Daňová kalkulačka pro Mintos

.
web: www.mintos.com
Odpovědět
v6ak
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Daňová kalkulačka pro Mintos

Příspěvek od v6ak » 02 dub 2019, 17:36

Začal jsem pro svoje potřeby s daňovou kalkulačkou a říkám si, jestli to nedat veřejně. Kalkulačka bere na vstup exporty z Mintosu (XLSX) a počítá příjmy a výdaje pro každou měnu.

* Vezme rok podle české časové zóny. Mintos zjevně používá o hodinu jinou (lotyšskou) časovou zónu. Kalkulačce dám tedy export za o den delší období a ona si z toho vyfiltruje, co potřebuje. (No, klidně bych jí mohl hodit export třeba za pět let, stejně si vyfiltruje jeden rok…)
* Položky pečlivě třídí do příjmů/výdajů/ignorovaných. Narazí-li na něco neznámého, vyhlásí chybu, a já to musím ručně přidat. Díky tomu je možno rozlišit třeba příchozí platbu ze svého účtu (nemá z hlediska daní význam) od příchozího bonusu (který bychom měli danit), ačkoli Mintos jinak obojí dává souhrnně do deposits.
* Taky jsem si vyhrál s počítáním diskontů a přirážek na sekundárním trhu, kde je jiné chování při nákupu (počítám do výdajů) a jiné při prodeji (počítám do příjmů). Tady se kalkulačka dívá na transakci o řádek výše, aby zjistila, kam to má započítat.
* Snažil jsem se počítat s maximální přesností (pomocí BigDecimal), nicméně se moje výpočty od výpočtů Mintosu nepatrně liší. Kdyby někdo poradil, kde je zakopaný pes, budu rád. Já se snažil nezaokrouhlovat, zaokrpouhlování v daních moc detailně nerozumím.

Kam by se to mohlo posunout dál:

* Hodilo by se mi, kdyby mi někdo poradil se zaokrouhlováním. Tady si nejsem jist.
* Mohl bych z toho udělat webovou aplikaci, která by počítala bez odesílání dat na server. To by nemuselo být těžké. (Technicky: Scala.JS.)
* Mohl bych přímo přepočítávat kurzy měn a vyplivnout souhrn za všechny měny.
* Mohl bych být schopen zohlednit výdaje za předchozí roky. To jsem zatím nepotřeboval.
* Mohl bych vygenerovat nějaký hezký report, ideálně v PDF.

Mám tu teď na vás dvě otázky: Zaprvé, byl by o takový nástroj zájem? Zadruhé, je tu někdo, kdo by byl ochoten nějak pomoci – zejména se zaokrouhlováním, ale v principu za jakoukoli kontrolu od někoho znalého budu rád.

yaqwsx
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňová kalkulačka pro Mintos

Příspěvek od yaqwsx » 03 dub 2019, 08:35

Zájem bych měl, ale jsem schopen pomoci pouze po programovací stránce.

v6ak
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Daňová kalkulačka pro Mintos

Příspěvek od v6ak » 03 dub 2019, 16:36

Po programovací stránce jsem pomoc až tak nehledal, ale nebráním se tomu.

Stručně k aktuálnímu stavu: Aplikace je napsána v jazyce Scala. Momentálně je to konzolová aplikace, ale jádro by mělo snad s minimem práce jít upravit, aby si s tím poradilo Scala.JS, takže by to mohlo jít spustit v prohlížeči. Mohu to mírně učesat a zveřejnit. Chtěl byste se pustit do něčeho, co jsem vyjmenoval v úvodním pspěvku?

EDIT: upřesněno

Odpovědět