Simulace budoucicho vyvoje default rate pujcek

.
web: www.zonky.cz
GOGO7
Silver pen
Silver pen
Reputace: 114
Kontaktovat uživatele:

Re: Simulace budoucicho vyvoje default rate pujcek

Příspěvek od GOGO7 » 09 led 2019, 18:36

Ale vždyť přece u poskytovaných úvěrů je na žadatele pan ředitel Zonky extrémně přísný, tak nevím ;)
https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-t ... y-trhy_ele

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 20
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jonatan » 09 led 2019, 18:48

LuckyLuke píše:
09 led 2019, 18:09
Dny zpoždění jsou patrné jen na jejich stránkách, ve staženém seznamu to nejde zjistit.
Úplně přehledné to není, to je pravda, ale dá se to najít i v mobilní aplikaci (kde stejně jako na webu lze zjistit, co se s opožděnou půjčkou právě děje). Jinak se to, jak asi víte, dá snadno spočítat na Stonky, kde to ve standardním nastavení pokládá všechny půjčky nad 30 dnů po splatnosti za potenciálně zesplatněné.

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 199
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 09 led 2019, 21:23

GOGO7 píše:
09 led 2019, 18:36
Ale vždyť přece u poskytovaných úvěrů je na žadatele pan ředitel Zonky extrémně přísný, tak nevím ;)
Dobrá je i tato věta : "Akumulovaná ztráta Zonky představuje nyní 400 milionů Kč, do zisku by se podle Nováka měla začít dostávat na konci roku 2020."

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-t ... y-trhy_ele

Je to ztrátový podnik, půjčují levně (nevydělají na tom), mají hodně zaměstnanců a půjčují lidem, kterým by už nikdo nepůjčil. :lol: :lol: :lol:

romancik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 34
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 10 led 2019, 07:48

LuckyLuke píše:
09 led 2019, 21:23
Dobrá je i tato věta : "Akumulovaná ztráta Zonky představuje nyní 400 milionů Kč, do zisku by se podle Nováka měla začít dostávat na konci roku 2020."

Je to ztrátový podnik, půjčují levně (nevydělají na tom), mají hodně zaměstnanců a půjčují lidem, kterým by už nikdo nepůjčil. :lol: :lol: :lol:
Hmm, zajímavé. Vzhledem k poplatkům pro investory by mne zajímalo, kde jsou v tom mínusu. Kvůli nutnosti získat kapitál, který dále půjčují (protože mají velké procento participace v půjčkách)?

Ta věta, že vyhoví jedné z deseti žádostí o půjčku se mi taky nezdá.

A věta: "99% klientů splácí včas." - evidentně lež. Prodatelných mám 288 půjček z 433. I kdybych počítal, že dalších 100 půjček bylo zatím splaceno a neměly ani jednou problém se splácením (to si nemyslím), tak je to 388/533 a to je 27% těch, co se min. 1x dostali do zpoždění se splácením min. 3 dny (vím, že jdou prodat půjčky, kdy se zobrazuje i upozornění, že platba přišla až 3 dny po upozornění o splatnosti).
A neřekl bych, že můžu být statistická výjimka s takto odlišnými čísly.
I kdybych bral aktuální stav půjček, tak mám 36 půjček z 433 nesplácených (z toho 33 déle jak 10 dní), takže to je jen necelých 92%, kteří splácejí včas. Kde to ten ředitel Zonky bere???

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 10 led 2019, 10:32

Já si myslím, že jsou ztrátoví ze 2 důvodů - masivní reklama non stop v TV, dále že půjčují moc lacino a zaměstnanci také něco stojí. Podařilo se jim, ale kompletně zlikvidovat českou P2P scenu. Protože jedou dále i přes ztrátu.

vvvlc
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 60
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Re: Simulace budoucicho vyvoje default rate pujcek

Příspěvek od vvvlc » 10 led 2019, 14:25

romancik píše:
LuckyLuke píše:

Je to ztrátový podnik, půjčují levně (nevydělají na tom), mají hodně zaměstnanců a půjčují lidem, kterým by už nikdo nepůjčil.
Hmm, zajímavé. Vzhledem k poplatkům pro investory by mne zajímalo, kde jsou v tom mínusu. Kvůli nutnosti získat kapitál, který dále půjčují (protože mají velké procento participace v půjčkách)?

Ta věta, že vyhoví jedné z deseti žádostí o půjčku se mi taky nezdá.

A věta: "99% klientů splácí včas." - evidentně lež. Prodatelných mám 288 půjček z 433. I kdybych počítal, že dalších 100 půjček bylo zatím splaceno a neměly ani jednou problém se splácením (to si nemyslím), tak je to 388/533 a to je 27% těch, co se min. 1x dostali do zpoždění se splácením min. 3 dny (vím, že jdou prodat půjčky, kdy se zobrazuje i upozornění, že platba přišla až 3 dny po upozornění o splatnosti).
A neřekl bych, že můžu být statistická výjimka s takto odlišnými čísly.
I kdybych bral aktuální stav půjček, tak mám 36 půjček z 433 nesplácených (z toho 33 déle jak 10 dní), takže to je jen necelých 92%, kteří splácejí včas. Kde to ten ředitel Zonky bere???
kdyz se podivas na zonky.cz/risk
pro rating A** do data splatnosti je 98% pro rating d je to v cca 70%
kolik bude prumerne cislo pres vsechny ratingy nedokazu rict ale urcite bude lepsi nez to co vychazi tobe. myslim ze 400 pujcek je porad malo na to aby se mohl udelat glibalni zaver.

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk

Johnny_Machette
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johnny_Machette » 10 led 2019, 16:03

Zdravím,

k té výše Defaultu a jeho vývoji. Rating D je např. formován tak, aby šlo ročně 10% z půjčeného kapitálu do selhání. Je otázka zda je opravdu D nastaveno fér k investorům (já o tom nejsem přesvědčen - pokud odepíšu 10% a dostanu 14% +- 3% z vymáhání bůhví kdy).
Za sebe můžu říct že s tímto ratingem mám i velký morální problém , ale to je na jinou diskuzi. Riziko nesplácení by mělo být v čase stále. Samozřejmě existuje duo podvod a lež, které se hodně projevuje na začátku úvěru. (toto je za mě můj největší problém se Zonky, protože nejsem přesvědčen o síle kontrolních procesů)
Pro lepší představu by plně postačovalo procento defaultnutého objemu peněz (které obsahuje i časovou závislost), místo % def. smluv. A výhledově by to mohlo napovědět i o kvalitě vymáhání.

PS:Na svém portfoliu si pro kontrolu dělám ještě nadstavbu na Stonky, kde si úmor dělím na zisk a náklady na pokrytí rizika (budoucí odpisy) a jak je půjčka 30+ po splatnosti odepíšu zbývající jistinu.
V grafu poté sleduji zda kumulované náklady na riziko pokrývají odpisy a pro kontrolu jestli mi souhlasí zisk s předpoklady Zonky.

PS2: tvrzení ,že Zonky půjčují moc lacino mi přijde docela úsměvné

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 10 led 2019, 17:31

Johnny_Machette píše:
10 led 2019, 16:03
Zdravím,

k té výše Defaultu a jeho vývoji. Rating D je např. formován tak, aby šlo ročně 10% z půjčeného kapitálu do selhání. Je otázka zda je opravdu D nastaveno fér k investorům (já o tom nejsem přesvědčen - pokud odepíšu 10% a dostanu 14% +- 3% z vymáhání bůhví kdy).
Za sebe můžu říct že s tímto ratingem mám i velký morální problém , ale to je na jinou diskuzi. Riziko nesplácení by mělo být v čase stále. Samozřejmě existuje duo podvod a lež, které se hodně projevuje na začátku úvěru. (toto je za mě můj největší problém se Zonky, protože nejsem přesvědčen o síle kontrolních procesů)
Pro lepší představu by plně postačovalo procento defaultnutého objemu peněz (které obsahuje i časovou závislost), místo % def. smluv. A výhledově by to mohlo napovědět i o kvalitě vymáhání.

PS:Na svém portfoliu si pro kontrolu dělám ještě nadstavbu na Stonky, kde si úmor dělím na zisk a náklady na pokrytí rizika (budoucí odpisy) a jak je půjčka 30+ po splatnosti odepíšu zbývající jistinu.
V grafu poté sleduji zda kumulované náklady na riziko pokrývají odpisy a pro kontrolu jestli mi souhlasí zisk s předpoklady Zonky.

- úsměvné to není, je to fakt, že mají půjčky od 3,99 %, klidně mohli mít ty ratingy A** od 5,99 % a poplatky nechat do 1%
https://www.pujcka.co/bankovni-pujcky
- že je hodně půjček podvod, to je také fakt, u mnoha problematických půjček jsem dostal 1 platbu a pak už nic
- ratingy B, C, D - těm se vyhýbám, Ti žadatelé o půjčku jsou úplní zoufalci a často si půjčí a ihned žádají o insolvenci
- co jsem se soustředil jen na půjčky maximálně do ratingu A a jen pojištěné, tak mi už suma v problematických půjčkách nenarůstá
- i když investuji v zonky přes 2 roky, tak osobně bych si půjčku na nic nikdy nevzal

P.S. Doufám, že nemáme na foru Johnyho Machettu z YouTube, co okradl o cenu Řezníka ;)

Johnny_Machette
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johnny_Machette » 10 led 2019, 18:50

LuckyLuke píše:
10 led 2019, 17:31
Johnny_Machette píše:
10 led 2019, 16:03
Zdravím,

- úsměvné to není, je to fakt, že mají půjčky od 3,99 %, klidně mohli mít ty ratingy A** od 5,99 % a poplatky nechat do 1%
https://www.pujcka.co/bankovni-pujcky
- že je hodně půjček podvod, to je také fakt, u mnoha problematických půjček jsem dostal 1 platbu a pak už nic
- ratingy B, C, D - těm se vyhýbám, Ti žadatelé o půjčku jsou úplní zoufalci a často si půjčí a ihned žádají o insolvenci
- co jsem se soustředil jen na půjčky maximálně do ratingu A a jen pojištěné, tak mi už suma v problematických půjčkách nenarůstá
- i když investuji v zonky přes 2 roky, tak osobně bych si půjčku na nic nikdy nevzal

P.S. Doufám, že nemáme na foru Johnyho Machettu z YouTube, co okradl o cenu Řezníka ;)

no ano, 3,99% pa, to ale nejsou jediné náklady pujčujícího, že? Každopádně A** nedostane každý a zřejmě je to potřeba. (to, že banky 3,99% neinzerují neznamená, že to neumí :D. Z vlastní zkušenosti vím své, jen mají jenom jiný marketingový styl) A mě jako investorovi taky nikdo nedrží pistoli u hlavy abych ty A** musel brát. (zase pro lidi nechtějíci riziko je tento rating ceněný zlatem, za dvacet let budu jeden z nich :D) K poplatkům se moc vyjadřovat nechci, za mě tohle nastavení není fér, ale nic s tím neuděláme a zonky si na toto asi musí přijít samo.

já jsem si, bohužel až po prvním měsíci investování (takže mám pár kusů který ted nechci), udělal pravidlo 10% A*, 50 A , 40% v B a zatím jsem spokojen, ale jsem na zonky relativně krátce, ale na druhou stranu mám cca 550 participací (1 x DPD 80 , 2x DPS 40, 6 do 10 DPS), což mi nepříjde jako tragédie, ale mám možná jen štěstí :)

PS: znám pár "řizků" a jednoho řezníka, který dělá skvělé tlačenky a měl by dostat cenu :D

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 20
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jonatan » 10 led 2019, 20:00

LuckyLuke píše:
10 led 2019, 17:31
mají půjčky od 3,99 %
Zajímalo by mě, jak to vychází, když se srovnají náklady Zonky a klasické banky na poskytnutí úvěru. Tipoval bych, že Zonky může dávat úvěry s nižší sazbou, protože část peněz získá od investorů na poplatcích, místo od těch, kterým půjčuje, a také díky tomu, že část svých rizik přesune na investory. To je konkurenční výhoda Zonky, a je na investorovi, jestli to je ochoten akceptovat, nebo ne.

Na druhou stranu, investoři mají lepší výnos než u termínovaných vkladů. Srovnání se stavebním spořením, které tu někdo zmiňoval, není úplně košer, protože to je z části dotované z daní, takže na něj přispívá každý daňový poplatník, což z toho dělá tak trochu nekalou konkurenci. Podílové fondy byly v minulém roce tragédie a kdo skončil alespoň na nule, tak měl štěstí. Taky se mi nelíbí poplatky na Zonky (v průměru to u mého portfolia je cca 25 % z čistého úroku), ale znovu, když to porovnám s podílovými fondy, tak to vyjde zhruba nastejno. Pokud někdo víte o nějaké výrazně lepší investiční alternativě, sem s ní (na Mintos jsem se díval, ale osobně se mi nelíbí, že přeprodávají půjčky od dalších společností a s celkem vysokými úroky, a to podporovat nechci).

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 79
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 12 led 2019, 16:14

LuckyLuke píše:
GOGO7 píše:
09 led 2019, 18:36

Tak to je super. Od dlužníka si vezmou 2% poplatek za poskytnutí půjčky, Investora oberou při každé splátce nebo prodeji na SM, při vymáhání pohledávky si náklady strhnou a investor dostane jen to co zbyde...
Nevím kdo ty Zonky řídí, ale jestli jsou vážně 400M v mínusu tak by ho měli vyměnit :lol:

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 12 led 2019, 18:02

Tak jestli budou na konci roku 2020 v plusu, tak to za 2 roky vydělají těch 400 milionů, tak to bych ho asi neměnil. Ledaže by někdo dokázal ve vedení Zonky vydělat za tu dobu víc.

xxleoxx
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xxleoxx » 13 led 2019, 09:28

pokud měsíčně půjčí 222 mio. (prosinec ) -4,4 mio na poplatku od půjčovatele, nějakých 2 mio na poplatcích invetorů. 6,6 mio měsíčně, ročně 79 mio. drtivá většina ztrát co maj naakumulované bude prvotní investice do vývoje systému, chudé měsíce na začátku když bylo málo půjček a hlavně do reklamy aby se staly profláklou institucí. časem dojde k útlumu až se povědomí o zonky nasytí. Nutno říct, že první válcovací reklama v TV jak ji spustili, měla za následek dramatický nárust půjček na tržišti, takže to byly dlouhodobě dobře vynaložené peníze. Pokud se nic neposere, tak by neměli mít problém se do zisku dostat, jelikož za nimi stojí PPF, tak je asi netrápí, jestli to bude opravdu v 2020 nebo 2022... Třeba až se dostannou do černých čísel a platforma se stabilizuje tak se i investoři dočkají snížení poplatků :lol:

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Airbus » 13 led 2019, 21:16

xxleoxx píše:
13 led 2019, 09:28
pokud měsíčně půjčí 222 mio. (prosinec ) -4,4 mio na poplatku od půjčovatele, nějakých 2 mio na poplatcích invetorů. 6,6 mio měsíčně, ročně 79 mio. drtivá většina ztrát co maj naakumulované bude prvotní investice do vývoje systému, chudé měsíce na začátku když bylo málo půjček a hlavně do reklamy aby se staly profláklou institucí. časem dojde k útlumu až se povědomí o zonky nasytí. Nutno říct, že první válcovací reklama v TV jak ji spustili, měla za následek dramatický nárust půjček na tržišti, takže to byly dlouhodobě dobře vynaložené peníze. Pokud se nic neposere, tak by neměli mít problém se do zisku dostat, jelikož za nimi stojí PPF, tak je asi netrápí, jestli to bude opravdu v 2020 nebo 2022... Třeba až se dostannou do černých čísel a platforma se stabilizuje tak se i investoři dočkají snížení poplatků :lol:
Můžu se zeptat jak si přišel na pouze 2miliony na poplatcich od investoru mesicne? To co počítáš jsou pouze nové poplatky, ale chybí v tom poplatky ze všech starsich investic...

xxleoxx
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xxleoxx » 15 led 2019, 00:11

jo bude to víc, špatná formulace, měsíční přrustek poplatků by bylo vhodnější, ale každý měsíc klesají ze starých půjček jak se splácí a nové přibývají. Hypoteticky pokud je průměrná doba půjčky 60 měsíců (vycucáno z prstu) bylo by průměrné stáří půjček 30 měs., což znamená cca 57% nesplacené jistiny, pokud by se měsíčně proinvestovalo fixně 220 mio po mnoha letech až dojde k ustálení nových a dobíhajících půjček by se nesplacená celková jistina platformy mohla pohybovat kolem 7,52 mld. pokud budem počítat průměrný poplatek 1% p.a. (což jsem taky zmastil) mohl by zonky dostávat ročně 75,2 milionů, měsíčně tedy 1/12 = 6,26 mio. měsíčně na poplatku po ustálení stavu. záleží kam až může vystoupat měsíční suma proinvestovaných půjček.

add těch 220 mio, jsou prosincové půjčky ze kterých jsem vycházel a to byl hubený měsíc, v listopadu udali půjčky za 404 mio.

romancik
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 15 led 2019, 08:09

Bereš v potaz to, že část půjček investují sami? Z těch poplatky za investice nevybírají.

Každopádně mají ta 2% od žadatelů půjček hned při žádosti (tj. 2% z nových půjček) a pak ta procenta z poplatků od investorů (který počítáš průměrem 1%). Myslím, že to dělalo necelou polovinu zainvestovaného objemu (teď jsem se nedíval). Ale zase investoři spíše investovali do půjček s vyšším ratingem (A++ a horším) a s vyšším poplatkem. Alespoň pokud můžu dohadovat podle toho, jak mizejí krátkodobé půjčky na trhu. Je otázka, kolik přesně by vycházel ten celkový poplatek od investorů.

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Airbus » 15 led 2019, 10:39

romancik píše:
15 led 2019, 08:09
Bereš v potaz to, že část půjček investují sami? Z těch poplatky za investice nevybírají.

Každopádně mají ta 2% od žadatelů půjček hned při žádosti (tj. 2% z nových půjček) a pak ta procenta z poplatků od investorů (který počítáš průměrem 1%). Myslím, že to dělalo necelou polovinu zainvestovaného objemu (teď jsem se nedíval). Ale zase investoři spíše investovali do půjček s vyšším ratingem (A++ a horším) a s vyšším poplatkem. Alespoň pokud můžu dohadovat podle toho, jak mizejí krátkodobé půjčky na trhu. Je otázka, kolik přesně by vycházel ten celkový poplatek od investorů.
No investují sami, to se takto říct nedá, investujou se uplně jiné peníze a z toho poplatky samozřejmě určitě jdou do Zonky s.r.o., já osobně nemám obavu z toho že by se nedostali do černých čísel.
Naposledy upravil(a) Airbus dne 15 led 2019, 12:30, celkem upraveno 1 x.

romancik
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 15 led 2019, 11:46

Mám na mysli to, že spousta půjče, která je k zainvestování na tržišti by od drobných investorů nikdy nebyla plně zainvestovaná. Tak je doinvestuje samotné Zonky (potažmo jejich vlastník PPF). Tj. za ně Zonky nedostane ty poplatky (od sebe je přece nebude vybírat). Nedá se tedy říct, že by se poplatky za investování vybraly za celý objem půjčených peněz.

Nebo tomu špatně rozumím?

vvvlc
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vvvlc » 15 led 2019, 22:19

Ahoj
pridavam simulaci prumerne ztraty na jednu pujcku v zavislosti na poctu pujcek a ratingu a default rate koeficinetu (1.0 soucasnost, 2.5 = defaulty nastavaji 2.5 casteji nez dnes). Pujcky trvaji 3 roky. A zustavaji vsechny nepresnosti, ktere xxleoxx zminil nahore.
Napr
- v ratingu A** (tj ten nejbezpecnejsi) je prumerna ztrata na jednu pujcku v maximalni krizi (2.5) cca 1.4 Kc.
- v ratingu D (tj ten nejvice nebezpecny) je prumerna ztrata na jednu pujcku v maximalni krizi (2.5) cca 75 Kc, pokud se soucasna situace nezmeni (default rate koeficinet = 1), pak je prumerna ztrata na jednu pucku cca 35kc
Přílohy
rating_lost_capital.png
rating_lost_capital.png (128.48 KiB) Zobrazeno 1155 x

vvvlc
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vvvlc » 15 led 2019, 22:28

jeste pridavam simulaci efektivni urokove miry po jednotlivych ratingach
Napr
- rating A ma jeste median efektivni urokove miry >0 pri default rate coefficient = 2.5, tj A**, A*, A++, A+, A ziskovy az do default rate coefficient <= 2.5
- rating C ma jeste median efektivni urokove miry >0 pri default rate coefficient = 1.5.

V
Přílohy
rating_effective_interest.png
rating_effective_interest.png (153.54 KiB) Zobrazeno 1155 x

Odpovědět