Nápad na projekt

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
Odpovědět
Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 92
Kontaktovat uživatele:

Nápad na projekt

Příspěvek od Flyboy » 15 čer 2019, 10:28

Zdravím a pozdravuji všechny investory do P2P. Toto se bude týka především těch z vás, kteří P2P skutečně věří a chtěli by zkusit něco víc, než jen vložit část svých úspor a každý měsíc pár tisíc na Mintos, Lendy, Twino, Zonky...
Nedávno nás Joshua informoval o P2P konerenci, kde se řešil Mintos, P2P a celkem rychlý růst celé této oblasti. Nejvíc mě zaujala zmínka o investorech, kteří investují do P2P pouze 10% svého kapitálu a ještě ho rozloží do všech platforem, které působí solidní dojmem. Myslím že nejsem jediný kdo uvažoval o tom, že kromě do Mintosu bude ivnestovat i do jiných P2P aby to riziko trochu rozložil. A tehdy mě napadlo, že bychom mohli my investoři z P2PFora založit naši vlastní společnost (a.s. nebo s.r.o. a později přeměna na a.s) a v ní vytvořit otevřený fond který by investoval do těch největších P2P platforem. Dalším krokem by pak bylo vytvoření vlastní platformy a aplikace, která by umožnila všem lidem investovat do našeho fondu i po malých částkách (například 100Kč měsíčně).

Co získáme?

1 prestiž
2 zisk z poplatků
3 po rozjezdu společnosti a navýšení základního kapitálu možnost úpisu akcií na burze a odprodej svého podílu s velkým ziskem

Co získají investoři?

1 možnost velké diverzifikace v P2P i od minimálních investic
2 snížení daňové zátěže
3 Jednoduchost a o nic se nemusí starat

Samozřejmě realizace každého nápadu vyžaduje investici. U tohoto nápadu to bude minimálně v řádu statisíců (založení společnosti, vytvoření fondu, papírování, reklama, vytvoření stránek a aplikace, první rok pravděpodobně ztrátové hospodaření) a proto se zdráhám do toho pustit sám a riskovat velkou část svých úspor.
Tak jestli to někoho zaujalo napište. Můžeme podíly ve společnosti rozdělit podle výše investice. No a pokud ne, tak zkusím kontaktovat nějaký startup portál :mrgreen:

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: Nápad na projekt

Příspěvek od JPT » 15 čer 2019, 17:54

Tohle už někoho taky dřív napadlo https://www.symcredit.com/cs/investicni ... icni-fond/

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 15 čer 2019, 18:05

JPT píše:
15 čer 2019, 17:54
Tohle už někoho taky dřív napadlo https://www.symcredit.com/cs/investicni ... icni-fond/
To je úplně něco jiného. Největší průšvih je tam těch 50 tisíc minimální investice (kdo má 50 tisíc v kapse na rizikové investice ten si hravě otevře sám účet na několika platformách) Dále splatnost portfolia 3 a 5 let. Pro většinu obyčejných smrtelníků nepoužitelné. Nevím jakou částku obhospodařují ale na takové podmínky moc investorů asi nenalákají.

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 15 čer 2019, 18:26

Tak podle mě je to to samé, ale má to jiné parametry. Ono to začínalo už minimlně před 3mi lety, tak možná proto to má takové podmínky.

Takže něco jako Mintosí Invest & Access jen pro víc platforem a menším obnosu ? Nebo něco jako Portu P2P edition :-) ?

Hodně lidí by asi chtělo někam něco posílat trvalým příkazem a nestarat se. Já vlastně taky, ale zas třeba to Portu je pak o 1% dražší než když si to budu nakupovat sám, tak si to kupuju sám. Ale tak někomu to třeba vadit nebude. Jaké si představuješ poplatky ?

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 15 čer 2019, 18:56

Ano, přirovnání k Mintosí Invest & Access nebo Portu je docela trefné. Možnost okamžitého nákupu a prodeje bez poplatků a správcovský poplatek bych si představoval 1% ročně, v případě zajištění měnového rizika o něco víc, jak má Portu.
Ale pro klienty to bude v podstatě zadarmo, protože jestli se nepletu, tak zdanění zisku z fondů je pouze 5% a v případě odprodeje po třech letech nebo po částech je to od daně osvobozeno. Kdežto soukromý investor do P2P musí platit 15% daň.
Ale to je zatím jen takový odhad. Samozřejmě že pokud to založíme tak musíme provést kalkulaci nákladů jaký poplatek musíme mít aby se zaplatily náklady + zisk.

romancik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 17 čer 2019, 07:58

Zní to zajímavě, ovšem měl bys napsat i rizika. Nejsem ekonom, ani manažer, takže určitě o nějakých vůbec nevím. Na P2P portále se známe jen pod přezdívkou. Nevíme o sobě vůbec nic kromě vystupování zde na Internetu, který snese mnoho.

Rizika co mě napadají jsou třeba tato:

Pro "zakladatele":
  • Riziko ztráty peněz vložených do projektu
  • Riziko ztráty investovaného času
  • Riziko ztráty investovaného renomé v případě krachu (či "vytunelování" ze strany některého z ostatních zakladatelů)
Riziko pro investory:
  • Riziko ztráty z důvodu špatného spravování fondu (případně špatného vývoje na trhu P2P platforem)
  • Riziko ztráty z důvodu zpronevěry peněz ve fondu ze strany fondu.
Otázka je, kolik investorů by bylo ochotno jít do rizika ve fondu. Máš udělanou nějakou rozvahu, od kdy by bylo takové podnikání ziskové? Od jakého obratu? S jakými pozicemi bys potřeboval pomoct? Hledáš spolupracovníky pro "kancelář" nebo ti stačí takoví, které nemusíš vidět a mohou ti pomáhat z domova?

Vím. Můj příspěvek vyznívá trochu proti tvému nadšení, ale na druhou stranu jsi mě celkem zaujal a začal jsem si říkat, že je to zajímavá myšlenka a uvažovat o ní, jak bych mohl sám přispět (případně kolik bych byl ochoten investovat do této značně nejisté investice). Jen je potřeba ji pořádně rozvést. Osobně se trochu bojím toho, že se tu osobně neznáme.

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 20 čer 2019, 21:46

Riziko jsem nezmiňoval, protože předpokládám, že každý z investorů tady ví že investice bez rizika neexistuje. Čím vyšší případný zisk, tím je vyšší i riziko (pokud teda nesedíš ve vládě a neposíláš si peníze z rozpočtu jako dotace :lol: )
S tím, že je možnost vytunelování firmy některým ze společníků máš samozřejmě pravdu. Ale zhledem k tomu že tu lidé posílají statisíce (miliony) do zahraničí na různé P2P platformy které nemají dohledatelné vlastníky považuji riziko vytunelování firmy v ČR kde můžeš jako společník neustále sledovat hospodaření jako akceptovatelné.
V dnešní digitální době bych si představoval že bychom mohli naši platformu co nejvíce zautomatizovat aby nebyla žádná velká pomoc potřeba. Správu systému bych nechal na externí společnosti. Kancelář bychom zatím neměli než by se to rozjelo, tak zatím jen nějaká pomoc z domu jako zákaznická podpora a kontrola jestli vše šlape jak má.
Zatím jsem žádnou velkou kalkulaci nedělal ale je jasné že největší náklady bude první rok (založení fondu, reklama, platforma..) Jsem tento měsíc velmi zaneprázdněn a o tento nápad tady projevili zájem jen dva lidé. JPT, který o to má zájem jako potenciální klient. A ty, který na mě působíš dojmem, že bys do toho možná šel, ale požadoval bys takové "záruky" že bych to radši financoval celé sám :mrgreen:
Když jsem tady kolikrát četl kolik investorů dává i většinu svých úspor na P2P, tak jsem teda čekal trošku větší ohlas. Pokud klapne ten sraz a podaří se mi tam přijet můžeme o tom pokecat.

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 20 čer 2019, 23:40

Flyboy píše:
20 čer 2019, 21:46
JPT, který o to má zájem jako potenciální klient.
Asi tě zklamu, ale toto
JPT píše:
15 čer 2019, 18:26

Hodně lidí by asi chtělo někam něco posílat trvalým příkazem a nestarat se. Já vlastně taky, ale zas třeba to Portu je pak o 1% dražší než když si to budu nakupovat sám, tak si to kupuju sám. Ale tak někomu to třeba vadit nebude. Jaké si představuješ poplatky ?
nebylo myšleno, že mám zájem o tento konkrétní nápad jako klient, ale že bych (nebo spíš, že jsem dřív) taky chtěl jen prachy posílat trvalým příkazem a o nic se nestarat třeba pro nákup ETF u Degira. Umí to Portu a asi Patria, ale to je pak zas dražší a stejně asi vyjde líp když si prachy pošlu až když bude hodnota ETF klesat třeba z Mintosu než to tam tupě posílat k určitému dni a nakupovat ať je cena jakákoliv.

Ale určitě se najdou líní lidi, kteří se nebudou chtít o nic starat a nic se učit, ale zas nevím jak moc budou věřit nějaké malé začínající firmičce ?

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 178
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 25 čer 2019, 11:43

Já se třeba přiznám, že mě osobně by se dost líbil trošku vyšší level té věci. Tj. že máš platformu která bude skrz API napojená na třeba 20 dalších P2P platforem, platíš měsíční fee a můžeš si vklad přesouvat a investovat dle libosti v rámci tolika trhů, kolik jich budeš chtít. Odpadá ti cestování peněz - platforma (konverze) banka (konverze) jiná platforma.

Lepší diverzifikace a správa výnosů (hromadný výběr). Ale je to vyšší dívčí a P2P ještě tak daleko není.

ch4
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 80
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ch4 » 25 čer 2019, 22:35

Joshua píše:
25 čer 2019, 11:43
Já se třeba přiznám, že mě osobně by se dost líbil trošku vyšší level té věci. Tj. že máš platformu která bude skrz API napojená na třeba 20 dalších P2P platforem, platíš měsíční fee a můžeš si vklad přesouvat a investovat dle libosti v rámci tolika trhů, kolik jich budeš chtít. Odpadá ti cestování peněz - platforma (konverze) banka (konverze) jiná platforma.

Lepší diverzifikace a správa výnosů (hromadný výběr). Ale je to vyšší dívčí a P2P ještě tak daleko není.
FYI Myslim, ze jeden seriozni pokus o to, co zminujes vyse jiz existuje, respektive tam smeruje: https://www.welltrado.com

Sleduji co z toho projektu nakonec bude. BTW "Investoval" jsem do nich v ramci jejich ICO a prubeh vyvoje hodnoty coinu je standardni = stabilne klesa :-) https://coinmarketcap.com/currencies/welltrado/

Pribik
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pribik » 26 čer 2019, 08:16

[/quote]

FYI Myslim, ze jeden seriozni pokus o to, co zminujes vyse jiz existuje, respektive tam smeruje: https://www.welltrado.com

Sleduji co z toho projektu nakonec bude. BTW "Investoval" jsem do nich v ramci jejich ICO a prubeh vyvoje hodnoty coinu je standardni = stabilne klesa :-) https://coinmarketcap.com/currencies/welltrado/
[/quote]

Ahoj,

no z toho webu jsem moc nepochopil jak to přesně funguje aniž bych se logoval a ani mi vlastně není jasné zda a jak už to funguje :) Máte s tím nkdo zkušensot :)

Přibík

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 30 čer 2019, 10:53

Joshua píše:
25 čer 2019, 11:43

Tak tohle by bylo o něco jednodužší než si založit všude účty a investovat to ručně. Právě že jsem měl na mysli jen někam posílat peníze a o nic se nestarat. Takto by ses stejně musel zajímat jaké jsou kde půjčky, rizika... Pro lidi kteří v P2P aktivně investují fajn, ale pro většinu populace moc složité.

shareholder
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od shareholder » 11 črc 2019, 22:12

Je to zajímavý nápad, nicméně se obávám, že by to splňovalo definici investičního fondu (shromažďování prostředků za účelem společného investování) a z toho vyplývají dost striktní regulatorní požadavky, minimálně pokud by to mělo být veřejně nabízeno retailovým investorům.

ČNB je nekompromisní a dostat se do pozice "pokoutného" fondu opravdu nechcete :twisted:
Time in the market beats timing the market
Portfolio: Akcie (75%) např. T, UPS, FB, LMT, PM, GIS, XOM // p2p (25%) Mintos

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 13 črc 2019, 07:28

shareholder píše:
11 črc 2019, 22:12
Je to zajímavý nápad, nicméně se obávám, že by to splňovalo definici investičního fondu (shromažďování prostředků za účelem společného investování) a z toho vyplývají dost striktní regulatorní požadavky, minimálně pokud by to mělo být veřejně nabízeno retailovým investorům.

ČNB je nekompromisní a dostat se do pozice "pokoutného" fondu opravdu nechcete :twisted:
Ano o tom vím. Samozřejmě by to muselo být vše legální.

Odpovědět