Investice do drahých kovů


K diskuzím: Sběratelské mince; Drahé kameny; Drahé kovy;
Odpovědět
Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Investice do drahých kovů

Příspěvek od Flyboy » 12 říj 2018, 20:42

Celkem bych uvítal, kdyby tu někde byla i sekce o investicích do drahých kovů. Kupujete někdo zlato nebo stříbro? Já osobně hlavně stříbro a chtěl bych teď koupit ještě pár uncí zlata. Bych potřeboval poradit, jestli někdo neví o nějakých sběratelských mincích, které se vydávají třeba každý rok a jsou hodně populární.
Vzhledem k tomu že se "údajně" blíží krize, tak bych chtěl mít v drahých kovech alespoň 10% kapitálu. Zaslechl jsem sice už i názory, že v případě krize půjdou nahoru kryptoměny, ale co jsem viděl tento týden jen takový malý záchvěv na akciových trzích a kryptoměny letěly dolů snad ještě víc než akcie. Jediné co šlo nahoru byly drahé kovy.
Naposledy upravil(a) Flyboy dne 27 říj 2018, 14:07, celkem upraveno 1 x.

cyxyc
Příspěvky: 19
Registrován: 07 říj 2018, 18:53
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od cyxyc » 12 říj 2018, 23:38

Promiň že neodpovídám na tvou otázku. Jen se chci zeptat, zda to stříbro nakupuješ normálně v Čr nebo někde jinde (kvůli DPH). Sice jsem hodně četl, že stříbro půjde nahoru, ale když vidím, že rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou stříbrného odlitku je skoro 33% (v čr), tak to na mě nepůsobí moc lákavě.

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Flyboy » 13 říj 2018, 08:55

cyxyc píše:
12 říj 2018, 23:38
Promiň že neodpovídám na tvou otázku. Jen se chci zeptat, zda to stříbro nakupuješ normálně v Čr nebo někde jinde (kvůli DPH). Sice jsem hodně četl, že stříbro půjde nahoru, ale když vidím, že rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou stříbrného odlitku je skoro 33% (v čr), tak to na mě nepůsobí moc lákavě.
Taky "doufám" že půjde nahoru, pač už toho mám hezkou hromádku :D Nevím přesně jak je to s DPH v ČR, já nakupuji v Německu a jen střírné mince, ty jsou tam od DPH osvobozeny. Je to sice jen můj osobní názor, ale myslím že obyčejné cihly a slitky se nevyplatí kupovat. I když pominu fakt, že zaplatíš DPH, cihla bude mít vždy jen cenu toho kovu, ale mince může mít časem i velkou sběratelskou hodnotu.
Kupuji převážně mince 1-10 uncí od mincovny Perth Mint. Jestli to je dobrá volba, uvidíme za 10 let ;)
Na výkupní ceny v obchodech se moc dívat nemůžeš. To bych bral jako úplně poslední možnost to prodat obchodníkovi, co tě oškube. V dnešní době můžeš cokoliv prodat na internetu někomu dalšímu.
PS: Pokud ti jde jen o ten kov, tak teď jsem se díval a nejlevnější 1 Oz mince se dají v tento okamžik koupit za 14,9 Euro což je cca 384Kč. Cena kovu na burze je 327Kč

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Saraph » 13 říj 2018, 09:31

Hodně lidí rádi nazývají nakupování drahých kovů investicí, ale chtěl bych, abychom si vyjasnili, co to vlastně je. Kovy samy o sobě nejsou firma slibující zisky a/nebo emitující dividendy. Nejedná se ani o dluhopis vyplácející kupóny. Jediný důvod nákupu je, abychom tyto kovy později prodali za vyšší cenu. Jedná se tedy buď o čistě krátkodobou spekulaci, nebo snahu o krytí se před inflací/ekonomickou krizí. Ani jedno z toho není investice.

Důvod, proč má smysl to řešit, je ten, že k investování přichází nováčci a rozkoukávají se, do čeho „investovat“. Často jsou to mladí lidé a ve světě investování mají ještě spoustu času. Pak se v této souvislosti dozví o drahých kovech a dostanou mylnou domněnku, že to je něco, z čeho dostanou zisk. Ztratí tak drahocenný čas, který mohli strávit skutečným investováním. Jistě, někdo zisk zrealizuje, ovšem to je jak s jakoukoli spekulací - více lidí prodělá.

Jediný důvod v kupování něčeho takového vidím u lidí, co už skutečně neví co s majetkem a chtějí si aspoň část „pojistit“ proti kolapsu lidských peněz.

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Flyboy » 13 říj 2018, 10:10

A právě proto jsem hned v úvodu psal, že chci mít v drahých kovech cca 10% majetku, kdyby přišla krize :D Nicméně, když píšeš o těch investicích, řekl bych že rozdíl mezi investicí a spekulací je pouze hypotetický. Spousta lidí investuje do akcií firem, které nemají žádný zisk, protože doufají že zisk budou mít v budoucnu a přitom splňují tvá kritéria jak pro investici, tak pro spekulaci. V podstatě jakákoliv investice je i spekulace. Vždy jen doufáš v budoucí zisk, ať už dividend nebo růst ceny a nikdy nic nemáš jistého.

Ale jinak samozřejmě souhlasím s tím, že drahé kovy jsou považovány za uchovatel hodnoty a pojistka proti velké krizi či pádu měny.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od vyvar z ovaru » 15 říj 2018, 15:21

Ja teda povazuji investici za vse, co mohu v budoucnu zurocit, takze i zlato je forma investice, stejne jako alkohol ve vedlejsim tematu (a obecne umeni, i to lego atd.). Investice prece nemusi (ne)pravidelne neco vyplacet.
Ja bych treba osobne do zlata nesel, protoze v pripade nejake zasadni krize si myslim, ze bych si se zlatyma slitkama mohl akorat tak vytrit **** jak jsou neprakticke, takze pro me je z hlediska uchovatele hodnoty zlato spis pofiderni, ale chapu, ze kazdy to vnima jinak.
A za 30 let budou zlato sytentizovat nanoroboti z hovezich kuzi. :mrgreen:

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Saraph » 15 říj 2018, 20:58

vyvar z ovaru píše:
15 říj 2018, 15:21
A za 30 let budou zlato sytentizovat nanoroboti z hovezich kuzi. :mrgreen:
Tak to by byl ultimátní výsměch proti těm, co by si nakoupili hory zlata v domnění, že je nenahraditelné a jejich peníze jsou v bezpečí. Představ si to - třetina majetku ve zlatě a najednou by ho nikdo nechtěl ani za cenu, za kterou jsi ho koupil před 20 lety.

Uživatelský avatar
Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 615
Registrován: 16 kvě 2018, 13:27
Reputace: 156
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Boží mlýn » 16 říj 2018, 11:15

Flyboy píše:
13 říj 2018, 10:10
A právě proto jsem hned v úvodu psal, že chci mít v drahých kovech cca 10% majetku
Také jsem to tak dříve měl. Ale jak čas plyne, přijde mi těch 10% hodně. Nemyslím tak ani současnou cenou, jako tím množstvím. Roste pak riziko to mít vše na jednom místě, příp. náklady za úschovu.. nehledě na to, že pokud člověk nechce brát slitky, tak zase musí sledovat mince a tak :)
Velké díky všem uživatelům, kteří využili můj doporučující odkaz na portu umístěný v profilu! Opravdu si toho vážím :thumbup:

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od GOGO7 » 16 říj 2018, 12:36

Zlato bych bral jednak jako uchovatele hodnoty - zlato bude mít vždy nějákou hodnotu, na rozdíl třeba od akcií některých firem,
o nichž se tvrdilo, že nikdy nemůžou zkrachovat, avšak opak byl pravdou. Zlato je uctíváno hlavně v Asii - Čína a hlavně Indie. A je to taky spekulace na růst ceny. Že taková spekulace dává občas smysl je vidět na grafu po finanční krizi https://www.kurzy.cz/komodity/zlato-gra ... unit=&lg=1. Kdo koupil zlatý slitek 1 oz v době finanční krize za cca 700USD/1oz a pak ho za cca 5 let prodal za cca 1900USD/1oz. tak na zlato ani moc nenedává. Zlato i stříbro ovšem může být časem vyrobeno uměle- lidstvo se o to snaží po staletí. Pro Čechy je další riziko v tom, že cena zlata a stříbra je uváděna vždy ve světových tedy dolarových cenách, takže změna kurzu ke Kč s tím pěkně zamává. Stříbro jsem kupoval před lety kvůli DPH v Německu a to jako stříbrné mince American Eagle, což je mince uznávaná jako platidlo po celém světě. Myslím že to je lepší investice než pamětní mince. Prodává se v tubě po 25 kusech a je to velká a opravdu krásná mince.
Oproti zlatu/stříbru přeferuju drahé kameny, pár let se tím už zabývám. Takový tanzanit se těží jen na 1 místě na světě pod Kilimandžárem a za pár let bude důl vytěžen. Jeho hodnota už teď letí raketově nahoru, kam se hrabe zlato.. :)

Uživatelský avatar
Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 615
Registrován: 16 kvě 2018, 13:27
Reputace: 156
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Boží mlýn » 16 říj 2018, 14:35

Zrovna dnes mi přišla zálohová faktura na vznik Československa proof, dobrá náhoda :-) Škoda, že bude roky ležet mezi ostatními, tam, kde slunce nesvítí :D
Velké díky všem uživatelům, kteří využili můj doporučující odkaz na portu umístěný v profilu! Opravdu si toho vážím :thumbup:

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od vyvar z ovaru » 16 říj 2018, 14:37

Boží mlýn píše:
16 říj 2018, 14:35
Zrovna dnes mi přišla zálohová faktura na vznik Československa proof, dobrá náhoda :-) Škoda, že bude roky ležet mezi ostatními, tam, kde slunce nesvítí :D
Jako tyhle hodinky? :mrgreen:
Obrázek

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od GOGO7 » 16 říj 2018, 14:46

No ale pamětní zlatá mince ke vzniku Československa je dobrá investice, ne? Taky záleží, jak velká je emise, ale cena půjde nahoru, pro sběratele to bude vždy zajímavé, akorát je třeba to vysedět. :D
Když vidím na Aukru, kolik sběratelé nabízí za některé pár let staré české pamětní mince :roll:

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Joshua » 16 říj 2018, 15:25

Je fakt, že můj táta vlastní nějaké pamětní mince a vždy jsem se docela divil za kolik někteří na Aukru přihazovali. Stejně tak kolega miluje komiksové knihy typu Hellboy, Tomb Rider a některé původní díly jsou silně nedostatkové zboží za které jsou někteří ochotni zaplatit šílené peníze. Jenže to je dilema každého sběratele - cena je vysoká, ale když mám rád to co sbírám, tak to prostě neprodám.

Uživatelský avatar
Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 615
Registrován: 16 kvě 2018, 13:27
Reputace: 156
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Boží mlýn » 16 říj 2018, 17:30

GOGO7 píše:
16 říj 2018, 14:46
No ale pamětní zlatá mince ke vzniku Československa je dobrá investice, ne? Taky záleží, jak velká je emise, ale cena půjde nahoru, pro sběratele to bude vždy zajímavé, akorát je třeba to vysedět. :D
Když vidím na Aukru, kolik sběratelé nabízí za některé pár let staré české pamětní mince :roll:
Záleží na té emisi hodně, už se v posledních pár letech stávalo, že to naprosto znehodnotilo nějakej potenciál zisku. Třeba zlatá bula sicilská je dodnes dražší v běžné kvalitě než proofka. Nebo série mosty, kdy první mince ze série raketově rostly, zatímco hrady už tolik netáhnou, jelikož jich bylo vydáno víc ;)
Velké díky všem uživatelům, kteří využili můj doporučující odkaz na portu umístěný v profilu! Opravdu si toho vážím :thumbup:

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od GOGO7 » 16 říj 2018, 17:53

Pro mě je to zatím dost vzdálený obor, jen se v tom snažím trošku zorientovat, zatím do českých pamětních mincí neinvestuju, ale zajímá mě to. Před časem jsem si prošel jednotlivé emise a pak srovnal ceny na Aukru a skoro jsem nenašel minci, která by po letech byla cenově níž než v době vydané emise. Naopak tam byly po pár letech velké zisky. Na mě to dělá dojem, že pro Čecha investujícího v Kč do českých pamětních mincí /bez kurzového rizika/, které může po čase výhodně na Aukru prodat, je to jedna z nejlepších možných investic. Ale jak říkám, zatím to jen okukuju a třeba mám velký voči.. :shock:

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Flyboy » 16 říj 2018, 22:52

Nevím, já těm Českým sběratelským mincím moc nevěřím. ČR je moc malý trh a vydávají jich docela hodně. Spíš pošilhávám po tom co se vydává v jiných státech ;) Víte například že v některé státy vydávají zlaté mince, které banka prodává za jejich nominální hodnotu? stát je akceptuje jako platidlo a nikdy nebudou stát méně než za kolik jste je koupili. První pravidlo investice je přece umět neprodělat :D

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Flyboy » 16 říj 2018, 23:14

GOGO7 píše:
16 říj 2018, 12:36
Zlato bych bral jednak jako uchovatele hodnoty - zlato bude mít vždy nějákou hodnotu, na rozdíl třeba od akcií některých firem,
o nichž se tvrdilo, že nikdy nemůžou zkrachovat, avšak opak byl pravdou. Zlato je uctíváno hlavně v Asii - Čína a hlavně Indie. A je to taky spekulace na růst ceny. Že taková spekulace dává občas smysl je vidět na grafu po finanční krizi https://www.kurzy.cz/komodity/zlato-gra ... unit=&lg=1. Kdo koupil zlatý slitek 1 oz v době finanční krize za cca 700USD/1oz a pak ho za cca 5 let prodal za cca 1900USD/1oz. tak na zlato ani moc nenedává. Zlato i stříbro ovšem může být časem vyrobeno uměle- lidstvo se o to snaží po staletí. Pro Čechy je další riziko v tom, že cena zlata a stříbra je uváděna vždy ve světových tedy dolarových cenách, takže změna kurzu ke Kč s tím pěkně zamává. Stříbro jsem kupoval před lety kvůli DPH v Německu a to jako stříbrné mince American Eagle, což je mince uznávaná jako platidlo po celém světě. Myslím že to je lepší investice než pamětní mince. Prodává se v tubě po 25 kusech a je to velká a opravdu krásná mince.
Oproti zlatu/stříbru přeferuju drahé kameny, pár let se tím už zabývám. Takový tanzanit se těží jen na 1 místě na světě pod Kilimandžárem a za pár let bude důl vytěžen. Jeho hodnota už teď letí raketově nahoru, kam se hrabe zlato.. :)
No s tím American Eagle fakt nevím co mi pomůže že je uznávaná jako platidlo, když má nominální hodnotu 1 USD. Osobně mi to nepřijde jako nějaká jistá investice, že mi banka vykoupí něco za 1 USD když jsem za to dal 20 USD ;) A American Eagle velkou sběratelskou hodnotu asi nikdy mít nebude, razí je po desítkách milionů. Možná jen ty první se budou dát prodat sběratelům.
Já kupuju jen ty, u kterých vidím růst ceny v minulých seriích. Sice to také není žádná jistota, ale když se jich vyrazí jen několik set tisíc na celý svět, přece je to lepší než něco čeho jsou desítky milionů. Občas když si dělám inventuru a zjistim že jsem něčeho koupil 2x tolik než zbylých do serie, tak to hodím na Aukro a ještě se mi nestalo že bych něco neprodal se ziskem.
A co se týče těch kamenů. Tak v těch se sice vůbec nevyznám, nicméně to vyzní docela divně, když řekneš že zlato a stříbro může být časem vyrobeno uměle a pak doporučíš koupit drahé kameny, které se uměle vyrábějí již několik desítek let, jejich "padělání" se stále zdokonaluje a u diamantů už si ani odborníci nejsou jistí, jestli je pravý nebo falešný ;) Asi bych se hodně bál, že koupím něco falešného a nebo že to pak nebudu moct prodat, protože za pár let toho někdo nafláká tuny v lisu, prohlásí to za pravé, hodí do oběhu a nikdo nepozná rozdíl, takže cena poletí dolů.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od GOGO7 » 17 říj 2018, 08:25

Hodnota 1 stříbrné mince American Eagle je cena 1 trojské unce ryzího stříbra. Američani nepoužívají obecně tyto cenné mince při denních nákupechu třeba pečiva v obchodech, to by opravdu nejspíš nenapadlo nikoho ;) Osobně bych při prodeji této investiční mince zamířil místo do banky raději do místního zlatnictví. American Eagle není "sběratelská" mince ale mince investiční, její hodnota kopíruje světovou spotovou cenu stříbra.
Je fakt že vše se napodobuje, samozřejmě i drahé kameny. Proto je dobré o nich něco vědět, než si je člověk pořídí. Vyrábí se synteticky, praskliny se vyplňují beryliem atd. Některé druhy napodobit /uměle vyrobit/ nelze, třeba ten tanzanit. Na některých se padělek pozná velmi lehce /smaragd/, u některých pomocí přístrojů /třeba rubín/. Diamanty dobrá investice nejsou, ceny jsou manipulované a předražené, při pozdějším prodeji majitel obvykle zapláče. Diamantů, ale i zlata a stříbra se po světě v mnoha dolech těží spousta, na ty nejcennější gems je obvykle jen jeden důl na světě, proto třeba ceny černého australského opálu /jediný důl Lightning Ridge, Queensland/ jsou a budou stále dražší, cenných kousků bude těženo s koncem životnosti dolu stále méně, proto to je do budoucna výborná investice :D

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Flyboy » 17 říj 2018, 09:41

GOGO7 píše:
17 říj 2018, 08:25
Hodnota 1 stříbrné mince American Eagle je cena 1 trojské unce ryzího stříbra. Američani nepoužívají obecně tyto cenné mince při denních nákupechu třeba pečiva v obchodech, to by opravdu nejspíš nenapadlo nikoho ;) Osobně bych při prodeji této investiční mince zamířil místo do banky raději do místního zlatnictví. American Eagle není "sběratelská" mince ale mince investiční, její hodnota kopíruje světovou spotovou cenu stříbra.
Je fakt že vše se napodobuje, samozřejmě i drahé kameny. Proto je dobré o nich něco vědět, než si je člověk pořídí. Vyrábí se synteticky, praskliny se vyplňují beryliem atd. Některé druhy napodobit /uměle vyrobit/ nelze, třeba ten tanzanit. Na některých se padělek pozná velmi lehce /smaragd/, u některých pomocí přístrojů /třeba rubín/. Diamanty dobrá investice nejsou, ceny jsou manipulované a předražené, při pozdějším prodeji majitel obvykle zapláče. Diamantů, ale i zlata a stříbra se po světě v mnoha dolech těží spousta, na ty nejcennější gems je obvykle jen jeden důl na světě, proto třeba ceny černého australského opálu /jediný důl Lightning Ridge, Queensland/ jsou a budou stále dražší, cenných kousků bude těženo s koncem životnosti dolu stále méně, proto to je do budoucna výborná investice :D
No tak tohle jsem teď ale vůbec nepochpil. Vnitřní hodnota každé 1 Oz stříbrné mince je cena 1 trojské unce ryzího stříbra, Stále nevím proč zrovna ty American Eagle jsou tak vyjimečné. Jejich pořizovací cena je stejná jako u mincí s mnohem nižším nákladem, které jsou tudíž mnohem vzácnější.
Nikdy bych si teda nedovolil tvrdit, že některé druhy drahých kamenů napodobit "nelze" V podstatě to slovo "nelze" je v dnešní době velmi odvážné. Lze úplně všechno a když né nyní tak v budoucnu. Jen je otázka jestli za 10,50, 100.. let

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od GOGO7 » 17 říj 2018, 11:48

American Eagle je prostě ve světě nejrozšířenější a nejrespektovanější investiční mince. Další jsou třeba kanadský Maple Leaf, čínská Panda, australský Kangaroo atd..Prodáváš vlastně v minci obsaženou hodnotu stříbra. Těchto mincí je mnoho, kopírují cenu stříbra /nebo třeba zlata , platiny/. Naproti tomu pamětní mince jsou vydávány v omezených emisích k nějáké příležitosti a vzhledem ke své vzácnosti jsou zajímavé hlavně pro sběratele. V tom já vidím ten rozdíl.
U některých drahých kamenů prostě vítězí příroda nad člověkem. Vnitřní struktura těch kamenů je taková, že jí člověk není v současnosti schopen napodobit. Všechno co vytvoří matka příroda v laboratoři opravdu chemicky napodobit nelze, i když hlavně Rusové a Číňani makají ve stylu poručíme větru dešti co to dá. Většinou se ale ty jejich sklíčka dají oproti přírodním kamenům poznat pouhým okem :D

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host