České akcie

.
České a zahraniční akcie, ETF, REIT či informace o brokerech.
Odpovědět
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 300
Kontaktovat uživatele:

Re: České akcie

Příspěvek od LuckyLuke » 03 pro 2019, 18:24

Já mám z českých akcií investováno jen do Monety a chtěl jsem tyto akcie držet dlouhodobě na dividendu. Po vánocích jsem měl v plánu přikoupit. Za poslední 2 dny jsem se dostal s akciemi Monety do plusu, byl jsem jinak v minusu, kupoval jsem ze začátku z neznalosti za 84Kč.

Ankor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 77
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 03 pro 2019, 19:19

Až opadne tohle nadšení a odkupy (11 miliónů se vykoupí raz dva), tak to půjde zase na přijatelnou úroveň a pak bude příležitost vylepšit si nákupní cenu. Navíc ta zavádějící informace na Yahoo finance o výši dividendy nejspíš přilákala víc kupců, takže ti se taky časem vytratí a cena půjde níž.

Edit:
Tedy půjde níž, abychom mohli výhodně nakoupit, a pak se zase vyšplhá nahoru. :D

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 03 pro 2019, 19:34

Díval jsem se 2 roky zpětně, 1. - 2. týden v lednu je vždy propad ceny. Vždy je ale vhodné mít již peníze na účtu Fio Brokera, poslání peněz nějakou dobu trvá a cena už nemusí být tam, kde ji chceme mít.

Ankor
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 03 pro 2019, 19:36

"Novoroční výprodej" :D

miki17
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miki17 » 04 pro 2019, 05:44

Co aktuálně říkáte na akcie ČEZu?

Seno
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seno » 04 pro 2019, 06:42

miki17 píše:
04 pro 2019, 05:44
Ideální pro nákup :) já se nechal zlákat novinkama z Monety a nakupoval jsem na úkor ČEZu, tak snad toho nebudu litovat :D

pager
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pager » 04 pro 2019, 07:40

miki17 píše:
04 pro 2019, 05:44
Cena na nejakem skoro dvacetimesicnim minimu - zajimave.

Je potreba promyslet, co se bude dit s trhem elektriny v Evrope a jaky muze mit dopad na CEZ. Pravdepodobne cena elektriny pujde nahoru, emisni povolenky take, Nemecko bude omezovat jaderne elektrarny a bude investovat do obnovitelnych zdroju, ktere ale nebudou stacit. Polsko stale, jako nejvetsi znecistovatel Evropy, pojede na uhli. A Cesko je docela rozumne pozicovane mezi tim, takze to vubec nemusi byt spatne.

Dalsi problem muze byt co dela vedeni CEZ - prodava jednu elektrarnu, kterou by klidne jeste mohli pouzivat (Pocerady); premysli o vystavbe jadernych bloku, uvazuje o tezbe lithia (wtf?) a tak podobne. Prijde mi, ze pro akcionare by bylo proste nejlepsi zapomenout na vystavbu jadernych elektraren, postavit nebo rozsirit par plynovych elektraren (a brat levny plyn z Ruska), rozsirovat obnovitelne zdroje, nesrat se do divnych projektu... a pak prodavat elektrinu do Nemecka. S takovou strategii by na dnesnich cenach byl CEZ podhodnoceny, ale porad je tu ten fakt, ze 70% akcionar je Ministerstvo financi no (coz muze byt vyhoda i nevyhoda zaroven).

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 358
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 04 pro 2019, 07:57

Brát levný plyn z Ruska a čekat, kdy nám Rusáci v zimě zavřou kohoutky? To už snad známe ;)

T_o_m
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od T_o_m » 04 pro 2019, 08:07

Když nám zavřou kohoutky, tak budeme brát ruský plyn z Německa :D

pager
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pager » 04 pro 2019, 08:19

GOGO7 píše:
04 pro 2019, 07:57
Brát levný plyn z Ruska a čekat, kdy nám Rusáci v zimě zavřou kohoutky? To už snad známe ;)
Nerikam, ze je to idealni, ale porad mi prijde lepsi postavit novou plynovou elektrarnu nez zit v nejake iluzi ze budeme mit tri nove jaderne elektrarny. To je ekonomicka sebevrazda/tunel pro CEZ/akcionare/stat.

Stejne tak zname treba solarni elektrarny - stat poskytl garantovane vykupni ceny, za ktere doted Cesko plati (a bude platit) relativne mnohem vic nez by vyslo cokoliv se zemnim plynem.

Ano, politicke riziko tam je, ale osobne nejvetsi riziko vidim lokalni (management CEZu, vladni narizeni...) nez nejakou situaci, kdy by Rusko/Gazprom v zime "vypinalo kohoutky". Zajimave je podivat se na situaci Rusko-Ukrajina, da se to chapat jako vydirani Ruskem, ale samozrejme jejich vztah je o dost jiny nez vztah Rusko-EU. Rusko dlouhodobe poskytovalo Ukrajine plyn za polovicni ceny, pak se nepohodli, pak zase Ukrajina (jako tranzitni zeme) zkusila vydirat Rusko... a to se moc nepovedlo. V soucasne chvili je Rusko v lepsi situaci (Nordstream 2, Sila Sibire) a dodavky plynu do Evropy jsou proste byznys, win-win, nevidim moc velky duvod proc by je Rusko ze dne na den vypinalo (obzvlast kdyz ted dostavelo cely novy plynovod...).

A taky nerikam, ze by Cesko melo jet 100 % na zemni plyn. :) Zajimavy je tento graf:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/at ... 160705_jab
Pocita v roce 2040 s: 46-58% jaderna, 18-25% obnovitelne, 5-15% zemni plyn, 11-21% uhli
Ta procenta mi prijdou jako vycucana z prstu, ale porad lepsi nez Nemecko nebo Polsko. Takze pokud by se CEZ nejake takove strategie drzel, muze to fungovat.

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 169
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 04 pro 2019, 08:44

pager píše:
04 pro 2019, 07:40
Cena na nejakem skoro dvacetimesicnim minimu - zajimave.

Je potreba promyslet, co se bude dit s trhem elektriny v Evrope a jaky muze mit dopad na CEZ. Pravdepodobne cena elektriny pujde nahoru, emisni povolenky take, Nemecko bude omezovat jaderne elektrarny a bude investovat do obnovitelnych zdroju, ktere ale nebudou stacit. Polsko stale, jako nejvetsi znecistovatel Evropy, pojede na uhli. A Cesko je docela rozumne pozicovane mezi tim, takze to vubec nemusi byt spatne.
Jako cena elektřiny vypadá, že bude růst i nadále (hlavně 2021 mi dělá radost) : https://www.pxe.cz/On-Line/Futures/?country=CZ

Co mi nedělá radost je, jak se do toho politici až moc vrtají a dělá to negativní světlo pro ČEZ. V každém případě jsem před nedávnem dokoupil (510CZK) a mám nabito, kdybychom se náhodou chtěli podívat zpět k 450CZK.
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 04 pro 2019, 12:39

Spotřeba energií poroste a to dost, to je jistota. S tím poroste i cena, to je také téměř jistota. Může se i stát, že ta poptávka naroste brutálně a i brutálně rychle...např. nesmyslným zaváděním elektromobilů. Tuto otázku řeší v článku „Některé důsledky hromadného rozšíření elektromobilů pro ČR“ uveřejněném v časopise „Stavebnictví“ ( v čísle 11/19) vydávaném Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě autoři Ing.Josef Morkus, CSc. A prof. Ing. Jan Macek, DrSc. (ČVUT Praha).
Doporučuju přečíst, moc pěkný článek. V podstatě to je o tom, že pokud by se zavedla rozsáhlá elektromobilizace potřebujeme k tomu nově ekvivalent 1,5 násobku Temelína.... Potřebujeme pak kompletně novou infrastrukturu v sídlech, kde by auta stála a třeba v noci se nabíjela apod. Na to stávající sítě naprosto nestačí.
Trochu jinak jde Německo - mají nějaký plán a výhled s tím, že spotřeba bude asi za 30 let na dvojnásobku. Mají nějaké řešení, což je pro ně hlavně vítr a slunce, naopak plyn pokles na ca 10%, uhlí úplně pryč apod....takže plyn z Německa asi fakt dovážet nebudeme.
U nás se neví nic, kromě toho, že spotřeba se navýší, po r.2030 už nebudeme elektřinu vyvážet, ale naopak kupovat. To všechno cenu navýší. Čím déle se budou politici dohadovat, co udělat, tím je jistější, že energie u nás bude podstatně dražší...to nahrává ČEZu samozřejmě, ale otázka, aby se nenamočili do nějakých pjůsejů jako např. těžba dříví v Bulharsku apod...
No a protože v Německu ty elektroauta chtějí - dává to smysl, pokud bude fotovoltaika, vítr, resp. jediný nedostatek je momentálně baterie, jak pro auta, tak pro fotovoltaiku...tak brzy to budou chtít všichni ostatní...počítám frantíci, rakušáci...ale taky češi apod...ale my na to připravení nejsme ani za 30 let...:( Takže opět tu hrozí riziko nárůstu cen energií klidně o 10% ročně a to pak bude mazec...už jsem o tom psal v deníku, že proti tomuto se lze pojistit pasivním domem...

sudetenwolf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sudetenwolf » 04 pro 2019, 19:27

Doufám, že neukamenujete nováčka na fóru se začátečnickým dotazem. Chci si pořídit nějaké dividendove akcie, časem se naučit si s tím i trochu hrát. Ze zdejšího vlákna mi vyplynulo, že mi pro tento účel stačí u Fio založit základní obchodní účet e-broker (Master) a nemusím mít standartní (na jméno v CDCP)? Pokud nemám běžný účet u Fio, musím osobně na pobočku? Pro začátek bych zkusil pořídit nějaké akcie Monety, ale vzhledem k aktuální ceně přes 80 Kč to asi není nejlepší moment na nakupování... Díky za případné reakce

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 04 pro 2019, 19:47

sudetenwolf píše:
04 pro 2019, 19:27
Doufám, že neukamenujete nováčka na fóru se začátečnickým dotazem. Chci si pořídit nějaké dividendove akcie, časem se naučit si s tím i trochu hrát. Ze zdejšího vlákna mi vyplynulo, že mi pro tento účel stačí u Fio založit základní obchodní účet e-broker (Master) a nemusím mít standartní (na jméno v CDCP)? Pokud nemám běžný účet u Fio, musím osobně na pobočku? Pro začátek bych zkusil pořídit nějaké akcie Monety, ale vzhledem k aktuální ceně přes 80 Kč to asi není nejlepší moment na nakupování... Díky za případné reakce
Je to tak. Nejdříve se musí jít na pobočku do Fio banky, já si tam zřídil pouze Fio E-Broker účet. Základní obchodní účet stačí. Pak už stačí poslat české Kč na brokerský účet u Fio a provést první nákup.

Je dobré chvíli sledovat pohyb ceny akcie, kterou chci koupit.
Nějaké informace jsou napsány zde : viewtopic.php?f=61&t=165

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 352
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 04 pro 2019, 19:58

Jen doplním - možná už to tu někdo dříve psal - teoreticky je možné založit si běžný účet u Fio online a následně pak online Fio brokera... Já to tak měl a na pobočce Fio jsem nikdy nebyl...
Pro začátek obchodování taky není špatné vyzkoušet jejich demo, vyzkoušet, jak to vše funguje a klidně pár týdnů obchodovat jen v demu fiktivně...

Ankor
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 04 pro 2019, 20:01

Teď na Monetu nespěchej, je vyšponovaná a ještě chvilku bude. Zatím si všechno zařiď a rozkoukej se.

sudetenwolf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sudetenwolf » 04 pro 2019, 20:06

Dekuju za tipy, rozkoukam se a pořádně prostuduju roční výkyvy akcií;)
Naposledy upravil(a) sudetenwolf dne 04 pro 2019, 20:57, celkem upraveno 1 x.

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 04 pro 2019, 20:12

zbynhu píše:
04 pro 2019, 19:58
Jen doplním - možná už to tu někdo dříve psal - teoreticky je možné založit si běžný účet u Fio online a následně pak online Fio brokera... Já to tak měl a na pobočce Fio jsem nikdy nebyl...
Pro začátek obchodování taky není špatné vyzkoušet jejich demo, vyzkoušet, jak to vše funguje a klidně pár týdnů obchodovat jen v demu fiktivně...
- já jsem byl na 2 kurzech od Fio banky a demo jsem nezkoušel
- většina investorů z fora to demo ale zkoušela
- založení účtu přímo na pobočce je rychlé a hned se může začít investovat, zdržení je jen to poslání peněz na ten jejich brokerský účet
- já jsem provedl ihned nákup Monety po aktivaci účtu a mám z toho 2 poznatky - trefil jsem se na nízkou cenu (75,20 Kč), ale udělal jsem nesmyslně malý nákup za 2000 Kč s poplatkem 50Kč
- na kurzu investování Fio radili, dělat nákupy za částku vyšší než 10.000 Kč kvůli těm poplatkům
- na brokerském účtu musí něco zůstat, aby bylo z čeho ty poplatky uhradit
- tento měsíc si zašlu finance na brokerský účet a budu čekat na vhodnou dobu na nákup

miki17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miki17 » 04 pro 2019, 20:15

Já jsem si založil účet brokera on-line dnes :) Šlo to v pohodě přes Internetbanking, ale je fakt, že tento účet jsem měl už dříve a byl jsem na pobočce, ale je ho možné otevřít i on-line.

Jen mám trochu zmatek v trzích. Koukám po ČEZu a BCCPX má nyní kurz 502 a RMS ho má za 505. Jaké jsou prosím rozdíly? Co vybrat?

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 04 pro 2019, 20:21

miki17 píše:
04 pro 2019, 20:15
Já jsem si založil účet brokera on-line dnes :) Šlo to v pohodě přes Internetbanking, ale je fakt, že tento účet jsem měl už dříve a byl jsem na pobočce, ale je ho možné otevřít i on-line.

Jen mám trochu zmatek v trzích. Koukám po ČEZu a BCCPX má nyní kurz 502 a RMS ho má za 505. Jaké jsou prosím rozdíly? Co vybrat?
- já nakupuji jen přes BCPP
- mají odlišné doby burzy

RM - Systém = 09:00-17:00
BCPP = 09:00-16:20

- mělo by to být jedno

Odpovědět