Portu

Finanční technlogie a P2P v ostatních oblastech mimo lending.
Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 138
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od Flyboy » 07 čer 2019, 21:18

Tak jsem v tom Portu už začal investovat. Udělal jsem si dvě strategie. Zaměřil jsem se hlavně na vodu a čisté energie. Myslím že tyto sektory mají budoucnost. No a asi si zruším všechny ostatní fondy co mám. Když si spočítám ty poplatky a také to, že co investuji v bankách do cizích měn, tak si oni převádějí za svoje zlodějské kurzy. To dohromady může dělat 5% i víc.

tomaso1980
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tomaso1980 » 12 říj 2019, 14:32

Přes portu investuji 1 x týdně trvalým příkazem - portfolio rizikoprofil 10. Týdenním investováním by se měly eliminovat hysterické výkyvy na akciových trzích. A měla by z toho být konzervativní růstová investice. Poslední měsíce výnosy cca 0 %. Ale za celý rok výnos ca 7 %. Trvalý příkaz nechám běžet dál. Jakmile uvidím, že to hodně vyrostlo, tak z toho možná něco vyberu, ale trvalý příkaz nechám běžet dál.
Dluhopisy v portfoliu nepotřebuji, protože jich mám dost přes fundlift.

O jiné možnosti pasivního investování do akcií se slušnou diverzifikací a s minimem času, které tomu věnuji, nevím.

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 12 říj 2019, 14:36

tomaso1980 píše:
12 říj 2019, 14:32
Přes portu investuji 1 x týdně trvalým příkazem - portfolio rizikoprofil 10. Týdenním investováním by se měly eliminovat hysterické výkyvy na akciových trzích. A měla by z toho být konzervativní růstová investice. Poslední měsíce výnosy cca 0 %. Ale za celý rok výnos ca 7 %. Trvalý příkaz nechám běžet dál. Jakmile uvidím, že to hodně vyrostlo, tak z toho možná něco vyberu, ale trvalý příkaz nechám běžet dál.

O jiné možnosti pasivního investování do akcií se slušnou diverzifikací a s minimem času, které tomu věnuji, nevím.
Nad tím jsem přemýšlel, nakonec jsem dal 2 strategie a investuji do nich 1 měsíčně. Teď si nejsem jistý jestli se mi vyplatí jednu nějak prodat a vše strčit do té jedné a hodit to taky na jednou týdne. Nezdá se ti ale 4000 měsíčně trochu moc?

tomaso1980
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tomaso1980 » 12 říj 2019, 14:56

Flyboy píše:
12 říj 2019, 14:36
tomaso1980 píše:
12 říj 2019, 14:32
D
Nad tím jsem přemýšlel, nakonec jsem dal 2 strategie a investuji do nich 1 měsíčně. Teď si nejsem jistý jestli se mi vyplatí jednu nějak prodat a vše strčit do té jedné a hodit to taky na jednou týdne. Nezdá se ti ale 4000 měsíčně trochu moc?
No já v akciích nemám skoro nic, respektive velmi malé procento finančních prostředků, a tak bych tuhle složku chtěl navýšit. Navíc v případě že budu potřebovat na něco peníze, tak je klidně z portu vyberu, za předpokladu, že se mi bude zdát, že to v poslední době hodně rostlo, jinak vyberu peníze od jinud, např. z Mintosu nebo třeba z Bondsteru.
Chtěl jsem investovat měsíčně, vždy po výplatě, ale abych eliminoval i výkyvy v průběhu měsíce, tak mi připadá týdenní investování dobrý. Pro někoho jsou 4 tis. měsíčně velké peníze, pro někoho jsou to drobné. No jo no. Ale pokud bych chtěl investovat třeba 2 tis. měsíčně, tak bych to raději rozdělil na 2x a dal to např. 15 a 30 nebo dal příkaz 1x za čtrnáct dní apod. I tohle podle mě lépe eliminuje výkyvy. Navíc na trzích může být nějaká anomálie, o které nevím, že např. v první půlce měsíce rostou akcie a v druhé půlce klesají, ale to si teď vymýšlím. Tak mi pro pravidelné investování připadá lepší investovat častěji než 1x měsíčně. Akcie v průměru dlohodobě vydělávají, akroát je problém v tom, že tam jsou velké výkyvy, které se ale tímhle snažím eliminovat.

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 13 říj 2019, 16:43

Tak jsem si zkusil sestavit novou strategii v portu, že bych zrušil ty dvě co mám a založil si toto nové kam bych posílal 2x měsíčně 1000Kč co si o tom myslíte, má to nějaký dlouhodobý potenciál?
Přílohy
strategie.PNG
strategie.PNG (43.79 KiB) Zobrazeno 1401 x

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 535
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 13 říj 2019, 17:38

Ne. Strategie se určitě jmenuje jak pejsek a kočička dělali dort. Trošku toho, trošku onoho, a ještě tohle a tamto a ve výsledku se plusy a mínusy anulují. A hlavně nezapomenout na módní trendy, byť třeba s mizernými představiteli. Připadá mi to jako dost laciné podbízení. No nějak se holt ta parta portu živit musí ;)
Geniální strategie neplatí. Vždycky je třeba vybírat konkrétní investice a reagovat na aktuální situaci 8-)

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 13 říj 2019, 18:29

No jo, když chce člověk obsáhnout co možná největší oblast, tak do toho dortu musí plácnout skoro všechno :lol:

Ankor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 187
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 13 říj 2019, 18:42

Myslím, že (i vzhledem ke zvolenému stupni rizika) ti do toho namíchaj věci, které by sis sám nevybral. Takové IaA.

eNaia
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eNaia » 14 říj 2019, 18:44

Tam si prave michas sam... a co to namichaji do ETF samotneho, to uz je jina pohadka...

tomaso1980
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tomaso1980 » 14 říj 2019, 20:44

No, já myslel, že Portu žádný věci do ETF nemíchá. Jenom vybírá z toho co se na trhu dá koupit. Takže tam necpe co nikdo nechce. To by museli být domluveni s nějakým ETF, který kupují, že za provizi koupí nějaký šrot. Ale myslím, že Portu je zatím v začátku a chtějí se ukázat, že umějí zhodnotit portfolio. Až tam lidi nacpou hodně peněz, tak by možná takovýhle věci zkoušeli, ale myslím, že jejich strategie je vydělávat peníze investorům a z toho si procento vzít, což při větších objemech může být docela vejvar. Když tam lidi nacpou miliardu, tak z toho mají 10 mega ročně. Když 10 miliard, tak 100 mega ročně, bez ohledu na to jestli akcie porotstou, nebo budou klesat. Možná myslíte, že to pro ně nejsou peníze, ale já myslím, že docela jo. Dělají to v pár lidech, takže se můžou mít docela dobře.

Carhir
Silver pen
Silver pen
Reputace: 276
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 15 říj 2019, 08:57

Ohledně toho co do portfolia portu může nebo nemůže ,,nacpat" bych rozlišil dvě věci:
- instrumenty na úrovni portfolia - zde je obava oprávněná, pokud vám vyšel nižší rizikový profil tak součástí vašeho portfolia např. budou i ,,Globální bondy" které reprezentuje podílový fond WOOD&Co All Weather dluh. fond - tj. vlastní fond WOOD&CO (s TER 0.89% + 1% portu = 1.89%) - což mně osobně docela vadilo
- samotná ETF - zde žádná past není, portu nemá vůbec žádný vliv na tom co v samotném etf je, pouze volí do kterých etf se bude investovat a to jako investor víte předem. Navíc pokud si zvolíte strategii tak je výběr plně ve vaši režii

eNaia
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eNaia » 15 říj 2019, 09:16

tomaso1980 píše:
14 říj 2019, 20:44
No, já myslel, že Portu žádný věci do ETF nemíchá. Jenom vybírá z toho co se na trhu dá koupit. Takže tam necpe co nikdo nechce. To by museli být domluveni s nějakým ETF, který kupují, že za provizi koupí nějaký šrot. Ale myslím, že Portu je zatím v začátku a chtějí se ukázat, že umějí zhodnotit portfolio. Až tam lidi nacpou hodně peněz, tak by možná takovýhle věci zkoušeli, ale myslím, že jejich strategie je vydělávat peníze investorům a z toho si procento vzít, což při větších objemech může být docela vejvar. Když tam lidi nacpou miliardu, tak z toho mají 10 mega ročně. Když 10 miliard, tak 100 mega ročně, bez ohledu na to jestli akcie porotstou, nebo budou klesat. Možná myslíte, že to pro ně nejsou peníze, ale já myslím, že docela jo. Dělají to v pár lidech, takže se můžou mít docela dobře.
No ja to, koukam, napsala prilis zkratkovite.

Co je v ETF, to je jedna vec (nezavisle na Portu, muzes si je koupit i jide), ktere instrumenty Portu vubec nabizi a ktere ne, je dalsi vec, co si z toho vyberes je jeste uplne dalsi vec.

EDIT: samozrejme se bavim o strategiich, ktere si muzes namichat (tj. ne ta jejich prednastavena portfolia), protoze jsem prave na to reagovala.

OnderCZ
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnderCZ » 23 říj 2019, 14:17

Na portu.cz po přihlášení přibyla nová záložka Dárky a výhody, kde je umístěna nová stránka s Dárkovými poukazy. Můžete někomu známému darovat prvotní investici (zřejmě od 1 000 Kč).

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 596
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 24 říj 2019, 08:22

OnderCZ píše:
23 říj 2019, 14:17
Na portu.cz po přihlášení přibyla nová záložka Dárky a výhody, kde je umístěna nová stránka s Dárkovými poukazy. Můžete někomu známému darovat prvotní investici (zřejmě od 1 000 Kč).
Před Vánoci zajímavý marketingový tah. I když si moc nedokážu představit, že bych něco podobného někomu dával...

kolik
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kolik » 18 lis 2019, 08:45

Rikal jsem si to same. Darkove poukazky na investovani do Portu je sice odvazne, ale pocitam, ze to bude nabidka, ktera tlacenici nevyvola. Za sebe si nedovedu predstavit, ze bych to nekomu dal. A kdyby to nekdo dal mne, tak pres to, ze Portu investuju, tak by mi to prislo dost divny.

Seno
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 34
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seno » 08 led 2020, 12:12

Jak jste zatím spokojeni s Portu? Posíláte dál peníze, jen to necháváte běžet nebo budete končit? Doporučili byste někomu Portu k investování?
Dřív jsem si říkal, že je škoda obětovat cca 2% na poplatcích, teď ale uvažuji jestli začít a pravidelně tam něco posílat.
Za každé rady nebo připomínky budu vděčný :)

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 174
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 08 led 2020, 12:32

Já jsem si už skoro před rokem založil to základní Portu Portfolio (tedy nezkoušel jsem ty novější Strategie ani Gallery). Za mě spokojenost. Mám rizikový profil 10, aktuálně výnos kolem 19 %, myslím (nějakou dobu jsem nekoukal).

Ano, poplatek ve výši 1 % (nejsou to 2 %; byť celkové náklady mohou být o něco vyšší než to procento) je na jednu stranu na prd. Na druhou stranu, není tam ani vstupní ani výstupní poplatek a je to total bezúdržbové. Současně se mi líbí ta platforma a zákaznická podpora funguje velmi dobře (podle dosavadních zkušeností, co mám). Beru to jako diverzifikaci. Sám kupuju spíše konkrétní akcie nebo nějak specifická ETF. Tady posílám opravdu málo peněz, abych měl bokem ještě něco "jistějšího" přes široká ETF a nemusel se o to starat. Navíc jsem tam měl ještě jedno portfolio pro dceru, které jsem teď přesunul na Portu pro děti, kde je poplatek ještě nižší.

Myslím, že zejména pro někoho, kdo chce investovat a nemít peníze jen na spořáku apod., ale zároveň ho to nebaví/nemá na to čas/nerozumí tomu je to dobrý produkt. Ale pro mě to beru pozitivně i jako doplněk/menší část portfolia. A kdo ví, třeba postupně začne nabíhat konkurence a sníží se i ten poplatek :)

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 458
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 08 led 2020, 12:58

Podle me je to nejlepsi varianta v pripade, ze si dotycny nechce nakupovat sam ETF pres brokera a zaroven chape rizikovost produktu.

Seno
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 34
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seno » 08 led 2020, 13:06

Díky :) sám budu nakupovat i vybrané akcie, spíš mi jde o nějakou diverzifikaci s nějakou menší pravidelnou částkou.
Plus je unavující vysvětlovat budoucí ženě proč si chci zase posílat peníze a nakupovat za ně nějaké akcie :D tím že tomu nerozumí a já jsem sám začátečník, tak je to vysvětlování složitější :)
Holt posílání peněz z končícího stavebka přesunu jen jinam 8-)

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 458
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 08 led 2020, 13:14

Zkus najit nejaky ne moc dlouhy clanek (nebo video), ktery laicky seznamuje s vyhodnosti nakupu akcii a predloz budouci zene. :) Vetsina lidi totiz v akciich spatruje zlo a extremni nebezpeci, zvlast kdyz se podivaji na nejake filmy z tehle oblasti. :lol: A kdyz pak manzelce reknes, ze ten praci prasek od Procter and Gamble, kterej prave koupila, zaplatila jejich dividenda, ze benzin do auta ti sponzoruje Shell atd. tak se ji to urcite bude libit. :mrgreen:

Odpovědět