Mintos - daně

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět
Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Mintos - daně

Příspěvek od zbynhu » 14 bře 2018, 08:46

Aktuální legislativa jednoznačně neurčuje závazný postup, jakým musí své výnosy na p2p platformách investoři danit.
Důležité zůstává to, že výnosy z p2p investování se danit musí.
Jakým způsobem však postupovat už je na každém investorovi.

U investorů existují dva rozdílné postupy při vyplňování daňového přiznání, oba mají své zastánce a odpůrce a oba mají i své výhody/nevýhody.
Pro lepší názornost jsem připravil pro každý z postupů názorný příklad, na kterém jsou patrná specifika takového danění.

1) Zdanění výnosů jako příjem podle § 8, Zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
Zjednodušený příklad:
Investor začne nově investovat na Mintosu a zašle si na tamní účet 1000 EUR. Vše zainvestuje do jednotlivých participací. V průběhu roku mu je z jistiny splaceno 500 EUR a 50 EUR úroku. Tuto jistinu i úroky ovšem ihned znovu investuje.
Na konci roku má tedy na účtu Mintosu 1050 EUR.
V daňovém přiznání pak investor uvede do řádku 38 zisk 50 EUR převedený na Kč a ten zdaní.
Pozn. při investicích v zahraničních měnách je třeba zohledňovat měnový kurz, což zde z důvodu zjednodušení neřešíme.


Výhody
  • Jednodušší vykazování - každý rok zdaníte zisk na platformě
  • Nemusíte spekulovat, zda bude v budoucnu daň z příjmu navyšována, či ne
Nevýhody
  • Riziko, že platíte daň ze zisku, o který v případě budoucího krachu platformy přijdete
  • Zaplacením daně ztrácíte efekt "nabalující se koule", kdy můžete virtuální, zatím nerealizovaný zisk dále investovat
Zastánci tohoto "bezpečnějšího" způsobu danění jsou například Finlordi, kteří se problematice vyjadřují zde:
https://finlord.cz/2019/02/zdaneni-vyno ... 0-%c2%a78/

2) Zdanění výnosů jako příjem podle § 10, Zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
Zjednodušený příklad:
Investor začne nově investovat na Mintosu a zašle si na tamní účet 1000 EUR. Vše zainvestuje do jednotlivých participací. V průběhu roku mu je z jistiny splaceno 500 EUR a 50 EUR úroku. Tuto jistinu i úroky ovšem ihned znovu investuje.
Na konci roku má tedy náklady: 1000 + 500 + 50 = 1550 EUR.
Příjmy má: 500 + 50 = 550 EUR
Do daňového přiznání tedy uvede náklady 550 EUR, výnosy 550 EUR, daň 0. Do své evidenční tabulky si pak poznačí, že 1000 EUR může použít jako uznatelné výdaje do daňového přiznání v roce 2020.
Pozn. při investicích v zahraničních měnách je třeba zohledňovat měnový kurz, což zde z důvodu zjednodušení neřešíme.


Výhody
  • Nedaníte fiktivní čísla, ale pouze realizovaný zisk (v případě krachu platformy uplatníte náklady a nepřijdete navíc o zaplacenou daň)
  • Odkladem daně až na moment realizace zisku získáváte efekt "nabalující se koule", kdy můžete virtuální, zatím nerealizovaný zisk dále investovat
Nevýhody
  • Náročnější evidence příjmů a vynaložených nákladů
  • Riziko budoucího zvýšení daně z příjmu a tím pádem navýšení zaplacené daně (diskuze k navýšení zde)
Zastánci danění dle § 10 jsou například Zonky.
Hezké shrnutí postupu při využití postupu danění dle §10 zpracoval Hobbit na http://navodyprolidi.blogspot.com/2018/ ... edene.html. V článku se primárně věnuje investicím na Zonky, nicméně postup je využitelný i pro Mintos a další platformy.

Upozorňuji, že tento post a postupy v něm uvedené neposkytují daňové ani účetní poradenství, výše uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné. O daňových a účetních aspektech participací se raději poraďte s odbornými poradci.

Na základě zpětné vazby je možno první post editovat. Neváhejte nám dát vědět.
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Stani » 22 led 2019, 21:36

Může mi někdo poradit, jak mám danit Mintos podle paragrafu 10, když to chci mít stejné jako zonky? Mohu se rovněž rozhodnout jakou výši výdajů použiji letos a jakou příští rok? Od Mintosu mám

Your income for year 2018 generated on Mintos marketplace is:

Interest income EUR 13.43
Capital gain EUR 0.00
Campaign rewards EUR 0.00

A tady tabulka
mintos.png
mintos.png (13.18 KiB) Zobrazeno 46503 x

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 22 led 2019, 23:43

Já jsem se inspiroval článkem od Finlordů, ale oni daní průběžně roční úroky a já jsem si řekl, že to budu dělat jak Zonky, že si budu furt uplatňovat výdaje (do výše příjmů) co to pujde, a tím místo placení daní teď budu prachy investovat a vydělám si víc. Finlordi mi na to odpověděli, že se to tak dělat může, ale oni to dělají rači ročně.

Od Mintosu je to v mejlu na nic. Tak to asi funguje v cizině, že se daní jen úroky, když Mintos neposílá v přehledu nic víc. Čekal jsem, že mi dojde nějaký mega přehled a ono jen 3 řádky.

Když teda neposlali žádný přehled (psal jsem jim, že by se mohl dát stáhnout i ten souhrnný výpis, ale asi to neni priorita, jako různé věci v Zonky) tak jsem si stáhl roční výpis z účtu a zkusil jsem to nějak nastavit, aby se z výpisu udělal celkový součet všeho a spočítalo to všecky příjmy a všecky výdaje a povedlo se to. Tak jestli by o to byl zájem, tak to sem můžu hodit.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Stani » 31 led 2019, 17:50

JPT píše:
22 led 2019, 23:43
Já jsem se inspiroval článkem od Finlordů, ale oni daní průběžně roční úroky a já jsem si řekl, že to budu dělat jak Zonky, že si budu furt uplatňovat výdaje (do výše příjmů) co to pujde, a tím místo placení daní teď budu prachy investovat a vydělám si víc. Finlordi mi na to odpověděli, že se to tak dělat může, ale oni to dělají rači ročně.

Od Mintosu je to v mejlu na nic. Tak to asi funguje v cizině, že se daní jen úroky, když Mintos neposílá v přehledu nic víc. Čekal jsem, že mi dojde nějaký mega přehled a ono jen 3 řádky.

Když teda neposlali žádný přehled (psal jsem jim, že by se mohl dát stáhnout i ten souhrnný výpis, ale asi to neni priorita, jako různé věci v Zonky) tak jsem si stáhl roční výpis z účtu a zkusil jsem to nějak nastavit, aby se z výpisu udělal celkový součet všeho a spočítalo to všecky příjmy a všecky výdaje a povedlo se to. Tak jestli by o to byl zájem, tak to sem můžu hodit.
Já bych měl zájem, jen mám problém při sčítání těch políček, že vyjde nějaká částka, podobně jako na Zonky, která neodpovídá přímo úroku a nejde ji přímo zkontrolovat. Až při úplném vybrání všech peněz zjistím, jestli mi ty nárokované příjmy a výdaje, které jsem každý rok uplatňoval a nárokoval do určité výše sedí a odpovídá čistému úroku, který jsem na Zonky skutečně vydělal.


Zonky to naštěstí sčítá za mě, takže tam za těch třeba 6 let snad nebude chyba.

Obrázek

Tabulka statisícové cifry vs na Zonky reálně vyděláno 18 153 Kč. Jak si můžu zkontrolovat, že to Zonky nekoní?


Podle Finlord návodu mi ta moje tabulka vychází

Obrázek

Čistý výnos (obdržený úrok + výnos z úroku při odkoupení zpět)
10,76 + 2,67 = 13,43

Určení příjmů a výdajů - Sečíst příjmové položky ze splátek jistin

72,18 + 317,2 = 389,38



Z finlordu - Logicky je jasné, že tyto příjmy jistiny byly nejdříve výdaji (buď na primárním anebo sekundárním trhu)

Pokud k jistinám připočteme vypočtený čistý úrok, tak získáme příjem

389,38 + 13,43 = 402,81

Výsledek
402,81 - 389,38 = 13,43 - tuto částku poslal Mintos i na email, který odešle po vygenerování daňového přehledu v admin rozhraní.

Vychází to stejně, proč vůbec počítám? Abych to mohl danit podle paragrafu 10?

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 01 úno 2019, 16:33

Stani píše:
31 led 2019, 17:50

Já bych měl zájem, jen mám problém při sčítání těch políček, že vyjde nějaká částka, podobně jako na Zonky, která neodpovídá přímo úroku a nejde ji přímo zkontrolovat. Až při úplném vybrání všech peněz zjistím, jestli mi ty nárokované příjmy a výdaje, které jsem každý rok uplatňoval a nárokoval do určité výše sedí a odpovídá čistému úroku, který jsem na Zonky skutečně vydělal.


Zonky to naštěstí sčítá za mě, takže tam za těch třeba 6 let snad nebude chyba.

Obrázek
Tak já jsem tam měl od Zonky chybu. Jen teda 5 haléřů, ale je to k nepochopení, že ve výpisu za rok 2017 to vycházelo nějak a ve výpisu za rok 2018 se rok 2017 ukázal s rozdílem 5 haléřů. Psal jsem do Zonky a pak mě volali a že prej je to tak správně, že to tvrdili ajťáci, že jim to počítá dobře a rozdíl je tam kvůli tomu, že to neni ukončená investice, že je živá neboco a že mi to může vysvětlit na konkrétní půjče,ale na to jsem se vyprdnul. Přišlo mi, že ten co volal neví přesně o co mi jde a jen dostal info, že mi má říct, že jim to počítá dobře. Ale pokud už byly jednou poplatky zaplatěné, tak neni možné, aby to v jiný rok vypočítalo jinak a bylo to dobře. Navíc jsem to srovnával s peněženkou a ty částky poplatků se liší v každém roce oproti částkám z výpisu pro daně. Asi to nepočítá dny kdy proběhla transakce, ale počítají to nějak jinak. Asi až to oni zaúčtují do účetnictví nebo nevím.
Stani píše:
31 led 2019, 17:50
Tabulka statisícové cifry vs na Zonky reálně vyděláno 18 153 Kč. Jak si můžu zkontrolovat, že to Zonky nekoní?
Nevím asi pomocí Stonky ? Nebo z exportu dat ručně ? Já to nekontroluju.
Stani píše:
31 led 2019, 17:50
Podle Finlord návodu mi ta moje tabulka vychází

Obrázek

Čistý výnos (obdržený úrok + výnos z úroku při odkoupení zpět)
10,76 + 2,67 = 13,43

Určení příjmů a výdajů - Sečíst příjmové položky ze splátek jistin

72,18 + 317,2 = 389,38



Z finlordu - Logicky je jasné, že tyto příjmy jistiny byly nejdříve výdaji (buď na primárním anebo sekundárním trhu)

Pokud k jistinám připočteme vypočtený čistý úrok, tak získáme příjem

389,38 + 13,43 = 402,81

Výsledek
402,81 - 389,38 = 13,43 - tuto částku poslal Mintos i na email, který odešle po vygenerování daňového přehledu v admin rozhraní.

Vychází to stejně, proč vůbec počítám? Abych to mohl danit podle paragrafu 10?
Mintos by měl být v §10 a tam chtějí danit příjmy a můžeš si uplatnit výdaje. Pokud chceš každý rok danit ten roční výnos, tak bys to měl vypočítat jak Finlordi. Já to budu danit jak Zonky, že si dám výdaje stejné jak příjmy a tak to budu dělat do té doby až už nebudu mít žádné výdaje, které bych mohl uplatnit a až pak budu danit.

Finlordi tam ale asi nepočítají příjmy ze sekundáru a ta moje tabulka počítá všecky příjmy a výdaje. Ale asi nebude počítat se všema položkama, které Mintos nabízí, protože já jsem tam všecky neměl (směnná transakce a poplatek), tak by sis to tam musel doplnit, pokud bys to tam chtěl mít.

Tady je teda ta tabulka (vytvořena v LibreOffice), ale pokud by někomu nefungovala jak má, tak za to neručím:

Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Update tabulky pro výpočet daní na Mintosu

Příspěvek od JPT » 30 lis 2019, 19:34

Mintos změnil výpisy, tak jsem aktualizoval svoji tabulku, aby to zas fungovalo. Tak kdyby měl někdo zájem, tak tady je:


Nejsou tam ale všecky položky z výpisu. Ty které jsem nevyužil a nejsou v mojém výpisu, tak nevím jak se přesně jmenujou.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
Maedal
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 30
Registrován: 26 črc 2019, 23:10
Reputace: 12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Update tabulky pro výpočet daní na Mintosu

Příspěvek od Maedal » 02 pro 2019, 17:57

JPT píše:
30 lis 2019, 19:34
Mintos změnil výpisy, tak jsem aktualizoval svoji tabulku, aby to zas fungovalo. Tak kdyby měl někdo zájem, tak tady je:


Souhrný výpočet z výpisu transakcí - Update 2019.11.30 - Template.zip


Nejsou tam ale všecky položky z výpisu. Ty které jsem nevyužil a nejsou v mojém výpisu, tak nevím jak se přesně jmenujou.
Ahoj, zatím jsem daně neřešil (a vzhledem k zisku tento rok asi ani nebudu - pokud nedošlo ke změně od článku na finlord ze 7.2.2019), ale po nasypání dat mi to nějak neštimuje, bylo nutné opravit některé položky, např.:
C22 - =SUMIF(Výpis!C:C;"*loan agreement extended: principal received*";Výpis!D:D) na =SUMIF(Výpis!C:C;"*loan agreement extended*";Výpis!D:D), nevím jestli došlo za tak krátkou dobu ke změně na straně Mintosu nebo něco je špatně u mě?

Dále se mi tam rozchází čísla např. u "Investment principal rebuy" - na stránce Mintosu je částka X, v tabulce X+3,02, předpokládám, že toto vzniká zaokrouhlováním..
Fio, Degiro, Crypto.com, KB, Moneta, EB, ČEZ

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Update tabulky pro výpočet daní na Mintosu

Příspěvek od JPT » 02 pro 2019, 23:40

Maedal píše:
02 pro 2019, 17:57
nevím jestli došlo za tak krátkou dobu ke změně na straně Mintosu ?
Došlo. Vymýšlejí kraviny. V češtině místo např. "Smlouva o půjčce prodloužena: jistina obdržena" se to samé jmenuje "Investment principal transit reconciliation Rebuy purpose: smlouva o půjčce prodloužena". Chvíli počkám, jestli to ještě nepřeloží ať top pak nemusím upravovat 2x.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Aliverex
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 43
Registrován: 18 úno 2019, 20:30
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Aliverex » 02 led 2020, 23:08

Zdravím,
investuji na Mintosu od března minulého roku a zajímalo by mě, jestli mám danit výnos z Mintosu.
Na Finlordu jsem našel článek, že investor s cca do 60 000kč může být v klidu a nemusí nic danit.
Můj bankroll tuto čásku nedosahuje, tak se ptám jestli danit nebo ne?

Děkuji :)

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1516
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 467
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Ankor » 03 led 2020, 00:24

Nepíšou tam do 6 000?

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Jan » 03 led 2020, 17:49

Aliverex píše:
02 led 2020, 23:08
Zdravím,
investuji na Mintosu od března minulého roku a zajímalo by mě, jestli mám danit výnos z Mintosu.
Na Finlordu jsem našel článek, že investor s cca do 60 000kč může být v klidu a nemusí nic danit.
Můj bankroll tuto čásku nedosahuje, tak se ptám jestli danit nebo ne?

Děkuji :)
Je to jak píše Ankor - rozhodující je zisk, nikoliv investovaný objem prostředků. A u zisku je hranice těch 6000kč, pokud se nepletu/teme.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 03 led 2020, 21:11

Mělo by to být všecko mimo pracovní poměr a celkové příjmy úplně ze všeho. Ne 6000 pro každý typ příjmu. Takže, když budou dividendy 4000 a úroky z P2P 1000 ale zároveň se vrátí i jistina 8000, tak už to překročí těch 6000. Prostě příjmy jsou všechno co přijde. Ne jen úroky.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1516
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 467
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Ankor » 03 led 2020, 23:28

Ano, určitě jde o 6000 příjmu a mimo příjem ze zaměstnání:
https://www.podnikatel.cz/clanky/jake-p ... et-nemusi/

Aliverex
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 43
Registrován: 18 úno 2019, 20:30
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Aliverex » 04 led 2020, 00:24

Žádný další jiný příjem nemám.
Mám pouze Mintos a nepřesáhnul jsem částku 6000kč, takže nemusím danit že?
Ty daně jsou pro mě španělská vesnice. Budu si je muset víc prostudovat. :)

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1516
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 467
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Ankor » 04 led 2020, 00:39

A pokud nemáš jiný příjem, tak i kdybys těch 6000 trochu překročil, stejně bys žádné daně neplatil, protože jednak se odečítá sleva na poplatníka, která je 24840 Kč, a pokud jsi studující, tak k tomu ještě navrch 4020 Kč. :D

Gixian
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 901
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 775
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Gixian » 04 led 2020, 10:16

Hele, takovej dotaz k verzi, ze by se p2p zdanovalo podle §10:

Me zaujalo, ze ti co tu to popisovali rikali, ze si oproti ziskum z Mintosu (tj. obdrzenemu uroku a jiz vracene jistine) uplatnuji jako naklad VESKERE investice co na mintosu provedli - tudiz ze dokud reinvestuji, maji zakonite naklady vyssi nez prijem a neplati nic.

Nemelo by to ale byt, ze si jako naklad muzu uplatnit jen investici do tech uveru, ktere mi uz nejaky zisk vygenerovali? Uplatnovat vsechny investice bez rozdilu jako naklad, i ty co jeste zadny zisk neprinesly (a tudiz nebyly nakladem dolozitelne pouzitym k dosazenim daneneho zisku, nybrz jsou nakladem vynalozenym k dosazeni nejakeho hypotetickeho zisku v dalsich letech).
Kdyz uvedu protipriklad, se stejnou logikou kdybych koupil zaroven dve ruzne akcie, kazdou za 100k, jednu po mesici prodal a druhou drzel, tak bych na konci roku platil dan 0 korun z akcii, protoze bych rekl ze mam prijem 100k a naklady na jeho dosazeni 200k? To by byla dost kravina, ne?

Proto mi prijde, ze logicke by bylo uplatnovat jako naklad fakt jen ty nakupy pujcek, ktere se vazou k pujckam, ktere jiz vratili aspon nejaky zisk.
Coz je ale zas administrativne silene, a pri poctech operaci co clovek za rok na mintosu udela, asi neproveditelne.

Takze zacinam chapat, proc je asi pravne bezpecnejsi delat ten §8, byt je to pro cloveka nevyhodne - pac udelat §10 tak, aby to bylo vsechno tip-top, je next to impossible. :cry:
(Me napriklad vadi danit letos vse bez ohledu na 400e v Monegu, u kterych neni vubec jiste zda je jeste uvidim - s §10 by to bylo vyresene, ale pokud pujdu do §8, tak mam se zapocitavanim ztrat utrum. :( )

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Booboo » 04 led 2020, 12:18

Mne to dáva zmysel asi takto :
Na Mintos pošlem behom roka napríklad - 1000 euro a na konci roku (31.12.) mám 1100 euro.
Zisk na Mintose za rok bol (1100 - 1000) = 100 euro.
Potom je tu ešte otázka úverov ktoré sú 60+ po splatnosti neuhradené :?:
Naposledy upravil(a) Booboo dne 04 led 2020, 18:26, celkem upraveno 1 x.
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 04 led 2020, 14:31

Já už jsem to tu jednou nebo víckrát psal. Jak Finlord poprvní vydal článek, že se Mintos daní v §10 jako obchodování s pohledávkama a Zonky si pak nechalo vypracovat nějaké stanovisko k jejich půjčkám a vyšlo z toho, že si můžu započíst dosud neuplatněné náklady i z minulých let a můžou se ty příjmy a výdaje kombinovat
Podklady k sestavení daňového přiznání z investic na Zonky

Významná změna metodiky: V roce 2017 došlo na základě vyjádření GFŘ ke změně při danění vašich příjmů ze Zonky. Nyní můžete kombinovat příjmy a výdaje z investic na Zonky. Soubor, který si můžete stáhnout níže, jsme upravili tak, aby reflektoval tuto změnu.

Hlavní věci, které je třeba vědět při podávání daňového přiznání:
1. Tento návod pro vás platí, pokud jste český daňový rezident a fyzická osoba - nepodnikatel. Pokud nejste občan (rezident) ČR nebo podnikáte, obraťte se prosím na vašeho daňového poradce, protože Zonky není schopen postihnout veškeré možnosti zdanění.
2. Dle vyjádření Generálního finančního ředitelství příjem z Participací, za předpokladu, že se nejedná o příjmy z podnikání, podléhá zdanění jako ostatní příjmy podle § 10, Zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů. V souvislosti s tím vám může vzniknout povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu.
3. Kdy vaše příjmy z Participací podléhají zdanění? Zdanění příjmy podléhají v okamžiku, kdy součet vašich příchozích splátek z půjček bude větší než prostředky, které jste do nich v rámci Participací investovali (počáteční hodnota investice plus investorské poplatky).
4. Daňové přiznání se obecně podává do 31. března. V případě, že daňové přiznání za vás podává daňový poradce, stačí jej podat do 30. června.
K tomu přidáváme jedno důležité upozornění. Následující návod jsme připravili ve spolupráci s odbornými poradci, ale je důležité vědět, že naše společnost Zonky, s.r.o., provozovatel Zonky, neposkytuje daňové a účetní poradenství. Výše uvedené informace jsou tedy pouze informativní a nezávazné. Proto vás prosíme, abyste se o daňových a účetních aspektech Participací poradili s odbornými poradci.
Podrobnější vysvětlení a vyjádření GFŘ
Dílčím základem daně podle § 10 ZDP je pro Investora příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení (sem patří vaše základní investice do půjček, investorský poplatek, který platíte službě Zonky i poplatek za prodej Participace na Sekundárním trhu).
Vyjádření Generálního finančního ředitelství k otázce způsobu zdanění fyzických osob z příjmů z Participací u společnosti Zonky s.r.o. (za předpokladu, že tyto příjmy nejsou příjmem z podnikání) je následující:
Příjem z Participací, za předpokladu, že se nejedná o příjmy z podnikání, je příjmem zdaňovaným dle § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění (dále „ZDP“). Základem daně (dílčím základem daně) je dle § 10 odst. 4 ZDP příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení, v případě Investora tedy příjem obdržený v daném zdaňovacím období z Participace snížený o částku poskytnutých prostředků na danou Participaci a související poplatek, a to pouze do výše, která ještě nebyla v předchozích zdaňovacích obdobích uplatněna. Jelikož jednotlivé Participace generují stejný druh příjmu, lze výdaje a příjmy vypočítané podle předchozí věty následně kompenzovat mezi participacemi v rámci jednoho zdaňovacího období. Jsou-li ve zdaňovacím období výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmu vyšší než příjmy, k rozdílu se nepřihlíží.
Informace jsou zpracovány k 18. 1. 2018.
tak jsem to tak dělal i na Mintosu.

Pak Finlord vydal článek, že by se asi měl Mintos danit v §8 a nebo (to už nevím, jestli psal taky Finlord) dokonce v obou paragrafech podle struktury a nebo úroky §8 a nákup pohledávek §10. Tak jsem se na to zeptal na finančáku a ředitelka odboru mi odpověděla, že nemají na to žádný pokyn, tak mi nemůže odpovědět jak to mám dělat, ale ona by to dala do §10. Když mi pak kontrolně volala úřednice, tak říkala, že když to řekla její nadřízená, tak je to OK.

Takže já to budu dál dělat tak jak to dělám. Sečtu všecky výdaje a příjmy, od výdajů odečtu příjmy, když vyjde kladné číslo, tak dám výdaje a příjmy stejné a zbytek si nechám jako výdaj do dalších let a když záporné, tak výdaje do dalších let už nebudou a už budu muset danit.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Gixian
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 901
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 775
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Gixian » 04 led 2020, 15:32

@JPT: Jako rozhodne je tohle nejvyhodnejsi zpusob co se tyce toho, kolik toho clovek musi zaplatit. Je to takove ferove (aspon pro nas, pro stat mozna trochu min :P ). Pokud navic mas echo ze sveho financaku, ze to tak ocekavaji, byl bys asi blazen delat to jinak (at uz je to takhle logicky spravne nebo ne).

okk
Příspěvky: 3
Registrován: 08 úno 2019, 17:45
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od okk » 30 led 2020, 18:09

Pokud by někdo potřeboval roční kurz KZT, který není v tabulce od GFŘ, tak opět údaj z druhé strany 1 CZK = 16,70 KZT.
Aktuální tabulka:
https://nationalbank.kz/cont/2019%20eng11.pdf
Předchozí roky:
https://nationalbank.kz/?docid=364&switch=english

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 hostů