ZONKY - naše portfolia a výsledky

.
web: www.zonky.cz
romancik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - naše portfolia a výsledky

Příspěvek od romancik » 07 pro 2018, 08:50

To je docela zajímavé.
Stejně je mi ale divné, jak tedy počítají poplatky.
Když se podívám na tvé poplatky, tak jsou jen asi dvojnásobné oproti mým. Přitom máš investován čtyřnásobek toho, co já. Je mi trochu divné, že by to bylo jen tím, že mám cca 29% v půjčkách v ratingu B a více (ovšem už v tom skoro neinvestuji). Přitom však také mám 19% v ratinzích A** a A* kde je zase poplatek menší.
Zonky 10.jpg
Zonky 10.jpg (12.03 KiB) Zobrazeno 208 x

Martinus
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 07 pro 2018, 18:01

Brzy se mi přiblíží rok investování na Zonky, tak sem dám výsledky.
Pro vyhodnocení je asi dobré resp. doplnit ještě a ze Stonky vypočítat průměrnou dobu půjček, resp. počet zbývajících splátek.
Osobně jedu kratší doby splatnosti, takže průměr mám 29 měsíců po zainvestování, aktuální průměr 24 měsíců, takže po 1 roce již výsledky mohou být trochu relevantní. Ti co mají velká portfolia, viz předchozí příspěvky, počítám, že průměr bude někde u 5-6 let a tam na vyhodnocení bude potřeba určitě 2-3 roky pro lepší přesnosti výsledků.
Co jsem ale vypozoroval, pár údajů:
- určitě je nutné mít stovky participací, podle mě pod 500 to moc nefunguje, spíše ale bude potřeba nad 1000
- to znamená, že při 200 Kč/ participaci se bavíme určitě o 200 tis. Kč a více...
- kdo investoval do Zonky méně, tak se může fantasticky podivit, jak špatně mu to vychází
- velké riziko, dlouhou dobu peníze nevidí, ano...lze za poplatek 1,5% větší část vybrat, ale také část ze defaultů se může hromadu let vracet
- 6% a více zisk je možný u velkých investorů...(nad 1 mil Kč), zejména pokud mají investováno ještě před zvýšením poplatků
- u menších investorů (v řádu statisíců) bude zisk menší...reálně bych to viděl na 3-5%
- vzhledem k vysokým poplatkům na sekundáru je prodávání participací předčasně opravdu velká blbost
- ti co mají investované desítky až stovky tis. Kč na dobu 6 let a více......tam je pro mě velká otázka co se při trendu zhoršování splácení u všech ratingů za těch 6 let stane.....
- když zvážím, že u stavebka je výnos 4,5%, 6 let peníze nevidíš (tedy 1/6 z toho) riziko prakticky 0 a funguje to tak do nějakých 160 tis. Kč....tak jsem udělal pěknou kravinu, že jsem na Zonky lezl....(chtěl jsem investovat ca 200 tis. Kč na ca 4 roky - a pro takový model mi to přijde nefunkční...takže jsem do Zonky nasypal jen ca půlku a dál už investici nenavyšuji)...reálný výnos 3-4% se snad podaří...ale po 4 letech určitě všechny peníze mít nebudu, bude se ještě dost vracet z defaultů...

Spirit
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Spirit » 12 pro 2018, 23:25

Já mám dneska výročí 11 měsíců od začátku se Zonky.
zonky1.PNG
zonky1.PNG (194.6 KiB) Zobrazeno 86 x
zonky2.PNG
zonky2.PNG (98.37 KiB) Zobrazeno 86 x
zonky3.PNG
zonky3.PNG (170.63 KiB) Zobrazeno 86 x

Odpovědět