Brokeři - obecná diskuse

Informace o brokerech.
K diskusím: Degiro; Fio; IB; LYNX; obecná diskuze
Odpovědět
GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od GOGO7 » 01 úno 2019, 16:06

Dnes jsem byl poměrně nepříjemně překvapen, když mi Degiro sdělilo, že mi účtuje poplatky za minulý rok za využití zahraniční burz. Za každou burzu 2,5 Euro. V mém případě šlo o 4 různé burzy, takže celkem 10 Euro. Aby toho nebylo málo, tak částku účtovali dokonce omylem dvakrát, za což se sice omluvili, ale dosud to nějak nevyřešili :shock: .
Zajímalo by mě, zda jsou tyto poplatky vybírány i u jiných brokerů? U FIO jsem to nezaznamenal.
Co třeba u Lynx nebo IB?
Tak dodatečně jsem zjistil, že tyto poplatky teď broker v podmínkách obchodování má. Jen nevím, jak a kdy se tam dostaly.
Musím bohužel říct, že Degiro má sice nízké poplatky za obchodování, ale jsou s ním neustále problémy.
Namátkou - vyřazení US ETF z nabídky, zdanění českých akcií 35%, ultimativní požadavky na souhlas investorů k přechodu na Euro peněžní účet s tím, že jinak konec obchodování. Ta firma se mi opravdu přestává líbit..

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od P2P_Ronie » 01 úno 2019, 17:49

To je docela hukot. Když to tak vidím, tak si říkám, že přeci jen zvolím ten LYNX... :evil:
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od Flyboy » 01 úno 2019, 21:54

Degiro mi taky začíná lést na nervy. Ale nevím do čeho jiného jít :?

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od vyvar z ovaru » 04 úno 2019, 15:44

Nechci se Degira nejak zastavat, ale vidite to moc apokalypticky.
Poplatky za burzu 2,5 E jsou v ceniku normalne uvedeny, kdo pred investovanim cenik cte, tak nemuze byt prekvapeny. Vzhledem k tomu, ze naklady na transakce jsou kolem 14 Kc, tak mi 65 korun rocne za burzu neprijde nejak zasadni problem. Na Lynxu me jedina transakce (bez menove konverze) vyjde na dvojnasobek rocniho poplatku za burzu u Degira. K dvojimu zapocteni doslo chybou, na kterou bylo v hlavnim panelu upozorneno (penize uz mam vraceny).
Vyrazeni US ETF - za tohle asi Degiro nemuze, kdyz se ridi platnou smernici nebo ano?
35% zdaneni ceskych dividend - nevim zda je tohle uvedeno v nejakym prospektu, ale primo v traderu nekolik mesicu sviti upozorneni o 35%, pricemz obecne, kdo se o investovani aspon trochu zajima, tohle davno vi (resi se to na vsech forech, vcetne tohoto).
Zruseni CZK fondu - tohle me taky stve a dela mi to ted bordel v evidenci, mohli aspon vyjit vstric uzivatelum a dat na vyber EUR/USD.

Zalozte si oboje a uvidite, ze zadny broker neni uplne bez problemu, Lynx nedavno nekterym uzivatelum zapocital 30% dane na US dividendy atd.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od GOGO7 » 04 úno 2019, 15:50

Vývar - ale jo, už jsem se uklidnil. To byla jen okamžitá reakce na fakt, že jsem platil za 4 burzy najednou a ještě k tomu dvakrát. Platil jsem i za burzu, na které jsem měl pár akcií firmy, která se už ani nedá na burze prodat, protože zanikla. Ale už to s Degirem řeším 8-)

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od vyvar z ovaru » 04 úno 2019, 15:51

Ja platim za pet burz. :lol: Mam jedny biofarmaka na ASE (a tu prokletou kavu na Nyse Arca), ktery jsou bohuzel v minusu, tak cekam, jestli se nekdy vrati, abych se toho mohl zbavit.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od doonio » 04 úno 2019, 18:52

Jj, taky jsem na 4 burzách a těch 10€ mě příjde ještě v pohodě...Nakoupil jsem jednou nějaké ETF na Fio, a jen ten jeden obchod byl za 10$ a až to budu chtít zase jednou prodat (ano je to taky ta prokletá káva), tak si zase shrábnou 10$. V tomhle je Degiro ještě levný broker. Jinak na české akcie je to velice nevhodný broker- ale to je všeobecně známo né? Já mám na CZ akcie FIO a na vše ostatní Degiro a jsem vcajku.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od P2P_Ronie » 04 úno 2019, 20:56

doonio píše:
04 úno 2019, 18:52
Já mám na CZ akcie FIO a na vše ostatní Degiro a jsem vcajku.
Takhle nějak si představuju, že si to zřídím. FIO na nějaké české dividendové tituly a Degiro na obchodování v zahraničí, zejména ETF asi.
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od vyvar z ovaru » 04 úno 2019, 23:34

Btw proc je na nase akcie lepsi Fio nez treba Lynx?

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od P2P_Ronie » 06 úno 2019, 11:01

Ahoj,
omlouvám se za blbej dotaz, ale založil jsem si toho Fio brokera a to rozhraní je fakt příšerný a nepřehledný. Chápu prosím správně, že když si tam chci poslat peníze, tak normal vlezu do internetového bankovnictví Fio, zadám platební příkaz a do čísla účtu dám číslo svého obchodního brokerského účtu a kód banky FIO? Jsem si našel na webu manual k ebrokerovi, ale je tam jen vše o obchodování, ale ne to, jak tam poslat prachy, jestli nejsem slepej :-)
Díky
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 766
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 259
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od romancik » 06 úno 2019, 22:22

Ve smlouvě je přímo číslo toho brokerského účtu (tedy, alespoň já to tam měl).
A na ten jsem si pak rovnou poslal peníze z jiného účtu.

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od P2P_Ronie » 06 úno 2019, 22:57

A jo, sry, ja jsem fakt uz slepej. Nicmene potvrzuju, ze to odpovida moji domnence, tj. cislo obchodniho uctu / kod Fio :)
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 766
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 259
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od romancik » 07 úno 2019, 16:03

Uvažuji o registraci i na nějaké burze pro obchodování v dolarech či euro. Přemýšlím ohledně toho, zda LYNX či Degiro. Každopádně bych investoval ekvivalent 10-20 tisíc Kč / jednu investici - takže malé investice (abych je měl diverzifikované).

Posledních pár příspěvků tu píše, že Degiro má spoustu (skrytých) nevýhod. Tyto nevýhody jsou všechny v ceníku, takže skryté nejsou.
Každopádně, když si to porovnám, tak pro malého investora je daleko výhodnější Degiro, vzhledem k tomu, že poplatky u Lynx začínají u amerických burz na 5 dolarech., kdežto u Degira to jde skoro s pětinou... Takže ty poplatky např. za burzy se tam v pohodě asi skryjí...

Lynx zase nabízí 50 E na poplatky na začátek investování při doporučení... To je cca 10 obchodů.

Tak zvažuji, u kterého Brokera si otevřít ještě účet.

Měl bych ještě pár otázek pro ty, co používají Lynx a Degiro:
  • Jak probíhá investice v jiných měnách u Degira, je tam lepší už rovnou převést peníze přes Revolut? Nebo je lepší využívat "převod mezi Kč a Eur zdarma"? Zde jsem se dočetl, že Kč sem jde nahrát jako převodem na český účet.
  • Zdanění českých dividend je 30% (to přímo píší). Jak je to s dividendami z Ameriky a dalších zemí? Jaké je toto zdanění? Také těch 30%? To by se pak nehodil Degiro pro žádné dividendové akcie.
  • Lynx - jak probíhají investice v jiných měnách? Četl jsem tu někde odkaz na návod, jak převádět přímo přes forex středovým kurzem přímo na Lynx. Nebo je nutné také převádět rovnou peníze v dolarech / Euro atp. Jde sem nahrávat peníze jako na český účet, nebo se musí platit za mezinárodní platbu?
Předem díky za odpověď.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od vyvar z ovaru » 07 úno 2019, 16:14

Ja zacal s Degirem, kde jsem se mohl "vyradit", vetsinu jsem investoval navazno, ale taky jsem si tam udelal par spekulativnich akci a mininakupu, u kterych me poplatek 14 Kc netrapil. Posilam tam koruny, protoze smena je zdarma a lze posilat i eura. U Lynxu me vymena CZK>USD stala 100 Kc, dalsich 5 dolaru nakup titulu. Protoze mam na Degiru uz dost financi, tak jsem pribral Lynx, kde vzhledem k vyssim poplatkum budu nakupovat po vetsich castkach a hlavne tituly na dlouhodobe drzeni.
Z US dividend je na Degiro strzeno 15%, z UK 0%. Pro zamezeni dvojiho zdaneni z USA vyplnis formular W8BEN.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od GOGO7 » 07 úno 2019, 16:18

Já používám Degiro. Sice jsem si tady nedávno trošku zanadával, ale poplatky u nich jsou nejnižší a to je pro mě rozhodující. Pošleš jim z účtu peníze v Kč, sami si to bezplatně převedou podle potřeby na jiné měny. Divi u US akcií je zdaněna pokud vím 15%. Lynx neznám. GL :)

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od Flyboy » 07 úno 2019, 17:04

Taky mám to Degiro. Ta změna na Eura mě pekně namýchla. Ale když chceš průběžně nakupovat po malých částkách asi nic lepšího nebude.

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 766
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 259
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od romancik » 08 úno 2019, 09:32

No, právě že mě odrazuje ta daňová politika Degira. A pak to, že nevím, jakým kurzem (případně s jakými poplatky) je prováděna ta směna u Degira.

Na Degiru jsem našel tuto stránku: https://www.degiro.cz/tax.html (je nutno rozkliknout záložku "Srážková Daň" a odkaz "Která srážková daň je účtována"), podle toho se v USA dividendy daní 30%. Tak nevím, co si o tom myslet. I když na stejné stránce je pro změnu v záložce "Daňové smlouvy" odkaz "Jak je možné, že pro americké příjmy platí nižší sazba daně?", kde je to asi vysvětleno.
Poplatky na Degiru jsem našel zde: https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/Prehled_poplatku.pdf

Takže, jestli jsem to dobře všechno pochopil pro základní investování akcií:
Náklady u Degira:
  • Poplatky za pokyny
  • -- ČR - 20 Kč + 0,118%,
  • -- USA 0,50 € + 0,004 USD za akcii,
  • -- EU (část) 4,00 € + 0,058%,
  • -- Kanada 2,00 € + 0,01CADza akcii,
  • -- Německo 2,00€ + 0,038%, nebo 7,50€ + 0,098%
  • Paušál za obchodování na burze - 2.50 €za kalendářní rok za každou využitou zahraniční burzu (max 0.25% z hodnoty portfolia na dané burze) (při 10 obchodech to dělá cca 6,5 Kč / obchod)
  • Převod do cizí měny: Do EUR zdarma, ostatní Auto FX Trader 0,1%, manuální převod 10,00 € + 0,02 % (tj. manuální převod se vyplatí od nějakých 300 tisíc Kč v případě, že chceme hned investovat v případě, že opravdu bude česká koruna posilovat)
  • Zdanění dividend: Odkaz viz výše.
  • -- ČR 35%
  • -- USA 30% podle ceníku, pokud se vyplní formulář W8BEN, tak je zdanění 15% (díky Vyvar z ovaru za doplnění).
  • Údaj o poplatku za neaktivitu (jako je u Lynxu) jsem nenašel
Náklady u Lynx: https://www.lynxbroker.cz/poplatky-za-o ... ani/#akcie
  • Poplatky za pokyny:
  • -- ČR se neobchoduje
  • -- USA USD 0,01 za akcii ovšem minimálně USD 5,00
  • -- EU - podle zemí, 0,12 až 0,15% z hodnoty transakce, minimálně 6 EUR
  • -- Kanada CAD 0,02 za akcii minimálně CAD 5,00
  • Převody do cizích měn: Podle návodu https://www.lynxbroker.cz/podpora//menove-konverze/ se dělá přes FOREX, kde jsou poplatky: u převodu z CZK: 0,5 bazických bodů * hodnota transakce, minimálně CZK 100,00, u převodu zpět třeba z dolaru je to 0,5 bazických bodů * hodnota transakce minimálně USD 5,00, u Eur: 0,5 bazických bodů * hodnota transakce min. EUR 5,00
  • Poplatek za neaktivitu - 1 dolar
  • Zdanění dividend: nenašel jsem, předpokládám, že standardní podle zemí.
Jen trochu nevím, jak rozumět - Částečné plnění pokynu -
Pokud je objednávka zadána tak, že dochází k částečnému vyplnění pokynu v různém čase (především v rámci několika dnů), bude při každém plnění účtován odpovídající poplatek. V případě, že po částečném vyplnění pokynu změníte parametry pro zbývající část (kupř. cenu, objem apod.), je taková objednávka považována za nový pokyn, který je standardně zpoplatněn.
Jestli se pak za každé plnění pokynu strhne min. částka?

Prosím, pište, pokud mám něco špatně, případně doplnění nějakých skrytých poplatků, případně jak to chodí u jednotlivých brokerů. Pokusím se doplnit do srovnání, dělám si ho i pro sebe.
Naposledy upravil(a) romancik dne 08 úno 2019, 15:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od vyvar z ovaru » 08 úno 2019, 10:46

Uz jsem to tu psal, na daneni 15% z us akcii je potreba vyplnit formular W8BEN. Ten zamezuje strzeni 30% dane pro neamericke obyvatele statu, ktere maji s USA uzavrenu dohodu proti dvojimu zdaneni. CR tuto smlouvu ma.
https://www.degiro.cz/helpcenter/faq/obchodov-n-/978

Menova konverze formou autofx (z eura se ti automaticky pri nakupu provede konverze na pozadovanou nakupni menu) je s poplatkem 0,10 % a bere se stredovy kurz.

A jeste info, pokud bys nakupoval ADR, tak prichozi dividendy podlehaji adr pass through poplatku, ktery si vezme banka za zkonvertovani puvodni meny na dolary. Byva to nejaka zanedbatelna castka kolem 1%.

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 766
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 259
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od romancik » 08 úno 2019, 15:31

Dík, to jsem nějak nepochopil, myslel jsem, že se jedná o formulář pro to dvojí zdanění v ČR. Nedošlo mi, že je to žádost o snížení toho cla přímo na dividendy. Opravím ten svůj příspěvek.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři

Příspěvek od vyvar z ovaru » 08 úno 2019, 15:39

Ono se to W8BEN netyka jen tech dividend, vyuziva se napriklad i pri prodeji fotografii, videi apod. na americkych fotobankach, aby si z prodeje nebrali 30%, ale jen 15%.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti