Začátek investování

.
web: www.mintos.com
Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 46
Kontaktovat uživatele:

Začátek investování

Příspěvek od Flyboy » 10 črc 2018, 19:40

Zdravím, už delší dobu jsem přemýšlel nad investicemi do P2P. Před dvěma týdny jsem se konečně rozhoupal a zaregistroval se na Zonky a poslal jsem si tam nějaké peníze na zkoušku (20 000). Zonky se mi zdají jako relativně bezpečná investice, ale bohužel ten průměrný reálný výnos cca 4-5% mě příliš nenadchl a nemožnost automatických investic rovněž, tak sem hledal dál a narazil jsem na Mintos. Před pár dny jsem se tam zaregistroval a nemůžu se rozhodnou kolik peněz tam vložit a jaké poskytovatele si vybírat. Zde na foru jsem si četl různé příspěvky o tom, že někteří poskytovatelé dokonce krachují, někteří jsou v zisku... Ale je to příliš mnoho informací na příliš mnoho místech a tak v tom mám dost chaos. Chtěl bych se tedy zeptat, jestli je tady někdo zkušený, kdo by mi mohl poradit do kterých poskytovatelů bych měl investovat(u kterých nehrozí velké riziku úpadku a kteří jsou tzv v zisku) a cca kolik % ze svých investic by mi doporučoval vložit do P2P. Výnos nepotřebuji nijak závratný, stačí mi 10%, jde mi spíš o bezpečnou investici, než o hazard. Samozřejmě chápu, že riziko je při investování vždy. Předem děkuji za všechny rady a doporučení.

Boží mlýn
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek investování

Příspěvek od Boží mlýn » 10 črc 2018, 19:49

než ti odpoví někdo s více p2p zkušenostmi, mrkni na začátek na explorep2p, kde je seznam poskytovatelů na mintosu a jejich hodnocení... to pro tebe může být vodítko, od koho půjčky brát a od koho ne...

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 99
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 10 črc 2018, 20:00

Well.

První otázka je, jestli investice v CZK (tedy bez měnového rizika) nebo v EUR (nebo v čemkoliv jiném).
CZK - tam je situace celkem jednoduchá, na primárním trhu (PM) (manuálně nebo přes autoinvest (AI)) se prakticky investovat nedá, takže nezbývá nic jiného než manuální nákupy na sekundárním trhu (SM). Poskytovatelé jsou zde dva, hodnocení mají obdobné. Půjčky zajištěny buy-back garancí (BBG) a výnos je cca 7,5%, jelikož se prodává s bonusem.
EUR - jsou tu investoři, kteří akcentují nízké rizijko, takže Ti třeba poradí lépe. Obecně informace o poskytovatelích jsou zde : viewtopic.php?f=39&t=96 , v podstatě se tu všichni odvolávají na tuto tabulku: http://explorep2p.com/mintos-lender-ratings/, občas něco publikují Finlordi (https://finlord.cz/).
Jiné měny - zde zkušenosti nemám, výnos mi vzhledem k měnovému riziku a objemu, který bych případně investoval nepřipadá zajímavý.

Možná pomůže i toto:
viewtopic.php?f=40&t=68
případně i toto, ale situace se dost mení, takže to už možná není relevantní. Ale na obecné úrovni by tam nějaké info být mohlo...
viewtopic.php?f=39&t=122

Ale fakt je, že úplně koncentrovaná data tu pohromadě nejsou. Ale po rozkoukání to bude OK.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz, ...
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Investaukce.cz , Mintos.com

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 10 črc 2018, 20:21

Dekuji za info. Planuji investovat v EUR

Joshua
Administrátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 61
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 10 črc 2018, 21:51

Flyboy píše:
10 črc 2018, 19:40
Před pár dny jsem se tam zaregistroval a nemůžu se rozhodnou kolik peněz tam vložit a jaké poskytovatele si vybírat.
Já jen doplním kolegy a doporučím jít na to zlehka s penězi není kam spěchat. Začít klidně s menší částkou a postupně navyšovat. Hlavně zpočátku se tvoje strategie a přístup mohou měnit.

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 11 črc 2018, 09:49

Tak sem si už vybral nějaké poskytovatele. Hlavně v Eurech, ale říkám si, že bych mohl zkusit dát pár korun i do jiných měn. Jen ze zvědavosti, jak se budou tyto měny dále vyvíjet. Co si o tom myslíte? A ještě bych se chtěl zeptat, pokud není záruka odkoupení, ale půjčka je zajištěná např LTV 40% jak to potom při nesplácení funguje? Musím čekat třeba rok na to, než přijde exekutor a ten majetek prodá? Díky
EUR:
Mogo, ID Finance, Creditstar, Capital service, EBV Finance, Iute Credit, Acema, Aforti, Placet Group, Hipocredit.

GEL:
BIG microfinance

SEK:
Aasa

RUB:
Eco Finance

vyvar z ovaru
Silver pen
Silver pen
Reputace: 101
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 11 črc 2018, 09:56

Kluci to tady uz nekolikrat resili, ve zkratce - nevyplati se investovat v zadnych nestabilnich menach jako je GEL apod., dosahnes ve vysledku stejneho zisku jako pri investici v eurech.
Co se tyce rozlozeni, osobne mam v p2p (mam uz jen Mintos, ostatni jsem zkusil a zrusil) 1/4 svych investic.

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 11 črc 2018, 10:32

vyvar z ovaru píše:
11 črc 2018, 09:56
Kluci to tady uz nekolikrat resili, ve zkratce - nevyplati se investovat v zadnych nestabilnich menach jako je GEL apod., dosahnes ve vysledku stejneho zisku jako pri investici v eurech.
Co se tyce rozlozeni, osobne mam v p2p (mam uz jen Mintos, ostatni jsem zkusil a zrusil) 1/4 svych investic.
Ano ten GEL je asi pro nás hodně exotický, sem do toho chtěl dát jen pár korun.A co ty ostatní? RUB je stále hodně nízko, v podstatě od té aféry na Krymu se ještě nevzpamatoval, ale i přes všechny sankce má Rusko jeden z nejnižších dluhů na světě a podle mě je jen otázka času kdy to skončí a RUB začne posilovat. Věřím že se vrátí alespoň nad 45. Co se týče SEK, tak myslim že Švédi jsou na tom ekonomicky docela dobře, dokonce se jim jako jedněm z mála daří snižovat státní dluh vůči HDP.

FK7
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FK7 » 12 črc 2018, 14:17

Zdravím!

S dovolením se vmísím do tohoto vlákna, měl bych také nějaké začátečnické otázky. Mám na Mintosu účet cca 3 dny a zatím s tím docela bojuji. Mám nastavený AI (5x, po každém půl procentu, od 13% výše). Zatím jsem chytil asi 59 půjček, ale moje portfolio je velmi málo diverzifikované. Nastavenou dizerfikaci mám myslím dobře, jen asi není dostatek příležitostí k nákupu od ostatních poskytovatelů. Mám tedy asi 70% portfolia u Lendo s tím, že už jsem si ho ze všech AI raši vyhodil, abych u něj už nic neskupoval.

A teď konkrétní otázka. Při prohlížení příležitostí v PM jsem narazil na Krátkodobé půjčky od Varks (doba trvání např. 28 dní).
1, Jak probíhá účtování úroků, pokud člověk do této investice vstoupí v průbehu měsíce a ona mu končí třeba za 7 dní, nebo těch výše zmíněných 28 dní?
2, Má dle Vás smysl investovat do těchto příležitostí? Nebo se soustředíte na dlouhodobější půjčky? V portfóliu mám nejčastěji 12m, nemám problém s takto dlouhou investicí. Jen si v hlavě nedokážu propočítat co je výhodnější, v jakých případech..a hlavně proč.

Předem děkuji za jakoukoliv reakci, plácám se v tom jako ryba na suchu. :)

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 12 črc 2018, 14:24

FK7 píše:
12 črc 2018, 14:17
Zdravím!

S dovolením se vmísím do tohoto vlákna, měl bych také nějaké začátečnické otázky. Mám na Mintosu účet cca 3 dny a zatím s tím docela bojuji. Mám nastavený AI (5x, po každém půl procentu, od 13% výše). Zatím jsem chytil asi 59 půjček, ale moje portfolio je velmi málo diverzifikované. Nastavenou dizerfikaci mám myslím dobře, jen asi není dostatek příležitostí k nákupu od ostatních poskytovatelů. Mám tedy asi 70% portfolia u Lendo s tím, že už jsem si ho ze všech AI raši vyhodil, abych u něj už nic neskupoval.

A teď konkrétní otázka. Při prohlížení příležitostí v PM jsem narazil na Krátkodobé půjčky od Varks (doba trvání např. 28 dní).
1, Jak probíhá účtování úroků, pokud člověk do této investice vstoupí v průbehu měsíce a ona mu končí třeba za 7 dní, nebo těch výše zmíněných 28 dní?
2, Má dle Vás smysl investovat do těchto příležitostí? Nebo se soustředíte na dlouhodobější půjčky? V portfóliu mám nejčastěji 12m, nemám problém s takto dlouhou investicí. Jen si v hlavě nedokážu propočítat co je výhodnější, v jakých případech..a hlavně proč.

Předem děkuji za jakoukoliv reakci, plácám se v tom jako ryba na suchu. :)
0. Ano, nabídka půjček je omezená. Částečně se dá rozklíčovat v denním souhrnu co posílají mailem.
1. Účtování probíhá tuším přes noc, na denní bázi, přičemž rok se považuje za 360 dní, pokud se nepletu.
3. To je na preferenci každého. Osobně jsem takto krátké půjčky někdy kupoval, jindy ne... Vyjde to +- nastejno...
Mám zkušenosti s:

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 13 črc 2018, 09:40

Před třema dny jsem si na Mintos poslal 1Kč, abych si ověřil účet a zjistil jestli mi to tam vůbec přijde (ty platební údaje jsou totiž na mě docela krkolomné) a zatím nic nepřišlo. Jak dlouho vám trvalo než byly připsány peníze na Mintosu?

FK7
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FK7 » 13 črc 2018, 10:12

Flyboy píše:
13 črc 2018, 09:40
Před třema dny jsem si na Mintos poslal 1Kč, abych si ověřil účet a zjistil jestli mi to tam vůbec přijde (ty platební údaje jsou totiž na mě docela krkolomné) a zatím nic nepřišlo. Jak dlouho vám trvalo než byly připsány peníze na Mintosu?
Platbu jsem odesílal v pondělí odpoledne a ve středu dopoledne už jsem tam peníze měl.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 13 črc 2018, 11:01

Flyboy píše:
13 črc 2018, 09:40
Jestli jsi to posílal z normální české banky tak je to obyč převod a ten by měl být zrealizovaný v maximální lhůtě 2 dní, pokud se nepletu. A pak je otázka, jak to párují v Mintosu, jestli ručně, neto to mají nějak automatizované. Ale na to bych taky počítal den, max dva.
V opačném případě bych čekal, že pošlou peníze zpět na účet (tedy zase +den, dva).

Ale taky si vzpomínám, že jsem jim několikrát psal, protože mi přišlo, že jim to celkem trvá (a to ani nebyly prvopřevody). Protože pokud se v den D (třeba Ne) zadá příkaz na den D+1 (Po), tak není o čem diskutovat, v ten samý den (Po) to musí být na clearingovém centru ČNB a obvykle to i ten samý den (Po) připíše banka příjemce, nejdéle by to mělo být v D+2 ráno (Út).
Asi bych jim napsal na podporu, včetně poslání svého čísla účtu, kdyby to ještě dohledávali. Případně, pokud si nevíš rady, tak se jich zeptat, co bylo v příkazu špatně.
Mám zkušenosti s:

Boží mlýn
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boží mlýn » 13 črc 2018, 14:30

Počkej do pondělí do večera a v úterý jim kdyžtak napiš. Já posílám z Revolutu a většinou je platba připsána ještě ten samý den nebo o den později od odeslání. Ale SEPA platby jsou obecně rychlejší než czk v tuzemsku.

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 14 črc 2018, 21:34

Diky, došlo mi to v patek odpoledne. V pondělí tam pošlu nědo na invetování:D

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 17 črc 2018, 12:37

Kdy se prosím upisují nové půjčky? chěl bych si v ten den zkusit nastavit Automatické investování, abych vždy vybral ty nejlepší % s nejmíň měsíci. Jestli to teda nějak půjde.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 17 črc 2018, 12:48

Flyboy píše:
17 črc 2018, 12:37
Kdy se prosím upisují nové půjčky? chěl bych si v ten den zkusit nastavit Automatické investování, abych vždy vybral ty nejlepší % s nejmíň měsíci. Jestli to teda nějak půjde.
Většinou v průběhu dne.
Pokud vím, tak doba nastavení AI nehraje roli. Jinak AI je potřeba upravovat aby (aspoň někdy, nikoliv vždy) kupovalo (ty lepší, nikoliv nejlepší) půjčky. Třeba teď, co se změnila politika upisování Mogo se asi budou dít změny. Nebo už se tedy dějí, ale bude to chtít nějaký čas, než se ustálí nová rovnováha.
Pokud se týká investování v EUR, tak tam by to mělo být v rámci možností OK (i když alespoň moje AI taky kolikrát nic nechytily/nechytají), ale v případě CZK trhu je zřejmě ve výsledku lepší nakoupit na SM, než (jen) čekat na PM.
Kritéria uspokojování AI se tu už taky porůznu nakousávaly, fakt je že přesný engine Mintos tají. Ale to, že jsou upsány nějaké půjčky (lze zjistit z přehledového mailu) a přitom AI nic nekoupil, není neobvyklá situace.
Mám zkušenosti s:

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 17 črc 2018, 13:13

Jan píše:
17 črc 2018, 12:48
Flyboy píše:
Většinou v průběhu dne.
Pokud vím, tak doba nastavení AI nehraje roli. Jinak AI je potřeba upravovat aby (aspoň někdy, nikoliv vždy) kupovalo (ty lepší, nikoliv nejlepší) půjčky. Třeba teď, co se změnila politika upisování Mogo se asi budou dít změny. Nebo už se tedy dějí, ale bude to chtít nějaký čas, než se ustálí nová rovnováha.
Pokud se týká investování v EUR, tak tam by to mělo být v rámci možností OK (i když alespoň moje AI taky kolikrát nic nechytily/nechytají), ale v případě CZK trhu je zřejmě ve výsledku lepší nakoupit na SM, než (jen) čekat na PM.
Kritéria uspokojování AI se tu už taky porůznu nakousávaly, fakt je že přesný engine Mintos tají. Ale to, že jsou upsány nějaké půjčky (lze zjistit z přehledového mailu) a přitom AI nic nekoupil, není neobvyklá situace.
díky. Poslal sem si tam včera nějaké peníze do začátku, tak si už chci nachystat AI než to tam dorazí. Plánuju to tak, že pro každou společnost si udělám jiné AI. 10x pro EUR (velikost portfolií 200E), 1x pro SEK (velikost portfolia 1000) a 2x pro RUB (velikost portfolií 7000 RUB). No a chtěl bych to nastavit co nejlíp aby autoinvest vždy vychytal ty nejlepší půjčky z dané firmy (největší výnos a nejméně měsíců do splatnosti).Firmy vybírám podle žebříčku v explore p2p, aby byli co nejvýše v hodnocení. Co si o tom myslíš?

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 17 črc 2018, 13:43

Flyboy píše:
17 črc 2018, 13:13
Jan píše:
Flyboy píše:
Většinou v průběhu dne.
díky. Poslal sem si tam včera nějaké peníze do začátku, tak si už chci nachystat AI než to tam dorazí. Plánuju to tak, že pro každou společnost si udělám jiné AI. 10x pro EUR (velikost portfolií 200E), 1x pro SEK (velikost portfolia 1000) a 2x pro RUB (velikost portfolií 7000 RUB). No a chtěl bych to nastavit co nejlíp aby autoinvest vždy vychytal ty nejlepší půjčky z dané firmy (největší výnos a nejméně měsíců do splatnosti).Firmy vybírám podle žebříčku v explore p2p, aby byli co nejvýše v hodnocení. Co si o tom myslíš?
No, každý má jiné preference... Někdy čistě racionální třeba na základě odlišného investičního horizontu, jindy to je spíš subjektivní... A asi by se investor měl ve svých pozicích hlavně cítit komfortně, takže radit v takovéhle otázce je ošemetné...
S investicemi v SEK a RUB nemám zkušenost, co se týče EUR, tam bych v tuto chvíli preferoval nákup na SM, přijde mi, že tam jsou lepší nabídky než na PM.
Jinak samozřejmě s výnosem zpravidla roste i doba splácení, takže "...vždy vychytal ty nejlepší půjčky z dané firmy (největší výnos a nejméně měsíců do splatnosti). ..." Zní jednodušeji, než to je. Prostě klasický trojúhelník výnos-likvidita-riziko, přičemž se v něm samozřejmě mohou objevovat a objevují anomálie.
Mám zkušenosti s:

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 17 črc 2018, 14:04

Jan píše:
17 črc 2018, 13:43
Flyboy píše:
17 črc 2018, 13:13
Jan píše:

Většinou v průběhu dne.
No, každý má jiné preference... Někdy čistě racionální třeba na základě odlišného investičního horizontu, jindy to je spíš subjektivní... A asi by se investor měl ve svých pozicích hlavně cítit komfortně, takže radit v takovéhle otázce je ošemetné...
S investicemi v SEK a RUB nemám zkušenost, co se týče EUR, tam bych v tuto chvíli preferoval nákup na SM, přijde mi, že tam jsou lepší nabídky než na PM.
Jinak samozřejmě s výnosem zpravidla roste i doba splácení, takže "...vždy vychytal ty nejlepší půjčky z dané firmy (největší výnos a nejméně měsíců do splatnosti). ..." Zní jednodušeji, než to je. Prostě klasický trojúhelník výnos-likvidita-riziko, přičemž se v něm samozřejmě mohou objevovat a objevují anomálie.
No to máš pravdu také sem na SM viděl hodně zajímavých půjček, ale mě se u toho nechce sedět a vybírat to tam po jednom, zvlášť když plánuju do všeho dát jen tu nejmenší částku (10EUR). Ideální by pro mě bylo podívat se maximálně jednou za týden na účet a něco změnit v AI podle toho, jaká by byla zrovna situace a jednou měsíčně vyměnit koruny co tam pošlu na eura, nebo jiné měny, podle toho kam budu zrovna investovat. Neumím si představit, když tam budu posílat každý měsíc nějaké peníze, jak bych to časem kupoval po 10E na SM až tam bude třeba 10 000E

Odpovědět