Investování všeobecně

Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
pavelotb2016
Silver pen
Silver pen
Reputace: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od pavelotb2016 » 17 říj 2019, 20:46

GOGO7 píše:Přesně tak. Krátkodobým propadům na akciových portfoliích se nevyhne vůbec nikdo, je to dáno kolísáním akciových trhů i cen jednotlivých akcií. Krátkodobým, nebo i několikaletým ztrátám se nevyhnou ani takové akciové legendy jako je největší žijící akciový investor Warren Buffett. Mimochodem Buffett dosahoval průměrný výnos na akciích 23% ročně nepřetržitě po dobu 54 let /!/. Rozumí se při reinvestování výnosů z dividend. Dnes je mu 89 let. A byli ještě úspěšnější investoři s vyšším %, ale takové délky úspěšnosti jako Buffett nedosáhl ani zdaleka nikdo z nich. Proto první věcí, o které píšu ve svém seriálu o akciích v mém deníčku, je otázka času, A také psychické odolnosti a rizikového profilu investora.
Do akcií se investuje minimálně na 10 let. Krátkodobé výkyvy nemůžou zkušenějšího investora nijak rozhodit, naopak je rád využije. Akcie prostě reagují na každodenní nabídku a poptávku investorů. Když se podíváš na historické grafy akciových trhů, tak tyto trhy postupně stále rostou. Ovšem samozřejmě s různými výkyvy. Jsou to přece akcie a ne spořicí účty.
Ja kolisani akciovych titulu naopak vitam. Jsou to idealni prilezitosti ke kratkodobym spekulacim vramci 1 (staci pohlidat limit PDT) nebo nekolika malo dnu. Pokud bude na trhu podobne turbulentni prostredi, jako v soucasne dobe, tak bych se dlouhodobym investovanim ani nezabyval.

Sent from my iPhone using Tapatalk

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 535
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 17 říj 2019, 21:22

Proč ne, taky jsem dřív občas dělal daytrading. Dnes už na to nemám čas ani nervy ;)
Můžu se ze zvědavosti zeptat přes jakého brokera a které tituly aktuálně obchodujete?

pavelotb2016
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavelotb2016 » 27 říj 2019, 20:53

GOGO7 píše:Proč ne, taky jsem dřív občas dělal daytrading. Dnes už na to nemám čas ani nervy ;)
Můžu se ze zvědavosti zeptat přes jakého brokera a které tituly aktuálně obchodujete?
Omluva, dostavam se k odpovedi az ted. Bavi mne kratkodobe spekulace a ne dlouhodobe drzeni akcii. K tomu potrebuji mit pristup k aktualnim informacim pres mobil. Vyhovuje mi jednoduche reseni pres Revolut, tedy DriveWealth 3rd party brokera. Investoval jsem do Metal verze (vyuzivam i pro obcasny cross-currency trading vetsich objemu). Revolut dovoluje spekulovat s tim co mam, bez paky, bez poplatku, s aktualni cenou titulu na trhu. I mezi 300 nabizenymi tituly se da vybrat par s vyraznejsim poklesem a pravdepodobnosti nasledneho rustu. Dalsim kriteriem je pro mne jiz podobne prodelany pokles / narust. Verim technologickym a znamym titulum. V rijnu mi vyslo vse s HON, GOOGL, INFY, PINS, AAPL, otocil jsem to nekolikrat. Na iphonu jeste pouzivam behem tradingu apku Stocks, pro detailnejsi denni pohyby. Pred investici jeste kratce mrknu pres notas na par metrik, ale u znamych titulu tam neni nic prekvapujiciho.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 28 říj 2019, 09:16

Tak kdo má za sebou už dobrou technickou průpravu a patřičné zkušenosti, tak proč ne. Tyhle krátkodobé spekulace v řádech hodin či několika dní /nebo taky scalping v řádu i vteřin/ bych ale určitě nedoporučil někomu, kdo s akciemi teprve začíná. Mám s tím dost vlastních zkušeností. Dobré pro lidi, kterým chybí v životě adrenalin a stres. Je to dobrá cesta k rychlým ziskům nebo ztrátám, každopádně ale v lepším případě k bezesným nocím, v horším případě k žaludečním vředům. Já mám v životě stresu celkem dost, takže tuhle etapu už mám za sebou ;)
Ale každému vyhovuje něco jiného. Začátečníci na akciích by si to mohli vyzkoušet až zvládnou technickou analýzu a budou delší dobu úspěšní na demo. Dříve ne, mohli by prodělat majlant :x

pavelotb2016
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavelotb2016 » 28 říj 2019, 09:55

GOGO7 píše:Tak kdo má za sebou už dobrou technickou průpravu a patřičné zkušenosti, tak proč ne. Tyhle krátkodobé spekulace v řádech hodin či několika dní /nebo taky scalping v řádu i vteřin/ bych ale určitě nedoporučil někomu, kdo s akciemi teprve začíná. Mám s tím dost vlastních zkušeností. Dobré pro lidi, kterým chybí v životě adrenalin a stres. Je to dobrá cesta k rychlým ziskům nebo ztrátám, každopádně ale v lepším případě k bezesným nocím, v horším případě k žaludečním vředům. Já mám v životě stresu celkem dost, takže tuhle etapu už mám za sebou ;)
Ale každému vyhovuje něco jiného. Začátečníci na akciích by si to mohli vyzkoušet až zvládnou technickou analýzu a budou delší dobu úspěšní na demo. Dříve ne, mohli by prodělat majlant :x
Mate pravdu, ja volim strategii spekulaci tak, aby se z nich v nejhorsim pripade staly investice. Tedy tituly proverene casem s udrzitelnou hodnotou. Take pomaha vypozorovat trendy rustu / poklesu titulu pro dany obchodovaci den i cas zacatku i konce obchodovaciho dne. A v neposledni rade musi byt disciplina prodat titul i s mirnym ziskem v rustu...o)

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 459
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 29 říj 2019, 15:29

Vidim to podobne, kdyz spekulace, tak na necem, co ma slusny fundamenty. V tomhle smeru mi nejvic vyhovuje swing trading.

spike
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spike » 04 úno 2020, 16:30

ahoj,
co doporucujete jako nejvhodnejsi pro pravidelne investovani castky 5000Kc mesicne po dobu cca 7 let? Jde mi o to, ze nemam zadne zkusenosti s investovnanim a tedy premyslim, jestli je pro me vhodne si zalozit investici radeji napr. u EquaBank ci Portu, kde se nemusim o nic starat, za cenu vyssich poplatku, nebo se o to zacit vice zajimat, zalozit si Degiro a investovat jednou mesicne do nejakeho ETF. Jde mi predevsim o vyhodnost jednotlivych platforem pro tento konkretni model (5000Kc/7let).

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 04 úno 2020, 17:30

Pokud vynalozis tu trosku "prace" navic, tak odmenou ti budou fakt nizky poplatky. Desetiny nebo setiny % u ETF (u Degiro jsou navic nektere ETF osvobozeny od nakupnich poplatku) oproti 2-5% u fondu a 1% nebo kolik ma Portu.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 04 úno 2020, 17:35

Určitě si založ účet u Degiro, vyplatí se ti to. A nejlépe přese mě, viz "Z Gogova investičního deníčku" níže :D
Mohu pak přes SZ poskytnout rady do začátku 8-)
Navrhuji, aby takto postupovali všichni, kdo ještě Degiro nemají ;)

FLa

Příspěvek od FLa » 04 úno 2020, 19:52

Ja bych tedy radil zalozit nejake to portu. Investicni horuzont 7 let je sice uz celkem zajimavy, ale to by clovek musel nalit vsechny penize hned na zacatku. Takhle uz minimalne 3 roky pred koncem je dost riziko davat to akcii nebo do etf. A na zbyle 4 roky s mesicni ulozkou 5000 se ucit neco noveho? To se nevyplati. Pripadny rozdil proti portu bude nejspis prilis maly.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 04 úno 2020, 20:20

Dotaz byl myslím na pravidelné investování po dobu 7 let. Záleží na tom, zda je investor aktivní, má o obchodování akcií zájem a chce se učit nové věci. Nebo své peníze někomu neznámému svěří. Buď chce spoléhat na sebe, nebo ne. Rozhodnout se musí každý sám za sebe, jak se svými penězi naloží. Každý jsme jiný ;). Investovat jednorázově na začátku a pak léta čekat jak to dopadne není asi ta nejlepší strategie. Na konci by mohlo dojít ke značnému překvapení :roll:
Obchodovat s akciemi se může naučit každý během pár týdnů nebo několika měsíců.

FLa

Příspěvek od FLa » 04 úno 2020, 21:46

Ano, pravidelne investovani. Ale posledni investice z toho bude mesic pred ukoncenim. Mesic neni dobra doba na investici do akcii. I tri roky jsou malo, vzhledem k danim a pravdepodobnosti.
A kdyz se podivame na historicky vyvoj akcii, je lepsi castku 420 000 investovat do USA akcii jednorazove, nez ji 7 let rozpoustet. Clovek ma sanci vydelat vice.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 04 úno 2020, 22:17

Nejlepší je naučit se obchodovat a neinvestovat pravidelně ale podle situace. Nakupovat při propadech.

jejinka
Gold pen
Gold pen
Reputace: 434
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 04 úno 2020, 23:11

Tak všechny poučky říkají, že čas v trhu poráží časování trhu. Dobré je určitě mít část rychle likvidních financí na případné zajímavé nákupy, to zase ano.

FLa

Příspěvek od FLa » 05 úno 2020, 00:29

GOGO7 píše:
04 úno 2020, 22:17
Nejlepší je naučit se obchodovat a neinvestovat pravidelně ale podle situace. Nakupovat při propadech.
Nejaky zdroj, studie, vyzkum? Kde by bylo, ze nejlepsi je casovat trh a ne pravidelne investice?

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 05 úno 2020, 06:33

Vycházím ze svých skromných 12 letých zkušeností s obchodováním s akciemi. Akcie se nakupují, když jsou ceny jednotlivých akcií nízko. A ještě lépe, když jsou celé akciové trhy nízko. "Buy the dips" /nakupuj při propadech/je všeobecně známé a uznávané pravidlo investování do akcií, a nejen do nich. Nakupuji raději levně, než draho. Lepší je nakupovat ve slevě. Využívám fundamentální a občas i technickou analýzu, jak o tom píšu ve svém deníku. Na rozdíl od pravidelného investování já předražené akcie pokud možno nekupuju, radši si počkám na lepší cenu. Fondy, banky atd. samozřejmě všude propagují pravidelné investování, ať jsou akcie levné nebo drahé. Je zřejmé proč to dělají. Mají z toho zaručený dlouhodobý byznys. A poplatky za obchody si vyberou dopředu.
Ale každý ať si dělá, co mu vyhovuje..

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 05 úno 2020, 09:15

FLa píše:
04 úno 2020, 21:46
Ano, pravidelne investovani. Ale posledni investice z toho bude mesic pred ukoncenim. Mesic neni dobra doba na investici do akcii. I tri roky jsou malo, vzhledem k danim a pravdepodobnosti.
A kdyz se podivame na historicky vyvoj akcii, je lepsi castku 420 000 investovat do USA akcii jednorazove, nez ji 7 let rozpoustet. Clovek ma sanci vydelat vice.
Dotycny by ti asi nepodekoval, kdyby poslechl tvoji radu a trefil se zrovna takhle:
Obrázek

Pri pravidelne ulozce je toto riziko podstatne mensi.

A myslim, ze GOGO7 nemel na mysli casovani trhu, ale nachazeni vhodnych investicnich prilezitosti bez ohledu na to, jak jsou trhy vysoko.

FLa

Příspěvek od FLa » 05 úno 2020, 09:30

Vzdycky si muzes vybrat usek, ktery se ti hodi. Proc si nahodne nevyberes usel treba o pul roku posunuty? Je to jenom o pravdepodobnosti a podle mych cisel mas vetsi sanci na lepsi vysledek, kdyz to tam clovek nahrne vsechno najednou.
Nicmene i na tvem grafu vidim prumerny rocny vynos 2,1%. Nic moc. Kolik bude ale zisk, kdyz to tam bude hrnout postupne? Schvalne, ujme se toho nekdo?

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 05 úno 2020, 09:38

Kde tam vidis prumerny rocni vynos 2,1%? Zacina a konci na stejne hodnote, takze by po sedmi letech dostal to, co tam vlozil. Pokud by kupoval pravidelne, tak si zadny vypocet delat nemusis, protoze je jasne, ze bude v plusu.

Usek si muzes vybrat jaky chces, ja upozornuju na mozne riziko, ktere plyne z jednorazove investice.

FLa

Příspěvek od FLa » 05 úno 2020, 10:02

Akcie z indexu s&p 500 behem tech 7 let normalne vyplacely dividendy.
Bude v plusu ale kolik? Jo a do vypoctu nezapomen zapocitat dane. Jsme v cesku, takze posledni 3 roky -15% z rozdilu nakup prodej ;)
Pocitat se mi to popravde nechce, v zisku takovy clovek bude, ale ani to nebude zadny terno.

Odpovědět