Vliv krize na P2P portály

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 232
Kontaktovat uživatele:

Re: Vliv krize na P2P portály

Příspěvek od Finlord » 20 úno 2019, 15:20

Hezký den, připravili jsme několik statistik o úvěrovém trhu v Pobaltí a o nové regulaci půjčky, která letos začne platit v Lotyšsku.
https://finlord.cz/2019/02/uverovy-trh- ... -lotyssku/
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

MirEgg
Silver průpiska
Silver pen
Silver pen
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární trh - nabídky

Příspěvek od MirEgg » 06 kvě 2019, 04:07

Boží mlýn píše:
13 dub 2019, 16:32
V případě krize pak bez ohledu na očekávanou splatnost dojde k vykoupení splácených půjček a zůstane nám jen ten default.
V případě krize poskytovatel půjček buď zkrachuje a nevykoupí nic, nebo nezkrachuje a bude plnit závazky, tedy BBG. Nebo jsi to myslel tak, že před krachem něco vykoupí a pak až vyhlásí bankrot? Proč by to ale předtím vykupoval, když stejně půjde ke dnu? :) Podle mě to je buď všechno, anebo nic.

Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Reputace: 99
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boží mlýn » 06 kvě 2019, 13:11

Myšleno to je tak, že poskytovatel od nás vykoupí ty půjčky, které jsou v pohodě splácené, aby šel cash k němu (než třeba padne kompletně, to s tím nemusí nutně souviset v tu chvíli) a nám nechá ty toxické, které nejsou spláceny.

MirEgg
Silver průpiska
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MirEgg » 06 kvě 2019, 23:29

To by ale bylo dost krátkozraké, provalilo by se to hned první den, kdy by nevykoupil BBG. Navíc by na ten odkup zdravých půjček musel mít peníze... To je podle mě jen zbožné přání investorů dbajících na včasnost splátek. Až to padne, tak komplet :D

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 669
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 07 kvě 2019, 09:11

MirEgg píše:
06 kvě 2019, 23:29
To by ale bylo dost krátkozraké, provalilo by se to hned první den, kdy by nevykoupil BBG. Navíc by na ten odkup zdravých půjček musel mít peníze... To je podle mě jen zbožné přání investorů dbajících na včasnost splátek. Až to padne, tak komplet :D
Proc zbozne prani investoru dbajicich na vcasnost splatek?
Doposud na Mintosu zname jen jeden upadek poskytovatele - Eurocent. A tam to probihalo tak, ze splacene pujcky dobihaly a byly investorum postupne proplaceny. Ty spadle do BBG byl problem.
Samozrejme v pripade noveho upadku to muze byt jinak a jak pise Bozi mlyn, poskytovatele maji moznost vykoupit zpet jimi vytipovane pujcky, coz je pro investora velky prusvih. Jako ukazka staci to, co predvadelo minuly rok Mogo...
Líbí se vám tu? Podpořte rozvoj fóra ;)

MirEgg
Silver průpiska
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MirEgg » 07 kvě 2019, 10:17

zbynhu píše:
07 kvě 2019, 09:11
Doposud na Mintosu zname jen jeden upadek poskytovatele - Eurocent. A tam to probihalo tak, ze splacene pujcky dobihaly a byly investorum postupne proplaceny. Ty spadle do BBG byl problem.
Pokud to takhle proběhlo u tebe, tak ti závidím. Já měl jednu EC normálně splácenou včas a druhou splácenou se zpožděním. Po tom, co EC padlo, přišlo ještě pár šupů na obě, ale doplacenou nemám ani jednu...
zbynhu píše:
Jako ukazka staci to, co predvadelo minuly rok Mogo...
Tak ale Mogo to vykupovalo z úplně jiného důvodu a podle mě to nejde srovnávat. Mogo získalo levnější peníze, tak stáhlo z Mintosu půjčky, které pro ně byly drahé. Společnost před krachem nemá peníze na to, aby vykoupila zdravé půjčky a pak čekala na jejich postupné splácení... Snad si nebudu muset ověřit svou teorii v praxi :lol:

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 383
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 07 kvě 2019, 10:58

MirEgg píše:
07 kvě 2019, 10:17
zbynhu píše:
Pokud to takhle proběhlo u tebe, tak ti závidím. Já měl jednu EC normálně splácenou včas a druhou splácenou se zpožděním. Po tom, co EC padlo, přišlo ještě pár šupů na obě, ale doplacenou nemám ani jednu...
zbynhu píše:
Jako ukazka staci to, co predvadelo minuly rok Mogo...
Tak ale Mogo to vykupovalo z úplně jiného důvodu a podle mě to nejde srovnávat. Mogo získalo levnější peníze, tak stáhlo z Mintosu půjčky, které pro ně byly drahé. Společnost před krachem nemá peníze na to, aby vykoupila zdravé půjčky a pak čekala na jejich postupné splácení... Snad si nebudu muset ověřit svou teorii v praxi :lol:
Myslím, že s tím Mogem zbynhu narážel na to, že byla učiněna jistá prohlášení ze strany Mintosu - konkrétně si pamatuju prohlášení o "rovnoměrném zastoupení výkupů napříč výnosy" a o "nevykupování půjček z nově přistoupivších krajin (týkalo se to tuším Gruzie)". Co se tu diskutovalo, tak výsledek byla téměř úplná likvidace 14% portfolia, výrazná redukce 13% portfolia a spíše kosmetické změny 12% portfolia. A Gruzinská moga se nakonec taky vykupovala. Samozřejmě jde diskutovat o tom, jestli to spadalo do kategorie výkupů obyčejných nebo způsobených emisí dluhopisů, ale pochybnosti to budilo. Takže myslím, že to, na co chtěl zbynhu poukázat, je fakt, že až půjde do tuhého, tak se může ukázat že "košile bližší než kabát" případně že mohou přestat fungovat zažité mechanismy. A to, že poskytovatelé/Mintos tahají za delší konec smluvního provazu se tu už probíralo.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

Chichi43
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Chichi43 » 14 bře 2020, 09:22

tak a je to tu. Začíná největší finanční krize v dějinách. P2p portály mají zahlcené sekundární trhy. Nikdo nebere nové půjčky. Všichni se jich chtějí zbavit. Nyní nastane to, že dlužníci přestanou splácet.

barahir
Silver pen
Silver pen
Reputace: 124
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od barahir » 02 dub 2020, 10:03

Stát rozehrává úvěrový vabank, nebankovním půjčkařům hrozí bankrot

Více na https://www.e15.cz/byznys/finance-a-ban ... ot-1368213

jejinka
Gold pen
Gold pen
Reputace: 469
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 07 kvě 2020, 10:00

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 31 kvě 2020, 11:22

Nedělní otázka:
Myslíte si, že současná kontrakce bude mít dopad na transparentnost P2P platforem (a koneckonců i ostatních aktiv, která se tu řeší)? Ať už hypoteticky ve smyslu zlepšení (což by nejspíš stejně znamenalo regulaci resp. případně snahu získat konkurenční výhodu), stagnace nebo zhoršení?

Tak nějak mě to napadlo když mi přišly první nepřiřaditelné úroky z PP (0,00...), a když vezmu v úvahu, jak se Mintos postupně měnil, vesměs tedy zesložiťoval...
Mám zkušenosti s:

Booboo
Silver pen
Silver pen
Reputace: 106
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 31 kvě 2020, 15:10

Jan píše:
31 kvě 2020, 11:22
Nedělní otázka:
Myslíte si, že současná kontrakce bude mít dopad na transparentnost P2P platforem ..
Ak zhrniem svoje poznatky, tak transparentnosť P2P platforiem = transparentnosť toku peňazí.
Doteraz som nemal problém s platformami (Žltý melón a EstateGuru) - všetko ostatné vrátane Mintos je neprehľadný chaos a výhovorky. :|

Pokiaľ nebudú P2P licencované a nebude autorita ktorá by zodpovedne mohla kontrolovať tok peňazí je transparentnosť iba ilúzia vytvorená platformami.
Otázka bola či bude mať současná kontrakce dopad na transparentnost P2P platforem - bude ale najskôr na budúci rok. ;)

Minimálne by so privítal aspoň nejakú asociáciu vytvorenú samotnými P2P kde by sa dostali iba preverené a spoľahlivé platformy ako to majú napríklad Realitné kancelárie.
IBM, T, ORAN, WBA, TOT, NRG, EQNR, IRM, VTR, APLE, PDCO, ČEZ, O2, MONETA, KOMB, P2P - EstateGuru,

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 515
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 01 čer 2020, 13:15

Jan píše:
31 kvě 2020, 11:22
Nedělní otázka:
Myslíte si, že současná kontrakce bude mít dopad na transparentnost P2P platforem (a koneckonců i ostatních aktiv, která se tu řeší)? Ať už hypoteticky ve smyslu zlepšení (což by nejspíš stejně znamenalo regulaci resp. případně snahu získat konkurenční výhodu), stagnace nebo zhoršení?

Tak nějak mě to napadlo když mi přišly první nepřiřaditelné úroky z PP (0,00...), a když vezmu v úvahu, jak se Mintos postupně měnil, vesměs tedy zesložiťoval...
Já si myslím, že to vliv mít bude. To, co se zatím dělo bylo do značné míry vylepšování s určitou marketingovou vypočítavostí.

Tato krize však z investorů udělala subjekty, které jsou nyní v popředí zájmu, tím spíš když hodně z nich vytahuje prostředky. Mintos si je toho třeba dobře vědom, protože přerušil veškeré aktivity a jednání s novými LO.

Zároveň si myslím, že většina marketingových aktivit jsou v tuto chvíli trochu zbytečné úsilí. Je potřeba se soustředit na komunikaci, odpovídat na nepříjemné dotazy a čím dřív si to platformy uvědomí, tím lépe pro ně. Do teď to tak trochu fungovalo stylem "dáme 12% ročně, garance, moc se raději neptejte". Občas nějaký referral přihodil 1% navíc. Když bylo potřeba 1,5% navíc. To myslím přestane fungovat a investoři i do budoucna začnou být po prvních negativních zkušenostech opatrnější. Transparentnost je za mě prakticky jediná udržitelná cesta.

Booboo
Silver pen
Silver pen
Reputace: 106
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 02 čer 2020, 08:04

Súhlasím s tým čo napísal Joshua - "Transparentnost je za mě prakticky jediná udržitelná cesta"

Položil som si otázku : čo by som potreboval k tomu aby som zmenil prístup z exit P2P na depozit do P2P.
Väčšina máme tú výhodu že sme videli v praxi aký je rozdiel medzi tým čo sa prezentuje a ako sa v praxi realizuje napr. spätný odkup (BBG).
Videli sme ako funguje skupinová garancia a ďalšie sľuby od P2P platforiem.
Pre porovnanie EstateGuru nemá žiadne (BBG) a aj napriek tomu je to asi najspoľahlivejšia platforma.
Tiež si kladiem otázku ako má asi napríklad Mintos komunikovať ak prezentoval sľuby - ktoré zjavne nedokáže splniť :!:
Čo mi pomôže ak napíše - (BBG) nedokážeme splniť lebo X Y dôvody.

Transparentnosť by mala začať už v prezentácii platforiem, aby nesľubovali nesplniteľné a lepšie upozornili na rizika.
Jednoducho aby investor nemal dojem že investuje do termínového vkladu s 10% úrokom ;)
Vyžadoval by som od p2p platformy lepší výber (LO) alebo projektov do do ktorých mám vložiť peniaze a spolu stým aj viac informácii o (LO).

Verím že táto doba preverí platformy P2P, P2B a už o niekoľko mesiacov bude situácia v pomere VKLAD vs. VÝBER aspoň vyrovnaná, lebo bez cudzieho kapitálu poskytovatelia fungovať nevedia a potom je aj úvaha o nejakom návrate na P2P zbytočná.
IBM, T, ORAN, WBA, TOT, NRG, EQNR, IRM, VTR, APLE, PDCO, ČEZ, O2, MONETA, KOMB, P2P - EstateGuru,

jejinka
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 02 čer 2020, 09:37

Podle mého už za květen nebudou peníze z P2P odtékat.

Nikituska
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 68
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nikituska » 02 čer 2020, 11:01

To by bylo fajn, aspoň budou v Ponzi schématu nějaké peníze i pro mě :) Já totiž budu určitě pokračovat ve stahování prostředků. Postupně bude vyplavávat, jaký dopad bude mít shut down ekonomik. Lidem dojdou úspory, moratoria pominou... Kdyby díky tomu byly odpovídající rizikové prémie a zlepšující se přístup Mintosu, tak by se to dalo zvážit, ale takto to za daný potenciální zisk prostě nestojí. Loan Origonatoři ohýbají, co jde, Mintos zpětně mění (zhoršuje) podmínky a čaruje s čísly... V ruletě je zisk -100% nebo +100%, v P2P mi teď příjde tak mezi -90 % a +15 %. A to je 15 % ještě optimistické, při započtení bezúročných období GP a PP je to reálně třeba jen 10 %. Střední hodnota vychází teď líp u kasina :)
Naposledy upravil(a) Nikituska dne 02 čer 2020, 13:06, celkem upraveno 1 x.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 02 čer 2020, 12:08

jejinka píše:
02 čer 2020, 09:37
Podle mého už za květen nebudou peníze z P2P odtékat.
Pokud by byl Mintos lakmusový papírek, tak za květen sice dynamika výběrů zpomalila, ale furt to je dost citelné. A i za tu chvíli června je to skoro - 1MEUR...
A abych se vyjadřoval k celému P2P, tak na to nemám přehled, ale byl bych dost skeptický. Nehledě na to, že se celkem obávám kostlivců ve skříni :o/.
Mám zkušenosti s:

jejinka
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 02 čer 2020, 12:28

Květen byl asi moc optimistický, na začátku května ještě v oblasti nejrizikovějších investic tak dobrá nálada nebyla. Ale na červen si klidně vsadím.
Odkud vůbec ta čísla čerpáš? Jsem nakoukla vedle do vlákna objem profinancovaných...Mintos a tam to na první pohled vypadá jinak.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 02 čer 2020, 13:26

jejinka píše:
02 čer 2020, 12:28
Květen byl asi moc optimistický, na začátku května ještě v oblasti nejrizikovějších investic tak dobrá nálada nebyla. Ale na červen si klidně vsadím.
Odkud vůbec ta čísla čerpáš? Jsem nakoukla vedle do vlákna objem profinancovaných...Mintos a tam to na první pohled vypadá jinak.
Jak jsem psal, celé P2P je mimo můj přehled. A pokud bych vzal jen Mintos, tak tam se stále držím svého skepticismu i pro červen.
A sázka... ta je jen o nabízeném kurzu :o).

Aha... Já beru bilanci platformy (jak jsi v úvodním příspěvku psala) a nikoliv objem profinancovaných investic (což je napůl hausnumero ovlivněné různými výkupy, maturitami půjček, ...).
A bilanční suma je https://www.mintos.com/en/statistics/ (Total loans funded (outstanding)).
Mám zkušenosti s:

jejinka
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 02 čer 2020, 13:41

To není rozvaha, ale celkové úvěrové portfolio. Z toho zase nepoznáš, jestli ty peníze opravdu opouští platformu nebo P2P jako sektor nebo je pokles i na straně nabídky, protože se zmenšil objem poskytnutých úvěrů LO. Mně jde hlavně o to, jestli LO budou chybět zdroje financování z P2P.

Odpovědět