ZONKY - naše portfolia a výsledky

web: www.zonky.cz
Odpovědět
Gixian
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 94
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - naše portfolia a výsledky

Příspěvek od Gixian » 02 kvě 2020, 21:58

S tou samoregulaci bych to neprecenoval - jestli si myslite, ze clovek, kterej si bere 10+ procent pujcku na Zonky premysli nad tim, ze prodlouzenim zaplati vic, tak jste dle me velmi naivni - jako mozna tak 2 ze 100 to chapou (pac bych veril, ze tak 10-15 ze 100 zadatelu na zonky ma elementarni predstavu o tom co treba znamena RPSN), ale vic ne. Bezny cesky clovek, kor v krizi, premysli v horizontu 1-2 vyplat dopredu, neresi co bude za 3 roky.

Jedina samoregulace co tam snad probiha je to, ze se o to musi pozadat. Coz verim ze pro slusnou cast lidi je neresitelna prekazka.
Pamatuju si, jak kdesi byl clanek (nebo zonky videorozhovor?) o tom, jak (ne)funguje pojisteni proti neschopnosti splacet u pujcek Zonky: Ze ve vetsine pripadu je uplne jedno, jestli dluznik pojisteni sjednal nebo ne, protoze vetsina z nich neni schopna ve lhute oznamit, ze nejsou schopni splacet - a ze aktivace te pojistky prave neni automaticka, nestaci "nechat to vyhnit" a "delat mrtveho brouka", dluznik musi aktivne projevit zajem o to, aby jeho splatky pokryla pojistka - coz tamnejsi klientela, vzhledem ke sve financni gramotnosti, neni moc schopna pochopit a provest. Takze byt maji pojisteni, toto se neaktivuje, a jejich pujcka postupuje plynule k zesplatneni.

slonik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 79
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slonik » 02 kvě 2020, 22:49

Tak podle toho, co jsem si přečetl v rozhovoru s novým šéfíkem Zonky, vysvětlují žadatelům o odklad důsledky tohoto rozhodnutí (navýšení splatné částky).

Nemyslím si, že klienti Zonky jsou na tom co do finanční gramotnosti tak špatně. Kdybych si to myslel, tak bych tam nemohl investovat. Ostatně i docela věřím prověřování klientů ze strany Zonky. Že to docela funguje mi naznačuje i platební morálka klientů, která oproti jiným platformám, kde jsem mnohem lepší. Detailní informace a důkazy v podobě velkých dat ale nemám.

Gixian
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 94
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 02 kvě 2020, 23:27

Jo, "velká data" o gramotnosti klientů Zonky nemá asi nikdo (ani Zonky samo). :) V tom co jsem psal vycházím čistě ze svých subjektivních pocitů - vydržel jsem pročítat jen konečné množství popisků v zesplatněných půjčkách, kde modus operandi byl téměř vždy stejný (tj. klient ve finanční tísni má pocit, že nejvíc své věci pomůže, když Zonky přestane zvedat telefon :D ), než jsem si o klientech začal myslet to, co píšu výše.

Dík za info o tom, že jim aktivně vysvěltují důsledky - rozhovor jsem neviděl, a samozřejmě uznávám, že takovéto "externí popostrčení" může někoho odradit. :)

Poznamka pro Jejinku: Od doby, co si muj sedesatilety tchan, RnDr. Csc., vzal uplne zbytecnou spotrebitelskou pujcku od HomeCreditu ve vysi par desitek tisic, kterou vubec nepotreboval (pry "aby se zbytecne nevydal z hotovosti"), a tvaril se prekvapene, kdyz jsem mu rekl ze RPSN je 25% (HomeCredit to ferove psal VELKYMI PISMENY na prvni strane uverove smlouvy), protoze pan co to zarizoval rikal ze pujcka je vyhodna, a on mu veril - protoze cituji "vis kolik musim v praci resit papirovani? Nemam cas cist vsechno!", dam ruku do ohne za to, ze vyse dosazeneho vzdelani financni gramotnost nezarucuje. :D

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 364
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 03 kvě 2020, 14:05

Gixian píše:
02 kvě 2020, 23:27
Poznamka pro Jejinku: Od doby, co si muj sedesatilety tchan, RnDr. Csc., vzal uplne zbytecnou spotrebitelskou pujcku od HomeCreditu ve vysi par desitek tisic, kterou vubec nepotreboval (pry "aby se zbytecne nevydal z hotovosti"), a tvaril se prekvapene, kdyz jsem mu rekl ze RPSN je 25% (HomeCredit to ferove psal VELKYMI PISMENY na prvni strane uverove smlouvy), protoze pan co to zarizoval rikal ze pujcka je vyhodna, a on mu veril - protoze cituji "vis kolik musim v praci resit papirovani? Nemam cas cist vsechno!", dam ruku do ohne za to, ze vyse dosazeneho vzdelani financni gramotnost nezarucuje. :D
Nevím jak u HomeCreditu, ale v bankách zas takový prostor ke čtení dokumentace není (i když zrovna u RPSN to platit tedy nebude, uznávám). Ani nevím, jak to řešit. Většinou jsem si dokumenty stáhnul, pročetl doma, dal pozor, kde se mi přišlo něco důležitého a to pak v bance pro jistotu zkontroloval. Ale i tak je to daleko od ideálu.
Jinak k tomu, co píšeš, myslím, že je to obecně problém starší generace, že v podstatě lidem na pobočkách (bezmezně) důvěřuje (a ještě starší generace důvěřuje i "šmejdům"). Holt tenkrát byla jiná doba.
Čistě hypoteticky za to možná může komunismus, že lidi byli zvyklí, že to nejlepší jsou podpultovky (tedy osobní sdělení/rada) a naopak zaměstnanci státních firem byli placeni spíš fixně, než podle výkonu, takže na rozdíl od dneška neměli potřebu lidem cpát nevhodné produkty horem dolem.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

slonik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 79
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slonik » 06 kvě 2020, 13:14

Tak mi dneska ve zprávách Zonky přistála první várka definitivně potvrzených informací o odložení splátek. Docela mě těší, že je to zatím vše s ratingem 8,49 a méně, takže na výši výnosu nedopadne regulace. Těžko říct, kolik toho ještě přijde, ale zatím jsem v podílu těchto případů vůči drženým participacím hluboko pod (podle mě optimistickým) očekáváním šéfíků Zonky.

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 447
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 30 čer 2020, 19:12

Jsem si dnes udělal nový přehled ve Stonky statistice. Za poslední 2 měsíce pokles zisku o 0,5% (což není zase tak špatné) a nárůst problematických půjček.
Stonky - Riskboard 29.6.2020.jpg
Stonky - Riskboard 29.6.2020.jpg (492.64 KiB) Zobrazeno 218 x

Martinus
Silver pen
Silver pen
Reputace: 150
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 30 čer 2020, 22:38

Mně se po finálním exitu ukázalo, že pesimistický odhad výnosu je blíže realitě než realistický odhad. V pesimistickém výhledu máš -0,8%/2 měsíce. Stačí ještě pár takových měsíců a budeš mít velkou starost dostat zpět alespoň to, co jsi tam vložil, o úrocích nemluvě, o času tomu věnovaném nemluvě :(
A to jsi na tom s tím výnosem opravdu dobře - resp. lépe než většina, my co jsme začínali pak déle, tak než jsme se rozkoukali, už tam byl výnos o 2% níže...tak ve finále jsem rád, že jsem pryč a s mírným ziskem. Experiment Zonky se mně osobně nevyplatil, naštěstí jsem neutrpěl ztrátu...tak hodně štěstí ostatním také...

Odpovědět