Ronieho deníček

.
Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 71
Kontaktovat uživatele:

Ronieho deníček

Příspěvek od P2P_Ronie » 19 srp 2019, 14:37

Zdarec,

tak já to teda taky zkusím, ať v tom kluci nejsou sami :-) Ve světě investic jsem zatím totální lama, takže se nebudu pokoušet tu rozdávat moudra, protože na to prostě nemám. Pojmu to jako utřídění myšlenek pro sebe a třeba návod pro ostatní, co nemají dělat. Pokusím se být max. upřímný a otevřený, a to i k sobě. Samozřejmě rád uvítám i vaše připomínky nebo poznatky.

Je mi 31 let. S "investováním" (uvozovky jsou pro ty moje neřízené machinace na místě) jsem začal cca tři roky zpátky. Nyní zpětně lituju, že jsem nezačal ještě dřív, protože čas se počítá. Bohužel někdy ve 24/25 letech jsem řešil spíš chujovská investiční životka, která jsou úplně k prdu, ale nějaké jsem mít musel kvůli hypotéce, nebo nějaké fondy, kde jsem do dnes v mínusu (čau Radime :-) ). Neměl jsem tak jasnou představu, co investování je a co jím chci dosáhnout jako někteří jiní (čau Pavle :-) ). Časem jsem k investování přičuchnul a začalo mě to hodně bavit. Můj primární cíl je začít generovat pasivní příjem, který by co nejvíce kryl moje životní náklady, abych mohl polevit s prací - částečný úvazek / jiná práce apod., prostě trochu zvolnit. V tomto se mi velmi líbí filozofie Skejwina - kdo zná jeho blog.

Začal jsem v prosinci 2016 tak, že jsem (asi jako řada dalších, jak jsem pochopil ze srazu) "začal půjčovat lidem - levněji a s klidem". Založil jsem účet na Zonky a začal sbírat zkušenosti a zhodnocovat peníze aspoň trochu lépe než na spořícím účtu. Abych nesmrděl jen v české kotlině, nalil jsem pár peněz i na zahraniční platformu, konkrétně na Bondoru. Následně jsem (na doporučení člověka, kterému v oblasti investic hodně věřím) v roce 2017 zkusil experimentovat i s kryptoměnama. Koupil jsem skoro 2 BTC v době, kdy stály jen něco přes tisíc USD. Naneštěstí jsem je prodal, když stály asi 1800 USD, takže lambo nebylo :-) Co si budeme povídat, pro začátečníka to byl pěkný výdělek nějakých 35 tis. Kč za dva nebo tři měsíce "nicnedělání". Ale samozřejmě to zpětně zamrzelo... Zpětně bych to řešil jinak (buď lepší analýza a neprodávat vůbec, nebo aspoň prodávat postupně a zvyšovat průměrnou prodejní cenu). Když už nic jiného, vedlo to aspoň k tomu, že mi prý žena už do toho kecat nebude :-) Výrazně intenzivněji jsem začal investovat začátkem tohoto roku.

Moje aktuální rozložení portfolia je následující (pár poznámek k němu níže):
Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG (35.99 KiB) Zobrazeno 551 x
P2P
- Jak jsem řekl, začal jsem na Zonky (pravidelné měsíční investování), následně Bondora (jednorázový vklad, reinvestice přes autoinvest).
- Ze Zonky se už asi čtyři měsíce stahuju a peníze vybírám. Jakkoli se mi na platformě řada věcí líbí (je česká, dobrá podpora, pěkné rozhraní, možná trochu citová vazba...), tak mě přestávají uspokojovat výnosy (aktuálně na úrovni 4,6 %) a zvyšující se počet zpožděných (či dokonce zesplatněných) půjček.
- Na Bondoře jsem stopnul autoinvest manažera a řeším dilema, zda ho znovu spustit, nebo peníze alokovat jinam (této možnost jsem zatím výrazně více nakloněn a hlavním favoritem je EstateGuru).
- Nejvíce aktivní jsem aktuálně na EstateGuru + Bondster (CZK), kde je ale pomálu investičních příležitostí. Je tedy patrné, že mě lákají hlavně půjčky jištěné nemovitostí.
- Založil jsem si účty na Upvestu (platforma se mi hodně líbí, ale docela tam chcípl pes) a Crowdestoru (zde se mi líbí, že nabíhají úroky už od vložení investice, ne až od dofinancování, lákavé výnosy a garanční buyback fond... na druhou stranu, asi dost vyšší riziko) - ani na jednom jsem zatím neprovedl žádnou investici a ani nevím, jestli tak učiním. Ještě jsem uvažoval o Grupperu.
- Jsem jeden z mála divnolidí, kteří neinvestují na Mintosu. Jako bych k tomu měl od začátku nějaký psychický blok. Možná mi to přišlo moc mainstream, možná se mi nelíbila ta lichva za tím. Nevím, nedovedu to popsat. Nicméně už i já jsem se dostal do fáze, že zvažuju vstup na Mintos (zřejmě EUR / RUB).
- V P2P bych chtěl držet max. 20 % celkového portfolia (zatím splňuji). Primárně EstateGuru a možná konečně rozjedu ten Mintos

Krypto
- První zkušenost s kryptem byla relativně úspěšná, byť s hořkou pachutí o pár měsíců později. Přesto jsem tomu pak dal ještě šanci.
- Počkal jsem, až trochu opadne ten hype a začal přikupovat, když BTC klesl z 20 tis. USD na 6 - 10 tis. USD.
- Většinu prostředků jsem ale (i s ohledem na pořád vysokou cenu BTC) alokoval spíše do altcoinů, které mě nějak zaujaly. Trh altcoinů teď stále hodně krvácí, takže jsem aktuálně stále v mínusu. Přesto se v řadě z nich stále držím (LTC, XMR, VET, ZIL, NEO...). Některé jsem ale prodal (XVG, XLM, 0X...), protože nenaplnily ani moje "duševní" očekávání.
- Můj největší favorit/oblíbenec je projekt IOTA. Platforma, která by se ráda stala páteřní síti internet of things, v čemž osobně vidím budoucnost. Mají uzavřená neuvěřitelná partnerství (Bosch, VW, Fujitsu atd.) a vidím enormní potenciál pro real use v budoucnu. Jsem si vědom řady kritiků a odpůrců projektu. Na druhou stranu, řada jejich výtek je 1) vyvrácená, 2) založená na nepravdě, anebo 3) mi prostě nevadí.
- Do krypta už další (zásadní) peníze nepřilévám (a podíl na celkovém portfoliu chci spíše snižovat). Když už, tak občas přikoupím právě něco málo IOTA. Možná kdyby došlo k poklesu BTC, tak trochu přikoupím.

Hotovost
- Relativně vysoký podíl na portfoliu je matoucí, protože tam ve svém monitoringu mám zahrnuty i úspory v "likvidní rezervě", na které nechci šahat ani pro investice.
- Reálně jsou to jen tak 3 %, což bych rád navýšil (aspoň tak na 7 %), abych byl připraven na případné nákupy po recesi/krizi.

Spořicí produkty
- Zahrnuje penzijko a stavebko.
- Penzijko vím, že není žádná výhra, ale zakládal jsem ho už někdy v roce 2011 ještě za starých podmínek. Po 15 letech ho tak můžu z 50 % vybrat, aniž bych přišel o státní podporu - mám to předběžně v plánu tak udělat a nalejt to do akcií. Za těch 15 let to tolik nezbombí inflace (když vezmu v potaz, že jsem tam dal tak třetinu peněz, zbytek bývalý zaměstnavatel nebo stát).
- Stavebko: taky žádná sláva, ale nakonec jsem ho založil teď relativně čerstvě. Beru to spíš jako formu "odkládání" si peněz na pozdější rekonstrukci bytu apod. Abych pak ty peníze nemusel vytahovat ze svých investic, které se snažím pracně budovat. A aspoň částečné (a garantované) zhodnocení je fajn.

Komodity
- Investuju přes komoditní účet Golden Gate - investiční slitky. Možnost investovat do zlata, stříbra i platiny. Vím, že to má řadu nevýhod, ale tak nějak se cítím fajn mít "něco hmatatelného", navíc s potenciálem růstu v období krize.
- Rád bych měl aspoň 10 % portfolia v této hmotné podobě. Zatím toho není moc, takže pokud by teď bouchla krize, neprodám to. Spíše počkám do budoucna. Zkusit využít teorie ekonomických cyklů a v nějaké krizi v budoucnu, pokud to hezky stoupne, to třeba prodám a dám do divi akcií. Anebo to nechám na stáří / dalším generacím.

Akcie
- Investuju krátce, učím se... čtu knihy, sleduju weby, čtu doporučení našeho investičního vetřelce :-)
- Nejsem agresivní akciový investor, který by šel po enormních ziscích. Snažím se spíše jít po dividendových akciích ve snaze mít nějaký pasivní příjem a trochu lepší spánek. Nakoupil jsem i nějaké ne primárně dividendové, ale kde byl třeba větší propad a věřil jsem v nějaký zpětný nárůst. Jsem na BCPP (ČEZ, Moneta, trochu Kofola) a pak americké akcie (AT&T, Bank of America, Altria, CVS Health, Vodafone, Kraft Heinz, Activision Blizzard - to je spíš srdcovka, protože jsem půlku života strávil pařením všech možných odnoží Warcrafta :-) ).
- Do budoucna bych rád navyšoval podíl akcií v portfoliu - koukal jsem např. na Abbvie, Shell, nějaké weed akcie. Až trhy trochu opadnou a nebude to tak přepálené, chtěl bych více peněz bouchat i do ETF (globální index, voda, technologie - asi).
- Zatím do ETF aspoň přes Portu, kam posílám měsíčně nějaké drobné - beru to jako lepší penzijko s vyšším potenciálem a velmi dlouhým investičním horizontem.

Snad jsem neunudil k smrti příliš dlouhým příspěvkem :-) Za jakékoli podněty budu rád.

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Reputace: 172
Kontaktovat uživatele:

Re: Ronieho deníček

Příspěvek od GOGO7 » 19 srp 2019, 18:50

Aby deníčky plnily svůj účel především jako výměna názorů, dovolím si trošku kafrat do zvoleného akciového portfolia.
Nepovažuju KHC a VOD za kvalitní společnosti. Důvod - špatné hospodaření. Možná přidám i další tituly ;)
Chtěl jsi podnět, tak ho máš, ale myslím to probůh jen v dobrém. :)
Jinak klidně si do mého deníčku kdokoli zaryjte, vadit mi to určitě nebude 8-). Jen pochlebováním se nikdo nikdy nikam dál nedostal..Palce nahoru sice potěší, ale někdy je cennější věcná připomínka nebo komentář. Doufám, že to tak podobně máme všichni..

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 19 srp 2019, 20:04

GOGO7 píše:
19 srp 2019, 18:50
Nepovažuju KHC a VOD za kvalitní společnosti. Důvod - špatné hospodaření. Možná přidám i další tituly ;)
Chtěl jsi podnět, tak ho máš, ale myslím to probůh jen v dobrém. :)
Diky za komentar. Urcite to neberu spatne, ba naopak! Jsem rad 🙂 Navic plne souhlasim. Nepovazuju je za super spolecnosti a nehodlam ani asi prikupovat v budoucnu. Tohle jsou presne ty pripady, kdy jsem spis sel do risku a neco malo koupil pri velkem propadu ceny s tim, ze se to treba casem vrati. Mozna to byla blbost... nicmene konkretne aspon ten VOD ma i dost slusnou dividendu, tak se to treba vrati na ni 🙂 ale urcite nehodlam na techto dvou stavet svoje portfolio.

Z toho malo, co zatim mam, mi prijdou jako typictejsi zastupci toho, co bych chtel, spis ty BAC, T, MO. Klidne si rad poslechnu nazor i na ne 🙂

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 19 srp 2019, 20:08

Oba víme, že samotný pokles ceny akcie neznamená hned, že se jedná o dobrou investici. Když se špatně hospodaří, první na čem se to projeví, jsou dividendy. Líbí se mi Blizzard :)
Jinak na Bank of America jsem pozitivní, T a MO neutrální - dobrá dividenda, stabilní byznys.
O ABBV a Shell se tady psalo /že by já?/, teď bych s nákupy počkal,/ jsou tam nějáké přechodné problémy/, jak píšeš :)

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 19 srp 2019, 20:27

GOGO7 píše:
19 srp 2019, 20:08
Oba víme, že samotný pokles ceny akcie neznamená hned, že se jedná o dobrou investici. Když se špatně hospodaří, první na čem se to projeví, jsou dividendy.
Jojo, jasny. U toho VOD jsem trochu doufal v pozitivni efekt akvizice UPC. U nas stabilni zakladna a treba v Nemecku budou schopni konkurovat leaderovi trhu. A treba to taky pujde do kopru kvuli jejich dluhum. Je to tu trochu risk no. Pokles ceny z nejakych 40 USd na 18 me v kombinaci s tim zlakal. 🙂 KHC byl asi Buffet efekt, ale chudak na tom tratil asi vic nez ja 😀
GOGO7 píše:
Líbí se mi Blizzard :)
To jsem proste musel 🙂 srdcovka. Navic cena taky klesla brutalne. A tady nemyslim, ze by hospodareni bylo tak marne jako v predchozich pripadech.
GOGO7 píše:
O ABBV a Shell se tady psalo /že by já?/, teď bych s nákupy počkal,/ jsou tam nějáké přechodné problémy/, jak píšeš :)
Shell vim, ze jsi psal ty. Ja tam jsem zatim on hold, ale nebranil bych se nakupu. O tom Abbvie si nejsem moc jisty, co myslis? Moc jsem to ted popravde nesledoval. Jen si matne vybavuju, ze tam byla nejaka korekce ceny.

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 19 srp 2019, 20:35

Mrkni do sekce "Akciové trhy", probírali jsme ABBV s vývarem asi před 2 týdny. Já jsem to zatím nekoupil, ještě počkám, je to pořád ještě v sestupném trendu. Ať se daří :)

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 228
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 19 srp 2019, 20:42

P2P_Ronie píše:
19 srp 2019, 20:27
GOGO7 píše:
Líbí se mi Blizzard :)
To jsem proste musel 🙂 srdcovka. Navic cena taky klesla brutalne. A tady nemyslim, ze by hospodareni bylo tak marne jako v predchozich pripadech.
Je třeba, aby Blizzard poslal nějaké peony, aby našli zlatý důl a vytěžili ho :o).
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 19 srp 2019, 20:46

GOGO7 píše:
19 srp 2019, 20:35
Mrkni do sekce "Akciové trhy", probírali jsme ABBV s vývarem asi před 2 týdny. Já jsem to zatím nekoupil, ještě počkám, je to pořád ještě v sestupném trendu. Ať se daří :)
Ah, to mi nejak vypadlo, urcite mrknu pro pripomenuti, diky 🙂

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 197
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 20 srp 2019, 11:47

Diky za dalsi denicek, dobre se to cte. Jen maly dotaz: proc kupujes zlato pres Golden gate a ne treba u Sporitelny? Kolega u GG taky nakupuje a vidim jak docela drsne preplaci.

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 20 srp 2019, 12:50

čaues,

díky za dotaz. Naprosto relevantní poznámka. Jsem si toho vědom - a nutno uznat, že mě na to transparentně upozornili ještě před uzavřením smlouvy, že patří k nejdražším. Na jednu stranu mě to štve, na druhou stranu jsem se rozhodl to akceptovat, např. z následujících důvodů:

- zcela obecně to beru jako "daň" za určitou míru jistoty, spolehlivosti a kvality - jsou jedni z největších, stabilní rostoucí společnost; samozřejmě to platí třeba i pro Mincovnu nebo Spořitelnu, ale odstranil jsem tím nějaký plevel (viz např. odkaz, který tu posílal někam GOGO);

- jsou, nebo v té době aspoň byli, jediní na trhu, kdo nabízel komoditní účet, který ti umožňuje spořit/investovat do zlata, stříbra i platiny na jednom místě. Je to velmi hezky udělané, mají fajn přehledný systém (obdoba internetového bankovnictví), kde si můžeš mj. libovolně měnit (např. v závislosti na vývoj cen) poměr, ve kterém tvoje pravidelné platby budou alokovány do jednotlivých kovů (např. že z pravidelné měsíční úložky půjde 50 % na zlato, 40 % stříbro a 10 % platina). Samozřejmě můžeš zasílat i jednorázové platby, kdy použiješ stejné platební údaje a jen zadáš specifický symbol 1 / 2 / 3 podle toho, kam to chceš;

- bohužel i zde byl vstupní poplatek, na druhou stranu, pokud si posíláš ty pravidelné měsíční úložky, tak ti připisují kredity, které můžeš pak směnit za zlato či jiný kov - fakticky se ti může vrátit celý nebo většina toho poplatku, a to ve formě kovu (tedy potenciálně lepší než ty peníze);

- jakkoli mají vysoké nákupní ceny, tak současně mají zpravidla i nejvyšší (nebo jedny z nejvyšších) výkupních cen;

- dávají mi tam i další přidanou hodnotu - např. organizují přednášky (cykly bohatství, hypotéky), na které můžu zadarmo jít; rovněž máš v systému každý týden informační servis z trhů, kde shrnují relevantní fundamenty i technickou analýzu všech tří kovů;

- a pak takové ryze "osobní" důvody, jakože si můžu vyzvedávat osobně slitky jen asi 5 min. od práce, nebo že můj poradce, který mě má na starosti je můj známý z fakulty - je to ještě flexibilnější, můžu mu napsat v neděli večer zprávu na FB apod.

Snad jsem pomohl :-)

Sice sám občas nadávám na jejich ceny, ale jinak jsem maximálně spokojený. Nechci vypadat jako nějaký náborář, ale kdyby někoho zajímalo něco víc, ať se klidně ozve :-) Myslím, že tam byl i nějaký bonus za doporučení.

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 20 srp 2019, 14:12

Sorry ale kamarádi z Golden Gate tě nejspíš stahují z kůže https://www.mezivlky.cz/cena-zlata#prodejci ;)

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 20 srp 2019, 14:52

Jojo, tohle srovnání jsem viděl. Ale jak říkám - sice na to sám někdy nadávám, ale nelze podle mě koukat jen na prodejní ceny. Je potřeba to porovnávat i s výkupníma (minimálně když jsem zakládal, tak GG patřili k nejvyšším), popř. jinou přidanou hodnotou (pro mě v té době zejména existence komoditního účtu).

Což samozřejmě neznamená, že jsem zase nevlez do nějaký chujoviny :D

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 20 srp 2019, 15:03

Tenhle taky doporučuje kupovat zlato za jakoukoli cenu https://www.patria.cz/zpravodajstvi/420 ... -cenu.html :D
Jinak jde snad hlavně o to, levně teď zlato nakoupit. Zlato se drží jako rezerva třeba desítky let. Až ho někdy v daleké budoucnosti budeš chtít prodat, tak po nějákým Golden Gate nejspíš neštěkne ani pes 8-)

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 20 srp 2019, 15:15

Jo, to je asi relevantní poznámka :-)

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen