Investiční začátky

Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 403
Kontaktovat uživatele:

Re: Investiční začátky

Příspěvek od Joshua » 19 úno 2020, 13:30

Pursat píše:
19 úno 2020, 12:42
Při podobných myšlenkách, že jsem nakoupil špatně, když jde akcie dolů, mi mentálně pomáhá vizualizovat investiční horizont, protože při dlouhém držení je čas náš největší přítel a existuje spousta prostoru na zlepšení. Samozřejmě, pokud jsem koupil draze firmu, která krachuje, čas nás nezachrání, ale pro fungující společnost hraje v náš prospěch a krátkodobé výkyvy nás maji motivovat ne k panice, ale k případnému dalšímu dokupu, pokud držím hotovost. Takže držím palce s přepnutím mindsetu na longterm cíle, taky s tím ještě občas bojuju :)

Příklad, kde se nácházím právě teď při počítaném 10 letém horizontu
Obrázek
Tenhle graf jsem si udělal taky :lol: . A rovněž je v mé fázi (5 let po škole a v pracovním procesu) podobně demotivující.. uklidňuju se tím, že nejhorší je se dohrabat někam do třetiny. Pak to půjde snad rychleji.

S tím RPG je to hezký příměr.. sbírat XP v práci a pak za něj kupovat cashflow. Ale první level jde krutě pomalu, už ho hraju 4 roky.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 427
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 19 úno 2020, 13:44

Joshua píše:
19 úno 2020, 13:30
Tenhle graf jsem si udělal taky :lol: . A rovněž je v mé fázi (5 let po škole a v pracovním procesu) podobně demotivující..
Demotivujici je zacinat v mym veku. :lol: Ale porad lepsi zacit pozdeji nez nikdy.

Jinak kdybych to prevedl na levely, tak pri mem skromnem cilu jsem ted zhruba na 4. levelu z max 10. :D Blby je, ze stejne jako ve hre, prvni levely jdou rychle a ty dalsi pomalu.

//Jo takhle ty to bereš... jsem někde mezi druhým a třetím. Joshua
Naposledy upravil(a) vyvar z ovaru dne 19 úno 2020, 13:46, celkem upraveno 4 x.

Emet
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Emet » 19 úno 2020, 13:44

Jo jsem na tom dost podobně. Začal jsem poměrně nedávno a snažím se vyhledávat divi akcie, které jsou momentálně z nějakého důvodu v propadech, ale věřím, že jsou jinak zdravé a své divi udrží a budou dále vyplácet a zvyšovat. No a tak to vypadá tak, že v zelených číslech mě vlastně drží momentálně to, že část PTF mám v ETF (Nasdaq 100 a S&P500) + přijaté divi. Jinak plavu v červených vodách. Investiční horizonat mám ale >10 let a budu vyčkávat.

Zatím jsem koupil RDS, SPG, PK (Ten mám v zelených!!! Zatím. :D ), MO, BTI (+-0,0%), ČEZ(+-0), Monet (tam jsem v +) a T. Jo, T byl můj úplně první nákup a pěkně jsem ho pro...koučoval. Koupil jsem v ten nejblbější den (roční max). Nevím co mě to napadlo. :-D Ale divi to snad částečně zalepí.
Obrázek
To bych si měl udělat taky. :lol:

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 291
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 19 úno 2020, 13:49

Nedočkavce mohu potěšit:
Graf je nepřesný, nezohledňuje přestupné roky. Takže v reálu to bude o chvíli dříve :o).
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 19 úno 2020, 13:51

Emet: z toho si nic nedelej, ja nakupoval T poprve na 40, ale prubeznymi dokupy v propadech jsem stahl prumer na 34. Takhle jsem to mel se spoustou titulu. Tituly, ktery mam v minusu prioritizuju na dokupy, ted se chystam na Shell. Treba u Altrie mam nakupy i za 75, ted stoji 45.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 291
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 19 úno 2020, 13:55

vyvar z ovaru píše:
19 úno 2020, 13:44
Joshua píše:
19 úno 2020, 13:30
Tenhle graf jsem si udělal taky :lol: . A rovněž je v mé fázi (5 let po škole a v pracovním procesu) podobně demotivující..
Demotivujici je zacinat v mym veku. :lol: Ale porad lepsi zacit pozdeji nez nikdy.

Jinak kdybych to prevedl na levely, tak pri mem skromnem cilu jsem ted zhruba na 4. levelu z max 10. :D Blby je, ze stejne jako ve hre, prvni levely jdou rychle a ty dalsi pomalu.
No, jen aby Tě na 9 LVL něco nesejmulo. Myslím fyzicky, ne "XP".
Trochu mi to připomíná: ...první dovolená v Jugoslávii, ... (https://www.youtube.com/watch?v=fIWtXWZyv-M).
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 224
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 19 úno 2020, 14:22

vyvar z ovaru píše:
19 úno 2020, 13:51
Emet: z toho si nic nedelej, ja nakupoval T poprve na 40, ale prubeznymi dokupy v propadech jsem stahl prumer na 34. Takhle jsem to mel se spoustou titulu. Tituly, ktery mam v minusu prioritizuju na dokupy, ted se chystam na Shell. Treba u Altrie mam nakupy i za 75, ted stoji 45.
Máš nějaké pravidlo na ty dokupy, např. při každém poklesu o 10% koupíš 10% akcií ze současné pozice?
Já mám takové pravidlo, ale moc ho nedodržuji...když klesne cena -10% pod moji nákupku, přiberu 10% akcií, když klesne o dalších 10%(v součtu -20% od mojí nakupky), přiberu dalších 20% z aktuální pozice.
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 19 úno 2020, 15:09

Jak se neco dostane na -10%, tak uz zvazuju dokup, ale kolik % dokoupim, to stanoveno nemam. Vetsinou dokupuju z akumulovanych dividend a nebo prodeju jinych titulu, takze klidne i po par kusech.

pavelotb2016
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavelotb2016 » 19 úno 2020, 16:41

pager píše:
doonio píše:
20 lis 2019, 11:48
Tak napůl, u CZ akcií máš pravdu, ty jsou daněny 30%. Ale u ostatních to tak neplatí, u GBP akcií nemám např. na Degiru žádnou daň a dodaňuji si sám, v US - pokud vyplníš nějaký ten jejich formulář, ti to taky daní 15%, atp...

Pokud máš Degiro i FIO, tak nakupuj CZ akcie přes FIO a zahraniční přes Degiro (taky to takhle dělám)
Ono je to trochu slozitejsi. a vlastne mi to pripomnelo muj predchozi prispevek, ktery jsem dneska na forum psal (proc nekdy firmy radsi dividendu nevyplaceji a radeji nekdy delaji buyback... protoze je s tim hrozne moc srani).

Pokud si cesky rezident koupi ceskou akcii na Degiro, tak ji defakto nedrzi on, ale ta jejich struktura (jakoby samostatny subjekt). Tim padem ten zisk neni "z Ceska" (i kdyz samozrejme z Ceska je), takze se neda pouzit 15 % DZPFO, ale pro jistotu Degiro strhava srazkovou dan, ktera tedy neni 30 % ale 35 %.

Cesko je v tomto, spolecne s Portugalskem, na Degiro specifikum, u nekterych zemi to je jednodussi protoze bud neni zadna dan z dividend (Malta, Lotyssko, Estonsko...) nebo neni srazkova dan (Velka Britanie) nebo lze aplikovat sazbu dane podle rezidence investora.

A samozrejme jeste vetsi specifikum vsech specifik je USA, kteri maji ohromnou vyjednavaci silu z pozice rezervni meny/nejvetsi ekonomiky, takze na ostatnich statech vynucuji radu reportu a hlaseni (FATCA apod.), pricemz soucasti toho jsou i W8BEN formulare, ktere jsou vlastne cestne prohlaseni, ze clovek neni obcanem USA/rezidentem USA/drzitelem Zelene karty apod. Pokud formular clovek neposkytne, bude se aplikovat srazkova dan, ktera je 30 %. Pokud clovek formular poskytne, bude se aplikovat dan podle statu rezidence investora (plus jeste by mela existovat mezistatni dohoda o zamezeni dvojiho zdaneni). Dalsi nocni mura je treba vyplata dividend z ruznych americkych MLP, kde v horsim pripade muze byt dan klidne i 38 %.

Byt obcanem USA neni zadna vyhra. :roll: Souhlasim se zaverem - na ceske akcie se hodi cesky broker (rekneme Fio), na akcie prevazne v EUR se hodi evropsky broker (rekneme Degiro), na akcie americkych spolecnosti se hodi americky broker (rekneme IB).

A k dlouhodobemu drzeni akcii na Revolut - samozrejme je to spis takova aplikace na hrani, kde chybi jakakoliv pokrocila funkce, ale dlouhodobeho drzeni se ja osobne nebojim ani trochu. Ta nejvetsi nevyhoda/riziko pri drzeni akcii Revolutem neni ten fakt samotny, ze akcie drzi Revolut. Nejvetsi nevyhoda tam je pri prodeji/nakupu, kdy napr. na IB si lze nastavit presne typ pokynu a pripadne limitni cenu a IB funguje jako takovy "router", ktery objednavku nasmeruje na jednu ci vice burz (dokonce na to maji patent MidPrice Algo Orders), zatimco Revolut je spise v pozici liquidity providera pro nekoho jineho, cili retailovy uzivatel ma sice pokyn zadarmo, ale nedostane nejlepsi moznou cenu, respektive bid-offer spread bude vetsi nez by musel byt/mel byt. Pri koupi jedne akcie Apple se to ztrati, ale ve vetsich objemech ci na mene popularnich titulech uz ty rozdily budou (napr. oproti IB) hodne velke.
S tim prodejem na aktualni cene pres Revolut je to tak jak pises. Tohle mi dost vadi...jde o nejmene presny udaj aktualni ceny, jaky jsem kdy pozoroval...o). Ja mam k tomu otevrenou jeste apku s aktualni cenou. Na druhou stranu muzu potvrdit, ze pri stisku prodeje / nakupu se akcie nakoupi / proda na dane aktulni cene v rozmezi stisku tlacitka a provedeni transakce. Tedy 2-5 vterin...a to je i pri mem zpusobu obchodovani, kdy hraju na desetiny akceptovatelne.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Pursat
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 21
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pursat » 05 bře 2020, 22:09

V souvislosti s nedávným nákupem RCL, který dneska odepisuje dalších > 15% (panika v Kalifornii?) přemýšlím jak poznat, že společnosti se sice krátkodobě nedaří díky vnějším vlivům, ale zároveň propad přežije a nezkrachuje.

Uvažuji následovně, nějakou dobu potrvá strach, turismus se citelně utlumí, ale za rok/dva/(tři..) si na virus lidé už ani nevzpomenou a budou zase vesele brázdit moře na drahých parnících (létat letadly, bydlet v hotelech,...). Jak velký by musel být propad tržeb, aby to zmíněou společnost RCL položilo?

Na přelomu února/března 2009 v době hospodářské krize se akcie RCL prodávaly za méně než $6, z dnešního pohledu to byl tehdy skvělý nákup (dno trefit nejde, ale i průměr kolem $15 by byl skvělý), když se ještě letos před aktuálním propadem obchodovaly za $130. Jenže s jakou jistotou tehdy šlo říct, že je dobrý nápad akcie kupovat a s jakou jistotou to lze říci dneska?

Btw z 10K posledních 15 let jsem vytvořil tabulku s pár čísly https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0 a na první pohled tam není nic hrozivého a jsem zvědav, jak budou vypadat čísla za Q1 2020 ve světle výsledků 08/09.

xPal
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xPal » 26 bře 2020, 23:45

Snad píšu do správného tématu. Kdyžtak řekněte, já to napíšu někam znovu.

Chci více rozumět investicím. Nemám zatím čas tím trávit 8 hodin denně. Spíše tak 1-2 hodiny.

Rozhoduji se teď, jestli si procházet cestou crowdfundingu - Bondster, EstateGuru, Mintos; Fundlift přes pasivní investovnání (Portu) a snad? "poloaktivní" investování na eToro nebo rovnou sednout ke knížkám o přímých investicích na burzách a rozhodovat se mezi Fio, Degiro, Lynx, IQ option, MetaTrader, Tradestation apod.

Na každý nástroj sem slyšel negativa (pouze kopíruji, neprezentuji vlastní názor, protože žádný ještě nemám :-)
Portu - drahé poplatky a do portfolia cpou vlastní dluhopisy
Fundlift - spousta projektů krachuje
Mintos - též spousta půjček je nevymožitelná
Zonky - oproti Mintos vyšší poplatky
brokeři obecně - chtějí, aby investor především nakupoval/prodával - vykazoval aktivitu, zisky investora ho nezajímají

Vím, že neexistuje jeden nástroj - lepší je diverzifikace. Když mě zajímají investice více, logicky je to cesta pro brokery. Nebo doporučujete jinou cestu? Tolik prostředků, abych mohl všechno zkoušet naráz zase nemám... :-)

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 403
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 27 bře 2020, 08:34

xPal píše:
26 bře 2020, 23:45
Snad píšu do správného tématu. Kdyžtak řekněte, já to napíšu někam znovu.

Chci více rozumět investicím. Nemám zatím čas tím trávit 8 hodin denně. Spíše tak 1-2 hodiny.

Rozhoduji se teď, jestli si procházet cestou crowdfundingu - Bondster, EstateGuru, Mintos; Fundlift přes pasivní investovnání (Portu) a snad? "poloaktivní" investování na eToro nebo rovnou sednout ke knížkám o přímých investicích na burzách a rozhodovat se mezi Fio, Degiro, Lynx, IQ option, MetaTrader, Tradestation apod.

Na každý nástroj sem slyšel negativa (pouze kopíruji, neprezentuji vlastní názor, protože žádný ještě nemám :-)
Portu - drahé poplatky a do portfolia cpou vlastní dluhopisy
Fundlift - spousta projektů krachuje
Mintos - též spousta půjček je nevymožitelná
Zonky - oproti Mintos vyšší poplatky
brokeři obecně - chtějí, aby investor především nakupoval/prodával - vykazoval aktivitu, zisky investora ho nezajímají

Vím, že neexistuje jeden nástroj - lepší je diverzifikace. Když mě zajímají investice více, logicky je to cesta pro brokery. Nebo doporučujete jinou cestu? Tolik prostředků, abych mohl všechno zkoušet naráz zase nemám... :-)
Vítám na fóru.

Ono nic není na 100%, všechno má svá pro, ale hlavně proti. Je potřeba to vybalancovat a v čase nad tím neustále přemýšlet, protože se tvé preference budou vyvíjet jak se o tom budeš učit více.

Za sebe přemýšlím jestli bych aktuálně do P2P či crowdfundingu vstupoval. Je to nepochybně skvělý učební nástroj (resp. ty vstupní bariéry jsou nízké a výsledky okamžité) na druhou stranu korona je něco, co jsme tu nikdy neměli. Možná bych počkal na uklidnění situace, ale to může přijít za poměrně dlouhou dobu. To Portu se mi nezdá jako špatná varianta, trhy nejsou na maximech a kupovat po nějakých tisícovkách měsíčně ETF, průměrovat... proč ne. Po čase asi přejít k brokerům a vybírat přímo, až si o tom něco přečteš a budeš mít více teoretických poznatků. Dál držet hotovost a jít na to postupně.

Hlavně postupně začít, oni se ti nakonec začnou otevírat dveře a sám se začneš zajímat a ten výběr budeš dál korigovat podle toho co je ti příjemné a co nikoliv. Ber to ale jen jako jeden z mnoha možných názorů.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 27 bře 2020, 09:32

xPal: souhlas s Joshuou. Ja bych se aktualne p2p vyhnul. Taky je potreba si rict jestli chces investovat (a na jak dlouho) nebo spekulovat. Pokud chces investovat dlouhodobe, tak te poplatky u brokeru nemusi zajimat (navic nejsou nijak likvidacni). Pokud bych dnes zacinal a mel informace, ktery mi predtim chybely, zacal bych bud s nakupem ETF (napr. na SP500) nebo pravidelne nakupoval na Portu. Pritom bych zacal procitat informace o akciovem investovani, protoze ted je docela vhodna doba k nakupum.

Solymr
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Solymr » 27 bře 2020, 16:14

xPal píše:
26 bře 2020, 23:45

nebo rovnou sednout ke knížkám o přímých investicích na burzách
Trochu jsem si tvůj příspěvek dovolil poupravit v citaci a vytáhl z něj to, na co chci reagovat, tolik na úvod.

"Chci více rozumět investicím" - je správná myšlenka. Nicméně na zvážení stojí se sám sebe zeptat: "Jak dobře rozumím investicím nyní?" neboli ze začátečnického pohledu se sám sebe zeptat "Jaká je moje finanční gramotnost? Jaké riziko je pro mě akceptovatelné? Jaké mám finanční (investiční) cíle?

"nebo rovnou sednout ke knížkám o přímých investicích na burzách" - opravdu tě zajímají jen investice na burzách? Možností je celá řada. Proto bych zareagoval na slovo "kniha." Knihy tě nenaučí investovat, ale ukážou ti určitá pravidla, kterými se řídit a upozorní tě na to, čemu se vyvarovat. Za sebe, co jsem četl a doporučuji:

Nejbohatší muž v Babylóně
10 způsobů jak se (ne)nechat připravit o peníze
Investování pro začátečníky
Ideální investiční portfolio
Naučte se investovat

+ na internetu se dá najít řada webů, které se investováním zabývají, kde často drobní investoři popisují své zkušenosti, co se jim (ne)povedlo nebo jen konkrétní platformy rozebírají (P2P, crowdfunding, e-broker, robo-advisor atp). Ty články na netu jsou kratší formou výše uvedených i jiných knih - doporučuji články popisující pravidelné investování, složené úročení, skladba portfolia dle věku a cílů. Nebo doporučuji e-booky, které určitý základ taky poskytnou. Jen pozor na zdroj informací všeho, co je na internetu!

Kolco
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kolco » 29 bře 2020, 14:57

+ na internetu se dá najít řada webů, které se investováním zabývají, kde často drobní investoři popisují své zkušenosti, co se jim (ne)povedlo nebo jen konkrétní platformy rozebírají (P2P, crowdfunding, e-broker, robo-advisor atp). Ty články na netu jsou kratší formou výše uvedených i jiných knih - doporučuji články popisující pravidelné investování, složené úročení, skladba portfolia dle věku a cílů. Nebo doporučuji e-booky, které určitý základ taky poskytnou. Jen pozor na zdroj informací všeho, co je na internetu!
Zdravím, jsem vlastně v podobné situaci jako kolega výše a hledám kvalitní zdroje, kde bych se mohl o investicích více dozvědět. Nenasdílel byste weby, které považujete za dobrý zdroj informací?

Díky

Ankor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 153
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 29 bře 2020, 16:34

Vždyť je to v hlavičce stránky.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 510
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 29 bře 2020, 16:49

O akciovém investování píšu ve svém deníčku už asi půl roku, má dnes už 17 stránek. Vše je probíráno od úplného začátku. Co je akcie, co je burza atd.. Akciová "výuka" je asi od 4. stránky deníčku. Deníček je přímo nad tímto.
Možná by bylo dobré pro začátečníky něco si tam přečíst.
Akcie obchoduju aktivně od roku 2008.
Můžete se zaregistrovat u nejlevnějšího brokera v ČR zde:
https://www.degiro.cz/?tap_a=57057-b04f ... xtlink_hp2.
Po registraci mě můžete kontaktovat přes SZ, pomůžu podle možností v začátcích :)

Kolco
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kolco » 31 bře 2020, 09:38

GOGO7 píše:
29 bře 2020, 16:49
O akciovém investování píšu ve svém deníčku už asi půl roku, má dnes už 17 stránek. Vše je probíráno od úplného začátku. Co je akcie, co je burza atd.. Akciová "výuka" je asi od 4. stránky deníčku. Deníček je přímo nad tímto.
Možná by bylo dobré pro začátečníky něco si tam přečíst.
Akcie obchoduju aktivně od roku 2008.
Můžete se zaregistrovat u nejlevnějšího brokera v ČR zde:
https://www.degiro.cz/?tap_a=57057-b04f ... xtlink_hp2.
Po registraci mě můžete kontaktovat přes SZ, pomůžu podle možností v začátcích :)
Moc díky za tip. Určitě si to až budu mít chvilku projdu.

Odpovědět