2019 - výhled

Vše co se jinam nevešlo. Jiné druhy investic a témata nesouvisející s P2P.
Nebo jen tak, neformálně.
Odpovědět
Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 202
Kontaktovat uživatele:

2019 - výhled

Příspěvek od Jan » 27 pro 2018, 18:26

Rád bych znal názor (minimálně některých :o) ) zdejších diskutujících na vývoj v příštím roce, případně i plánované akce na příští rok (a jejich zdůvodnění). Nakonec mě napadlo i něco trochu jako šablona, aby to bylo přehlednější. Pokud jsem na nějaké aktivum zapomněl, tak mě prosím doplňte.

Celkový výhled:
FX:
dluhopisy:
akcie:
krypto:
P2P:

Plány 2019:
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 202
Kontaktovat uživatele:

Re: 2019 - výhled

Příspěvek od Jan » 27 pro 2018, 18:26

Zároveň sem hodím i svoje výplod(k)y, byť přiznám, že v oblastech, co mě nezajímají, tak povrchní a v jiných oblastech (krypto) zase zaujaté.

Celkový výhled:
Celkově jsem pesimista. Ekonomika teď defakto šlape a nevidím moc okolností, které by se mohly zlepšit. A pokud, tak mi nepřijdou moc reálné (hladký průběh Brexitu, urovnání obchodních vztahů USA-Čína...). Spíš bych to viděl opačně, že dost záležitostí prezentovaných jako bezproblémové ve skutečnosti tak bezproblémové nejsou...

FX:
CZK/EUR, USD
Docela mě zaráží optimismus ČNB (a ostatních) na vývoj kurzu koruny... Ani zde totiž nevidím nic, co by se reálně mohlo zlepšit (leda snad možná, že EURCZK defakto ignoroval dosavadní růst sazeb ČNB, takže by se to mohl snažit dohnat (ale ani to moc reálně nevidím)). Spíš naopak. Ekonomika nemá už moc kam růst, spíš se začínají objevovat problémy, pokud by byla nějaká kontrakce/recese/krize, tak současná vláda ani rozpočet asi CZK moc nepodpoří, nehledě na obecnou averzi k emerging za zhoršené situace.
EUR/USD
Zde vidím dva scénáře. Pokud bude ekonomika pozvolna zpomalovat, tak je celkem reálné, že se ECB bude držet plánů a tedy že začne zvyšovat sazby, takže by EUR mělo posilovat. Nicméně pokud přijde kontrakce/recese/krize, tak to dopadne klasicky, bude posilovat USD i přes problémy ekonomiky v USA. Takže bych to zatím viděl spíše na kolísání bez trendu.
GBP
Klíčový bude Brexit. Takže očekávám kolísání podle momentální situace.

dluhopisy:
V dluhopisech se vůbec nevyznám*, takže se tu raději nebudu zesměšňovat více, než jsem už učinil. *V podstatě mi uniká základní terminologie - termín výnos – což jednak může být výnos kuponu, ale taky výnos při prodeji před splatností. Klidně si to nechám vysvětlit ;o).

akcie:
Do akcií nedělám... Ale defakto platí to, co jsem psal výše. Takže v optimistickém případě čekám kolísání, v pesimistickém propad. A realisticky asi kolísání v klesajícím trendu. Pokud by došlo k nějakému růstu, obávám se, že bude spekulativního charakteru, než že by šlo organický růst.

krypto:
Krypto mi nesedí. V současnosti v něm nevidím žádnou přidanou hodnotu. Myslím, že dost “investorů“ vystřízlivělo. A rozhodně nečekám, že by platilo, že krypto se bude chovat obdobně zlatu. Zlato má důvěru. Krypto má... vlastně nemá nic.

P2P:
Bude klesat dostupnost peněz, takže očekávám negativní dopad na tento sektor. Pokud se objeví v ekonomice nějaké zásadnější problémy, obávám se, že slabé platformy a zejména slabí poskytovatelé zaniknou.

...no, a přibližně za rok se tu pak můžeme bavit tím, jak jsem se netrefil :o)

Moje plány:
No, víte jak to s plánováním mám... Ve zkratce: Asi v klidu (nebo aspoň doufám, že v klidu) pojedu v P2P, spíše hypoteticky by se dalo uvažovat o tradingu na akciích nebo FX. Z držby akcií mám momentálně spíše obavy. V případě zhoršující se situace P2P omezím a aktiva po nějaké době držení hotovosti přesunu do akcií. Část bych asi ponechal v P2P či je tam posléze vrátil.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Reputace: 122
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 28 pro 2018, 09:38

Obecně si myslím, že v životě je lepší být pozitivně naladěný optimista. Pokud jde ale o vlastní peníze a úvahy, jak s nimi naložit, vyplácí se spíš být lehce negativní skeptik. V současné rozbouřené době to platí dvojnásob. Člověk si tak ušetří často naprosto zbytečné ztráty. Já se držím toho, že hlavní je neprodělat ;) .
Akcie - sleduju jen pár svých titulů které už držím, české i zahraniční. Jak s nimi naložím záleží nejen na aktuální ceně, ale především na situaci na trzích celkově. A vzhledem k tomu co se děje, tak u mě zatím žádná akce..
Dluhopisy - nevhodná doba,
nemovitosti - nevhodná doba ,
P2P - nevhodná doba - konjunkturální záležitost, při recesi se situace spíš změní k horšímu,
zlato, stříbro - jako malá část majetku vhodné,
Spekulace - forex, futures, CFD aj. - pokud nejsem dlouhodobě úspěšný obchodník, raději se vyhnout, jinak lze velmi rychle přijít o peníze jako cca 95% spekulantů,
Alternativy - vhodné dle zájmu - drahé kameny, české zlaté pamětní mince, alkohol atd.
Velmi vhodné - skvělé jídlo a pití, veselé ženy, dobré knihy, krásné dovolené, cestování atd., prostě investovat do života spíš, než odevzdávat peníze trhům.
Můj soukromý názor, který nikomu nevnucuji.. :)

P.S. A také si myslím, že dnes je zásadní pro investora sledovat co se děje v politice a ekonomice ve světě i doma.
To, zda jsem permanentně "v obraze" a mám potřebné aktuální informace, bude ještě důležitější než kdy jindy.
Člověk pak najednou třeba objeví i investiční příležitosti v oblastech, kde by je třeba vůbec nečekal.

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 92
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 01 led 2019, 20:01

Přeji vše nejlepší do nového roku a hlavně hodně úspěchů při investování!!!

Akcie - myslím že budou stagnovat a to budeme ještě rádi. Do žádných větších akcí se asi pouštět nebudu.

Dluhopisy - očekává se růst úrokových sazeb, takže by měly jejich výnosy růst. Část peněz do nich vložím

P2P - myslím, že v tomto roce bezprostřední riziko hromadných bankrotů nehrozí. Samozřejmě že sem tam nějaký poskytovatel může zkrachovat ale trh jako celek by ohrožen být neměl. Ale i tak se mi to jeví jako rizikové a své investice v tomto sektoru nejspíš navyšovat nebudu. Je spíš možné že budu snižovat.

Krypto - žádná vnitřní hodnota. Pokud přijde krize, tak neexistuje nic co by jejich cenu zachránilo před pádem(žádné zisky, dividendy, výhledy do budoucna, žádná garance, prostě nic...). Jediná výjimka je asi Ripple, která může stagnovat nebo dokonce růst, ale to už není ani kryptoměna jako spíš služba pro levné transakce mezi bankama. Ale i tak bych do toho nikdy nevložil víc než pár set euro a bral bych to jako loterii.

Drahé kovy - očekávám růst, v nejhorším případě stagnaci. V 9-10 měsíci 2018 jsem přikoupil stříbro i zlato za 10K Euro a vzhledem k růstu v prosinci trochu prodávám s pěkným ziskem. Lituji, že jsem nekoupil víc. Pokud přijde korekce tak ještě něco koupím. Při poklesech akcií v prosinci jsme se mohli přesvědčit, že drahé kovy jsou skutečně to jediné, co může náš majetek ochránit v případě krize.

Plány 2019 - shrnutí
- Držet se při investování při zemi, mít volné finanční prostředky na spořících účtech a připravovat se na nákupy akcií při krizi.
- Otravovat ředitele že chci přidat, abych měl co největší úspory, když přijde krize a vyhodí mě :lol:
- Zkoušet jakékoliv investice kde je nulové riziko ztráty.
- Neposlouchat amatéry co tvrdí, že investice bez rizika neexistuje :D

Carhir
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 109
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 02 led 2019, 16:37

Ahoj Flyboy,
asi jsem nedával pozor, ale můžeš dát nějaký příklad investice kde je nulové riziko ztráty?

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 211
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 02 led 2019, 21:52

Flyboy píše:
01 led 2019, 20:01
Drahé kovy - očekávám růst, v nejhorším případě stagnaci. V 9-10 měsíci 2018 jsem přikoupil stříbro i zlato za 10K Euro a vzhledem k růstu v prosinci trochu prodávám s pěkným ziskem. Lituji, že jsem nekoupil víc. Pokud přijde korekce tak ještě něco koupím. Při poklesech akcií v prosinci jsme se mohli přesvědčit, že drahé kovy jsou skutečně to jediné, co může náš majetek ochránit v případě krize.
- můžu se zeptat, o jakou formu investice se jedná ?
- jestli je to nějaké ETF pro těžaře, či cihla zlata či stříbra
- Finlordi psali, že na investicích do zlata minulý rok prodělali cca 5%
- co se zlata či stříbra týká, bych věřil pouze do investice do mincí :

https://www.ceske-mince.cz/coin_silver_proof/
https://www.ceske-mince.cz/coin_gold_proof/

Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 03 led 2019, 00:53

Chtěl bych se vyjádřit jen k akciím a P2P. Ostatní moc nesleduji, ani mě nějak zvlášť nezajímá.

Akcie:
Za rok 2018 zaznamenal index S&P 500 pokles o 6,24 %. Od krize roku 2008 je to nejvyšší pokles (jediný další byl rok 2015 - pokles o 0,73 %). Sice pořád někdo straší s krizí, ovšem není to tak každý rok? Já bych to tak černě neviděl. Během tohoto roku by se trh mohl trochu vrátit zpět, minimálně na jeho původní lednovou hodnotu.

P2P:
Jak už ostatní řekli - pokud nebude ekonomická krize, nemyslím si, že se P2P nějak výrazně změní. Už dlouho jsme hlásali, jak poklesne zhodnocení na P2P, ale třeba na Mintosu bývalo v roce 2016 (to jsem na platformu přišel) 13,5 % a nyní opět máme u některých poskytovatelů 14 %.

Plány 2019:
Jelikož jsem při vstupu na burzu v polovině ledna 2018, což byl úplný vrchol hodnoty trhu před poklesem, solidně padl na držku, budu postupovat asi následovně. Stále budu přikládat na Mintos i burzu, ovšem na burze si radši počkám na nějaký ten pokles. Kdyby se trhu abnormálně dařilo, radši bych své další peníze dal na Mintos. Nechci opět nakoupit v globálním maximu jen proto, aby to ihned poté spadlo a já měsíce/roky čekal, aby se můj nezrealizovaný zisk vůbec dostal zpátky na nulu.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 181
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 03 led 2019, 14:52

Akcie: volatilita asi bude podstatne vyraznejsi a tipuju, ze konec roku bude podobnej jako zacatek, ze se to ve vysledku moc nepohne. V prubehu roku bych cekal asi spis propady. Na sporicim uctu vytvarim rezervu, kterou vyuziji na nakup podhodnocenych akcii se zamerenim na dividendove tituly s min. cistym vynosem 4%. Vyjimku bude tradicne tvorit včel, ktery prubezne dokupuji v propadech. Predpokladam, ze novych titulu asi moc nakupovat nebudu a naopak povyhazu "bordel" a zestihlim portfolio, zaroven se zbavim mene vynosnych div. firem. Rad bych postupne posunul yield z aktualnich 3,5% na 4%.

P2P: v mem pripade pouze Mintos. Nebudu navysovat, necham to svemu osudu a obcasne budu vybirat na Revolut, abych vyuzil eura na dovolenych.

Fondy: Top stocks, zadal jsem si zase pravidelny nakup, abych vyuzil masivni propad a navrat byl o to rychlejsi. Nasledne postupne zase po
castech odprodavat a hromadit cash.

Krypto: nebudu navysovat a budu doufat, ze se diky propadum trh radne procistil od ruznych smejdu a ze se to stabilizuje. 2020 by mohl nastat nejaky pozvolnejsi rust.

Financni vyhled: rozsirovat si obzory, pokusit se mit cast investic v obnovitelnych zdrojich (solar, vitr), cisteni vody, zpracovani odpadu apod., tak, abych z toho mel dobry pocit a alespon castecne to vyvazilo investice do firem, ktere se moc ekologicky nechovaji (coz bude asi vetsina).

Ostatni plany: podobne jako ma GOGO7, takze nesetrit na dobrem jidle a piti (docela jsem se zdesil, kdyz jsem se dival, kolik penez jsem utratil v 2018 za pivo :lol: ) a cestovat. Zaroven ale neutracet za blbosti a zit spis skromne (coz se mi myslim posledni roky docela dari).

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 05 led 2019, 13:04

Carhir píše:
02 led 2019, 16:37
Ahoj Flyboy,
asi jsem nedával pozor, ale můžeš dát nějaký příklad investice kde je nulové riziko ztráty?
Investice s nulovým rizikem je taková, když investuješ do něčeho za takovou cenu, že níž už klesnout nemůže. Co konkrétně to nechám na tvé představivosti ;)

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 05 led 2019, 13:31

LuckyLuke píše:
02 led 2019, 21:52
Flyboy píše:
01 led 2019, 20:01
- můžu se zeptat, o jakou formu investice se jedná ?
- jestli je to nějaké ETF pro těžaře, či cihla zlata či stříbra
- Finlordi psali, že na investicích do zlata minulý rok prodělali cca 5%
- co se zlata či stříbra týká, bych věřil pouze do investice do mincí :

https://www.ceske-mince.cz/coin_silver_proof/
https://www.ceske-mince.cz/coin_gold_proof/
Drahé kovy nakupuji hlavně jako pojistku, kdyby se sesypala ekonomika abych měl něco co má skutečnou cenu. Chtěl bych si udržovat 10% majetku v drahých kovech (takže i kdyby cena spadla, nebude to pro mě žádná katastrofa). A když už nakupuji, tak se samozřejmě dívám na to, co může mít i sběratelskou hodnotu. Nakupuji tedy hlavně mince, které jsou sběratelsky ceněné a jsou v omezených nákladech. Nejvíce kupuji lunární čínské stříbrné mince, které se razí pouze v 300 000 nákladech a hodně lidí je sbírá. Je to též skvělý dárek, protože každý má nějaké to "znamení" Ovšem nebráním se ani investicím do jiných mincí u kterých předpokládám, že půjde cena hodně nahoru. Příkladem budiž tento stříbrný drak

https://www.investicni-zlato.eu/prodej- ... oz-ag.html

Koupil jsem jich před pár měsíci 50ks za cenu 14,9Euro/kus. Razí to uznávaná mincovna jejíž mince jsou sběratelsky ceněné. Vzhledem k ceně se na tom nedalo prodělat. A pokud bude tahle "cihlička" první z nějaké nové serie, tak se za pár let může prodávat hezky draze ;)

Co se týče těch českých mincí, tak fakt nevím. Když se podívám za kolik se prodávají stříbrné české mince staré třeba 50-100 let, tak je to vážně bída. Například stříbrná mince 100Kčs 600 let karlovy univerzity je na Aukru za 150Kč a nikdo to nekupuje. Zhodnocení 50% za 70 let no docela katastrofa :D
Ale rezervoval jsem si dvě zlaté mince to 100 výročí české měny co mají vyjít tento rok. Ale tyhle si nekupuji proto, abych si je schoval, ale abych je hned prodal alespoň s 10K ziskem dřív, než to šílenství opadne. Jestli to neprodám během pár měsíců, tak už se toho se ziskem nezbavím. Český trh je velice malý, myslím že je velmi málo mincí, které budou mít časem velkou sběratelskou hodnotu. Navíc České mince se prodávají proti hodnotě kovu velmi draze...

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 211
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 05 led 2019, 15:55

Z českých mincí mi přijdou zajímavé od roku 1993 pamětní mince 200 Kč v Proofu a stejně tak i pamětní zlaté mince. Tam to zhodnocení je vidět nejlépe, chce to ale sledovat delší dobu a nakupovat co nejlaciněji.

2018 - 100. výročí Vznik Československa - toto byla tutovka
https://www.ceske-mince.cz/coin_gold_pr ... ska-proof/

2019 - 100. výročí Vznik československé měny
https://www.ceske-mince.cz/coin_gold_pr ... eny-proof/
- tato mince bude určitě stejně úspěšná

Carhir
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 109
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 06 led 2019, 14:32

Flyboy píše:
05 led 2019, 13:04
Carhir píše:
02 led 2019, 16:37
Ahoj Flyboy,
Investice s nulovým rizikem je taková, když investuješ do něčeho za takovou cenu, že níž už klesnout nemůže. Co konkrétně to nechám na tvé představivosti ;)
Děkuji! Můžeš mi prosím až příště uvidíš takovou investici dát tip? Můj problém je že jsem se s takovou situací ještě nesetkal, vše co klesne může klesnout (byť třeba přechodně) ještě více ;)

Odpovědět