Lendy - investoři

.
web: www.lendy.co.uk
Odpovědět
Melisko
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Melisko » 09 led 2019, 22:18

ahojte, tiez som namoceny v lendy dokonca viac akoby som chcel. Niektore poziciky mam v defaulte viac ako 500 dni. Da sa robit nieco ine ako cakat kedy mi pozicky splatia ci uz cele alebo aspon nejaku ich cast?
V tax statement nie su zohladnene defaultne pozicky. Bude to teda dokonca este tak ze budem musiet zaplatit dan zo zisku ktory vlastne ani nebol? alebo sa da niekde vyklikat kolko ma tie defaultne pozicky stali?

mullah
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mullah » 09 led 2019, 22:26

Melisko píše:
09 led 2019, 22:18
ahojte, tiez som namoceny v lendy dokonca viac akoby som chcel. Niektore poziciky mam v defaulte viac ako 500 dni. Da sa robit nieco ine ako cakat kedy mi pozicky splatia ci uz cele alebo aspon nejaku ich cast?
V tax statement nie su zohladnene defaultne pozicky. Bude to teda dokonca este tak ze budem musiet zaplatit dan zo zisku ktory vlastne ani nebol? alebo sa da niekde vyklikat kolko ma tie defaultne pozicky stali?
Bohuzial ano. Musi sa zaplatit dan a zdravotne poistenie zo vsetkych vyplatenych urokov, straty sa nemozu odpocitavat :(

hobbit
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hobbit » 10 led 2019, 00:32

lukipeer píše:
05 říj 2018, 15:50
V tom mailu přišel pouze link s přístupem pouze pro ty, kteří do uvedené půjčky investovali, a s informacemi označené jako přísně důvěrné...
Co mě zaujalo, tak je hlasování na konci té zprávy, jestli souhlasím s tou náhradou škody nebo uděluji souhlas Lendy v pokračování ve vymáhání pohledávky. Na první pohled absurdní anketa, přece nebudu souhlasit s tím, abych přišel nejen o celou investovanou částku a ještě zaplatil náhradu škody přibližně ve stejné výši. Napadlo mě, jestli se tím Lendy nejistí, kdyby to náhodou nevyšlo, aby to pak mohli hodit na investory. Raději jsem proto nehlasoval pro žádnou variantu.
Ne, problém je, že Lendy má smlouvy udělané tak, že je tam přímý vztah mezi dlužníkem a investorem. Lendy funguje jen jakýsi administrátor s poměrně omezenými pravomocemi. Proto tato anketa mu dává právo jednat jménem dlužníků určitým způsobem - protože smluvní dokumenty mu takové právo výslovně nedávají.

hobbit
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hobbit » 10 led 2019, 00:37

doonio píše:
19 bře 2018, 14:56
Joshua píše:U jednoho z mých úvěrů, který je téměř 500 dní po splatnosti (PBL094) v nedávné době probíhalo hlasování investorů. Uvěr byl 3,25 mil liber, přičemž zástava tvořila částku 5 mil liber a LTV 65%. Investoři v anketě rozhodli o uskutečnění prodeje za 2 mil liber - viz obrázek.

Z toho mám docela smíšené pocity. Když začnu kladně, mám radost, že se věci trochu hýbou a investoři mají své slovo. Jinak je tu frustrace z toho, že na Lendy není problém narazit na úvěry, jejichž jistina je i 2,5x nadhodnocena. Nezaregistroval jsem, zda už v minulosti nějaká hlasování proběhla, nebo je toto první případ, proto to sem dávám.

Za sebe si škrtám první default na lendy, ztráta 40%.
To si dělají prdel? Toho kreténa, který jim dělal "valuation" na 5mil. GBP bych pověsil za gule do průvanu... jak je možný že se během skoro 2 let tak snížila cena zástavy, když tady nebyla žádná krize, naopak ceny za poslední 2 roky zvlášť v Londýně docela rostly. My v CZ s tím asi nic nezmůžeme, ale pokud bych byl Anglán a měl v tom úvěru XXXX tisíc GBP, tak bych to asi nějak řešil. Přece není možný, že dojde nějaký Franta, koukne na to a řekne, chlapi, to je za 5 melounů. Ty s klidem v srdci (je tam přece LTV 65%) investuješ a po 500 dnech se dozvíš toto, WTF???
To je problém, že u valuací je ta kouzelná větička "if there is a willing buyer". Zejména u multimiliónových nemovitostí existuje velmi omezený okruh potenciálních investorů a proto se úplně běžně může stát, že co se prodalo jednou za 13 miliónů, tak nyní už ani za 5 miliónů nemůže najít kupce. Jinak ale Lendy už podalo i nějaká trestní oznámení na některé valuace. Ukazuje se, že hodně věcí dělali nezkušeně a amatérsky a nyní to odnáší investoři. Je to ale super škola pro všechny, co si myslí, že jim někdo dá 10+% a ještě nějaké zajištění a že to je celé super bezpečné. Není, v prostředí nulových sazeb takovéto výnosy jsou extrémně nadprůměrné a to z důvodu, že nesou nadprůměrné riziko. Snad to některým otevře oči.

hobbit
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hobbit » 10 led 2019, 00:42

Jinak pro všechny, prosákly už informace, že se Lendy snaží prodat celé portfolio. Čekal bych, že zejména u těch věcí po splatnosti bude prodejní hodnota někde v oblasti 30% nesplacené jistiny. Doporučuji si postupně odepisovat pohledávky, protože i ve velmi optimistickém scénáři počítám, že uvidíme maximálně 50% z jistin v prodlení nad 200 dní. Mně se podařilo většinu financí stáhnout už v momentě, kdy to začínalo vypadat špatně, ale stále v tom ještě docela lítám. Při těch 50% skončím někde na nulovém výnosu za celou dobu, což zas nebude tak strašná tragédie. Budiž to poučením, že je potřeba být neustále ve střehu a v případě náznaku problémů exitovat jak nejrychleji to jde.

Melisko
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Melisko » 11 led 2019, 22:43

Ono by to bolo mozno aj dobre ak by to niekto skuseny s vymahanim kupil ako celok a nas vyplatil nejakou castou. Mali by sme to aspon rychlo za sebou...
Ma zmysel v tomto momente predavat pozicky kupi to niekto asi nie vsak?
Da sa teda nejako vyfiltrovat ci pozicka bola splatena cela alebo len cast ja to nikde nevidim. Neviem teda ako zistim ako natom vobec som.

Saraph
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 12 led 2019, 21:20

Melisko píše:
11 led 2019, 22:43
Ma zmysel v tomto momente predavat pozicky kupi to niekto asi nie vsak?
Asi 2 z mého portfolia šly prodat (jedné myslím zbývalo cca. 90 dní a druhé 150), ale po několika dnech jsem si všiml, že jsem se ve frontě posunul úplně nepatrně a tak nějak si statisticky dopočítal (napamatuju si teď přesná čísla), že kdybych v té frontě na prodej zůstal, stejně bych do řádného konce půjčky nepřišel s prodejem na řadu. Samozřejmě čím méně dní do konce pak zbývá, tím se šance na prodej ještě zhorší. Prodej jsem tedy zase zrušil.

Navíc Lendy je špatné v tom, že pokud půjčku prodáváš, vzdáváš se jakéhokoli zhodnocení za dobu, kterou v té frontě strávila. Ne tedy, že by toto prakticky někoho zajímalo v této fázi, ale stále je to přidaná nevýhoda.

Odpovědět