Z Gogova investičního deníčku

.
Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 254
Kontaktovat uživatele:

Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 14 srp 2019, 07:56

Tak já to teda zkusím. No jo, ale jak začít, ehm..

Milý deníčku :D
Nechci tady přehnaně exhibovat, ale asi bych měl v úvodu trošku objasnit, co tady na fóru P2P ten akciový parazit GOGO vlastně pohledává.
Psal se rok 2008 a finanční krize byla v plném proudu. Ale já jsem měl trošku jiné starosti. Můj zájem o přírodu, cestování a fotografování mě přivedl až na indonézskou část Nové Guneje - Irian Jaya, kde jsem si po pádu do rokle zlomil nohu - bércovou kost. V naprosté divočině mi první ošetření poskytli domorodí lidožrouti - jednalo se o kus větve ovázané špinavým hadrem. Poté, co jsem přežil prvotní ošetření, byl jsem dopraven do v místní nemocnice, kde mi zasádrovali až do pasu sice správnou nohu /pravou/, ovšem naprosto křivě. Po mém krkolomném leteckém transportu do Prahy, kdy při mezipřistání mě přidělená dvěstěkilová černoška zapoměla na vozíku se sádrou do pasu na letišti v Londýně v salónku a 50ti kilový Ind mě následně s vozíkem honil po ranwei za téměř již odlétajícím letadlem ČSA do Prahy, jsem byl v nemocnici Bulovka operován.
Po úspěšné operaci /věhlasný profesor Dungl - operoval třeba Klause/, jsem se pak, jakožto víceméně nepohybivý totálně nudil doma řadu měsíců. Sledoval jsem ovšem, co se kolem děje. S investováním jsem měl do té doby vesměs negativní zkušenosti. Měl jsem předtím pár podílových fondů, kde jsem zjistil, že manageři vůbec netuší, jaké akcie ten který fond obsahuje. Mě naopak firmy ve fondech zajímaly, managery zajímaly hlavně provize za prodej. Konstatoval jsem, že ač laik, toho vím možná víc než ti manageři.
Můj zájem o akcie se stupňoval. Ceny akcií se hluboko propadaly. Říkal jsem si, že musím něco dělat, abych levně nakoupil. A zkusil jsem demo účet u FIO. A hrál jsem si s tím a snažil se všestraně vzdělávat. Pak reálný účet a nákup Erste a ČEZ. Pak účet u Interactive Brokers na zahraniční akcie a první nákupy. Totálně jsem tomu propadl. Jak jsem nechodil, od monitoru jsem se skoro nehnul. Bylo taky na co koukat. Akcie létaly nahoru dolů, třeba i o 10% za den. Prostě od té doby jsem akciím propadl. Jako správný dobrodruh jsem u toho ovšem nezůstal. Chtěl jsem vyzkoušet úplně všechno. Forex, futures, CFD, dokonce i pyramidové Hyip ;)

Už jsem vás asi unavil dostatečně a slibuju, že příště už to bude /pokud bude zájem/, spíš ke konkrétním akciím :)
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 15 srp 2019, 19:51, celkem upraveno 1 x.

Fra_P2P
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od Fra_P2P » 14 srp 2019, 12:05

Skvělé. Těším se na pokračování.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 14 srp 2019, 16:49

Díky moc všem. Jen doufám, že důvěru ve mě vloženou nezklamete :lol: .Já se zase budu těšit, že tady snad brzo přibydou další deníky ;)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 14 srp 2019, 18:17

Stručně a v rychlosti:
Akciové trhy jsou v těchto dnech velice neklidné. Aktuálně americké burzy - 3%, to už je opravdu hodně.
Jediný kdo tomu vzdoruje, jsou firmy vázané na zlato a stříbro, ať už těžaři - u mě EXK, GORO, IAG,
nebo obchodníci - WPM /stříbro/ nebo třeba Franco-Nevada /FNV/.
Podrobnosti k těm firmám dodám.
A další odolný segment jsou vodárny jako silně defenzivní tituly. U mě Aqua America /WTR/ nebo třeba American water works /AWK/.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 15 srp 2019, 11:19

Po včerejším masakru cen akcií především na burzách v USA je zřejmé, že není špatné držet v portfoliu i nějáké akcie přes drahé kovy, které oproti padajícím akciím jiných firem naopak rostly.
A jelikož má zlato a stříbro téměř každý rád, můžeme si na něj trošku posvítit 8-)
I když jsem počátek zlaté horečky zaspal, teď už v ptf pár titulů mám. Jsou to jednak "špinaví" kopáči se svými doly, jednak noblesní obchodníci s motýlky ve svých kancelářích.
Pokud jde o první skupinu těžařů - miners - patří tam třeba Endeavour silver /EXK/ se svými stříbrnými doly v Mexiku a Chile.
IAG - Iamgold, má své zlaté doly různě po severní i jižní Americe a v západní Africe.
Kdo raději vsadí na větší zlaté ryby, toho mohou zaujmout největší světoví těžaři zlata Barrick gold /GOLD/ nebo Newmont Goldcorp corp. /NEM/.
Z těch velkých ryb se ale momentálně dávají největší šance na rychlý růst Agnico Eagle mines /AEM/ a také Kinross Gold Corp. /KGC/,která má doly třeba taky v Rusku.
Jde samozřejmě vesměs o kanadské firmy, které této oblasti dominují spolu s Austrálií /tam jsou akcie trošku hůř dostupné/ a Jihoafrickou republikou, kde bych si na stabilitu a ekonomický růst osobně moc nevsadil.

Nejsem sice příznivcem ETF, ale u některých komodit celkem dávají smysl. Kdo chce do zlata investovat přes ETF, má k dispozici ETF na těžaře - GDX, nebo jenom na juniory těžaře, provádějící zatím jen průzkum ložisek - GDXJ. Dále lze pomocí ETF v podstatě kopírovat futures - světové ceny zlata pomocí GLD. U stříbra se ETF jmenuje SLV. Jsou i odvážní drsňáci /zdravím doonio ;) /, kteří používají i páková ETF, násobící růsty i poklesy cen třeba na trojnásobek.

Závěrem bych se zmínil o těch obchodnících s drahými kovy. U zlata jsou to "royalty" firmy, založené na tom, že investují do dolů a pak dostávají část zlaté produkce - příklady Franco-Nevada a Royal Gold.
Moje nejoblíbenější firma je ale Wheaton precious metals corp./WPM/. Firmu založil v roce 2004 zázračný hoch kanadského důlního průmyslu Nolan Watson ve věku 26 let. https://en.wikipedia.org/wiki/Nolan_Watson. Přemluvil pár investorů a založil veleúspěšnou firmu Silver Wheaton. Firma má specifický byznys model. Investuje do zlatých dolů, většinou už od fáze průzkumu. Při produkci pak vykupuje za zlomek světové ceny stříbro, které je u zlatých dolů bráno jako vedlejší produkt. Stříbro pak Wheaton za slušný peníz dále prodává. Byznys probíhá na základě smluv s jednotlivými těžaři - v současnosti má smlouvy s 15ti těžaři.
Tento úspěšný model se pak Nolan pokusil zopakovat se svojí další firmou Sandstorm Gold /SAND/, to už je ale jiná story :)

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 227
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 20 srp 2019, 11:54

GOGO7, libi se mi ty tvoje vodarny, uz jsem po nich pokukoval driv, ale ceny jsou moc vysoko. Tys je asi nakupoval za vyrazne nizsi ceny, ze? Jen si rikam jestli se ta cena nekdy "znormalni". Vyvoj mi prijde podobny jako treba u Visy, ktera se mi taky libi. Kdyz byla za 100, tak jsem si rikal, ze je moc draha a ted je na 180.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 20 srp 2019, 14:34

Jj akcie Visa jsou už léta jedním z hlavních tahounů mého akciového portfolia. Akcie Aqua America /WTR/ jsem koupil asi před půl rokem. Podobně si vede další vodárna American water works /AWK/. Jsou to obě akcie v rostoucím trendu, stejně jako Visa. Tady je to vidět https://finviz.com/quote.ashx?t=V&ty=c&ta=1&p=d Pokud je rostoucí akcie v trendovém kanálu, není co řešit.
Kdy to koupit? Toť otázka. Občas tady sám vykřikuju své medvědí názory, že akciové trhy už jsou přehřáté. Ano akcie jsou předražené,všechny ukazatele skoro šílené, ale trhy rostou dál. Rostou, protože jsou na steroidech levných peněz z ničeho. Čekat? Do kdy? Nikdo z nás do budoucnosti nevidí, lepší je svést se na vlně. Asi od roku 2015 mám v akciích stejně málo, největší portfolio nakoupené v letech 2008/2009 jsem před lety prodal, nevěřil jsem, že to dál poroste. No a ono si to klidně roste :)

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 20 srp 2019, 14:56

Jn, tohle dilema taky řeším, protože zrovna ta voda je něco, do čeho bych rád investoval. Když to tam dám teď, pak to spadne a budu nadávat. Když to tam nedám, tak to furt poroste a budu taky nadávat. S mým štěstím to můžou být jen tyhle varianty :-)

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 20 srp 2019, 17:19

Mě napadl jeden dotaz na zkušeného akciového harcovníka :-)

Vyhodnotíš si nějaký titul jako vhodný do svého portfolia a nakoupíš. Jak často/intenzivně pak 1) sleduješ zprávy ohledně dané společnosti, příp. 2) přehodnocuješ jeho zařazení do portfolia? Kam směřuju - v situaci, kdy má člověk už více titulů a další třeba sleduje jako možnou investiční příležitost, to už chce se tomu věnovat asi full time nebo nevím...

Pokud koupím akcie, kde nedoufám v razantní růst a zisk z prodeje, ale spíše stabilnější dividendové, které chci držet dlouhodobě, tak si nějak pocitově říkám, že prostě pak nemusím číst úplně každou blbost, která se dané společnosti týká. Jako u českých akcií to stejně tak nějak dělám. Ale u těch amerických... jsem si dal tickery třeba na Finez a když kouknu, tak jen s blbýma šesti nebo kolika tituly mi tam každý den vyskočí třeba 15 - 20 zpráv. To se nedá... :)

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 234
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 20 srp 2019, 17:34

P2P_Ronie píše:
20 srp 2019, 17:19
... jsem si dal tickery třeba na Finez a když kouknu, tak jen s blbýma šesti nebo kolika tituly mi tam každý den vyskočí třeba 15 - 20 zpráv. To se nedá... :)
Jsem si vzpomněl...

Nemůžu číst všechno info,
to se nedá, ...

https://www.youtube.com/watch?v=C-F_3D0DFy0
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 20 srp 2019, 17:46

Jelikož mám akcie jako hobby a baví mě to, tak tomu věnuju dost času. Všechny zprávy o konkrétním titulu samozřejmě nečtu, to by se člověk zbláznil :roll: Nehledě na to, že si ty zprávy často protiřečí. Já na analytiky moc nedám. Učil jsem se v minulosti fundamentální analýzu, základy technické analýzy a dost mě taky zajímá psychologie. Prostě chci pořád vědět o akciích víc :) .
Já mám teď v portfoliu jen asi 15 titulů zahraničních a 4 české. Taky jsem jich měl přes 60. Souhlasím s názorem, že u dividendových titulů, které hodlám držet hodně dlouhodobě, stačí občas mrknout na cenu a zvážit co dál - přikoupit, prodat.. U růstových akcií sleduju hlavně jak si vede v hospodaření, tj. zajímají mě kvartální výsledky. Výsledovka, rozvaha, cash flow. Pak jsou specifika, jako třeba biotechnologické akcie, které sleduješ ve vazbě na rozhodování a schválení nového léku apod. Obecně se samozřejmě spekulativní "krátkodobé" akcie musí kontrolovat častěji než dlouhodobé dividendové držáky 8-)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 22 srp 2019, 14:18

Minule jsem zde chválil akcie Visa /V/, které mi v mém portfoliu už léta dělají jen radost. Prostě pořád nezadržitelně rostou :) .
Přitom valuace akcii už je velmi vysoko, člověk by už čekal nějakou korekci ceny, a pořád nic. Přitom ovšem není divu, že akcie rostou.
Je to totiž naprosto unikátní byznys. Platební karty používají snad miliardy lidí po celém světě a Visa inkasuje z každé transakce poplatek. Je to tedy takový strojek na peníze. Čistá marže Visy je 53%, což je naprosto výjimečné.
I když obecně je vždy nejlepší investice do firmy, která určitou oblast ovládá, zde si úplně stejně dobře vede i konkurent, Mastercard /MA/. Na tom obrovském trhu se obě firmy velmi dobře uživí.
Že ovšem i v karetním byznysu lze vše slušně podělat, dokazuje třetí v řadě, za Visou a Mastercard klopýtající American Express /AXN/. To je firma, které se trošku vymstilo, že vždy sázela na svoji exkluzivitu a chtěla být oproti lidovým konkurentům
takovou kartou pro vyvolené. V současnosti má větší dluhy než zisky. Při finanční krizi v letech 2008/2009 málem nepřežila a musela být zachraňována.
Z příbuzné oblasti sleduju ještě akcie PayPal /PYPL/. Akcie už jsem měl ale neprozřetelně jsem je moc brzy prodal. Člověk občas udělá takovou hovadinu, když si řekne - firma má problémy, zřejmě vyčerpala svůj potenciál. V tomto směru je asi můj rekord prodej akcií Apple /APPL/ někde na ceně 95 dolarů. Dnes je cena 212 dolarů :roll:
Jo a asi před půl rokem tady někdo meditoval, zda neprodat akcie Microsoftu /MSFT/. Od té doby akcie vyrostla cca o 25%. Doufám, že ji dotyčný neprodal :)
Ale jak se říká - nejlepší způsob jak se zlepšovat je snažit se poučit z vlastnch /někdy i cizích/ chyb. A že jich už bylo :D

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 22 srp 2019, 14:27

A máš jen VISA nebo i MasterCard? Taky jsem chtěl VISA koupit, ale říkám si, že nějaká korekce prostě musí přijít! :-)

Btw, co říkáš na Intel / máš ho? Já chtěl hrozně koupit Qualcomm, ale dřív, než mi přišly peníze, tak během jediného dne hrozně vystřelil (z asi 57 USD na skoro 100 USD; nyní se pohybuje na úrovních pod 80 USD) kvůli uzavření smlouvy s Apple. Navzdory té určité korekci se mi to za tu cenu teď kupovat nějak pořád nechce. Tak jsem začal přemýšlet nad Intelem, kde se ta cena trochu uklidnila (aktuálně, tuším, kolem USD 47). Jako ta jejich pozice v oblasti procesorů je dost unikátní. Zdá se to jako solidní business, valuace akcie rozumná, marže přes 25 % a k tomu i ne úplně mizerná dividenda...

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 22 srp 2019, 15:29

GOGO7 píše:
22 srp 2019, 14:18
Jo a asi před půl rokem tady někdo meditoval, zda neprodat akcie Microsoftu /MSFT/. Od té doby akcie vyrostla cca o 25%. Doufám, že ji dotyčný neprodal :)
O tom nic nevim... ale neprodal jsem. :mrgreen:
U me se porad bije ten rostouci a ziskovy trend Visy vuci te valuaci, proste se nedokazu rozhodnout. Druhou prilezitost jsem mel, kdyz klesla tusim na 120 a zase jsem cekal. Ted uz mi to prijde tuplem napaleny, takze to vidim, ze nakoupim az opravdu prijde krize.
V podobnym ranku mam Nextera energy (NEE). Tu bych rad jeste prikoupil, ale je uz taky silene vysoko.

Jinak vcera me hodne prekvapil 20% narust ceny u Targetu po vybornych vysledcich, musim rict, ze mi to udelalo velkou radost. 20% u biotech nebo mensich firem neni nic neobvyklyho, ale kdyz takhle poskoci obri firma, tak mi to prijde neuveritelny.

P2P_Ronie: QCOM se ted snad zase stabilizoval, predevcirem uzavrel petiletou licencni dohodu s LG, ja ho nakupoval prave na tech cca 55. Drzim ho jako dividendovou akcii. Podobne mam i Intel, ta je pro me takova hybridni - nizsi dividenda, zato vyssi potencial rustu. Cena pro vstup mi ted prijde docela ok. Zatim ho nemam v plnym poctu, casem bych rad dokoupil.

Snad GOGOvi nebude vadit, ze jsem reagoval v jeho tematu. :)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 22 srp 2019, 15:45

Ronnie - já mám jenom akcie Visa. Mastercard má úplně identický vývoj. Stačí mi jedna karta, navíc ta levnější :)
Ad Intel - mě se ta firma v delším výhledu líbí. Zrovna nedávno jsem se snažil ji trošku proklepnout. Jsem totiž téměř insider.
Kamarád u nich pracuje a mám tedy vše z první ruky. Sám akcie zatím nemám.
Ten kolos už mockrát odepisovali, ale neprávem. Firma intenzivně investuje do vývoje. Hodlá se do budoucna výrazně angažovat
hlavně v oblasti IoT /Internet of things/, kde by dokonce časem chtěla být leadrem.
Jsou 2 věci, které mě zatím trochu brzdí - dost velký dluh - ovšem správně investovaný a nepochybuju, že se s tím firma vypořádá.
Druhá věc je, že jsem přece jen trošku ovlivňován technickou analýzou a tam to momentálně na výrazný růst nevypadá.
Ale jinak správná volba, podle mého názoru 8-)

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 22 srp 2019, 17:20

GOGO7 píše:
22 srp 2019, 15:45
Ronnie - já mám jenom akcie Visa. Mastercard má úplně identický vývoj. Stačí mi jedna karta, navíc ta levnější :)

Uvažoval jsem o tom podobně :-) Nicméně se vstupem zatím asi jako vývar počkám, byť si pak možná budu rvát vlasy (no, stejně nemám teď dost cash, abych nakupoval vše, co chci, tak je to jedno) :-)
GOGO7 píše:
22 srp 2019, 15:45
Ad Intel - mě se ta firma v delším výhledu líbí. Zrovna nedávno jsem se snažil ji trošku proklepnout. Jsem totiž téměř insider.
Kamarád u nich pracuje a mám tedy vše z první ruky. Sám akcie zatím nemám.
Ten kolos už mockrát odepisovali, ale neprávem. Firma intenzivně investuje do vývoje. Hodlá se do budoucna výrazně angažovat
hlavně v oblasti IoT /Internet of things/, kde by dokonce časem chtěla být leadrem.
Jsou 2 věci, které mě zatím trochu brzdí - dost velký dluh - ovšem správně investovaný a nepochybuju, že se s tím firma vypořádá.
Druhá věc je, že jsem přece jen trošku ovlivňován technickou analýzou a tam to momentálně na výrazný růst nevypadá.
Ale jinak správná volba, podle mého názoru 8-)
Díky za názor. Tak to máš fajn s těmi informacemi :-) Jo, to IoT se mi taky líbí. Ovlivnit se technickou analýzou asi nenechám. Jednak tomu (snad zatím) nerozumím. Jednak zas tak nehledám aktuálně nějaké rapidní růsty, ale spíš nějaký silný fundament, stabilní a dobrou společnost, která ještě přihodí i nějakou tu divi :-)

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 22 srp 2019, 17:23

vyvar z ovaru píše:
22 srp 2019, 15:29
P2P_Ronie: QCOM se ted snad zase stabilizoval, predevcirem uzavrel petiletou licencni dohodu s LG, ja ho nakupoval prave na tech cca 55. Drzim ho jako dividendovou akcii. Podobne mam i Intel, ta je pro me takova hybridni - nizsi dividenda, zato vyssi potencial rustu. Cena pro vstup mi ted prijde docela ok. Zatim ho nemam v plnym poctu, casem bych rad dokoupil.

Snad GOGOvi nebude vadit, ze jsem reagoval v jeho tematu. :)
Já myslím, že určitě nebude :-)

Docela závidím, že jsi ten QCOM chytil za tu dobrou cenu - pro mě to bylo asi největší investiční nasrání v tomto roce, že to tak vystřelilo těsně před tím, než jsem chtěl nakoupit. Taky to vidím jako zajímavou divi akcii. Ještě přikupuješ, nebo uvidíš, co to udělá?

Já chtěl spíš ten QCOM, ale asi to teď s ohledem na cenu vidím spíš na ten Intel a pak se uvidí, třeba zobnu i nějaký QCOM, zvlášť jestli tam dojde k nějakému (menšímu) propadu.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 23 srp 2019, 08:55

Co říkáte na akcie Twitteru /TWTR/? To je firma, která byla před pár lety těžce prodělávající a při ceně akcie kolem 15 dolarů skoro na odpis. Na burzu cca před 5 lety vstupovala jako IPO za cenu 50USD. Dnes má akcie cenu přes 42USD a čistý profit přes 70%! Enormní nárůst ziskovosti nejspíš souvisí se zvýšenou sledovaností v důsledku nepřetržitých hlášek Trumpa, v současnosti třeba jeho šílený nápad koupit Grónsko :)
Dobrá reakce Grónska:https://magazin.aktualne.cz/gronsky-pre ... f6b220ee8/
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 23 srp 2019, 11:10, celkem upraveno 1 x.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 23 srp 2019, 10:17

Ronie: mam plnou pozici, az doplnim dalsi tituly a bude prizniva situace, tak rad doplnim

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 24 srp 2019, 09:44

Zatímco včera akciové trhy opět těžce propadly a krvácely skoro všechny akcie, moje akcie zlatých a stříbrných těžařů a obchodníků nabraly až 10%. Už se to stalo pravidlem. Tyto akcie jdou tvrdě proti celému trhu 8-)

Odpovědět