Mintos - zkušenosti investorů

.
web: www.mintos.com
Odpovědět
zbynhu
Silver pen
Silver pen
Reputace: 196
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - zkušenosti investorů

Příspěvek od zbynhu » 16 kvě 2019, 16:08

Jan píše:
16 kvě 2019, 13:13
MirEgg píše:
15 kvě 2019, 23:40
Jan píše:
15 kvě 2019, 12:01
V noci proběhl brutální výkup na CZK Mintosu. (...)
Co to znamená ovšem netuším.
Co třeba, že je po výplatách a dlužníci splatili co mohli? ;) Možná brali i nějaké čtvrtletní bonusy...
To se mi nezdá. Za cca 1,5 roku, co jsem na Mintosu se nic podobného nestalo. Já jsem to do detailu nestudoval, ale je dost možné, že v uplynulých dnech/týdnech byly naopak tyto "výkupy (jsou to standardní "principial received", byť (aspoň zatím) pouze u zpožděných půjček)" nižší. Ale těžko soudit. CZK Mintos mi nějak jel, pak někdy na jaře se to zadrhlo, nebylo kde do čeho investovat. A naopak poslední týden či tak se to nebývale rozjelo. Takže ani moc netuším, jaké toky bych měl čekat (a řešit/studovat se mi to nechce).

Jinak dnes repete, opět výkup zpožděných půjček, byť v o něco menší míře.
Standardni principal received by znamenalo klasicke splaceni pujcky, vse tedy v poradku.
U nekterych poskytovatelu probiha aktualizace stavu evidentne davkou jednou za cas. Tak mozna to byl i tento pripad?
Jinak ja uz take na CZK nejsem aktivni, takze jsem nic nezpozoroval.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 168
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 16 kvě 2019, 16:23

zbynhu píše:
16 kvě 2019, 16:08
Jan píše:
MirEgg píše:
...
...
Standardni principal received by znamenalo klasicke splaceni pujcky, vse tedy v poradku.
U nekterych poskytovatelu probiha aktualizace stavu evidentne davkou jednou za cas. Tak mozna to byl i tento pripad?
Jinak ja uz take na CZK nejsem aktivni, takze jsem nic nezpozoroval.
Jo znamenalo. Jak jsem psal, týkalo jen zpožděných půjček, dost často tam nějaký zbytek zůstal viset (možná úroky za dobu zpoždění?). Dávková splácení jsem asi nikdy moc nepozoroval*. Ale fakt je, že splácení na CZK trhu u mě bylo dost nevyvážené. Ale nikdy jsem to moc nesledoval/neřešil, nebyl důvod. V podstatě jsem to sem hodil jen pro info, osobně to moc neřeším ani teď. Jediné, co to pro mě znamená je, že se mi uvolnily nějaké prostředky. A co se děje/co to znamená se případně ukáže časem - buďto to bude nějak pokračovat, nebo ne...
Jinak z CZK se také víceméně stahuju, takže to možná bude jen urychlení...

* Můžeš rozvést, u koho jsi to pozoroval a s jakou periodou?
Dík
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

zbynhu
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 16 kvě 2019, 17:48

Jan píše:
16 kvě 2019, 16:23
Dík
Krátce po vstupu Crediusu a Leaselinku na tržiště jsem to pozoroval u obou.
Po cca 30 dnech jsem měl najednou vše v grace, pak dokonce chvíli v 1-15 prodlení. A pak najednou šup a asi u 70% porfolií proběhla splátka a current.
Leaselink už teď teda aktivní na Mintosu není, ale Credius mi přijde, že jede pořád stejný model.

Podobně bych řekl, že funguje i Cashwagon a možná pár dalších poskytovatelů s kratšími půjčkami. Ale to tolik nesleduju tím, že je to krátkodobé a víc se to točí.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 16 kvě 2019, 19:11

zbynhu píše:
16 kvě 2019, 17:48
Jan píše:
16 kvě 2019, 16:23
Dík
Krátce po vstupu Crediusu a Leaselinku na tržiště jsem to pozoroval u obou.
Po cca 30 dnech jsem měl najednou vše v grace, pak dokonce chvíli v 1-15 prodlení. A pak najednou šup a asi u 70% porfolií proběhla splátka a current.
Leaselink už teď teda aktivní na Mintosu není, ale Credius mi přijde, že jede pořád stejný model.

Podobně bych řekl, že funguje i Cashwagon a možná pár dalších poskytovatelů s kratšími půjčkami. Ale to tolik nesleduju tím, že je to krátkodobé a víc se to točí.
Aha...
Jednak jsem to pochopil trochu jinak a druhak tyto společnosti mě prozatím míjí. Jak jsem tu už psal, mě přijde, že CapitalService mívá periody, kdy téměř vše, co hodí na PM spadne do BBG.
Mám zkušenosti s:
---
---

Yaro
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yaro » 17 kvě 2019, 11:10

Ahoj,

prednedavnom som nasiel toto forum a po dlhsom sledovani diskusie som sa rozhodol zaregistrovat, kvalita diskusie je tu na velmi slusnej urovni, co som milo prekvapeny.

V mintose mam momentalne par tisic, zacal som cca priblizne pred 2 mesiacmi. Moja investicia je rozlozena medzi Varks, Credius, ID Finance, Lime, Credit star a Capital service.

Pozeral som si secondary market dnes rano a nasiel som pozicky Varks ktore su uz par tyzdnov po splatnosti s 0% prirazkou a urokom 14%. Nerozumiem preco ich niekto predava. Mozno sa mylim, ale pri ich odkupe dostanem urok za 30 dni co bola ich prvotna splatnost plus uroky z omeskania.

Dakujem.

Jaro

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 17 kvě 2019, 12:22

Yaro píše:
17 kvě 2019, 11:10
Ahoj,

prednedavnom som nasiel toto forum a po dlhsom sledovani diskusie som sa rozhodol zaregistrovat, kvalita diskusie je tu na velmi slusnej urovni, co som milo prekvapeny.

V mintose mam momentalne par tisic, zacal som cca priblizne pred 2 mesiacmi. Moja investicia je rozlozena medzi Varks, Credius, ID Finance, Lime, Credit star a Capital service.

Pozeral som si secondary market dnes rano a nasiel som pozicky Varks ktore su uz par tyzdnov po splatnosti s 0% prirazkou a urokom 14%. Nerozumiem preco ich niekto predava. Mozno sa mylim, ale pri ich odkupe dostanem urok za 30 dni co bola ich prvotna splatnost plus uroky z omeskania.

Dakujem.

Jaro
Už jsem to tu psal - jsme dobří a hlavně teda já :o).
Já v tom problém nevidím. Pokuty se na Mintosu většinou neinkasují (a pokud ano, tak většinou směšné (Mogo)), takže dostat úrok + úrok z prodlení je fér nabídka (kolikrát se neplatí ani úrok z prodlení). Takže není důvod, proč to neprodat. A nekoupit třeba Varks 14,5% či něco jiného. Smysl by to pravděpodobně nemělo leda při prodeji s discountem...i když pokud nejsou známy záměry investora, nemá smysl spekulovat, jestli jeho chování smysl dává. Jemu zřejmě ano a to je hlavní.
Mám zkušenosti s:
---
---

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 17 kvě 2019, 12:33

Jan píše:
MirEgg píše:
Jan píše:
15 kvě 2019, 12:01
V noci proběhl brutální výkup na CZK Mintosu. (...)
Co to znamená ovšem netuším.
Co třeba, že je po výplatách a dlužníci splatili co mohli? ;) Možná brali i nějaké čtvrtletní bonusy...
To se mi nezdá. Za cca 1,5 roku, co jsem na Mintosu se nic podobného nestalo. Já jsem to do detailu nestudoval, ale je dost možné, že v uplynulých dnech/týdnech byly naopak tyto "výkupy (jsou to standardní "principial received", byť (aspoň zatím) pouze u zpožděných půjček)" nižší. Ale těžko soudit. CZK Mintos mi nějak jel, pak někdy na jaře se to zadrhlo, nebylo kde do čeho investovat. A naopak poslední týden či tak se to nebývale rozjelo. Takže ani moc netuším, jaké toky bych měl čekat (a řešit/studovat se mi to nechce).

Jinak dnes repete, opět výkup zpožděných půjček, byť v o něco menší míře.
Dnes už klid. Výsledek je >80% dle objemu a cca 50% dle počtu půjček current.
Mám zkušenosti s:
---
---

zbynhu
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 17 kvě 2019, 13:25

Yaro píše:
Mozno sa mylim, ale pri ich odkupe dostanem urok za 30 dni co bola ich prvotna splatnost plus uroky z omeskania.

Dakujem.

Jaro
Ahoj a vitej, preju hodne uspechu v investovani.

Co se tyce na SM prodanych investic, tak nemas pravdu.
Urok az do pulnoci dne prodeje na SM (tedy celych 30 dni puvodni splatnost + dny prodleni) dostava puvodni investor, ktery pujcku prodava.
Az od pulnoci dostavas urok z prodleni za kazdy dalsi den ty.

Takze to, ze se nekdo tech pujcek zbavuje, smysl dava a za uvolnene prostredky muze nakoupit neco s delsi dobou splatnosti a current.

Džura
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Džura » 17 kvě 2019, 16:23

Já takto včera prodal 13% zpoždéné Cashwagony a koupil 15%. Nechápu proč to někdo koupil.

Yaro
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yaro » 17 kvě 2019, 17:53

zbynhu píše:
17 kvě 2019, 13:25
Yaro píše:
Mozno sa mylim, ale pri ich odkupe dostanem urok za 30 dni co bola ich prvotna splatnost plus uroky z omeskania.

Dakujem.

Jaro
Ahoj a vitej, preju hodne uspechu v investovani.

Co se tyce na SM prodanych investic, tak nemas pravdu.
Urok az do pulnoci dne prodeje na SM (tedy celych 30 dni puvodni splatnost + dny prodleni) dostava puvodni investor, ktery pujcku prodava.
Az od pulnoci dostavas urok z prodleni za kazdy dalsi den ty.

Takze to, ze se nekdo tech pujcek zbavuje, smysl dava a za uvolnene prostredky muze nakoupit neco s delsi dobou splatnosti a current.
Aha, dakujem, uz to dava zmysel, takze pri akomkolvej predaji na SM, ty dostanes svoju cast uroku za dobu ktoru si pozicku drzal. Mal som v tom zmatky trochu, ale uz to je jasnejsie.

Nakupil som dnes nejake Varks 14.5%, mam ich asi tretinu porfolia, rychloobratkovy tovar, dufam ze nesklamu :)

Jaro

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 79
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - rozložení portfolií

Příspěvek od Flyboy » 18 kvě 2019, 10:01

Když vidím těch skoro 400 tisíc půjček a ty 13-14% úroky tak mám chuť tam pár tisíc euro ještě poslat. To sem zvědav jestli odolám :D
Máme nějaké nové informace kam by se měl Mintos dále ubírat?

Nikituska
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nikituska » 19 kvě 2019, 15:05

Varskům jsem se dlouho vyhýbala, ale po posledním updatu z exploreP2P dostali 61 bodů - to už není takový šrot!

Excel mi vypočítal maximální bezpečnou váhu v portfoliu na 3,6 %, tak teď nakupuju ty 14,5 % jako o život :)

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 19 kvě 2019, 15:20

Nikituska píše:
19 kvě 2019, 15:05
Varskům jsem se dlouho vyhýbala, ale po posledním updatu z exploreP2P dostali 61 bodů - to už není takový šrot!

Excel mi vypočítal maximální bezpečnou váhu v portfoliu na 3,6 %, tak teď nakupuju ty 14,5 % jako o život :)
Zaujal mě ten excel... Smím se zeptat jaký excel?
Mám zkušenosti s:
---
---

Nikituska
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nikituska » 19 kvě 2019, 15:36

Domácí výroba, takže takový mix pocitů - nic seriozního :)

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 19 kvě 2019, 16:00

Nikituska píše:
19 kvě 2019, 15:36
Domácí výroba, takže takový mix pocitů - nic seriozního :)
OK, díky.
Nicméně to: "...maximální bezpečnou váhu v portfoliu na 3,6 % ..." zní dost profesionálně...
Kdybys k tomu chtěla napsat něco více, uvítám. Pokud ne, nic se neděje. Nějak si nedovedu představit, jak bych svoje názory na nákupy na Mintosu zpracoval do excelu tak, aby mi vypadávalo zastoupení v portfoliu. Ale záleží, jak má člověk nastavené priority.
Mám zkušenosti s:
---
---

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 19 kvě 2019, 19:21

Já jsem si udělal tabulku, do které jsem si dal všechno do čeho chci investovat a každá spol. měla hodnocení zprůměrované z p2pexplore a Mintosu a vyplyvlo to, kolik mám do čeho procentuálně investovat, aby to odpovídalo hodonocení. Ale když se to hodnocení často měnilo a já měl kolem 20ti autoinvestů, tak mě to přestalo bavit v každém nastavovat tu diverzifikaci, když každý autoinvest měl skoro všechny společnosti (do určitého hodnocení) a nešlo nastavit tu divirzifikaci pro všechny autoinvesty. Nakonec jsem se rozhodl investovat skoro do všech (protože stejně tam skákalo to hodnocení o dost u některých a Eurocent měl celkem dobré hodnocení a krachl) a autoinvest nastavil rovnoměrně mezi všechny.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 20 kvě 2019, 08:19

JPT píše:
19 kvě 2019, 19:21
Já jsem si udělal tabulku, do které jsem si dal všechno do čeho chci investovat a každá spol. měla hodnocení zprůměrované z p2pexplore a Mintosu a vyplyvlo to, kolik mám do čeho procentuálně investovat, aby to odpovídalo hodonocení. Ale když se to hodnocení často měnilo a já měl kolem 20ti autoinvestů, tak mě to přestalo bavit v každém nastavovat tu diverzifikaci, když každý autoinvest měl skoro všechny společnosti (do určitého hodnocení) a nešlo nastavit tu divirzifikaci pro všechny autoinvesty. Nakonec jsem se rozhodl investovat skoro do všech (protože stejně tam skákalo to hodnocení o dost u některých a Eurocent měl celkem dobré hodnocení a krachl) a autoinvest nastavil rovnoměrně mezi všechny.
Zajímavý přístup...
Proč máš víc autoinvestů po vícero poskytovatelích? Kvůli odškálování výnosu? Nebo trvání?
Já jsem si dle explorep2p vyhlédnul nějaké poskytovatele, kouknul co kdo nabízí (úrok/trvání), čímž se to ještě zúžilo. Mám nějak nastavené AI, ale stejně kolikrát nakupuju manuálně, protože AI nepracují. A pak to je o tom, co kdo aktuálně nabízí (úrok/trvání), kde si vyberu to, co se mi nejvíce zamlouvá. Takže zastoupení v portfoliu mám dost plovoucí podle nabídky.
AI mám už asi zase 20, co AI to jeden poskytovatel, dále případně rozděleno dle výnosu, trvání a eventuálně ještě dle výše zainvestované částky. Ale snažím se teď mít AI co nejméně, takže je aktualizuju dle aktuální nabídky (hlavně měním výnos a trvání).
Mám zkušenosti s:
---
---

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 20 kvě 2019, 09:53

Tak mě se nechtělo to furt hlídat a nastavovovat % podle toho, které jsou nejvyšší u konkrétního poskytovatele (jak jsem si všiml, že to tu lidi dělají). Nastavil jsem si prostě 14%+, 13-14%, 12-13, 11-12, 10-11 a čím vyšší procento tím vyšší priorita, aby mě to bralo prva ty líp úročené. Nově jsem teda přidal ještě 8%+ do max B hodnocení.

Dřív jsem měl ale každou procentí katgorii rozdělenou ještě na dobu trvání 0-1m, 1-3, 3-12, 12-36, 36-60 (nižší trvání= vyšší priorita), ale to jsem pak taky zrušil, ale upravil jsem to, aby se investovalo až od 1 měsíce, protože jednodení apod. půjčky fakt kupovat nechci. To se mi tam pak protočí miliony a finančák nebude chápat...

Možná teď budu ubírat společnosti, které neúročí v prodlení a nebo mají velkou grace period. Už jsem zrušil Dinero.

A autoinvesty na poskytovatele jsem nechtěl, protože bych jich chtěl mít co nejvíc kvůli diverzifikaci a nechtělo se mi spravovat "milionšest" autoinvestů. Eurocent s myslim 60+ hodnocením krachl a někdo měl na p2pexplore hodnocení třeba 20 a nějaký měsíc potom např. 50, tak co když třeba to hodnocení je k ničemu ? Třeba GetBuks má celkem dobré hodnocení a podle toho, jak tu někdo posílal odkaz na vývoj akcií, tak to vypadá, že je před krachem.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 20 kvě 2019, 13:04

JPT píše:
20 kvě 2019, 09:53
Tak mě se nechtělo to furt hlídat...
Já už jsem si nějak zvyknul to hlídat. Ono to většinou zas tak náročné není. Navíc kolikrát se mi přes AI nakupovaly nížeúročené půjčky, i když byly k dispozici i výšeúročené. V podstatě se nakupovalo to nejhorší, co splňovalo kritéria AI nehledě na pořadí AI.
Ale jinak jsem to měl obdobně - že jsem filtry nastavil tak detailně, že jich paky bylo až příliš a bylo těžké se v tom zorientovat. Jinak já naopak mám jen úzkou diverzifikaci, takže to jde - jak nastavovat single filtry, tak to i hlídat. Ono kdybych měl hlídat třeba 20+ (nebo i jen 10), tak to by bylo taky o dost časově náročnější, než jak to mám teď.
O volatilitě hodnocení na exploreP2P jsem tu už psal, osobně koukám i (možná spíš už "hlavně") na tu první tabulku s hospodářskými výkazy. A ke GetBucksu tam byl i nějaký vysvětlující komentář.
Mám zkušenosti s:
---
---

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 20 kvě 2019, 15:37

Teď jsem se díval na p2pexplore a teď má GetBucks hodnocení 20. Když jsem naposledy editoval ten svůj excel, tak měl 53. Komentář jsem asi nečetl. Nejsem odborník, anglicky moc neumím, tak spíš jedu na co největší diverzifikaci a moc se těma hodnoceníma nezatěžuju. Říkám si (tajně doufám), že Mintos bude teď nějak líp vybírat ty společnosti, aby se neopakovalo to co s tím Eurocentem. Navíc třeba na p2peplore je hodnocení 20 a na Mintosu B, tak nevím čemu mám víc věřit.

Taky diverzifikuju mezi P2P platformy, fondy a teď už konečně i ETF, tak snad v konečném výsledku moc neprodělám (nebo spíš teda doufám, že si vydělám na slušný pasivní příjem)

Odpovědět