Zbynhovy P2P postřehy

.
Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
zbynhu
Silver pen
Silver pen
Reputace: 264
Kontaktovat uživatele:

Zbynhovy P2P postřehy

Příspěvek od zbynhu » 16 srp 2019, 23:58

Aby tu v sekci nestrašil "vetřelec" Gogo sám, rozhodl jsem se založit také vlastní vlákno, které naopak budu zaměřovat čistě na P2P/P2B investice.
Ačkoliv je tento druh investování velmi turbulentní a i výnosy v rámci platformy se mohou během pár týdnu výrazně změnit, tak sám usiluji o jakousi stabilitu, kde bych se o investice staral jen v případě, že se mi chce si o nějaké drobné desetinky zvýšit výnos a mám na to čas (a chuť). Zatím mě investice touto formou vyloženě baví, ale celému procesu věnuji neadekvátně mnoho času (včetně pročítání a přispívání na p2pforum) téměř hodinu denně.

Příspěvky zde neplánuju striktně v nějakém pravidelném časovém intervalu, spíš dle vývoje portfolia a třeba v případě jeho výraznější změny. Když by někoho zajímalo něco, co jsem tady opomněl zmínit, tak určitě napište, diskuzi se nebráním;)

V P2P/P2B mám aktuálně 28% prostředků, cílem je držet tyto investice mezi 25-30%.
Výše investovaných prostředků je ale samozřejmě odvislá také od výnosů, takže nyní, když Mintos razantně výnosově padá, zvažuji pár % bodů srazit a přesunout do akcií.
Také přemýšlím nad redukcí portfolia na Mintosu a vyváženější diverzifikaci mezi ostatními platformami.

Na poli P2P/P2B investování jsem aktivní:
  • Mintos EUR - cca 80% mých P2P investic - mým cílem je zde výnos alespoň 12% p.a. a délka splatnosti do 24M
  • Bondster CZK - cca 10% - investice zde plánuji mírně navýšit pouze v případě, že bude dostatek krátkodobých CZK půjček
  • Mintos RUB - 5% - jednorázově zainvestováno cca před rokem a od té doby držím, výnosy okolo 18% a investuji téměř vše do Kviku
  • Mintos CZK - 3% - zde jsem již provedl velkou redukci, dle možná zlikviduji kompletně - výnos je oproti EUR nižší o 5+% a když vezmu v potaz riziko platformy, tak raději budu "riskovat" za 12% p.a. v EUR než za 7% v CZK
  • Peerberry - zde jsem zatím investoval pouze zkušební obnos, ale líbí se mi, jak se platforma rozvíjí a plánuji navýšit
  • Fundlift - jsem zde velmi opatrný a nyní projekty pečlivě vybírám s tím, že investuji po menších částkách, nakoupeno mám v projektech: Patron, Right Power, Broumov, Zebra Group, Zvíkov II, Nafigate II
  • Upvest - zde mě zlákala opravdu parádní dokumentace každého projektu, podíl mám zatím jen ve dvou, ale pokud se objeví něco dalšího rozumného, tak rád budu pokračovat

Vyzkoušel jsem také:
  • Zonky - moje první zkušenost s P2P s malou zkušební částkou, již skoro 2 roky provádím exit… Když vše půjde velmi dobře, tak skončím na svých se ztrátou hromady času. Na druhou stranu jsem díky Zonky nabral spoustu zkušeností, takže ok.
  • Roger (Investaukce) - Vyzkoušeno asi 5 aukcí, 2 jsem vyhrál. Kvůli časové náročnosti, ručním převodům peněz a výslednému nízkému % zisku jsem vyhodnotil jako platformu se špatným poměrem práce (čas)/zisk a již zde nejsem aktivní.
  • Robocash - Na platformu jsem se registroval poměrně brzy po jejím spuštění, líbila se mi její jednoduchost a solidní výnosy, bohužel obrovské procento půjček zde padalo do prodlení a proto jsem ji opustil. Nyní zvažuji postupný návrat a využití jako diverzifikace od Mintosu.
Zvažuji zřízení účtu na:
  • Estateguru - na platformu se nese řada pozitivních ohlasů a jako diverzifikace může vyhovovat

Protože naprostá většina mých investic na P2P spadá pod Mintos, tak uvádím blíže rozbor mého portfolia:
Mintos.jpg
Mintos.jpg (229.98 KiB) Zobrazeno 164 x
Při rozhodování do kterého poskytovatele investovat používám několik kritérií (řadím dle subjektivní důležitosti): V Mintos EUR mám pak rozložení mezi poskytovateli takovéto:
Mintos2.jpg
Mintos2.jpg (88.62 KiB) Zobrazeno 163 x
Komentář k aktuálním pozicím jednotlivých poskytovatelů:
  • Banknote - i přes výkupy stále stále dokupuji - nyní <36M, >12% (max. do výše portfolia 15%)
  • Capital Service - kvůli snížení ratingu a problémům Aforti (také z Polska) nechávám vyklesat - zatím na 10% portfolia, aktivně neodprodávám
  • Creditstar - nakupuji pouze příležitostně (nadbytek nealokovaných prostředků), odrazuje mě extrémní míra okamžitých výkupů zpět (jaký má pak smysl emitovat dlouhodobé půjčky?)
  • Credius - zastoupení v ptf bych rád navýšil až na cca 8 %, ale aktuálně od nich akceptuji min. 13% výnos a tyto půjčky už nejsou
  • ExpressCredit - nechávám vyklesat na max. 1% ptf, aktivně ale neodprodávám
  • Getbucks - nechávám vyklesat na max. 3% ptf, aktivně neodprodávám, Getbucks má nejlepší platební morálku v celém mém portfoliu (přes 98% current)
  • ID Finance - nakupuji 12% kazašské půjčky, váhu v ptf plánuji klidně až 15%
  • IuteCredit - aktuálně probíhají výkupy, ale po konsolidaci situace bych rád Iute navýšil až na 15% ptf, podmínkou je alespoň 12% výnos, což aktuální nabídka nenabízí
  • Kredit Pintar - s výší zastoupení v mém ptf jsem spokojený, plánuju udržovat na této úrovni
  • Lime Zaim - rád bych navýšil na 3% ptf, ale půjčky nebývají k dispozici
  • Metrokredit - chtěl jsem udržovat okolo 3% ptf, ale nyní, když jdou úroky dolů nové nenakupuji (pod 14% zde nejdu)
  • Mogo - zastoupení mi vystoupalo nahoru ve chvíli, když jsem neodolal 16% nabídce, po výkupech klesá, nakupovat budu až do 15% ptf v případě, že budou 12% půjčky se splatností do 36M
  • Monego - pozůstatek cashback akce, snižuji na 1% ptf
  • Novaloans - jednoho z novějších poskytovatelů přikupuji do výše 3% ptf za 12,5% výnos se splatností cca 3M
  • Varks - můj oblíbený poskytovatel krátkodobých půjček mi nyní vydatně klesá, cílem je max. 8% ptf, ale s výnosem alespoň 13%, což je nyní nedosažitelné.
  • Capitalia, Cashwagon, Extra Finance, Kredo, Kuki, Lendo, Mozipo, Peachy, Sebo, Tengo, Tigo, Vizia, Watu, Alexcredit a další - příležitostné nákupy dle aktuální nabídky (zajímají mě až v momentě, kdy je jejich nabídka o cca 2% vyšší než u společností výše), hlídám si, aby jejich zastoupení nestouplo nad 1% od každého poskytovatele
  • Aasa, Aforti - nenakupuji, dobíhají nějaké drobky (a v případě Aforti snad zdárně doběhnou:))

Odpovědět