Z Gogova investičního deníčku

Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 605
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 15 dub 2020, 09:16

Lidé si v současnosti velmi často kladou otázku, jak je na tom svět ve vývoji účinné vakcíny proti epidemii koronaviru.

Takže jaká je dnes situace:
Nejdále ve vývoji pokročily zdá se americké a čínské firmy.
Z USA jde o již notoricky známou velkou trojku - Inovio Pharmaceuticals /INO/, Moderna /MRNA/ a Gilead Sciences /GILD/.
Zatímco první dvě firmy vyvinuly zcela novou vakcínu a zahájily již proces testování na lidech, Gilead používá svůj lék remdesivir,
vyvinutý dříve na jiné nemoci, který byl nedávno úspěšně aplikován i pacientovi u nás.
Zdá se, že dobře si vedou i vědci v Číně, blíže k tomu zde:
https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... lanky-home.
Ke GILD - https://www.lidovky.cz/relax/veda/velik ... n_veda_ele.
Člověk by neřekl, kdo všechno bude vyvíjet vakcínu proti koronaviru:
https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... n-40318989.
Velmi dobře si vede i německá firma BioNTech /BNTX/, která nedávno uzavřela partnerství s americkým gigantem Pfizer /PFE/.
https://finance.yahoo.com/news/pfizer-j ... 31979.html.
Dobré výsledky ve vývoji vakcíny vykazují i francouzská Sanofi /SNY/ nebo britská GlaxoSmithKline /GSK/.
Je třeba si ale uvědomit, že i při úspěšném dokončení vývoje vakcíny je ještě velmi dlouhá doba k jejímu masovému nasazení. Jde o 3 fázový proces testování a i když bude maximální snaha schvalovací proces maximálně urychlit, byl by velký úspěch a překvapení, pokud by byla vakcína dostupná k širokému použití již v tomto roce.

Všechny jmenované biotechnologické a farmaceutické společnosti jsou obchodovány na US burze. Na nákup akcií lze použít nízkonákladového brokera Degiro. V současnosti to ale chce obrnit se notnou dávkou trpělivosti - epidemie dopadla i na tohoto brokera, který je navíc zahlcen velkým množstvím žadatelů o registraci kteří chtějí levně obchodovat a doba zřízení účtu je tak poměrně dlouhá ;)
https://www.degiro.cz/?tap_a=57057-b04f ... k_p2pforum

šuhaj
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od šuhaj » 16 dub 2020, 18:05

GOGO7 píše:
14 dub 2020, 14:19
Zlato raketově roste, ropa se stejně raketově propadá ;) . Zbylí, dosud žijící investoři na Wall Street se v New Yorku už třesou na výhodné nákupy akcií a na další "vydařenou seanci" ;) . Divná doba..
Gogo7, máš nějakou představu, zda bude možné očekávat podobné výkyvy na malých ropných společnostech a majitelých tankerů, teď s dále klesající cenou ropy? Odprodal jsem zbytky mých pozic na malých ropných společností (PUMP a GEL) někde za nedávnými vrcholy. Tak si říkám, zda tenhle výtah nepojede ještě jednou. Případně podobný scénář s tankery. Sleduješ to ještě nějak? Díky.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 16 dub 2020, 18:26

Tak ropa je teď skutečně to, co mě z hlediska obchodování zajímá nejvíc. Víc než denní pohyby akciových indexů. Sleduju minutové grafy vývoje ceny ropy a také dělám trading přímo ropy. Cena je na velice dlouhodobém dně, víc už nemá moc kam padat. Takže trady jsou úspěšné, zvlášť když cena se sympaticky vlní. Další možností jsou samozřejmě ty malé US ropné firmy. Nakoupil jsem CPE - Callon Petroleum, s tím mám dobré zkušenosti, reaguje na výkyvy ceny ropy spolehlivě. Možností je taky ETF USO, tím se ale já nezabývám /ETF obecně moc nemusím/ je to ale vázáno na ropná futures a fond musí průběžně pozice uzavírat a nové otevírat, což se mu prodražuje a investorům také. Tankery jsou příliš spjaté s vývojem světového obchodu a ten je a dlouho bude značně v troskách, tak raději akcie tankerů momentálně nekupuju. Tolik můj soukromý názor - samozřejmě vše zcela bez záruky ;)

BJA
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BJA » 16 dub 2020, 18:56

Gogo, pamatuju si tvůj příspěvek ohledně HTZ v době kdy se pohybovaly akcie okolo 4 usd. Sledoval jsem to a hezky vyletěly a už jsou zase pomalu zpět. Držíš to na delší dobu nebo už ses toho dávno zbavil?

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 16 dub 2020, 19:12

Akcie Hertz nedržím :)
Momentálního růstu trhů jsem využil k tomu, že jsem výrazně pročistil své portfolio, které už mi přerůstalo přes hlavu, bylo toho moc a nedalo se to sledovat. Jakmile se nějáká akcie o které nejsem přesvědčen že je opravdu kvalitní a schopná přečkat úspěšně špatné časy dostala do plusu, okamžitě jsem jí prodal. Dostal jsem se tak cca na 20 akciových titulů. Kromě dlouhodobě ziskových držáků jako Visa nebo Alibaba mám několik akcií na trading - US oil a corona-biotech. Bohužel taky tam mám pár ztrátových titulů, hlavně z oblasti REITs, ty teď dostávají zabrat. Ale zase ten krátkodobý trading to jakž takž srovná. Rád bych se naučil zajištění ptf prostřednictvím opcí, ale nejsem moc dobrý student, při tradingu se dost špatně studuje ;)

pavelotb2016
Silver pen
Silver pen
Reputace: 67
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavelotb2016 » 16 dub 2020, 21:43

Ropu sleduji taky bliz. Je spjata s politikou jmenovite s US a znovuzvolenim Trumpova. Jsem zvedav jak si poradi s nespokojenymi mistnimi tezari. Klicove faktory jsou znovuotevreni US, hrozba Exxonu na sponzoring senatoru, zvyseni zasob...informaci na sledovani je spousta. Pokud. XOM jeste vyklesa, uklidim sem majoritu svych prostredku a stane se ze mne dividendovy investor o)

Sent from my iPhone using Tapatalk

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 17 dub 2020, 06:06

Exxon Mobil /XOM/ - koukám pěkné nákupy insiderů ;)
Byla tady zmiňována rizikovost tradingu na ropě. Jen bych rád připomenul, že lze reálně obchodovat už 0.01 lotu ropy, což stojí několik korun, u ropy cca 10Kč. Vstupujete vlastně do obchodu s malým kanystrem ropy :) Když si to investor vyzkouší na reálném účtu s pár korunami, uvidí co to bude dělat s jeho psychikou. V tomto smyslu mu to dá víc než demo, kde nejde o nic. Mikroloty 0.01 jsou třeba i u zlata nebo nově i u akciových indexů.
https://purple-trading.com/start/individual?ib=9882

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 17 dub 2020, 09:22

Ropná válka řádí naplno. Právě jsem nakoupil ropu za 18.40USD/barel. To je historicky nejnižší cena. Na to stačí už jen ti Saudové, Rusové krvácí, je to pod jejich produkční náklady. O Američanech už ani nemluvě :roll:

pavelotb2016
Silver pen
Silver pen
Reputace: 67
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavelotb2016 » 17 dub 2020, 10:32

Crude new low...rekl bych, ze do kvetna, kdy se teprve uskutecni prvni snizeni tezby, uvidime ropu jeste niz. Bankroty tezaru v US jsou za rohem. Trump jim zrejme bude platit za netezeni. Nikde jsem nenasel, ve ktere fazi (1,2,3) US opening se planuje odblokovat lety ? To jedine bude mit vliv na nejakou spotrebu...

Sent from my iPhone using Tapatalk

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 17 dub 2020, 10:54

Tak momentálně dno ceny ropy kolem 18 dolarů, což ovšem neznamená, že nemůže dál padat až někam k 15 dolarům. Tento stav může taky trvat pěkně dlouho. Pokud nechci použít ostřejší výraz, tak světová ekonomika je totálně paralyzovaná..

tinvest
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tinvest » 17 dub 2020, 20:54

otevrel jsem si demo ucet u purple trading, ale ropu obchodovat zda se nemuzu - nemam ji v seznamu tickeru (CL)
purple.png
purple.png (58.77 KiB) Zobrazeno 3678 x
zvolil jsem ucet "STP with fixed leverage"

je mozny, ze to na demo nejde?

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 17 dub 2020, 22:08

Na demo to určitě jde. Je to pod CFD, vypadá to že možnost CFD nemáš zapnutou na plus. V krajním případě v pondělí dotaz přes chat.
Ale s ropou teď velmi opatrně, je to momentálně velmi riziková investice, viz příspěvky v "Zahraniční akciové trhy".
Člověk musí vědět co dělá - co je rolování pozic na futures, ropné contango atd..

Poli29
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Poli29 » 20 dub 2020, 18:35

Moderna za poledni tyden pekne vystrelila. Budete prodavat nebo cekate jeste na lepsi moment?

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 20 dub 2020, 18:39

Modernu už bohužel nemám :(

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 20 dub 2020, 18:56

Martinus
Silver pen
Silver pen
Reputace: 174
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 20 dub 2020, 19:35

Poli29 píše:
20 dub 2020, 18:35
Moderna za poledni tyden pekne vystrelila. Budete prodavat nebo cekate jeste na lepsi moment?
kupoval jsem za 32, zatím vše ukazuje "Strong buy", že by mohlo jít ještě nahoru, takže držím...jde o pár USD, ale zatím jsem +67%

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 27 dub 2020, 17:59

Jakpak si teď vedou vývojáři korona vakcín, o kterých jsem tady už párkrát psal?
Bohužel momentálně nevlastním ani jednoho z nejsilnějších koní, tj. firem Moderna a Inovio a ceny už jsou dost vysoko na nákup.
Dnes dál pokračuje v jízdě další můj oblíbenec Vaxart, když preparát firmy byl shledán jako velmi nadějný.
V současnosti mě dost zajímá velmi úspěšná německá firma, která už také zahájila testování své vakcíny na lidech. Firmu už jsem také párkrát zmiňoval, jde o BioNTech. Firma má partnership jak s velkou skupinou pharma firem v Šanghaji a také uzavřela partnerství s big pharma gigantem Pfizer. Zajímavých firem z oblasti boje proti koronaviru je spousta, dobře vypadá třeba BioCryst, který má pozitivní výsledky při uplatnění preparátu aplikovaného na žlutou zimnici v Brazílii. Firma je také investory pečlivě sledována, stejně jako všechny předchozí.

Gixian
Silver pen
Silver pen
Reputace: 182
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 23 kvě 2020, 19:18

Dnes při čtění o bankrotu HTZ jsem si vzpomněl na tohle (post, před kterým jsem ani netušil, že nějaké HTZ existuje):
GOGO7 píše:
19 bře 2020, 15:37
...
Hertz - HTZ - známá společnost půjčující automobily, leasing aut atd. Představte si, že Icahn skoupil akcie v hodnotě v přepočtu
kolem 2miliard 200mio Kč! A to je nakupoval za cenu nedávno ještě dvojnásobnou než jaká je dnes, čili za cca 8 dolarů/akcie, dnes je kurz pod 4 dolary! Kdo té firmě věří jako Icahn, tak to je kauf století.
...
Znáš pokračování? Jestli Icahn později prodal se slušnou ztrátou, nebo to držel až do bankrotu? Rozhodně ale risk co zabolel.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 24 kvě 2020, 06:17

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/autop ... 230718_zit.
Ochrana před věřiteli, o kterou Hertz požádal, se týká jen USA a Kanady, jinde tato 100 let stará firma dál funguje. Je docela problém zachraňovat firmu uprostřed obrovské epidemie koronaviru v USA, kdy autopůjčovna s dluhem skoro 500 miliard Kč /!/ úplně přestala fungovat. Carl Icahn tam má pořád největší podíl a restrukturalizace společností v problémech je jeho specialitou, pokoušel se třeba v minulosti se střídavými úspěchy zachraňovat bankrotující Trumpovy hotely a kasina v Atlantic City. Tentokrát mu ale Trump na oplátku s HTZ nepomůže.
Firem bankrotujících v důsledku epidemie bude hodně, ne každá společnost může dostat podporu od vlády USA.

P.S. Tak Icahn nakonec svůj podíl ve firmě Hertz prodal..

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 15 čer 2020, 12:25

Schvalování vakciny proti koronaviru se přibližuje. V létě proběhne 3. a tedy závěrečná a rozhodující fáze testování vakcín vyvinutých nezávisle na sobě třemi různými farmaceutickými společnostmi.
Jako první bude testována vakcína premianta Moderna, která vyvinula jako vůbec první na světě vakcinu, která byla pro testování ze strany FDA schválena. Pak bude následovat vakcína vyvinutá britskou AstraZeneca společně s Oxford University.
Pokud jde o 3. firmu, jejíž jméno je zatím drženo v tajnosti, tipnul bych si že se jedná buď o Inovio Pharmaceuticals nebo německo-americké konsorcium firem BioNTech a Pfizer.
Bližší info zde: https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/korona ... -dhp-feeds
Broker Degiro jak se zdá nakonec nejspíš s nejrůznějšími problémy překonal hlavně personální koronakrizi a už opět registruje nové klienty. Tak pokud chcete levného brokera třeba na nákup akcií těch zmíněných firem vyvíjejících a testujících vakcíny proti koronaviru, můžete se zaregistrovat u Degiro zde:
https://www.degiro.cz/?tap_a=57057-b04f ... k_p2pforum
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 06 črc 2020, 08:58, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět