P2P všeobecně

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
Odpovědět
Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 92
Kontaktovat uživatele:

P2P všeobecně

Příspěvek od Jan » 04 črc 2018, 14:22

Nějak nemohu nají žádné vlákno s obecnou diskuzí k P2P tématu, takže jsem se rozhodl pro založení vlákna nového. Případně prosím Adminy/Moderátory o přesun/korekci.

Měl bych na Vás jeden dotaz. Měl jsem představu, že pro výnosy nabízené na P2P bude rozhodující makroekonomická situace, tedy sazby centrálních bank a následně sazby půjček v bankách, nebankovkách, ... Nicméně nyní, když pozoruji co se děje na Mintosu, začínám o tomto dost silně pochybovat a začínám mít dojem, že rozhodující bude to, co jsem zcela přehlédl - poměr nabídka/poptávka.
Vzhledem k tomu, že sazby centrálních bank by měly růst (či již rostou (FED, ČNB)) jsem výhledově očekával pozvolný růst výnosů. Nicméně na základě poměru nabídka/poptávka bych to skoro vnímal opačně.
Předpokládám totiž zvyšující se počet P2P investorů (nicméně žádná data k dispozici nemám) a tedy rostoucí poptávku. Toto předpokládám bude platit až do nějaké krize, tedy problémům platformy/em či posyktovatele/ů případně dosažení nějaké rovnováhy způsobené poklesem výnosů.
Na straně nabídky těžko soudit, zde mě pouze napadají periodické nárusty rizikovosti způsobené přechodem silných firem na jiný (levnější) způsob financování (baky, burza, ...) (nyní případ Moga). A následně pak s ohledem na makroekonomický vývoj a ekonomický cyklus by mohly začít přicházet
firmy, kterým se nepodaří získat peníze z jiných zdrojů, což bude ovšem znamenat nejenom růst na straně nabídky, ale i rizika.

Jak to s predikcí výnosů vidíte Vy?
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz, ...
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Investaukce.cz , Mintos.com

JPT
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 17
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P všeobecně

Příspěvek od JPT » 04 črc 2018, 21:12

Já nejsu odborník, ale jen co jsem vysledoval třeba na Melounu je, že čím víc investorů a méň půjček tím menší výsledný úrok a naopak. Celkově ale výnosy pomalu klesají.

Na Mintosu třeba bude růst počet společností a půjček, tak třeba budou mezi sebou víc soupeřit vyššíma procentama. A nebo taky zároveň bude růst počet investorů, že soupeřit nebudou muset, ale určitě se to někde zastaví, kde už investoři nebudou ochotní za ty procenta investovat, tak zas je budou muset zvýšit.

kari
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kari » 05 črc 2018, 17:50

Víc než Mogo mě momentálně trápí Banknote. Dosud jsem statusu půjček nepřikládal žádnou váhu (přeci jen BB jede), ale když vidím u sebe počet půjček bez zpoždění 25% s tím, že ostatní lidi to mají u nich podobně, tak si říkám jak tohle může dopadnout? Jak píše JPT s tím, jak teď klesají úroky, jsem chtěl pomalu začít stahovat obnos peněz na Mintosu, ale tím jak není možné investovat do EFT tak nevím kam jinam s penězma, takže zatím asi budu investovat primárně do krátkodobých půjček lépe hodnocených společností a uvidím jak se bude situace dál vyvíjet.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 05 črc 2018, 19:18

kari píše:
05 črc 2018, 17:50
Víc než Mogo mě momentálně trápí Banknote. Dosud jsem statusu půjček nepřikládal žádnou váhu (přeci jen BB jede), ale když vidím u sebe počet půjček bez zpoždění 25% s tím, že ostatní lidi to mají u nich podobně, tak si říkám jak tohle může dopadnout? Jak píše JPT s tím, jak teď klesají úroky, jsem chtěl pomalu začít stahovat obnos peněz na Mintosu, ale tím jak není možné investovat do EFT tak nevím kam jinam s penězma, takže zatím asi budu investovat primárně do krátkodobých půjček lépe hodnocených společností a uvidím jak se bude situace dál vyvíjet.
Banknote bych se nebál. Různé 14% se zpožděním jsem kupoval na SM. Takže případně můžu koupit i ty vaše/tvoje... A myslím, že obecně není moc problém je na SM udat.
Mám zkušenosti s:

Saraph
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 133
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 05 črc 2018, 23:26

Díky za založení tohoto vlákna. Jen si tu trochu dávejte pozor na to, aby se to příliš nezvrtlo v diskusi exkluzivně Mintosovou. To bychom s Joshuou pak museli přesouvat/editovat příspěvky a mohl by v tom být nepořádek.

Joshua
Administrátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 06 črc 2018, 08:08

Jan píše:
04 črc 2018, 14:22
Měl bych na Vás jeden dotaz. Měl jsem představu, že pro výnosy nabízené na P2P bude rozhodující makroekonomická situace, tedy sazby centrálních bank a následně sazby půjček v bankách, nebankovkách, ... Nicméně nyní, když pozoruji co se děje na Mintosu, začínám o tomto dost silně pochybovat a začínám mít dojem, že rozhodující bude to, co jsem zcela přehlédl - poměr nabídka/poptávka.

Nedávno jsem se bavil s člověkem z jedné P2P platformy a dozvěděl jsem se, že si dělali interní průzkum. Představovali produkt a lidé hádali (a očekávali) nižší výnosy, než jim byly poté nabízeny. I tohle docela určitě bude nějaký podružný faktor. Je nezanedbatelná skupina lidí, která prostě vyšším výnosům nebude věřit a bude pro ně hraničit s nedůvěryhodností.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 06 črc 2018, 20:11

Joshua píše:
06 črc 2018, 08:08
Jan píše:
04 črc 2018, 14:22

Nedávno jsem se bavil s člověkem z jedné P2P platformy a dozvěděl jsem se, že si dělali interní průzkum. Představovali produkt a lidé hádali (a očekávali) nižší výnosy, než jim byly poté nabízeny. I tohle docela určitě bude nějaký podružný faktor. Je nezanedbatelná skupina lidí, která prostě vyšším výnosům nebude věřit a bude pro ně hraničit s nedůvěryhodností.
Díky za feedback.
Popravdě... U zavádění nového produktu si to ještě jakž takž dovedu představit (ono tedy hlavně záleží na produktu), ale jinak si to úplně nedovedu představit.
Ale zkusil jsem si představit, že jsem poskytovatel... V tom případě bych asi v první řadě akcentoval svoje potřeby - tedy např. čistý zisk po odečtení defaultů mám třeba 30%. pak je mi asi celkem fuk, jestli si půjčuji za 12% nebo za 14%, důležité je udržet cashflow (tedy vyděla na objemu než na výnosu). A v druhé řadě (která tedy souvisí s tou první) bych řešil poměry na platformě - tedy konkurenci a poměr nabídky a poptávky. Ale čert ví, jak to dělají.
Každopádně... začínám mít dojem, že klíčový bude poměr nabídka-poptávka a nějaké vnější faktory typu sazeb centrálních bank budou marginální (resp. se projeví nepřímo např. tím, že poskytovateli nedá úvěr banka a poskytovatel tedy bude muset sehnat peníze jinde a tím pádem se může na P2P portále zvýšit nabídka). Ale t pak už je jen o tom, jak je který poskytovatel financován a těžko to půjde nějak zobecnit...
BTW - jaké Ty to vedeš diskuze s lidmi z platforem... To může být celkem zajímavé :o).
Mám zkušenosti s:

Carhir
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 27 črc 2018, 12:11

Názory na P2P investování:

https://finmag.penize.cz/anketa/337669- ... -do-pujcek

Překvapila mě negativně laděná odpověď pana Borkovce...

vyvar z ovaru
Silver pen
Silver pen
Reputace: 88
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 27 črc 2018, 12:46

Co taky chtit od financniho poradce, ktery parazituje na neznalosti a prodava prasacke zivotni pojisteni spolu s dalsimi produkty a kde pak vyvaruje prachy z provizi...

eDgeso
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eDgeso » 27 črc 2018, 12:54

vyvar z ovaru píše:
27 črc 2018, 12:46
Co taky chtit od financniho poradce, ktery parazituje na neznalosti a prodava prasacke zivotni pojisteni spolu s dalsimi produkty a kde pak vyvaruje prachy z provizi...
Hlavne v tom clanku nefiguruje ani jeden clovek kterej by byl opravdu nezavisly... Treba k tem partners - muzou to brat jako konkurenci....

Cetl jsem nejakej clanek asi 3 roky na z5 kdyz jsem z p2p zacinal. Ze Lotissku nebo Estonsku prave p2p pujcky prebiraji znacnou cast investic prave od takovejhlech smejdu....

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 14 srp 2018, 15:21

kari píše:
14 srp 2018, 15:05
Poslal jsem si tam před měsícem testovacích 250€ ze začátku všechno v pohodě, relativně spousta půjček akorát po problémech na Mintosu v poslední době, tak již učinilo zřejmě více lidí a začínají se mi tam válet i v takto málem množství peníze, které není kam investovat
Přemýšlel jsem, jestli tu udělat anketku ohledně alternativ k Mintosu. Spíš ze zájmu, než že bych řešil přechod na jinou P2P. Ale pak jsem si říkal, jestli to má smysl, protože vzhledem k velikosti Mintosu se můžou poměry měnit i jinde... Nemám přehled, ale jestli lidi začnou z Mintosu ve větším zdrhat, tak to může být dost divoký.
Popravdě by se mi nějakou novou P2P řešit vůbec nechtělo :o(. Ale zlepšení neočekávám, spíš naopak. Tak třeba se mýlím :o).
Mám zkušenosti s:

Odpovědět