Peněženky

.
Vše o kryptoměnách a alternativních investicích.
doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 169
Kontaktovat uživatele:

Re: Peněženky

Příspěvek od doonio » 20 lis 2019, 13:22

kryptoinvestice píše:
20 lis 2019, 12:53
Pokud to je tak jak to píšeš tak je to o.k. No zatím nechám krypto na Coinbase v trezoru a jak se množství rozroste třeba peněženku zakoupím :D
díkes za názor :-)
No asi nemá cenu psát o tom, v jakém bezpečí je nějaký SW peněženka. Co když klekne Coinbase, někdo ho hackne a ukradne všechny coiny, co pak?
To bych raději investoval do nějaké HW peněženky a máš klid, jinak o nadcházejícím blackFriday bude určitě nějaká akce...já ten svůj trezor koupil min. rok v Alze za 900kč, to už se mi za klid duše vyplatí :-D
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

Booboo
Silver pen
Silver pen
Reputace: 62
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 20 lis 2019, 14:26

Ak mám správne info tak HW Wallet (napr. Trezor) slúži na bezpečné uloženie privátnych kľúčov mimo online zariadení ako Mobil,PC alebo Notebook.
Ja používam Desktop Wallet kde privátne kľúče mám uložené v Notebook.
Počul som názor že ak ma niekto uložené private key na starom NTB čo nepoužíva je to na úrovni HW Wallet.
Skúsil som to a starý NTB nestíhal update až sa pokazil. Potom som musel cez uložené frázy peňaženku nainštalovať do nového zariadenia.
Chcem tým povedať, že ako sa vyvíja crypto, tak sa budú aktualizovať aj peňaženky a tie staré dobehnú nejaké limity čo následné donúti užívateľov k nákupu nových HW Wallet.
O takých 10 rokov budú dnešné Trezory možno nepoužiteľné ako vlastne všetko čo funguje na systéme aktualizácii. :idea:
Počul som aj názor IT-čkara (ktorý mal asi 1 000 BTC nakúpené na začiatku lacno) že najbezpečnejšie je privátne kľúče vytlačiť na papier a uložiť do klasického trezoru - ale potom sa s nimi zle užívateľský disponuje.
Ak sa cena HW Wallet dostane na cenu USB tak nie je čo riešiť.

Fiki12
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fiki12 » 20 lis 2019, 17:07

Proč by měly být HW peněženky za 10 let nepoužitelné?

Možná to blbě chápu, ale HW slouží pro vygenerování seedu / privátního klíče mimo online svět. Samotná crypto měna tam uložená není, ta se nachází v blockchainu a hw peněženka slouží k zobrazování množství kryptoměny. Pokud bude měna na peněžence podporovaná není důvod ani k aktualizaci.. Proto kdykoliv mohu při znalosti seedu obnovit kryproměnu do jakékoliv hw nebo sw peněženky.

Jestli to chápu špatně, prosím o vysvětlení..

Booboo
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 20 lis 2019, 20:05

Písal som že používam Desktop Wallet, tak sa možno mýlim vychádzal som iba z toho že skôr ako po 10 rokoch je skoro všetko čo software na nič.
Neviem si predstaviť čo bude o 10 rokov. :P
Nemám vysvetlenie iba predpoklad.
Súhlasím crypto je na blockchaine a wallet slúži iba na zobrazenie a uloženie private key v podstate to môže fungovať donekonečna ak to bude kompatibilné.
Ešte by som upozornil že je rozdiel medzi Online Web Wallet a Desktop Wallet.
Desktop ti private key uloží do PC alebo NTB (si ich jediný majiteľ a správca) a Online Web Wallet ich uloží do prehliadača - teda súkromný kľúč je uložený na serveri vášho poskytovateľa.

https://cryptopro.app/5-types-of-crypto ... pros-cons/

pager
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pager » 21 lis 2019, 07:21

Booboo píše:
20 lis 2019, 14:26
:shock: :shock: :shock: Prosim kdyz uz tohle delas, tak to aspon nepis verejne... nebo si minimalne zasifruj ten soubor resp. disk.

K otazce, zda bude Trezor treba za 10 let nepouzitelny - jako opet, teoreticky to mozne je, napriklad se najde nejaka neopravitelna chyba, nebo cely svet prejde z USB na bezdratove prenosy nebo tak neco...

Pokud se toho obavas, tak existuji dalsi mozna reseni, napriklad Bunkeroid ci Cryptosteel, jednoduse seed phrase ci private key vyryta do oceli (s tim, ze si ji nakombinujes sam a poskytovatel vyryje vic slov nez je potreba - takze on ji nezna). Pak si to zkombinujes do seed phrase a zakopes treba u babicky na zahradce. Pro jistotu si udelas zalohu na druhe misto, ktere NEBUDE "ulozene v Notebook" jak pises.

Booboo
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 21 lis 2019, 09:01

pager píše:
21 lis 2019, 07:21
:shock: :shock: :shock: Prosim kdyz uz tohle delas, tak to aspon nepis verejne... nebo si minimalne zasifruj ten soubor resp. disk.
[/quote]

Ja to vidím asi takto.
Ak by som mal nejaký zaujímavý objem crypto, tak to dám na papier ale pri mojich drobných ktoré som v podstate kúpil iba kvôli zvedavosti si také starosti nerobím.
Okrem papier wallet je tu ešte možnosť stiahnuť Desktop wallet uložiť crypto zálohovať frázu a private key tiež na papier + USB a potom jednoducho Desktop wallet odinštalovať (ešte raz komplet odinštalovať) potom v NTB nezostane nič a zo zálohy si v prípade potreby nainštalujem aktuálnu verziu a urobím čo potrebujem.
Potom je tu ešte Blockchain Wallet ktorú tiež mám a tam je to cez 2FA + ďalšie hesla.
Výhoda desktop je v anonymite - Blockchain Wallet preveruje zákazníkov ako banka.
Spôsobov ako bezpečne zazimovať crypto je viac.
Ja toho veľa nemám a ešte to prehadzujem na burzy Binance a Poloniex kde občas niečo predám a potom lepšie kúpim.
Jedna z mojich Desktop (diverzifikujem peňažeky :P ) má v menu priame premostenie na HW Trezor. ;)
Skombinujte bezpečnosť Trezor s jednoduchosťou Exodusu pre dokonalý zážitok z bitcoínovej peňaženky.
https://www.exodus.io/trezor - neskúšal som

Booboo
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 23 lis 2019, 04:16

Upresním ešte skladovanie privátnych kľúčov v Desktop peňaženkách a ich šifrovanie.

Čo sa týka šifrovania je štandardom že Desktop Wallet majú šifrované údaje. Hlavne Private key.
Keep Your Data Private
Exodus encrypts private keys and transaction data on your device and for your eyes only. Your data remains private - no registration or account setup required.

Nie je to tak že niekto príde k počítaču alebo NTB a hneď si môže prečítať alebo stiahnuť private key bez šifrovania.
Riziko je vtedy ak si majiteľ peňaženky tieto údaje z peňaženky stiahne a v nešifrovanom formáte uloží napr. v office programe a bez dodatočnej ochrany ich tam skladuje. To isté platí aj pre frázy na obnovenie peňaženky - tie je najlepšie prepísať na papier a bezpečne uložiť.
Je štandardom že v Desktop Wallet sú údaje ako privátne kľúče v šifrovanom režime. :|

Priložím odkaz na info o privátnych kľúčoch.
https://support.exodus.io/article/148-w ... ivate-keys

Ešte doplním že v čase keď som si robil portfólio crypto (asi 30 druhov coinov) ešte neboli všetky na HW - tak som to riešil cez desktop wallet a pritom som aj ostal. Z praktických dôvodov už začínam používať mobilné peňaženky ako TRUST wallet.

Odpovědět