Životní styl

Vše co se jinam nevešlo. Jiné druhy investic a témata nesouvisející s P2P.
Nebo jen tak, neformálně.
Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 92
Kontaktovat uživatele:

Životní styl

Příspěvek od Flyboy » 27 čer 2019, 17:54

Já bych měl taky jeden dotaz. Vy co investujete 20K a víc Euro, to tam investujete to co poctivě vyděláváte, nebo jste něco vyhráli/zdědili/přišli jste k penězům ani nevíte jak....? Já si nějak neumím představit že bych do Mintosu poslal 20K Euro z peněz co jsem si poctivě vydělal v práci. Když si vzpomenu co mi dá práce to vydělat tak se docela bojím tolik peněz riskovat na jednom P2P.

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 209
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - dotazník k současnému stavu

Příspěvek od LuckyLuke » 28 čer 2019, 20:22

Flyboy píše:
27 čer 2019, 17:54
Já bych měl taky jeden dotaz. Vy co investujete 20K a víc Euro, to tam investujete to co poctivě vyděláváte, nebo jste něco vyhráli/zdědili/přišli jste k penězům ani nevíte jak....? Já si nějak neumím představit že bych do Mintosu poslal 20K Euro z peněz co jsem si poctivě vydělal v práci. Když si vzpomenu co mi dá práce to vydělat tak se docela bojím tolik peněz riskovat na jednom P2P.
Já do této kategorie (nad 20K) investorů nepatřím. Ale po 2,5 roce investování mi zisk v Mintosu již činí přes 4K EUR. A začínal jsem s 1. vkladem 1K EUR. Po malých částkách dělám vklady. Za poslední 1,5 roku jsem skoro žádné vklady neměl. Peníze vydělávám také v práci jako zaměstnanec.

mithrannin
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mithrannin » 28 čer 2019, 21:17

Flyboy píše:
Sám na €20k taky nejsem, ale v součtu s partnerkou tu hranici pomalu atakujeme. Jsme mladí, nenároční a tak ušetříme aspoň 50 procent z příjmů od zaměstnavatelů defakto každý měsíc. V rámci p2p mám v Mintos suverénně největší důvěru z množiny alternativ, v porovnání třeba na takovém robo.cash se bojím jít přes €500 :)

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 29 čer 2019, 06:31

mithrannin píše:
28 čer 2019, 21:17
Flyboy píše:
Sám na €20k taky nejsem, ale v součtu s partnerkou tu hranici pomalu atakujeme. Jsme mladí, nenároční a tak ušetříme aspoň 50 procent z příjmů od zaměstnavatelů defakto každý měsíc. V rámci p2p mám v Mintos suverénně největší důvěru z množiny alternativ, v porovnání třeba na takovém robo.cash se bojím jít přes €500 :)
A to tam posíláte každý měsíc vše co ušetříte z výplaty? Já ušetřím z výplaty klidně i 80% měsíčně jsem asi ještě méně náročný :lol: Důvěru v alternativy na Mintosu mám taky, ale nemám takovou důvěru v samotný Mintos :lol: Stále přemýšlím co by se stalo v případě krachu platformy nebo nějaké zpronevěry jejími vlastníky :? Možná dělám i chybu že jsem tak opatrný, kdybych tam sypal co mi každý měsíc zbyde tak s těmi výnosy bych nemusel za pár let pracovat. A nebo bych za pár let zjistil, že peníze se vypařily a musím si hledat lépe placenou práci abych to dohnal :lol:

Aleš
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleš » 29 čer 2019, 09:30

Flyboy píše:
Ahoj, já jsem začínal na Mintosu cca 2,5 roku zpět tuším asi se 4k euro a o něco méně na Twino. Postupně jak se platforma zlepšovala a získával jsem větší důvěru v jejich business model jsem tam převáděl část svých úspor (ano, vše vyděláno v zaměstnání ;) ) a nakonec převedl i peníze z Twina.

Dnes jsem v situaci, že na Mintosu jsem v té kategorii přes 20k euro. Naštěstí s manželkou žijeme relativně skromně. Není to tak, že bychom si něco odpírali, žijeme abychom byli spokojení, ale nepotřebujeme kvůli tomu příliš utrácet, takže reálně utratíme měsíčně kolem 30-35 % našich příjmů. Například jsem 8 let jezdil autem koupeným za cca 2/3 svého měsíčního platu a naprosto mi stačilo. Naše dnešní auto má hodnotu tak 80k, je úplně super a věřím, že si ho ještě hodně let užijeme.

Obecně mám rád kvalitní věci, za které ale většinou neplatím plnou cenu - cokoliv od kosmetiky, potravin nebo třeba elektroniky. Vyloženě mě odpuzují luxusní věci - pozlátko s průměrnou kvalitou za prémiové ceny. Takovýto styl není určitě pro každého, ale mě se líbí a snažím se směřovat k finanční nezávislosti.

Často si vzpomenu na příběh z mé oblíbené knihy Váš soused je milionář, která je o obyčejných lidech v USA, kteří se podobným životním stylem dopracovali k finanční nezávislosti. Pán oznámil manželce, že na ní jako dárek převedl část svého investičního portfolia v hodnotě 3 mil. USD. Ona poděkovala a pokračovala ve vystřihování slevových kupónů :D

Co se týká obav z toho mít na Mintosu větší množství peněz, nemohu říct, že bych je neměl ani asi neřeknu nic objevného. Zkusím alespoň shrnout pár bodů proč nyní postupuji tak, jak postupuji:
- na Mintos jsem přišel přes články Finlordů a obecně hodně dám na jejich analýzy. Sám mám určité znalosti i vzdělání v oblasti ekonomie a finančních výkazů, ale jejich znalostem se ani nepřibližuji. Samozřejmě vše co od nich čtu si i sám hodnotím svým rozumem
- svoje portfolio na Mintosu spravuji výhradně ručně a dost si s tím hraji. Důležitá je pro mě široká diverzifikace, ale pouze do poskytovatelů, kteří mi dávají smysl. Autoinvest využívám jen zcela výjimečně na chytání půjček, které nelze získat ručně
- hlídám si, aby portfolio na Mintosu nepřekračovalo 20 % našich aktiv. Měsíčně na Mintos posílám 20 % svého výdělku ze zaměstnání. Pokud je obzvláště zajímavá situace, tak klidně 2-3 měsíce předfinancuji.
- jak jsem zmiňoval, business model Mintosu i poskytovatelů mi dává smysl a pro mě v současnosti nabízí atraktivní poměr risk : výnos. Pokud se to v budoucnu změní, svoji pozici přehodnotím. Př. Pokud firma dlouhodobě vydělává a má dobrou rozvahu, dokážu spát s tím, že u ní máme 1-2 % našich aktiv.
- věřím, že p2p má budoucnost a Mintos je myslím zatím jasný leader v Evropě. Když půjde vše dobře, může nám za 10-15 let přinést velmi slušný výnos. Kdyby přišel krach, dost by nás to zabolelo, ale reálně by nás to nepřivedlo do nějakých velkých finančních problémů
- zrovna nyní začínám řešit, že bych chtěl začít diverzifikovat do nemovitostí, ale zde jsem teprve na úplném začátku. Pokud by se dařilo, budu rád, když tím trochu snížím expozici do Mintosu, ale to je zase na jiný příběh.

mithrannin
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mithrannin » 29 čer 2019, 09:52

Flyboy píše:
29 čer 2019, 06:31
A to tam posíláte každý měsíc vše co ušetříte z výplaty? Já ušetřím z výplaty klidně i 80% měsíčně jsem asi ještě méně náročný :lol: Důvěru v alternativy na Mintosu mám taky, ale nemám takovou důvěru v samotný Mintos :lol: Stále přemýšlím co by se stalo v případě krachu platformy nebo nějaké zpronevěry jejími vlastníky :? Možná dělám i chybu že jsem tak opatrný, kdybych tam sypal co mi každý měsíc zbyde tak s těmi výnosy bych nemusel za pár let pracovat. A nebo bych za pár let zjistil, že peníze se vypařily a musím si hledat lépe placenou práci abych to dohnal :lol:
Defacto všechno co přebývá někam posíláme a na Mintos z toho jde poměrně velký kus (co koukám tak za poslední tři měsíce v průměru i přes €1000 měsíčně, ale je to nafouklý o to, že tam postupně převádím hotovost ze Zonky).

80% přiznám, že netuším jak děláš, to je fakt neuvěřitělně dobrý (pokud teda nežiješ jako absolutní poustevník někde ve stanu :D ), ale těch pár let do důchodu - nebo aspoň přechodu na poloviční úvazky - je přesně náš plán.

sabai
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sabai » 29 čer 2019, 10:48

Flyboy píše:
Je mi přes 40 let, celý život pracuji a žiji relativně skromně. Jsem bezdětný, nikoliv však osamělý. Hypotéku mám splacenou mimo jiné díky tomu, že jsem začal šetřit už od své první výplaty a byt jsem kupoval relativně brzy, abych se co nejdřív osamostatnil.
Z výplaty aktuálně ušetřím cca 70 %. Nepotřebuji se chlubit nejnovějším mobilním telefonem, drahým autem ani okázalým značkovým oblečením. Na potravinách nešetřím a snažím se dělat to, co mi přináší radost (například sport či setkávání s přáteli). Nemám drahé koníčky, nekouřím a nepiji alkohol.
S mintosem jsem začal cca před rokem a €20k hranici se pomalu blížím. Posílám tam tolik peněz, aby částka nepřesáhla 20 % celkových investic a úspor. Investuji i jinde (ostatní P2P platformy nebo akcie), mám penzijní připojištění i spořicí účty. Investování na mintosu ve mně probudilo zájem o svět financí. Místo vysedávání u televize či facebooku se tak pomalu "vzdělávám" v této oblasti a hodlám v tom pokračovat.
Pokud by přišel krach, zamrzí mě to, ale finančně neohrozí.
Přeji hodně zdaru všem investorům!

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 30 čer 2019, 11:08

Díky všem za odpovědi, je vidět že Mintosu opravdu věříte. Mimochodem spočítal jsem si, že kdybych tam dal 20K a pak každý měsíc 2K, tak za 3 roky by při 13% úrocích byly výnosy cca 1300E/ měsíčně a s tím by skromný člověk jako já mohl přestat chodit do práce :D Ale na to asi nebudu mít koule. By mě docela zajímalo jestli je tu někdo kdo by si na takovou riskantní akci s výhledem na rychlou finanční nezávislost troufnul :lol:
Vy co tam posíláte každý měsíc peníze to posíláte v CZK a měníte v Mintosu nebo přímo v EUR? Já když posílám v EUR tak mě převod stojí 100Kč. Kdybych posílal méně než 400 euro, tak za první měsíc bude výnos kolem nuly

cmel.da
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmel.da » 30 čer 2019, 12:01

Je to tady už rozebráno na fóru. Pro transfer peněz já používám Revolut nebo Transferwise.

Aleš
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleš » 30 čer 2019, 16:42

To Flyboy: zkoušel jsem v minulosti různé alternativy včetně Transerwise nebo převodu měn na Mintosu, nyní používám výhradně Revolut a je to super. Dopoledne pošlu peníze kartou na Revolut, převedu na EUR a pošlu na Mintos, vše během chvilky z aplikace telefonu. Odpoledne můžu investovat. Jen doporučuji nepřevádět o víkendu, mají horší kurz kvůli ochraně, protože není otevřený Forex trh.

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 30 čer 2019, 17:19

Aleš píše:
30 čer 2019, 16:42
To Flyboy: zkoušel jsem v minulosti různé alternativy včetně Transerwise nebo převodu měn na Mintosu, nyní používám výhradně Revolut a je to super. Dopoledne pošlu peníze kartou na Revolut, převedu na EUR a pošlu na Mintos, vše během chvilky z aplikace telefonu. Odpoledne můžu investovat. Jen doporučuji nepřevádět o víkendu, mají horší kurz kvůli ochraně, protože není otevřený Forex trh.
A dá se tam převádět i z Eurového účtu na Eurový účet u Mintosu bez poplatku?

Aleš
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleš » 30 čer 2019, 17:28

Myslíš z eurového účtu v bance? Určitě, ale předpokládám, že se to bude brát jako SEPA platba s příslušným poplatkem

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 30 čer 2019, 17:34

No dyť o tom jsem právě psal že mi to sežere 100Kč když to převádím z banky jako sepa :lol:

Aleš
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleš » 30 čer 2019, 17:56

Promiň, špatně jsem pochopil/přečetl. Převod z Revolut z eurového účtu na Mintos je zdarma. Myslel jsem že se ptáš na převod z eurového účtu v běžné bance.

Ankor
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 01 črc 2019, 07:38

Fio banka už má SEPA platby bez poplatku a koncem roku budou zdarma u všech bank.

romancik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 01 črc 2019, 07:58

sabai píše:
29 čer 2019, 10:48
Flyboy píše:
Je mi přes 40 let, celý život pracuji a žiji relativně skromně. Jsem bezdětný, nikoliv však osamělý. Hypotéku mám splacenou mimo jiné díky tomu, že jsem začal šetřit už od své první výplaty a byt jsem kupoval relativně brzy, abych se co nejdřív osamostatnil.
Z výplaty aktuálně ušetřím cca 70 %. Nepotřebuji se chlubit nejnovějším mobilním telefonem, drahým autem ani okázalým značkovým oblečením. Na potravinách nešetřím a snažím se dělat to, co mi přináší radost (například sport či setkávání s přáteli). Nemám drahé koníčky, nekouřím a nepiji alkohol.
S mintosem jsem začal cca před rokem a €20k hranici se pomalu blížím. Posílám tam tolik peněz, aby částka nepřesáhla 20 % celkových investic a úspor. Investuji i jinde (ostatní P2P platformy nebo akcie), mám penzijní připojištění i spořicí účty. Investování na mintosu ve mně probudilo zájem o svět financí. Místo vysedávání u televize či facebooku se tak pomalu "vzdělávám" v této oblasti a hodlám v tom pokračovat.
Pokud by přišel krach, zamrzí mě to, ale finančně neohrozí.
Přeji hodně zdaru všem investorům!
Jak se tak dívám, tak 95% tu bude bezdětných, když tu většina píše, že mají možnost spořit víc jak 30-50% příjmů...
Osobně je mi také přes 40, celý život také žiju relativně skromě, auto staré 10 let, mobil za 4-5 tisíc mi musí taky vydržet 3-4 roky, i když je na něm pěkná pavučina, jako úředník v provinčním městečku máme rodinné přijmy ze zaměstnání a rodičovské pro čtyřčlennou rodinu jen o něco málo větší než mají dva průměrní důchodci (docela smutné), takže měsíčně ušetříme tak max. 5-10%. Přitom s dětmi jezdíme na dovolené (většinou po ČR) a užíváme si život i s hypotékou. Snažíme se ale vydělat i jinak, jako třeba prodejem starých věcí přes bazar co nám ležely doma atp. Občas se najdou nějaké mimořádné příjmy (dary od prarodičů atp.), které většinou také jdou pak na úspory, takže nakonec do P2P.
Do P2P půjček jsem začal investovat poté, co jsme rekonstruovali dům, vraceli nám dotace a radili jsme se u známé finanční poradkyně, kde lépe po skončení fixace refinancovat hypotéku. Původně jsem myslel, že penězi snížíme výši hypotéky, ale známá nám poradila "investovat" ty peníze jinak. Nakonec jsme něco investovali do jím navrženého nemovitostního fondu (startovní poplatek 3%, nyní výnos asi 4,5%, za 2,5 roku jsme v průměrném výnosu asi 3%, takže je to zatím nic moc, ale nechávám to v rámci diverzifikace, uvidím, jestli po 3 letech nevyberu a nevložím raději někam do akcií), ale investovali jsme tak jen asi třetinu a já si začal zjišťovat i informace, jak investovat jinde - a tak začala moje cesta k P2P půjčkám.
V současnosti mám v Mintosu asi 1/3 - 2/5 peněz. Občas si říkám, jestli to není moc. Na druhou stranu ten výnos je hodně lákavý.

Kategorie 20K zdaleka nedosahuji, tak max. pomalu 10K. Možná až se manželka vrátí do práce, tak budeme schopni ušetřit něco více, ale to je otázka, děti budou větší o to víc nákladů bude (kroužky, škola, druhá školka, člověk si to ani neuvědomí). Když pak čtu, jak tu někdo investuje od 30 (či 20), nebo jak investují 50-80% rvu si vlasy, že jsem to už dávno nezačal dělat, co jsem dnes mohl mít úspor po 10 a více letech investování.
Na druhou stranu z úspor, které jsem si jen odkládal, jsme si pořídili z části dům a bylo na část rekonstrukcí. I když investovat už dřív, asi bychom si nemuseli brát hypotéku a nemuseli teď splácet a měli výdaje o pár tisíc menší. Jenže před 10 (20) lety nebylo tolik možností (rozuměj o P2P půjčkách jsem nic neslyšel) a bohužel u akcií jsem předpokládal, že je to pro odborníky. Bohužel pozdě Bycha honit.

Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Reputace: 58
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boží mlýn » 01 črc 2019, 12:15

Nemá cenu se zabývat úvahami, kdybych věděl dříve nebo udělal něco jinak :-) Mohlo se to také vyvíjet jinak a kdo ví, co by kdyby dnes...

Jinak samozřejmě máme každý jiné podmínky, to je jasné. Někdo, kdo má vyřešené bydlení a nemá děti, je na tom podstatně jinak než s dětma a hypo na krku. Ale ono má vše své pro a proti ;)

Na fondy se 3% vstupními poplatky a kdovíjakými % za obhospodařování a výstup bych se z vysoka .. samozřejmě provize prodejce v tom hraje prim.

Za sebe bych to podle priorit a objemu rozdělil takto:
vlastní bydlení, příp. byt k pronájmu
akcie
p2p
zlaté mince proof do trezoru a zbytek na spořák.

Sám to mám ale rozdělené ještě víc konzervativně. No a také není špatné pouvažovat např. o dalším vzděláním do sebe sama (a zkusit třeba postgraduál).

zbynhu
Silver pen
Silver pen
Reputace: 220
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 01 črc 2019, 20:22

Měl bych dotaz na všechny ty, kteří jsou (stejně jako já) bezdětní, žijí relativně skromný život a ušetří (následně pak investují) třeba až těch 70% příjmů.

Zvažovali jste myšlenku, že nyní odložená spotřeba a řekněme krok k budoucí finanční nezávislosti se může otočit např. v případě zdravotních potíží a toho, že nyní byste si ty peníze dokázali užít daleko více než ve stáří? Zejména v souvislosti s tím, že (zatím) nemáte ani potomstvo, kterému byste mohli své bohatství převést? (navíc i to má svá rizika, jak je uvedeno ve zde často citované knize Můj soused je milionář)...

Yaro
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yaro » 01 črc 2019, 20:54

zbynhu píše:
01 črc 2019, 20:22
Měl bych dotaz na všechny ty, kteří jsou (stejně jako já) bezdětní, žijí relativně skromný život a ušetří (následně pak investují) třeba až těch 70% příjmů.

Zvažovali jste myšlenku, že nyní odložená spotřeba a řekněme krok k budoucí finanční nezávislosti se může otočit např. v případě zdravotních potíží a toho, že nyní byste si ty peníze dokázali užít daleko více než ve stáří? Zejména v souvislosti s tím, že (zatím) nemáte ani potomstvo, kterému byste mohli své bohatství převést? (navíc i to má svá rizika, jak je uvedeno ve zde často citované knize Můj soused je milionář)...
Osobne si myslim, ze ku vsetkemu treba pristupovat so zdravym rozumom, vyhybat sa extremom. % kolko sme schopni usetrit z vyplaty samozrejme zavisi aj od jej vysky, vsakze. Pokial je clovek mlady, zdravotne rizika nevnima, ved co a mi moze stat...Som za zlaty stred, peniaze si treba vediet aj uzit ale aj rozumne investovat nech nemusime pracovat do 70tky. Ci uz mam potomstvo, ktoremu by som tie peniaze dal, to uz tak nevnimam, nieco rozumne by som s nimi uz urcite vedel spravit, keby viem, ze si ich nestihnem uzit :)

Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Reputace: 58
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boží mlýn » 01 črc 2019, 22:03

To se podlě mě mění s věkem, alespoň soudím podle sebe. S přibývajícími roky si člověk čas od času dopřeje něco lepšího, když na to má a pomalu si na to zvykne. Ono na druhou stranu se dá dostat i na opačný extrém. Delší příklad: jezdíte jenom MHD, ale pak zjistíte, že už vás nebaví pořád někde čekat a přestupovat a mačkat se v horku, tak si koupíte auto, i když bez něj žijete doteď v pohodě. No a když už máte to auto, tak jsou i výkonnější auta, luxusnější, na které máte, protože jezdíte už pár let ve starým autě. A tak se dá dostat až k malé cesně, kterou hangárujete vedle travnatého letiště a říkáte si, že mít na T3 v Ruzyni vlastní Gulfstream je terpve to, co by bylo ono :-)
Já teda jezdím s Dácií, kterou jsem kupoval jako novou v 2014 a samozřejmě na LPG, protože tankovat za 14 korun je lepší než za 30 :lol: A taky mám manželku, která mě pomalu učí utrácet a já ji zase všechno rozmlouvám :lol:

Odpovědět