Vyhodnocování návratnosti portfolia

.
Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
Odpovědět
Joshua
Administrátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 160
Kontaktovat uživatele:

Vyhodnocování návratnosti portfolia

Příspěvek od Joshua » 15 dub 2019, 17:26

Založeno na přání, ať slouží.
Ahoj všem,

přemýšlel jsem a říkal jsem si, že by bylo možná dobré založit jedno nové vlákno. Teda doufám, že nejsem jediný, komu by to přišlo zajímavé (ani, že nejsem úplně slepej a už to tu není :-) ). Téma by bylo něco jako "Vyhodnocování návratnosti portfolia". Přijde mi to jako hodně důležité a zároveň ne zrovna snadné. Zejména pro tupce jako já, který neuměj počítat :-)

Šlo by primárně o věci jako:
- tipy na nástroje vyhodnocující výnosnost portfolia;
- diskuse a rady, jak to dělat manuálně (třeba já si vedu takový excel, ale přiznám se, že se docela peru s některýma věcma jako, jak zohlednit dividendy, které jsou reinvestovány, jak skloubit výnosnost více produktů v rámci portfolia apod.).

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování návratnosti portfolia

Příspěvek od JPT » 16 dub 2019, 11:23

Já to dělám v excelu přes XIRR. Zapíšu tam všecky peníze které jsem vložil (vklady, daně) a vybral a kolik je hodnota portfolia a ke každému zapíšu datum a vyplyvne mi to výnos p.a.. Pak tam mám taky celkový výnos (to počítá jednoduchý vzoreček).

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 16 dub 2019, 11:40

JPT píše:
16 dub 2019, 11:23
Já to dělám v excelu přes XIRR. Zapíšu tam všecky peníze které jsem vložil (vklady, daně) a vybral a kolik je hodnota portfolia a ke každému zapíšu datum a vyplyvne mi to výnos p.a.. Pak tam mám taky celkový výnos (to počítá jednoduchý vzoreček).
Díky. Včera jsem na to zrovna koukal, že jsou ty funkce míra návratnosti a současná hodnota nebo jak se to jmenuje. Ale přiznám se, že mi to vůbec nešlo :-) Konkrétně jsem to zkoušel na Zonky, kde jsem teda nevzal ten jejich excel, ale svůj, kde jsem si (na základě toho jejich XLS exportu) uvedl souhrnné (roční) hodnoty - vloženo, investováno, obdržená jistina/úroky, poplatek. Budu se na to muset ještě zkusit podívat. Nebo nemáš tip na nějaký blbuvzdorný návod? :-)

Jsou pak tyhle funkce vhodné i na monitoring výnosnosti akciového portfolia, když člověk reinvestuje dividendy? Akcie jsem si teď v XLS udělal docela hezky, ale přemýšlím, jak zohlednit právě ty dividendy, až začnou chodit. Mám kolonky cena - za každý nákup, celkem i průměr; a pak aktuální cena a hodnota portfolia (celkem i za každý titul zvlášť). Jen přemýšlím, když nakoupím za dividendy, asi to dám normal do nákupu, ne? Byť je to "zdarma", protože je to nákup za dividendy, které generovaly aktuálně držené akcie. Ale tak je to příjem, který jsem mohl vybrat a použít na něco jiného...

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 16 dub 2019, 12:25

Mě někdo kdysi poslal tabulku s návodem jak to dělá na Melounu, ale nevím jestli ten konkrétní soubor ještě najdu. Prostě to počítá vloženo, vybráno a celkový stav portfolia. Vůbec se tam nemusí zadávat třeba poplatky (o to pak bude nižší hodnota portfolia). Takže když dojdou dividendy na účet u brokera a nevybereš je, tak jsou pořád v té položce "celkový stav (hodnota) portfolia"

Já si s tím počítám i P2P i podílové fondy a teď nově i ETF na Degiro. Prostě jen 3 typy položek - vloženo (i zaplacená daň je do vloženo), vybráno a hodnota portfolia.

Tak si ale počítám vždy výnos pro jednu konkrétní platformu (Zonky zvlášť, Meloun zvlášť, Degiro zvlášť), kdybys chtěl výnosnost třeba jen akcií u všech brokerů, tak s tím bude asi víc drbačka. Nějaký program nebo stránku na výnosy nepoužívám a ani myslím neznám. Mě to stačí přes ten XIRR, tak vidím výnosnost v p.a., tak jak to je třeba v bance u spořáku.

EDIT: Tak jsem to našel
vynosy_z_investicie.zip
(3.3 KiB) Staženo 23 x

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 16 dub 2019, 13:21

Super, děkuju, mrknu se na to, jak si s tím zase budu hrát. Jo, zatím se o to taky snažím ve vztahu ke každému produktu / platformě zvlášť. To celkové portfolio bude asi opravdu větší problém. Snad časem vyjde ten Skejwiho vyhodnocovač :-) http://skejwin.cz/byl-by-zajem-o-muj-vy ... portfolia/

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 17 dub 2019, 23:16

Jo, o něm vím. Pár lidí mělo zájem, ale jestli to bylo dostatek, to nevím. Jestli se na to nevyprdnul ?

Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skejwi » 26 dub 2019, 16:28

Zdar – no, vyprdnul, nevyprdnul. Dává mi to smysl to vyrobit, takže to je v plánu a procesu, architekturu mám, ale kódování mi jde pomalu. :?

Mmj, na stránky mi napsal někdo komentář s odkazem na docela fajn excel na vyhodnocování. Moc jsem to nestudoval, ale můžete to projít a udělat nějakou mini recenzi. Přijde mi to komplexní, ale zaměřené jen na segment (US only?) akcií. Já osobně potřebuju vyhodnocovat portfolio přes P2P, dluhopisy po US/EU/CZ akcie.

http://www.portfolioslicer.com/
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 26 dub 2019, 16:33

jj, zběžně jsem na to koukal a chci se do toho zkusit ponořit víc, bude-li čas, nicméně to mám podobně jako ty

ale myslím, že to nebude jen na US akcie; v nějakým tutorialu jsem zahlédl, že tam měl i kanadskou burzu a v popisku, myslím, psali, že je to až na tři měny

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 26 dub 2019, 23:55

Už to někdo zkoušel ? To funguje jen v tom PowerBI ? Nebo je potřeba PowerBI + Excel od Microsoftu ? Já mám LibreOffice, tak nevím jestli by to fungovalo?

Odpovědět