Z Gogova investičního deníčku

.
Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 871
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 358
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 17 lis 2019, 14:32

Růstové akcie mají obvykle o dost vyšší valuaci než akcie dividendové. Takže screeningové ukazatele je třeba u nich brát trošku s rezervou. A některé růstové akcie jsou dnes již značně předražené a nakonec se z nich nejspíš stanou dozrálé akcie dividendové.

Při výběru vhodných kandidátů na dlouhodobě růstové akcie je dobré vycházet z byznysu, kterému člověk rozumí. Mnoho těch firem je z oblasti IT, ovšem ne každý je ajťák. Stejně tak zajímavá oblast biotechnologií by mohla být přitažlivá především pro lékaře, sledující vývoj některého léku. Znalost oblasti působení firmy s potenciálně růstovými akciemi je určitě velká výhoda.
Jde totiž vždycky o nějakou story - víte jak začínal v garáži Microsoft nebo Google. Story je třeba dlouhodobě sledovat a vyhodnocovat. Z těchto firem se jen malá část přetaví v klenot, většina skončí v propadlišti dějin. Pokud je však taková firma úspěšná, může zabrat celý segment trhu nebo si vytvořit i úplně nový, svůj segment /prostor, niku/ a investorům zajistit solidní nárůst příjmů :) .
Story firmy bývá přitažlivá, ale není dobré se do ní zamilovat a akcie držet stůj co stůj.

Jak už bylo řečeno, ideálně je třeba takovéto firmy kupovat v počátcích jejich akciového růstu. Často je takový moment tehdy, když dosud ztrátová firma začne konečně být zisková. To je dobrý moment vstupu, ale upřednostnil bych raději potvrzení ziskovosti v několika následujících kvartálech. Je třeba sledovat průběžně především tržby, čístý zisk a EPS /earnings per share/. Ideálně by tyto hodnoty měly postupně růst.

Takže bude třeba se zaměřit na firmy finančně zdravé, které prošly přes FA a za dobrou, tj.nízkou cenu.
Dobré je, když nezanedbatelné procento akcií firmy drží vrcholný management, je pak na výsledcích firmy bezprostředně zainteresován.
Zaměřit pozornost je třeba hlavně na růstové sektory, sledovat kde se objevují nové zajímavé produkty či služby. Sledovat se vyplatí i vytypované malé firmy z těchto perspektivních oblasti /small caps/. Ani Microsoft nezačínal jako gigant. Tyto firmičky ale můžou časem v giganta vyrůst a pak všechny ostatní z trhu vymazat ;) . Kdo na takový diamant narazí včas v zárodku, je pak za vodou 8-)
https://www.degiro.cz/?tap_a=57057-b04f ... xtlink_hp2

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 148
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od Martinus » 26 lis 2019, 19:54

Gogo,
chtěl jsem Tě požádat za nás zelenáče tady, jestli bys byl ochotný dát sem za sebe ze svých zkušeností nějaký soubor zajímavých čísel, která by mohla být pro nás zajímavá, mám na mysli třeba:
kolik % tak běžně na akciích vyděláš/rok v průměru,
jaký je Tvůj nejhorší/nejlepší rok
jaký jsi největší zažil propad portfolia
kdy už jsi ztratil nervy a prodal i se ztrátou
jak dlouho držíš některé akcie, držíš některé po celo dobu investování
kolik jsi tak vystřídal celkem titulů, kolik titulů držíš/prodáváš za rok apod
jak moc se třeba liší částky do jednotlivých titulů, děláš také nějaké miniinvestice, nebo naopak v portfoliu máš třeba jeden titul, který zabírá velkou část portfolia....

nemusí to být vyloženě tyto otázky, můžou to být úplně jiné z Tvého pohledu zajímavé...prostě nějaký takový soubor čísel, % apod. Nikdo nechce samo absolutní hodnoty.. Ale takovýto výsledek může pro nás, co jsme na úplném začátku zajímavý. Třeba přidá pak někdo další zase pár čísel....a může to pomoci. Předem díky. Pochopím také, pokud to nebudeš chtít dát, nebo jen něco omezeně...přeci jen je to nějaké know-how.....které je za nějakou práci, a čas, který už jsi si dávno prošel....

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 148
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od Martinus » 04 pro 2019, 20:58

Gogo se omlouvá, ale nějaké další detaily dávat nechce, psal mi SZ. Chápu. Už tak toho tu v deníku udělal až až...takže každý si své zkušenosti musí nabírat sám, třeba jinde, třeba tady apod.
Tím pádem i když jste mě palcovali, tak na tyto 2 moje příspěvky úplně zapomeňte, že tu jsou, aby Gogo mohl v klidu občas pustit nějaké to nové moudro, do deníku, bez jakéhokoliv nátlaku...i když snad jsem tolik netlačil.. :lol:

Ankor
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 279
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 77
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od Ankor » 04 pro 2019, 21:01

Chápu. :)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 871
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 358
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 07 pro 2019, 09:17

Delší dobu jsem neměl šanci sem psát a když člověk vypadne z rytmu, je docela složité se k tomu po čase zase nějak vnitřně zkoncentrovat. Takže doufám, že předkládaná sousta budou snad stravitelná :)

Minule byla řeč o růstových akciích. K tomu bych se ještě alespoň stručně vrátil.
Na co si je třeba u těchto akcií dát pozor:
Zásadní je koupit takovou akcii za nízkou cenu, to znamená v počátcích jejího vývoje. Čím dříve je akcie zaznamenána, podchycena a nakoupena, tím větší zisk pro akcionáře. Koupit draze růstovou akcii je pochopitelně mnohem větší malér, než koupit draho akcii dividendovou.
Do růstového příběhu firmy se akcionář nesmí nostalgicky zamilovat a akcii za všech okolností držet a včas ji neprodat.
Důvody pro prodej by měly být třeba tyto:
setrvalý pokles tržeb a zisků ,
akcie je evidentně podle všech ukazatelů předražená ve srovnání s konkurencí,
ztráta konkurenčních výhod, ztráta tržní niky - tj. příslušného segmentu trhu.
Zatímco krátkodobé výkyvy v tržbách a ziscích nejsou zásadní, trend postupného snižování zejména tržeb je varující. Tržby a zisky by měly mít neustále stoupající tendenci.
Růstové akcie je třeba oproti dividendovým mnohem více sledovat, zda nedochází k problémům.
Růstové akcie v portfoliu je třeba diverzifikovat do různých oborů.
Při hledání vhodných adeptů na dlouhodobě růstové akcie je třeba sledovat nejrůznější trendy, nové obory /třeba IoT/, kde by se mohly takové firmy objevit.
Zásadní je tedy kupovat levně. S prodejem nespěchat, akcii trpělivě sledovat a prodat ji jen při dlouhodobějším trendu zhoršování ukazatelů /tržby, zisky, EPS/ a pozice firmy na trhu.
To je k růstovým akciím asi tak vše, co jsem chtěl ještě doplnit ;)

Příště asi Utility..

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 871
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 358
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 14 pro 2019, 10:38

Rozhodl jsem se dát dohromady své poslední zbytky sil v současném předvánočním běsnění a přidat sem ještě následující příspěvek:

Utilities
-------------

Jako utility jsou v mezinárodním pojetí na burze brány firmy, které bychom také mohli označit jako podniky pro zajišťování veřejných služeb. Jedná se o společnosti provozující sítě dodávající do domácností, kanceláří, továren atd. elektrickou energii, plyn a vodu.
To jsou základní komodity, se kterými tyto firmy pracují. Podle mezinárodní klasifikace sem tedy nepatří třeba telecomy /pod Technology/ nebo třeba likvidace odpadů /Industrial goods/. Některé z utilit jsou klasifikované jako diversified, čili víceúčelové.Některé utility tak zajišťují současně dodávky elektřiny a plynu apod. Některé navíc ještě nabízí zákazníkům produkty navázané na výrobu elektřiny např. z obnovitelných zdrojů /zařízení k výrobě solární, větrné či vodní energie apod./ jako třeba americká NRG Energy.
Mezi utilitami můžeme dále rozlišovat mezi koncovými dodavateli služeb a jejich subdodavateli.
Utility mohou působit jednak lokálně, v jednotlivém státě nebo i jen městě, případně mezinárodně - napadá mě třeba příklad francouzké Veolie působící u nás i jinde po světě. Je důležité nejdříve zjistit, kde všude taková firma, jejích akcie bychom rádi nakoupili, působí a hlavně, zda má třeba v tom státě monopolní postavení, což je pro akcionáře velká výhoda.

Na rozdíl od nedávno zmiňovaných růstových akcií jsou tyto akcie vyloženě defenzivní. Akcie utilit jsou často z hlediska stability výnosů /dividend/ dávány na úrověň dluhopisů. Elektrárny, plynárny a vodárny by obecně měly být poměrně odolné pro případ ekonomické recese. U těchto společností je očekávána víceméně stabilita tržeb, akcie však obvykle nevykazují neustálý růst, jejich růstový potenciál je omezený.

Utility mají oproti jiným společnostem dost odlišný způsob hospodaření. Tato oblast hospodářství je především velmi kapitálově náročná - neustálá kontrola, údržba a opravy sítí a jejich výstavba si vyžadují velké investice. Utility proto bývají silně zadlužené.
Podívat se na výši dluhů konkrétní společnosti je asi první krok před možným nákupem jejích akcií. Je důležité zjistit, zda má společnsot stabilní dlouhodobé smlouvy s odběrateli zaručující ziskovost a zda je schopna splácet své dluhy na základě stanovené úrokové sazby.
Z uvedeného je zřejmé, že na utility lze jen obtížně použít valuační kritéria používaná u akcií obecně. Jsou zde vyšší dluhy,
obvykle nižší ROE, větší Payout pro výplatu dividend atd. Altmanův model tak rovněž zde použít nelze.

Investor by se tak měl při zkoumání takové firmy zaměřit hlavně na:
- výši dlouhodobého dluhu /LT debt/a schopnost firmy dluhy splatit - interest coverage ratio /úrokové krytí//,
- stabilita tržeb /revenue/
- net profit a EBIT /čistý zisk před zdaněním/,
- operating cash flow a free cash flow.
Oproti těmto ukazatelům není u zmiňovaných firem důležitý nehmotný majetek a goodwill a neměl by být do aktiv spoečnosti ani započítáván, protože celkové hodnocení pouze zkresluje.

Při posuzování těchto společností z hlediska možné investice je doporučováno vždy srovnat veškeré dostupné údaje v rámci jedné kategorie dodavatelských firem a vybrat tu nejstabilnější a tedy nejlepší :)

https://www.degiro.cz/?tap_a=57057-b04f ... xtlink_hp2
Stačí se u brokera zaregistrovat, obchodovat můžete až někdy později 8-)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host