Pokuta ČNB

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
Odpovědět
jkjk
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Pokuta ČNB

Příspěvek od jkjk » 26 čer 2019, 17:07

Relativně čerstvě visí na webu ČNB rozhodnutí o pokutě pro P2P platformu za neoprávněné zprostředkování spotřebitelského úvěru (1,4 mil. Kč).

Jsou tam i rozhodnutí o pokutě pro investory (zmíněné i v tom rozhodnutí výše) za neoprávněné poskytování spotřebitelského úvěru (100 tis. Kč) - v konkrétním případě třeba 357 úvěrů 325 spotřebitelům v celkovém objemu 1,7 mil. Kč.

Některé platformy (třba bankerat) z tohohle hlediska asi budou teď dost rizikové. :|

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokuta ČNB

Příspěvek od JPT » 27 čer 2019, 15:57

Já jsem to moc nestudoval do detailu. Jen jsem to tak proletěl. Vypadá to, že je to kvůli tomu, že to ta platforma neudělala pro investory jako Zonky a pro sebe vůbec nepožádala o licenci, ale jela postaru. Bankerat nevím jak to má. Benefi kvůli tomu novému zákonu skončilo. Žlutý Meloun pro České půjčky sice upravil smlouvy, ale pak o licenci nepožádal, takže je v ČR nemůže poskytovat (a asi ani nechce).

Zakknot
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokuta ČNB

Příspěvek od Zakknot » 27 čer 2019, 21:46

Díky za informaci, hledal jsem jakým způsobem ČNB definuje P2P, zmiňuje ale pouze přímé financování viz. citace
Pojmem peer to peer lending/banking (P2P lending/banking) se obecně rozumí forma přímého financování
formou úvěru, kdy nalezení smluvního partnera či uzavření smlouvy zprostředkovává a převody prostředků
mezi věřiteli a dlužníky provádí (tj. peněžní prostředky plátce se v průběhu převodu ocitnou v držbě
„platformy“) online platforma. Představuje alternativu k bankovním a jiným úvěrovým produktům. Peer to peer
schématem se chápe elektronické prostředí ve formě webové aplikace umožňující vkládat nabídky a poptávky
po úvěrech, akceptovat je či sledovat, v některých případech včetně souvisejících převodů peněžních prostředků.

Odpovědět