Inflace

Vše co se jinam nevešlo. Jiné druhy investic a témata nesouvisející s P2P.
Nebo jen tak, neformálně.
GOGO7
Silver pen
Silver pen
Reputace: 122
Kontaktovat uživatele:

Inflace

Příspěvek od GOGO7 » 08 dub 2019, 20:24

//Původní návaznost na tento příspěvek: https://www.p2pforum.cz/viewtopic.php?f ... =60#p11444
//Diskuse se mi zdála být už dost odchýlená od tématu, můžete se vyřádit tu :). Joshua

Jasně, taky o tom často přemýšlím, nikdo neví jak a kdy to skončí. Žijeme v divné době. MMT je prapodivná teorie. Tisk nových peněz jako všelék na problémy ekonomiky zavedl sice už prezident Raegan v 80.tých letech a pak další US prezidenti, ale co se děje v současnosti a to po celém světě /USA,Evropa,Čína/ ta obrovská kvanta nových peněz z ničeho, to nemá obdobu a asi ani nemůže mít dobrý konec. Bubliny na trzích aktiv /akcie, byty atd./ nakonec ale vždycky praskly, zatím to ale nevypadá, že by trhy byly už v závěrečné fázi nákupní mánie před krachem. Koupil bych si aspoň ty protiinflační dluhopisy, ale ČNB bude tvrdit v souladu s jejich cíli, že inflace je pořád 2% /i kdyby reálná inflace byla násobně vyšší/a tak bych na tom moc za těch 6 let nevydělal. Nějáké české a zahraniční akcie dlouhodobě držím a budu zatím držet dál na dividendy.

Carhir
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 109
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Carhir » 09 dub 2019, 13:43

Odkdy ČNB stanovuje jaká byla výše inflace?

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 09 dub 2019, 14:12

A kdo říká, že ČNB stanovuje míru inflace? Cílování inflace je ale jeden z hlavních úkolů ČNB. Dlouhodobě je ten cíl 2% ročně , stejně jako třeba v USA u FEDu. Jak známo, oficiální míra inflace na základě růstu indexu spotřebitelských cen ve vztahu ke spotřebnímu koši nebývá, hlavně vzhledem ke složení spotřebního koše, totožná s reálnou inflací ;)

jejinka
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 09 dub 2019, 15:19

Oficiální inflace je hausnumero.

Carhir
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 09 dub 2019, 15:48

Musí to být hausnumero když vychází ze spotřebního koše který je de facto průměr. Ano, nám všem je třeba položka ,,kremace" ukradená, ale i ta se jednou může hodit;)

Btw, velmi se mi líbí jak většina lidí nadává že všechno jenom zdražuje a inflace to nezohledňuje. Ale třeba nedávno tu bylo několik let kdy pohonné hmoty a veškeré energie výrazně klesaly (a to jsou položky co výrazně zasáhnou každného z nás), ale nějak jsem si nevšiml že by to někdo komentoval 8-)

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 09 dub 2019, 15:55

Češi budou nadávat vždycky a na všecko. Vždy se musí najít něco, na co je možno nadávat. Máme takovou zvláštní mentalitu, ví se to o nás, občas mi to docela vadí.
Pozitivní komentáře, nebo dokonce nějakou chválu prakticky skoro nikde objevit nelze..

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 202
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 09 dub 2019, 16:03

GOGO7 píše:
09 dub 2019, 15:55
Češi budou nadávat vždycky a na všecko. Vždy se musí najít něco, na co je možno nadávat. Máme takovou zvláštní mentalitu, ví se to o nás, občas mi to docela vadí.
Pozitivní komentáře, nebo dokonce nějakou chválu prakticky skoro nikde objevit nelze..
No, to je typickej Čech...
Buď je hnusně a když je náhodou pěkně, tak moc peče a nebo moc fouká. A když náhodou ani moc nepeče ani moc nefouká, tak je to stejně blbě... A tak je to se vším...
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 09 dub 2019, 16:06

Všechno je na hovno, jenom včely jsou na med. A ten je taky na hovno.

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 09 dub 2019, 17:53

A na to se napijem! :lol:
Ronnie - gratuluju k dosud největšímu počtu kladných bodů za příspěvek na téma "rozložení investic" 8-)
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 09 dub 2019, 18:34, celkem upraveno 1 x.

Carhir
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 09 dub 2019, 18:17

Ehm, nebavili jsme se původně o inflaci? :)

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 09 dub 2019, 18:44

Co z toho, GOGO má pravdu, pojďme to zapít :-D

Obrázek
Přílohy
Top-24-who-cares-meme1.jpg
Top-24-who-cares-meme1.jpg (7.15 KiB) Zobrazeno 841 x

Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Reputace: 58
Kontaktovat uživatele:

Re: Inflace

Příspěvek od Boží mlýn » 09 dub 2019, 21:21

To není o Češích, pindaj takhle skoro všechny národy v Evropě, ne-li všechny. Je to lidské, nikoliv české :-)

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 181
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 09 dub 2019, 23:00

P2P_Ronie píše:
09 dub 2019, 16:06
včely jsou na med
Moje slova. Ty mi delaji radost porad. :lol:

romancik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 10 dub 2019, 07:50

Kdybych si měl počítat svůj spotřební koš, určitě by vyšel o dost jinak, vzhledem k tomu, že nekouřím, nepiju alkohol do hospod na drahé večeře nechodím a jen tyhle položky dávají dohromady ve spotřebním koši tak 4x až 5x tolik, co naše rodina ve skutečnosti za tenhle typ spotřeby skutečně dá.

Nikdy se nedá vypočítat inflace na každého zvlášť, to bychom měli miliony různých inflací... Někdo by měl inflaci 5%, někdo 0,5% (aby byla nulová to by musel mít hodně divné potřeby).
Když jsem se podíval na spotřební koš, nezdálo se mi, že by to bylo zase až tak odtržené od reality. Prostě zprůměrovaná spotřeba fyzických osob. Tak nevím co tu s tímhle tolik řešíte... Jestli si dobře vzpomínám co jsem si tenkrát o tom četl, tak stanovení spotřebního koše má svou metodiku, své výzkumy. Není to tak, že by si stát řekl, dám do něj tohle a tohle, aby mi inflace vyšla jinak.

jejinka
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 10 dub 2019, 08:17

Se spotřebním košem se těžce manipuluje. Na oko se to nějak obhájí logicky, ale reálný výsledek byl zatím vždy, že vyhazovaná inflace je nižší. Asi největší problém z mého pohledu je ne/zařazení nákladů na pořízení bydlení což je největší a nejdelší závazek/výdaj domácností. Dále se dá polemizovat o lecčem, ale toto je těžko pochopitelné.

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 10 dub 2019, 10:24

Když to tak člověk vezme, údaj o inflaci je vlastně fakt úplně k prdu. Jednak jak říká romancik - každý má individuální. Důchodce bude mít jiný nárůst cen v důsledku zvyšování nákladů na lékařskou péči, než mladý programátor. Jednak jsou tu ty manipulace/těžko proveditelné úpravy (chápu, že se to týká zejména technologií). Je mi pak teda vůbec k něčemu publikovaná úroveň inflace? Nebo co mám dělat, abych věděl, o kolik se snížila kupní hodnota mých peněz a kolik potřebuju vydělat? Podívat se na ten spotřební koš, jak jsou tam položky zastoupené, určit si, kolik procent mých útrat ty položky představují a přepočítat si vlastní inflaci? ... je to bordel :roll:

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 10 dub 2019, 10:53

Dovolím si něco málo osvěty :)
https://www.finance.cz/makrodata-eu/inflace/informace/
Inflace v ČR roste, údaje ČSÚ za březen jsou tuším 3%, takže nám inflace úspěšně požírá úspory v bankách..

jejinka
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 10 dub 2019, 11:24

Jsou tu tací, kteří mají dost dat z domácího účetnictví, aby si vlastní inflaci stanovili sami. Já jsem se snažila o odhad a především vlivem zdražování energií, bydlení, potravin a zdravotní péče, což u nás tvoří většinu výdajů, se pohybuji na beton přes 5% poslední dva, tři roky.

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 10 dub 2019, 11:52

Uniknout inflaci samozřejmě lze, třeba ve formě poustevníka žijícího v jeskyni a živícího se kořínky. Sběrem plodů a lovem se v ČR poustevník živit moc nemůže, to je státem poměrně přísně regulovaná oblast :roll:
Kdo nepostřehl výrazné zdražování především energií a všeho co s bydlením souvisí, ten se nejspíš v ČR moc nevyskytuje..

romancik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 10 dub 2019, 15:10

jejinka píše:
10 dub 2019, 11:24
Jsou tu tací, kteří mají dost dat z domácího účetnictví, aby si vlastní inflaci stanovili sami. Já jsem se snažila o odhad a především vlivem zdražování energií, bydlení, potravin a zdravotní péče, což u nás tvoří většinu výdajů, se pohybuji na beton přes 5% poslední dva, tři roky.
Domácí účetnictví si vedu (a docela podrobně). Jen trochu nestíhám, takže zatím to mám jen ve formě zapisování účtenek asi rok dozadu.

Docela by mně zajímalo, jak spočítat vlastní inflaci, jestli nejlépe podle růstu cen jednotlivých produktů (+ nejlépe to do celkové inflace započítat váženým průměrem kolik za položku dáváme celkově za rok), nebo tak, že člověk spočítá celkové výdaje na jednotlivé části nákupního koše (třeba jídlo, energie, bydlení atd.) a jak se mění v čase.

Jenže. Časem se mění návyky, takže jeden rok je třeba větší spotřeba cukru a limonád, druhý rok kvůli dietě bio produktu :-). Jeden rok člověk není na jediné dovolené a druhý rok je hned na několika - jak pak srovnávat vlastní inflaci u takových to služeb... Pokud se bere vzorek hodně lidí, tyto výkyvy se většinou zprůměrují. Ale u jednotlivce - rodiny bych řekl, že podobné vlivy jsou dost výrazné (a co teprve narození dětí a to, jak se mění složení nákupního koše v průběhu jejich života :-)

Odpovědět