Vliv krize na P2P portály

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
Odpovědět
Joshua
Administrátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 49
Kontaktovat uživatele:

Vliv krize na P2P portály

Příspěvek od Joshua » 21 srp 2018, 15:07

Už tu v různých diskusích zaznělo očekávání krize. Velmi by mě zajímalo, jak si myslíte, že to jednou ovlivní P2P portály.

Abych to nějak začal. Koukal jsem na metodu Monte Carlo, kterou Zonky zkoušelo měřit případný vliv krize na portfolia investorů. U jednotlivých kategorií dvojnásobně navýšili počet úvěrů, které skončí defaultem a tuto simulaci spustili 10000x a hledali, kolik investorů bude ve ztrátě. Při doporučené diverzifikaci do 122 investic výnos klesl ze 7,4% na 6,1% a počet investorů ve ztrátě se zvýšil z 1,5% na 4,2%. (zdroj třeba tu: https://roklen24.cz/a/SzLXS/vime-co-oce ... icke-krize).

Jako zní to dobře, jen tomu nějak nechci věřit - že když akcie spadnou o 30,40%, že výnos na Zonky tu stále bude, jen klesne asi o pětinu a 95% lidí bude stále v plusu. Vlastně bych byl šťastný, kdyby to skončilo jen takto.

Realistické odhady mi ale říkají, že v případě opravdu hluboké krize na Mintosu krachne 1/3 - 1/2 poskytovatelů.
Likvidita bude žalostná a investoři budou vytahovat co se dá. To zabije nejednu platformu.
Lendy to teda asi nezmění, tam je krize už teď :? .

Možná jsem ale jen velký pesimista, proto by mě zajímal názor ostatních.

vyvar z ovaru
Silver pen
Silver pen
Reputace: 88
Kontaktovat uživatele:

Re: Vliv krize na P2P portály

Příspěvek od vyvar z ovaru » 21 srp 2018, 15:31

Ted je otazka, kdy si vlastne uvedomime, ze jsme v krizi. A ona ta krize funguje jako domino a ja verim tomu, ze na ty lidi, kteri maji pujcky u nebankovek to domino spadne az mezi poslednima. Tedy, ze budou splacet jako doposud, obzvlast ty kratkodobe pujcky na telky, pracky a buhvico jeste. Takhle nejak jsem tu minulou krizi vnimal i u nas. A dotklo se to i nasi prace, ale rekl bych tak snad s rocnim zpozdenim. Aby zacala ta prava krize, tak jsou potreba nejake zasadni udalosti, to si myslim, ze jeste nenastalo. Co kdyz nas ceka zatim jen jedno ci dvouleta korekce, neco jako bylo tusim v 2015 nebo 2016 a nasledne klido treba dalsich pet nebo i vic let rustu? Vsechno je jednou poprve a co kdyz zrovna tento rust bude zatim ten nejdelsi? Ono o krizi se mluvi uz tolik let, odbornici porad vydavaji nejake publikace snad uz od roku 2012 a porad nic. A ze ted to neni uplne idealni (sankce USA kam se podivas, Turecko a navazane banky...) a zatim vse drzi.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 92
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 21 srp 2018, 15:44

vyvar z ovaru píše:
21 srp 2018, 15:31
Ted je otazka, kdy si vlastne uvedomime, ze jsme v krizi. A ona ta krize funguje jako domino a ja verim tomu, ze na ty lidi, kteri maji pujcky u nebankovek to domino spadne az mezi poslednima. Tedy, ze budou splacet jako doposud, obzvlast ty kratkodobe pujcky na telky, pracky a buhvico jeste. Takhle nejak jsem tu minulou krizi vnimal i u nas. A dotklo se to i nasi prace, ale rekl bych tak snad s rocnim zpozdenim. Aby zacala ta prava krize, tak jsou potreba nejake zasadni udalosti, to si myslim, ze jeste nenastalo. Co kdyz nas ceka zatim jen jedno ci dvouleta korekce, neco jako bylo tusim v 2015 nebo 2016 a nasledne klido treba dalsich pet nebo i vic let rustu? Vsechno je jednou poprve a co kdyz zrovna tento rust bude zatim ten nejdelsi? Ono o krizi se mluvi uz tolik let, odbornici porad vydavaji nejake publikace snad uz od roku 2012 a porad nic. A ze ted to neni uplne idealni (sankce USA kam se podivas, Turecko a navazane banky...) a zatim vse drzi.
Tam může být trochu zádrhel v poskytovatelích, kteří v současnosti leccos zalepí z BBG. Protože tito poskytovatelé jsou často závislí na externím financování a do této oblasti se krize přelije rychleji. A bez BBG si nejsem jistý, jestli by Mintos vůbec byl ziskový...
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz, ...
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Investaukce.cz , Mintos.com

Flyboy
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 23 srp 2018, 11:23

Jan píše:
21 srp 2018, 15:44
vyvar z ovaru píše:
Tam může být trochu zádrhel v poskytovatelích, kteří v současnosti leccos zalepí z BBG. Protože tito poskytovatelé jsou často závislí na externím financování a do této oblasti se krize přelije rychleji. A bez BBG si nejsem jistý, jestli by Mintos vůbec byl ziskový...
Mintos bude ziskový v každém případě, o to bych se nebál. Ti si svoji provizi strhnou vždy a je jim jedno jestli je krize nebo ne. Jen je otázka, jestli budou ziskoví i investoři kteří tam investují :D

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 92
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 23 srp 2018, 11:27

Flyboy píše:
23 srp 2018, 11:23
Jan píše:
21 srp 2018, 15:44
vyvar z ovaru píše:
Mintos bude ziskový v každém případě, o to bych se nebál. Ti si svoji provizi strhnou vždy a je jim jedno jestli je krize nebo ne. Jen je otázka, jestli budou ziskoví i investoři kteří tam investují :D
Ehhh. To jsem blbě napsal, Myslel jsem ve smyslu jestli by Mintos byl ziskový pro investory, což mělo vyplynout z kontextu, protože vyplácení BBG Mintosu jako firmě primárně k zisku nepomáhá...
Přehled nemám, ale kdybych bez BBG prodělával, tak bych mě to ani moc nepřekvapovalo
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz, ...
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Investaukce.cz , Mintos.com

grill
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od grill » 16 zář 2018, 17:13

BBG je závazek Mintosu nebo poskytovatele?

zbynhu
Silver pen
Silver pen
Reputace: 87
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 16 zář 2018, 17:33

grill píše:
16 zář 2018, 17:13
BBG je závazek Mintosu nebo poskytovatele?
Poskytovatele, v nekterych pripadech dokonce jen urcite divize daneho poskytovatele...

Odpovědět