Z Gogova investičního deníčku


Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 17 lis 2019, 14:32

Růstové akcie mají obvykle o dost vyšší valuaci než akcie dividendové. Takže screeningové ukazatele je třeba u nich brát trošku s rezervou. A některé růstové akcie jsou dnes již značně předražené a nakonec se z nich nejspíš stanou dozrálé akcie dividendové.

Při výběru vhodných kandidátů na dlouhodobě růstové akcie je dobré vycházet z byznysu, kterému člověk rozumí. Mnoho těch firem je z oblasti IT, ovšem ne každý je ajťák. Stejně tak zajímavá oblast biotechnologií by mohla být přitažlivá především pro lékaře, sledující vývoj některého léku. Znalost oblasti působení firmy s potenciálně růstovými akciemi je určitě velká výhoda.
Jde totiž vždycky o nějakou story - víte jak začínal v garáži Microsoft nebo Google. Story je třeba dlouhodobě sledovat a vyhodnocovat. Z těchto firem se jen malá část přetaví v klenot, většina skončí v propadlišti dějin. Pokud je však taková firma úspěšná, může zabrat celý segment trhu nebo si vytvořit i úplně nový, svůj segment /prostor, niku/ a investorům zajistit solidní nárůst příjmů :) .
Story firmy bývá přitažlivá, ale není dobré se do ní zamilovat a akcie držet stůj co stůj.

Jak už bylo řečeno, ideálně je třeba takovéto firmy kupovat v počátcích jejich akciového růstu. Často je takový moment tehdy, když dosud ztrátová firma začne konečně být zisková. To je dobrý moment vstupu, ale upřednostnil bych raději potvrzení ziskovosti v několika následujících kvartálech. Je třeba sledovat průběžně především tržby, čístý zisk a EPS /earnings per share/. Ideálně by tyto hodnoty měly postupně růst.

Takže bude třeba se zaměřit na firmy finančně zdravé, které prošly přes FA a za dobrou, tj.nízkou cenu.
Dobré je, když nezanedbatelné procento akcií firmy drží vrcholný management, je pak na výsledcích firmy bezprostředně zainteresován.
Zaměřit pozornost je třeba hlavně na růstové sektory, sledovat kde se objevují nové zajímavé produkty či služby. Sledovat se vyplatí i vytypované malé firmy z těchto perspektivních oblasti /small caps/. Ani Microsoft nezačínal jako gigant. Tyto firmičky ale můžou časem v giganta vyrůst a pak všechny ostatní z trhu vymazat ;) . Kdo na takový diamant narazí včas v zárodku, je pak za vodou 8-)
https://www.degiro.cz/?tap_a=57057-b04f ... xtlink_hp2

Martinus
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 322
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 150
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od Martinus » 26 lis 2019, 19:54

Gogo,
chtěl jsem Tě požádat za nás zelenáče tady, jestli bys byl ochotný dát sem za sebe ze svých zkušeností nějaký soubor zajímavých čísel, která by mohla být pro nás zajímavá, mám na mysli třeba:
kolik % tak běžně na akciích vyděláš/rok v průměru,
jaký je Tvůj nejhorší/nejlepší rok
jaký jsi největší zažil propad portfolia
kdy už jsi ztratil nervy a prodal i se ztrátou
jak dlouho držíš některé akcie, držíš některé po celo dobu investování
kolik jsi tak vystřídal celkem titulů, kolik titulů držíš/prodáváš za rok apod
jak moc se třeba liší částky do jednotlivých titulů, děláš také nějaké miniinvestice, nebo naopak v portfoliu máš třeba jeden titul, který zabírá velkou část portfolia....

nemusí to být vyloženě tyto otázky, můžou to být úplně jiné z Tvého pohledu zajímavé...prostě nějaký takový soubor čísel, % apod. Nikdo nechce samo absolutní hodnoty.. Ale takovýto výsledek může pro nás, co jsme na úplném začátku zajímavý. Třeba přidá pak někdo další zase pár čísel....a může to pomoci. Předem díky. Pochopím také, pokud to nebudeš chtít dát, nebo jen něco omezeně...přeci jen je to nějaké know-how.....které je za nějakou práci, a čas, který už jsi si dávno prošel....

Martinus
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 322
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 150
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od Martinus » 04 pro 2019, 20:58

Gogo se omlouvá, ale nějaké další detaily dávat nechce, psal mi SZ. Chápu. Už tak toho tu v deníku udělal až až...takže každý si své zkušenosti musí nabírat sám, třeba jinde, třeba tady apod.
Tím pádem i když jste mě palcovali, tak na tyto 2 moje příspěvky úplně zapomeňte, že tu jsou, aby Gogo mohl v klidu občas pustit nějaké to nové moudro, do deníku, bez jakéhokoliv nátlaku...i když snad jsem tolik netlačil.. :lol:

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 872
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 206
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od Ankor » 04 pro 2019, 21:01

Chápu. :)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 07 pro 2019, 09:17

Delší dobu jsem neměl šanci sem psát a když člověk vypadne z rytmu, je docela složité se k tomu po čase zase nějak vnitřně zkoncentrovat. Takže doufám, že předkládaná sousta budou snad stravitelná :)

Minule byla řeč o růstových akciích. K tomu bych se ještě alespoň stručně vrátil.
Na co si je třeba u těchto akcií dát pozor:
Zásadní je koupit takovou akcii za nízkou cenu, to znamená v počátcích jejího vývoje. Čím dříve je akcie zaznamenána, podchycena a nakoupena, tím větší zisk pro akcionáře. Koupit draze růstovou akcii je pochopitelně mnohem větší malér, než koupit draho akcii dividendovou.
Do růstového příběhu firmy se akcionář nesmí nostalgicky zamilovat a akcii za všech okolností držet a včas ji neprodat.
Důvody pro prodej by měly být třeba tyto:
setrvalý pokles tržeb a zisků ,
akcie je evidentně podle všech ukazatelů předražená ve srovnání s konkurencí,
ztráta konkurenčních výhod, ztráta tržní niky - tj. příslušného segmentu trhu.
Zatímco krátkodobé výkyvy v tržbách a ziscích nejsou zásadní, trend postupného snižování zejména tržeb je varující. Tržby a zisky by měly mít neustále stoupající tendenci.
Růstové akcie je třeba oproti dividendovým mnohem více sledovat, zda nedochází k problémům.
Růstové akcie v portfoliu je třeba diverzifikovat do různých oborů.
Při hledání vhodných adeptů na dlouhodobě růstové akcie je třeba sledovat nejrůznější trendy, nové obory /třeba IoT/, kde by se mohly takové firmy objevit.
Zásadní je tedy kupovat levně. S prodejem nespěchat, akcii trpělivě sledovat a prodat ji jen při dlouhodobějším trendu zhoršování ukazatelů /tržby, zisky, EPS/ a pozice firmy na trhu.
To je k růstovým akciím asi tak vše, co jsem chtěl ještě doplnit ;)

Příště asi Utility..

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 14 pro 2019, 10:38

Rozhodl jsem se dát dohromady své poslední zbytky sil v současném předvánočním běsnění a přidat sem ještě následující příspěvek:

Utilities
-------------

Jako utility jsou v mezinárodním pojetí na burze brány firmy, které bychom také mohli označit jako podniky pro zajišťování veřejných služeb. Jedná se o společnosti provozující sítě dodávající do domácností, kanceláří, továren atd. elektrickou energii, plyn a vodu.
To jsou základní komodity, se kterými tyto firmy pracují. Podle mezinárodní klasifikace sem tedy nepatří třeba telecomy /pod Technology/ nebo třeba likvidace odpadů /Industrial goods/. Některé z utilit jsou klasifikované jako diversified, čili víceúčelové.Některé utility tak zajišťují současně dodávky elektřiny a plynu apod. Některé navíc ještě nabízí zákazníkům produkty navázané na výrobu elektřiny např. z obnovitelných zdrojů /zařízení k výrobě solární, větrné či vodní energie apod./ jako třeba americká NRG Energy.
Mezi utilitami můžeme dále rozlišovat mezi koncovými dodavateli služeb a jejich subdodavateli.
Utility mohou působit jednak lokálně, v jednotlivém státě nebo i jen městě, případně mezinárodně - napadá mě třeba příklad francouzké Veolie působící u nás i jinde po světě. Je důležité nejdříve zjistit, kde všude taková firma, jejích akcie bychom rádi nakoupili, působí a hlavně, zda má třeba v tom státě monopolní postavení, což je pro akcionáře velká výhoda.

Na rozdíl od nedávno zmiňovaných růstových akcií jsou tyto akcie vyloženě defenzivní. Akcie utilit jsou často z hlediska stability výnosů /dividend/ dávány na úrověň dluhopisů. Elektrárny, plynárny a vodárny by obecně měly být poměrně odolné pro případ ekonomické recese. U těchto společností je očekávána víceméně stabilita tržeb, akcie však obvykle nevykazují neustálý růst, jejich růstový potenciál je omezený.

Utility mají oproti jiným společnostem dost odlišný způsob hospodaření. Tato oblast hospodářství je především velmi kapitálově náročná - neustálá kontrola, údržba a opravy sítí a jejich výstavba si vyžadují velké investice. Utility proto bývají silně zadlužené.
Podívat se na výši dluhů konkrétní společnosti je asi první krok před možným nákupem jejích akcií. Je důležité zjistit, zda má společnsot stabilní dlouhodobé smlouvy s odběrateli zaručující ziskovost a zda je schopna splácet své dluhy na základě stanovené úrokové sazby.
Z uvedeného je zřejmé, že na utility lze jen obtížně použít valuační kritéria používaná u akcií obecně. Jsou zde vyšší dluhy,
obvykle nižší ROE, větší Payout pro výplatu dividend atd. Altmanův model tak rovněž zde použít nelze.

Investor by se tak měl při zkoumání takové firmy zaměřit hlavně na:
- výši dlouhodobého dluhu /LT debt/a schopnost firmy dluhy splatit - interest coverage ratio /úrokové krytí//,
- stabilita tržeb /revenue/
- net profit a EBIT /čistý zisk před zdaněním/,
- operating cash flow a free cash flow.
Oproti těmto ukazatelům není u zmiňovaných firem důležitý nehmotný majetek a goodwill a neměl by být do aktiv spoečnosti ani započítáván, protože celkové hodnocení pouze zkresluje.

Při posuzování těchto společností z hlediska možné investice je doporučováno vždy srovnat veškeré dostupné údaje v rámci jedné kategorie dodavatelských firem a vybrat tu nejstabilnější a tedy nejlepší :)

https://www.degiro.cz/?tap_a=57057-b04f ... xtlink_hp2
Stačí se u brokera zaregistrovat, obchodovat můžete až někdy později 8-)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 18 pro 2019, 14:46

Jelikož se tento "Akciový seriál" pomalu chýlí ke svému závěru a protože ne úplně všechno co jsem tady napsal je z mé hlavy :D ,
považuju za potřebné dát sem seznam zdrojů, které mi při tvorbě příspěvků nejvíc pomáhaly.
Samozřejmě tím neříkám, že sem o akciích už nebudu nic psát.
Nejdůležitější zdroje byly tyto:

Benjamin Graham - Inteligentní investor / klasika, nemůžu úplně opomenout/,
Warren Buffett - Dopisy akcionářům,
Jeremy Siegel - Investice do akcií - běh na dlouhou trať,
Daniel Gladiš - Naučte se investovat,
Daniel Gladiš - Akciové investice,
T.Tyl/P.Syrový - Osobní finance,
Tomáš Tyl - 10 způsobů, jak se /ne/nechat připravit o peníze,
Petr Čermák - Investice do akcií,
Kurz o akciích J.Dvořáka na Finakademii,
Kurz o akciích J. Rohrbachera na XTB
atd, atd. ;)

V této souvislosti se mi vybavuje následující citát neznámého autora - "Nepoužívejte jediný zdroj informací, mohl byste být obviněn z plagiátorství. Používejte více zdrojů , pak už se jedná o vědeckou práci" :D .

Pokud byste měl někdo nápad jak by se dalo s tímto "Akciovým seriálem" do budoucna po úpravách naložit, budu rád když mi napíšete na SZ.

Krásné Vánoce všem!

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 28 pro 2019, 11:04

Tak pro letošní rok přidám ještě poslední příspěvek k akciím.

Co je IPO ?
IPO je zkratka pro "Initial Public Offering", čili první uvedení firmy na burzu. Firma poprvé nabízí na trhu své akcie,
které se pro investory stávají volně dostupnými.
Počet nových IPO celkově ve světě spíše klesá. V současnosti k tomu hlavně přispívala nejistota především pokud jde o obchodní vztahy USA - Čína, dále Brexit a potíže některých evropských ekonomik - zpomalení v Německu. Pro příští rok se zdá být situace o něco lepší - velký význam má hlavně naděje na vyřešení sporů USA/Čína.
Letos se uskutečnilo největší IPO v historii světových burz. Na domácí burzu vstoupilo Saudi Aramco a nabídlo investorům 1,5% svých akcií. Zájem byl tak obrovský, že se Aramco stalo dokonce nejhodnotnější světovou firmou před Apple. Vstupem na burzu vydělalo Aramco skoro 26 mld. USD. Předtím byla největším IPO čínská Alibaba v roce 2014. V roce 2020 se očekává na US burze mimo jiné IPO společnosti Airbnb.

Co je cílem společností při vstupu na burzu jako IPO?

Získání nového kapitálu pro své podnikání, zvýšení základního kapitálu společnosti,
Zakladatelé firmy očekávají zisky ze vstupu na burzu,
Burza zajišťuje okamžitou likviditu,
Firma se tím v očích investorů stává transparentní a důvěryhodnější,
Společnost na světové burze má větší prestiž oproti konkurenci a vylepšuje to její image.

Pro vstup firmy na burzu je základním předpokladem prospekt emitenta, který obsahuje:

Základní informace o společnosti,
Důvody proč vstupuje na burzu,
Finanční informace - účetní výkazy,
Nefinanční informace - vedení společnosti, stávající akcionáři apod.,
Informace o plánovaném využití získaných prostředků,
Upozornění na rizika spojená s IPO.

Nákup akcií společnosti ihned po IPO často nebývá příliš prozíravé. Na základě důvěrných informací a objednávek institucionálních investorů koupí individuální investor už jen zbytek rozebraných akcií, které už většinou nemají ani výhodnou cenu.
Firmy ve stadiu po IPO by měly být hodnoceny jako růstové společnosti včetně příslušné fundamentální analýzy.
Problém ovšem je, že společnosti uvádí své IPO na burzu často opožděně, kdy mají svá nejlepší růstová léta již za sebou.
Další rizika spočívají v tom, že zatímco investor po uvedení IPO má jediný zájem, a to nakoupit akcie levně, stávající akcionáři a majitelé firmy naopak chtějí co nejdráž prodat.

A zde nastupuje tzv.Lock-up period. To je období po IPO, kdy rozhodující akcionáři firmy a její zakladatelé nesmí na trhu své akcie prodat. Více zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Lock-up_period. Toto období je specifikováno v prospektu emitenta a trvá obvykle 90 až 180 dní po IPO. Ukončení lock-up period je investory velmi pečlivě sledováno. Obvyklou strategií je počkat až uplyne lock-up období, po kterém často velcí hráči vyprodávají své akcie /pochopitelně se ziskem/ a následně cena akcií klesne. Tato strategie - nákup ihned po Lock-up period - ovšem nemusí vůbec vyjít a cena akcie může pokračovat v pádu.
Rozumější investoři proto spíš čekají, jaké výsledky firma vykáže během roku a teprve při pozitivním vývoji ekonomických výsledků koupí akcie firmy.
Tak to by bylo k IPO vše.

A teď to přijde :D :

Což takhle dát si novoroční předsevzetí začít v příštím roce s akciemi ;) ? Letošní rok byl opravdu výživný :).
A začít můžete zde:

https://www.degiro.cz/?tap_a=57057-b04f ... xtlink_hp2

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 08 led 2020, 14:31

Z l a t o
----------

S rostoucím napětím ve světě po Novém roce se vrací na scénu bezpečný přístav, tedy zlato. Jeho cena neustále stoupá.
Vzhledem k nestabilitě a zvyšujícímu se nebezpečí konfliktů mezi státy je to přirozené a další růst ceny zlata do budoucna je dost pravděpodobný. Není tedy prozíravé zcela opomíjet zlato v portfoliu akciového investora.

Pro investování do zlata na US burze se naskýtají různé možnosti:
ETF GLD - kopírující v podstatě spotovou cenu zlata na světových trzích,
ETF GDX - sázka na těžaře zlata, tedy firmy produkující zlato,
ETF GDXJ - sázka na juniory, tedy firmy které provádí průzkum a zatím netěží.

Pokud jde o investování přímo do akcií firem, zde opět rozlišujeme mezi producenty a juniory. Z producentů podle mě velmi dobře vypadá třeba gigant NewmontGoldcorp corp. /NEM/, nebo středně velký těžař Yamana Gold /AUY/.

Z explorer juniorů se mi zamlouvá Paramount Gold Nevada /PZG/, nebo kanadská B2G /BTG/ s průzkumnými projekty po celém světě.

U stříbra zůstávám věrný osvědčené firmě Wheaton Precious Metals /WPM/.

Před nákupem kterýchkoli akcií je ovšem dobré provést vždy důkladný vlastní průzkum a analýzu.

A jelikož analýza těžařských firem má přece jenom svá specifika, rád bych ještě pár věcí doplnil.
U těchto firem je dobré podívat se nejlépe přímo na jejich stránky. a zjistit si hlavně tyto údaje:
Kolik zlata těží? Jaký je vývoj v čase? Kolik produkujících dolů vlastní - vždy pochopitelně je lepší více dolů.
Jaké jsou aktuálně i historicky náklady na unci vyprodukovaného kovu? Za kolik aktuálně a historicky zlato na trhu prodává?
Má smluvně zajištěn dlouhodobý odbyt? Jak má zajišťováno financování svých projektů /platí hlavně pro explorer firmy/.
Kolik peněz má firma na účtu? Nemusí brzy vydávat na financování nové akcie, které by zředily akcie dosavadních akcionářů?
Jaká je výše dluhů? Je management zkušený, pracoval předtím v obdobné oblasti? Nový ředitel zlatého dolu s předchozí praxí z továrny na výrobu jogurtů asi nebude to pravé ořechové ;) Srovnat vše s konkurencí.
Zjistit co nejvíc podrobností z účetních výkazů atd. A pak mít šťastnou ruku..

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 21 led 2020, 11:04

Longevity
---------------

S ohledem na demografický vývoj ve světě a snahou zkvalitnit stárnoucí populaci život ve stáří spolu s úsilím o další prodlužování délky dožití se stává zejména v USA velmi populární tzv. longevity, resp. anti-aging. Na amerických akciových trzích se objevují stále nové často nepatrné firmičky zaměřené na tento módní trend. Jsou to firmy z oblasti biotechnologií. Pro investory představují možnost si zaspekulovat na to, že vývoj jejich produktů bude úspěšný a firma a její akcie výhledově porostou. Po schválení vyvíjeného preparátu totiž akcie takové firmy vystartují často do stratosféry :) .
Na druhou stranu je investice vysoce riziková, mnoho těch firem skončí v propadlišti dějin. Je to teď ale velká móda a peníze do akcií tečou proudem.
Při hodnocení těchto firem bych postupoval podle pravidel, které jsem popsal v části věnované biotechnologickým firmám, viz výše.
Největším nebezpečím pro investora je kromě možnosti neschválení preparátu předčasné spálení všech peněz určených na vývoj tj.tzv. burn rate. Kolik má firma peněz na účtu a jak dlouho s nimi může hospodařit ve vztahu k procesu schvalování preparátu, je základní věc na kterou je třeba se podívat. Jde skutečně především o spekulaci. Zajímavé by mohlo být koupit třeba 5 takových firmiček za pár dolarů s tím, že některá by mohla být úspěšná. Zde je pár příkladů pro inspiraci.
https://investingnews.com/daily/life-sc ... es-invest/.
Z dalších podobných firem bych zmínil ještě třeba Organovo Holdings /ONVO/ nebo Youngevity International /YGYI/.

Pokud budete chtít do toho jít a zkusit štěstí, je samozřejmě nejlepší využít na nákup akcií levného brokera, tedy Degiro ;)
https://www.degiro.cz/?tap_a=57057-b04f ... xtlink_hp2

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 06 úno 2020, 10:37

Chtěl bych zde moc poděkovat všem, kteří se zaregistrovali přes můj referral link na Degiro a kteří se mi pak přihláslili přes SZ. Opravdu mi to udělalo velkou radost. Přišla mi také řada zajímavých dotazů a bylo mi potěšením některé věci prodiskutovat.
A pokud se zaregistrují i další zájemci o investování do zahraničních akcií přes Degiro, budu moc rád a případné dotazy nových investorů se pokusím podle časových možností vždy co nejdříve zodpovědět.
Díky :D

Edit: A asi nejvíc děkuji Joshuovi - za toto fórum, za velkorysou možnost mé prezentace bez limitů, za perfektní spolupráci a obrovskou pomoc a podporu mně, "akciovému parazitovi" ;)

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 872
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 206
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od Ankor » 06 úno 2020, 12:06

No a my děkujeme tobě za osvětu, podívej, jak jsi rozpohyboval pražskou burzu. :D

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 06 úno 2020, 12:18

To bude asi tím, že jsem si v pondělí koupil několik akcií Komerční banky :D

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 06 úno 2020, 12:48

V nejbližší době zkusím dát dohromady příspěvek na téma " Koronavirus a dopad na akcie".

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 07 úno 2020, 10:49

Koronavirus v Číně a jeho dopady na akcie
------------------------------------------------------

Rychlé šíření koronaviru v Číně straší lidi po celém světě. O původu zdroje nákazy se vedou spory, má se ale zato, že podobně jako u předchozích epidemií jsou za tím hlavně zvláštní kulturně-kulinářské zvyklosti Číňanů, spolu s katastrofální hygienou na tržištích, kde se prodává živé a mrtvé úplně všechno, hlavně že je to maso. Pro ilustraci /určeno pro otrlejší investory/ https://www.idnes.cz/xman/styl/obrazem- ... i_tho/foto. Chybí už jen ti netopýři, kteří jsou teď hlavními podezřelými, ti na dnešním menu překvapivě absentují. Zřejmě jde o nedostatkové zboží a všichni již byli zkonzumováni..
Svět je zděšen, navíc oficiální údaje od ÚV KS Číny nelze asi považovat za úplně důvěryhodné. Pro rychlé zastavení šířící se epidemie která je naštěstí zatím omezena víceméně jen na Čínu, nasazují jednotlivé země maximální úsilí o rychlý vývoj účinné vakcíny, kterou by bylo možno do boje s virem nasadit. Je to ovšem hra s časem. Údajně dosud nejrychlejší vyvinutí účinné vakciny s následným uvedením k masovému využití se povedlo v boji s virem Zika. Celá etapa trvala 7 měsíců, což je pro vývoj nové vakciny neuvěřitelně krátká doba, což dobře ví každý, kdo se trošku zajímá o biotechnologie a postupné fáze testování.
A zde si uvedeme i z pohledu investora nejdůležitějí hráče v boji s koronavirem, od těch malých, až po velké, tzv.Big pharma.

Začnu s těmi menšími biotechnologickými firmami s tržní kapitalizací až na vyjímky menší než 0,5 mld. USD. Tito bojovníci proti virům všeho druhu jsou investorům dobře známí již z minulosti, kdy se střídavými úspěchy bojovali s epidemiemi SARS. MERS,
eboly či viru Zika. Investoři na celém světě do firem velmi rychle nalili mnoho svých prostředků a akcie vyletěly jako rakety. Nyní ceny spíš pomalu splaskávají. Výstřely těchto firem byly často v minulých dnech v řádu stovek procent.
Jde hlavně o tyto firmy, které mají největší šance při vývoji účinné vakcíny:
Novavax /NVAX/, firma velmi angažovaná a víceméně i úspěšná při epidemích SARS a MERR,
Inovio Pharmaceutical /INO/ další bojovník proti virovým nákazám - hlavně boj proti ebole a viru Zika. Tato firma mě zajímá asi nejvíc, má totiž při výzkumu plnou podporu vlády USA a vývoj léků je financován státními granty. To je obrovská výhoda proti konkurenci,
Moderna /MRNA/ - další firma s vládní podporou na výzkum, které nehrozí, že by zdroje vyschly. Tato firma už je trochu větší a má širší rozsah aktivit, např. i na poli onkologie,
NanoViricides /NNVC/- velmi malá a velmi akční firma, cena jejich akcií nedávno nabrala 350%. Jde také o specialistu na infekční virová onemocnění, zvláště chřipková.
Tyto firmy bych bral jako favority v závodě o vývoj nové vakciny. Malé firmy s užším zaměřením jsou často úspěšnějí než velké a dost těžkopádné kolosy, s nimiž ty malé firmičky spolupracují, jsou jimi často finančně podporovány a při náznacích možného úspěchu jsou obvykle ze strany Big pharma pohlceny, z čehož rovněž investoři do malých firem profitují.
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 07 úno 2020, 16:32, celkem upraveno 1 x.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 07 úno 2020, 14:55

Pokud jde o možné vítěze mezi velkými Big pharma v soutěži o rychlý vývoj úspěšného preparátu na koronavirus, tak z hlediska svého zaměření a portfolia úspěšných léků na virové chřipkové epidemie jsou v čele peletonu tyto firmy:
GlaxoSmithKline /GSK/ - úspěšná britská firma,
Astra - Zeneca /AZN/ - rovněž britská firma, která má údajě přímo v Číně 16.000 výzkumných pracovníků,
Sanofi /SNY/ - pro změnu francouzský velký pharma hráč,
Merck /MRK/ - úspěšný americký gigant,
AbbVie /ABBV/ - firma má několik antivirových projektů,
Abbott laboratories /ABT/ - zajímavá hlavně z hlediska laboratorního testování virů,

Na závěr jsem si nechal firmu, která mě jako Čecha zajímá asi nejvíc. Je to firma Gilead Sciences /GILD/, známá mnohaletou spoluprací s výzkumným týmem geniálního českého vědce profesora Antonína Holého, který jako první na světě vyvinul léky proti HIV a hepatitis B, kromě mnoha jiných. GILD výzkum dlouhodobě financovala a následně získala jako jediná právo prodávat patentované preparáty. Česká republika dostávala léta za využití patentů od GILD každoročně miliardy Kč.
Nyní po letech se GILD opět dostává do středu pozornosti. Proč? Zjistilo se, že lék na HIV v kombinaci s jinými léky působí na koronavirus. První testy v USA byly úspěšné. Nyní probíhají testy nové mix-látky přímo v Číně na stovkách nakažených. Úspěch by byl naprosto přelomový.

Tak tolik k Big pharma.
Ještě bych měl asi dodat, že firmy zaměřené na boj s virovými epidemiemi jsou sdruženy do skupiny CEPI, což je sdružení sponzorované firmami, vládami a donorskými dary, třeba od Gates foundation apod.. Více info zde -https://cepi.net/

S šířícím se koronavirem ale nesouvisí jen vývoj vakcín. Jde také o toto:
- masky a respirátory - zde boduje největší světový výrobce ResMed /RMD/ nebo kanadská Alpha Pro Tech /APT/, případně i čínský výrobce masek LianLuo /LLIT/,
- ochranné oděvy pro lékaře - třeba Lakeland Industries /LAKE/,
- laboratoře provádějící testy, např. Cleveland Biolabs /CBLI/, nebo Co-diagnostic /CODX/.

Ke koronaviru, tentokrát z hlediska jeho dopadů na jednotlivá odvětví ekonomiky a na příslušné firmy a jejich akcie se asi ještě vrátím. Tedy pokud by to někoho zajímalo..

Do výše zmiňovaných společností můžete po registraci investovat zde:
https://www.degiro.cz/?tap_a=57057-b04f ... xtlink_hp2

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 13 úno 2020, 12:54

Koronavirus v Číně a jeho dopad na akcie - část II.
----------------------------------------------------------------

Epidemie koronaviru v Číně nepolevuje, naopak zřejmě nabírá na síle. Více případů nakažených hlásí i další země. Jelikož se této epidemie hned tak svět nezbaví, vydávají různé světové agentury i jednotliví analytici své názory na dopady na světovou ekonomiku. V podstatě co expert, to trochu jiný názor. Především je ale jasné, že jakékoli predikce v době postupující epidemie jsou trošku na úrovni "vaření z vody". Některé věci se však již dnes přece jen začínají rýsovat.
Epidemie bude mít na světovou ekonomiku a mezinárodní obchod výrazný negativní vliv, jehož rozsah se teprve ukáže v dalších letech, vše záleží na co nejrychlejším potlačení epidemie.
Již teď se běžně uvádí, že dopad na čínskou ekonomiku bude kolem 2% HDP, což znamená oproti průměrnému růstu ročně 6% pokles o celou třetinu. Je třeba také brát v úvahu, že v Číně má svou výrobní základnu obrovské množství nejdůležitější světových v značek, jako je Apple, Volkswagen, Toyota atd. Již nyní poklesla v Číně třeba výroba automobilů o cca 25% a nákup nových automobilů poklesl ještě víc.
Silně zasaženy budou země, jejichž ekonomika hotových produktů je založena na exportu, především právě do Číny. V Evropě jde v první řadě o Německo. Naše ekonomika je přitom na Německo velmi silně navázána.
Dopad bude značný i na exportéry surovin - Čína je největší světový dovozce uhlí, mědi, oceli, hliníku a také potravin. Trpět budou značně také tzv.komoditní země, vyvážející do Číny suroviny. Jde např. o Austrálii, Brazílii, Rusko a další.
Je zřejmé, že situace kdy jsou celé obrovské oblasti a desetimilionová města izolována od světa, bude mít na některá odvětví ekonomiky obzvlášť drtivé dopady. Epicentrum epidemie Wu-chan, zcela izolovaný od světa, přitom patří k největším průmyslovým základnám čínské ekonomiky.
Odvětví která budou trpět při dalším šiření epidemie jsou samozřejmě cestování, aerolinie, lodní doprava, automobilový průmysl,
zábavní průmysl, luxusní zboží, kasina, producenti základních surovin /basic materials/ apod.
Na firmy a akcie z těchto silně do budoucna ohrožených odvětví se v další části zaměřím..
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 13 úno 2020, 16:18, celkem upraveno 1 x.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 13 úno 2020, 13:44

Cestování a hotely:
HTHT - Huanzu group - vlastní 4.400 hotelů se 440.000 pokojů po celé Číně .
GHG - Green Tree hospitality group -oproti předchozí společnosti "pouze" 2.700 hotelů a 220.000 pokojů ve 290 čínských městech.
K čínským hotelovým řetězcům je ale třeba vzít v úvahu obrovskou rozlohu Číny, kdy některé části nebudou nejspíš vůbec zasaženy.
MAR - Marriott intl. vlastní přes 7.000 hotelů ve 134 zemích světa.
HLT - Hilton Worldwide Holding - 6.000 hotelů ve 117 zemích.
Akcie těchto společností zatím spíš rostou, ale je otázka kdy a jak se pokles počtu klientů projeví.

S cestováním souvisí servery sloužící cestovatelům, mimo jiné např.
Expe -Expedia,
BKNG - Booking,
TRIP - TripAdvisor,
TCOM - čínský trip.com.
A mnohé další.

Aerolinky:
Kromě velkých leteckých společností jako je Delta Airlines /DAL/ nebo American Airlines /AAL/ mě zajímá třeba čínská
China Southern Airlines /ZNH/. Jen je třeba brát v úvahu, že podobně jako u další čínských gigantických firem jako je PetroChina
/PTR/ nebo ChinaMobile /CHL/ jde o v podstatě státní podniky, řízené stranou a vládou ;)

Lodní doprava: To je segment ekonomiky, který trpí problémy už chronicky. A nyní se to ještě zhorší, vzhledem k výraznému omezení obchodu s největším světovým dovozcem /i vývozcem/ Čínou.
STNG - Scorpio tankers - největší flotila tankerů na světě, a jiné..

Sem je možno volně zařadit ale také turistické plavby na obrovských zaoceánských lodích, z nichž některé mají na palubách nakažené koronavirem a žádný přistav jim nechce umožnit přistání.
Tyto tzv. Carnival cruises spadají pod americkou Carnival corp. /CCL/, případně pod britskou stejnojmennou CUK.

Luxusní zboží - týká se světových značek jako je Prada, Chanel, Burberry, Tiffany /TIF/ atd.

Kasina a zábavní centra - moje oblíbená oblast. Proč? V minulých letech proběhla velká výstavba kasin a zábavích parků pro Číňany v enklávách Macau a Hongkong. To jsou oblasti, kde je vstup Číňanů z kontinentální pevniny prakticky znemožněn. Pokles zisku amerických firem Las Vegas Sands /LVS/, Wynn resorts /WYNN/ nebo i čínské Melco Resorts and Entetainment /MLCO/ bude asi značný.

Pokud jde o vývoz základních surovin do Číny bude v důsledku snížené ekonomické aktivity i ceny komodit nejspíš nezanedbatelný dopad na firmy jako Cleveland Cliffs /CLF/ - vývoz železné rudy do Číny, nebo Southern Copper Corp. /SCCO/, vývozce mědi.
Může to pohnout i s cenou akcií gigantů jako je Alcoa /AA/ hliník, nebo britské Rio Tinto /RIO/, vyvážející do Číny prakticky všechny komodity, podobně jako australský BHP group /BHP/.

Dopad bude jak už zmíněno také na automobilový průmysl - v Číně jezdí a vyrábí se nejvíc Toyot, VW, BMW, Mercedesů ;)

Tak tolik k předpokládaným odvětvím, které útrpí nejvíce v důsledku epidemie koronaviru v Číně. Těch odvětví bude ale postupně
stále víc, pokud se nepodaří virus rychle zastavit, což se momentálně zdá dost nereálné..

Při poklesu cen akcií v důsledku předpokládaných horších hospodářských výsledků mohou být uvedené společnosti výhledově zajímavými investičními příležitostmi. ;)

Všechny uvedené společnosti jsou obchodovány na americké burze. Po registraci zde můžete začít obchodovat až třeba za půl roku, podle vlastního uvážení. Nově registrovaným nabízím pomoc v začátcích přes SZ, napište mi.

Registrujte se s využitím linku na Degiro tady:
https://www.degiro.cz/?tap_a=57057-b04f ... xtlink_hp2

romancik
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 469
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 125
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od romancik » 14 úno 2020, 12:42

Přijde mi, že vlastně po prvním šoku, kdy trochu trhy poklesly (minimálně některé akcie), dnes stoupají, ale stále se neví jak dlouho...
Takže předpokládám, že teď možná bude lepší si pár dní (měsíců) počkat na nějaký ten pokles a zatím si najít vhodné adepty na investování...
Alespoň třeba pro mě, když jsem se teď konečně registroval na Degiro a ulil si tam nějaké volné prostředky.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1446
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 542
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 14 úno 2020, 15:06

Ty správné akciové tituly lze najít na každém trhu, podle toho co je vhodné nakupovat. Třeba biotechnologie pohyby trhů naprosto ignorují a rostou nebo padají jen ve vazbě na vývoj konkrétních léků. Teď jsem nakoupil akcie firem vyvíjejících vakcíny, prodávající roušky, laboratoře atd. Každý trh chce něco jiného, investor reaguje podle situace, jak jsem tady v deníčku o tom psal. Třeba akciím společností provozujících kasina v Macau a Hongkongu bych se teď radši vyhnul, řekl bych že tam v těchto dnech moc bohatých Číňanů z pevniny ruletu nehraje, mají jiné starosti, ostatně nikdo je tam ani nepustí ;)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti