po chvíli si to tedy vyhledal, v předpise nic takového nebylo, že bez ofocení občanky by mi nemohl nic poskytnout.
"Takže můžeme pokračovat, ale banka si Vás musí prověřit" od té doby měl ale opravdu dost kyselý ksicht...:)
tak jsem ho zlomil...:) "No prosím, prověřte si co chcete"
"No to ale potrvá, to dělají v Praze...." Musím to tam poslat..."
tak zase něco ťukal do počítače...pak čekal...."no tak to dneska už nebude"
"Až mi to v Praze schválí, tak Vám zavolám, můžete pak jít i na jinou pobočku...":) pokoušel se mě zbavit....no nic, neměl jsem na toho dementa už více času, tak jsem musel jít. Dnes se neozval, tak se těším na něj příště...to tak, na jinou pobočku...ať si to pán vyžere se vším všudy....příště se ho taky zeptám, jak se jmenuje...jmenovku na stole neměl....a tu slušnost se aspoň představit také ne....
pokračování příště, až to nějak dopadne...
PS. Jinak mám hodně zajímavý Feng-shui rozbor smrti Karla Gotta a s překvapivou souvislostí se zakolísáním akciových burz 2.10....tak když se k tomu dostanu, dám to sem také....

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 04 říj 2019, 21:51

Asi bych si založil účet a šel domu..

jejinka
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 04 říj 2019, 23:00

Jako sorry, ale toto mi přijde úplně zbytečné plýtvání časem a energií. :(

Ankor
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 05 říj 2019, 04:54

Působí to na mě, že to nikam do Prahy nemusí a že tě v tom jenom vykoupali. Nedávno jsem na notářství vznesla dotaz ohledně opisu OP a nebyl s tím nejmenší problém. (Předtím se nás zeptali, jestli souhlasíme s tím, aby si náš OP ofotili.)

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 05 říj 2019, 15:14

Tak vždycky je to všude jen o lidech, samozřejmě, že to nikam do Prahy nemuselo. Čas jsem s tím žádný neztratil, banka je kousek od školy, kde jsem za chvíli musel vyzvednout děti, takže místo čekání, jsem holt 15 minut strávil s takovým dementem, díky kterému účet zatím nemám, což mě nijak netrápí, nepotřeboval jsem ho dnes mít. Třeba paní u vedlejší přepážky by byla lepší, to nikdy nevíš....

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 07 říj 2019, 13:55

takže dnes jsem odepsal FIO banku, účet mi odmítli založit, pokud nenaskenujou mojí občanku, nebudou mi poskytovat žádné služby...no dobře, tak ať si trhnou, že....ale musím se poohlédnout po jiném brokerovi pro případný nákup 1-2 českých akcií před Vánoci...přes Degiro jsem pochopil je to nesmysl?
Jinak volal jsem tam aktivně sám, že se pán již 3 dny neozval, jak to tedy odeslal do centrály. Zjistil jsem, že mají totálně debilní systém...když to na pobočce nikdo nezvedně, tak jednou mě přepojili do Přerova, jedno do Prahy, že prý kolegovi vše vyřídí....sice se strašně pozastavovali nad tím, že mi nezaložili účet, když jsem řekl, že odmítám kopii OP, tak pak stejná písnička, to že prý mám opravdu smůlu....no kolegáček z Plzně se ozval obratem, že zrovna mu volali z centrály, že vše zamítají....:) prý je pro banku strašné riziko si ten doklad nezkopírovat...to je závěr.
No na závěr jsem pána tedy požádal o vymazání veškerých údajů, které si z mého OP zapsal, a ať mi o výmazu zašle písemný doklad...pak už tedy s telefonem bouchl....
takže toť zkušenost s FIO, pokud se tam někdo chystáte a nehodláte jim dávat kopii OP, dejte mi klidně do OZ vědět, jestli jste uspěli...

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 235
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 07 říj 2019, 14:15

Martinus píše:
07 říj 2019, 13:55
takže dnes jsem odepsal FIO banku, účet mi odmítli založit, pokud nenaskenujou mojí občanku, nebudou mi poskytovat žádné služby...no dobře, tak ať si trhnou, že....ale musím se poohlédnout po jiném brokerovi pro případný nákup 1-2 českých akcií před Vánoci...přes Degiro jsem pochopil je to nesmysl?
Jinak volal jsem tam aktivně sám, že se pán již 3 dny neozval, jak to tedy odeslal do centrály. Zjistil jsem, že mají totálně debilní systém...když to na pobočce nikdo nezvedně, tak jednou mě přepojili do Přerova, jedno do Prahy, že prý kolegovi vše vyřídí....sice se strašně pozastavovali nad tím, že mi nezaložili účet, když jsem řekl, že odmítám kopii OP, tak pak stejná písnička, to že prý mám opravdu smůlu....no kolegáček z Plzně se ozval obratem, že zrovna mu volali z centrály, že vše zamítají....:) prý je pro banku strašné riziko si ten doklad nezkopírovat...to je závěr.
No na závěr jsem pána tedy požádal o vymazání veškerých údajů, které si z mého OP zapsal, a ať mi o výmazu zašle písemný doklad...pak už tedy s telefonem bouchl....
takže toť zkušenost s FIO, pokud se tam někdo chystáte a nehodláte jim dávat kopii OP, dejte mi klidně do OZ vědět, jestli jste uspěli...
No, nevím - on Ti někdo něco nahlásí že uspěl, Ty to oznámíš Fiu s tím, jaký tam mají bordel a oni dotyčnému účet obratem zruší x).
Ale bohužel takto to dnes mnohdy je - že instituce tahají za podstatně delší konec provazu, jelikož pravidla určují ony. A zrovna třeba tento případ - kolik % klientů kvůli tomuto ztratí? Limitně 0%. Takže důvod rušit toto nebude.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 179
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 07 říj 2019, 14:26

Já si budu asi zakládat v brzké době účet u Fio. Ale OP jim asi normálně poskytnu. Asi jsem na podobné vyjednávání moc měkkej (respekt) :lol: . Ale zároveň mi to třeba ani nestojí za vynaložený čas a nepříjemnosti. Mám navíc i takový pocit, že spousta lidí, co řeší osobní data a klade v tom značný důraz na protistranu nemá ani zabezpečen email nějakou 2FA. Čili v té ochraně údajů potom selhává hlavně na své straně.

Odpovědět