Zonky - zkušenosti investorů


web: www.zonky.cz
Odpovědět

Je důležitý úvěrový příběh na Zonky?

Ano
84
39%
Ne
132
61%
 
Celkem hlasů: 216

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Stani » 06 říj 2018, 07:21

Údaje z dashboardu mi nesedí se skutečnými penězi, co mi přicházejí do peněženky. Na podpoře mi vysvětlili, že je tam půlroční zpoždění. Půjčka se musí splácet alespoň 3 měsíce a do výnosu se nepočítají poslední 3 měsíce. Takže 6 měsíců?

Aktuální výnos se počítá jen z půjček, které se vám už nějakou dobu splácí (3 splátky). Teď máte aktuální výnos 8,14 %, protože jste radikálně změnil svou investiční taktiku. Od března investujete jen ratingy A** A* a před tím jste preferoval spíše ratingy B, C a D.

Tím, že se do výnosu nepočítají poslední 3 měsíce, které jsou teď výrazně odlišné, tak máte aktuální výnos jiný, ale v dashboardu se to zatím neprojevilo. Systém bohužel nepočítá s tím, že někdo takto výrazně změní investiční strategii.

z5.png
z5.png (38.52 KiB) Zobrazeno 7578 x

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od JPT » 06 říj 2018, 07:41

Každá platforma má asi svůj způsob počítání. Já si to všecko počítám v excelu stejným způsobem pro všechny. Na Žlutém Melounu mi jejich výpočet ukazuje o dost míň. Na Zonky se to lišilo jen zhruba o 0,4 % a poslední dobou už přes 1%. Ale na Zonky už dlouho neinvestuju, takže půjčky už jsou uzrálé pro výpočty.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4490
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1581
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od LuckyLuke » 06 říj 2018, 14:13

Stani píše:
06 říj 2018, 07:21
Údaje z dashboardu mi nesedí se skutečnými penězi, co mi přicházejí do peněženky. Na podpoře mi vysvětlili, že je tam půlroční zpoždění. Půjčka se musí splácet alespoň 3 měsíce a do výnosu se nepočítají poslední 3 měsíce. Takže 6 měsíců?
- já jsem si to párkrát spočítat v excelu a také mi ta jejich čísla z dashboardu neseděla
- na jejich stránkách to může vypadat lépe než je to v reálu
- když jsem začal používat Stonky statistiku, tak tam je to zcela jasné a vychází to stejně jako při výpočtu v excelu
- když někdo přestane platit, přijdeme o naši investici a dále i o úroky z té investice
- kdyby Zonky vymáhalo po dlužnících aspoň tučné pokuty
- dostal jsem 41Kč za pokuty a mám potenciální ztrátu 6487.75 + 5784.8 Kč = 12272,55 - tak to je výsměch investorům
- zpožděné platby Zonky ani neukazuje, mě se u jejich přehledu ukazuje : 6638 Kč po splatnosti = zesplatněné
- podle Stonky statistiky to je jen 54% částky, kterou nemám zaplacenou

Obrázek

STONKY:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4490
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1581
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od LuckyLuke » 07 říj 2018, 08:26

Stani píše:
04 říj 2018, 18:58
Jak jste na tom vy v poměru CELKEM VYDĚLÁNO VS PO SPLATNOSTI?
Jaké ratingy máte oblíbené?
- na 1. otázku jsem odpověděl v předchozím příspěvku
- nyní investuji jen do A*, A++, A+, A (B,C,D, jsem zavrhl)
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Džura
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 80
Registrován: 04 srp 2018, 11:02
Reputace: 43
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Džura » 08 říj 2018, 19:11

S mojí zkušeností bych do A+ dnes nedal ani korunu - spousta zesplatnění a vysoký poplatek.V současnost pro mě nejhorší rating (výkon/cena).

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Stani » 08 říj 2018, 23:25

Džura píše:
08 říj 2018, 19:11
S mojí zkušeností bych do A+ dnes nedal ani korunu - spousta zesplatnění a vysoký poplatek.V současnost pro mě nejhorší rating (výkon/cena).
Takže investujete do A++ a lepších nebo do A, B a horších.

Martinus
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1328
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 880
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Martinus » 09 říj 2018, 16:57

Takže zasílám mojí zkušenost se serverem Zonky:
- investuji rok, do krátkých úvěrů, průměrný počet splátek je nyní 27, ratingy A**-D, odpovídá přibližně konzervativnímu portfoliu, investováno 80 tis. Kč, pojištěných ca 1/3 všech půjček
Server Zonky uvádí:
Aktuální výnos: 7,1%
Očekávaný výnos: 5,1%
Vyděláno 2562,- Kč
Zaplaceno na poplatcích: 1201,- Kč (nechutné!)
Po splatnosti 1451,- Kč
Skutečně vypočítané:
Aktuální výnos 6,01%
Po splatnosti: 3047,-Kč
+ default:1167,-Kč
Budoucí úroky: 9890,-Kč
Budoucí poplatky: 2486,-Kč
A to nejlepší na závěr:
Při 100% návratnosti defaultu a prodlení = výnos 6,01%
Při 30% návratnosti defaultu a prodlení = výnos 0,8% (realistický odhad!)
Při 0% návratnosti defaultu a prodlení= ztráta -1,4%
Při zhoršení situace na trhu práce a splácení= ztráta více než -1,4% (to se klidně může stát!)
Takže celkové vyhodnocení:
Server Zonkiy je výsměch investorům
vydělá pouze Zonky, resp. pak také ti, co si půjčí a nezaplatí
uváděný výnos serverem Zonky 6% nebo více je utopie jako prase, skutečnost bude snad někde 1-4% ve finále
u vymáhání pohledávek je v reálu prakticky jedno, zda jsou půjčky pojištěné či nikoliv, při zhoršení situace na trhu práce je investice zde ztrátová
je možné, že ten, kdo investoval před změnou poplatků má lepší čísla
Stavební spoření je z hlediska výnosu i rizika lepší produkt....

Džura
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 80
Registrován: 04 srp 2018, 11:02
Reputace: 43
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Džura » 09 říj 2018, 22:01

Stani píše:
08 říj 2018, 23:25
Takže investujete do A++ a lepších nebo do A, B a horších.
[/quote]

Jen do A* a A++, Zonky už beru hodně konzervativně hlavně z důvodu neexistence normálního sekundáru. U těch horších ratingů čekám do pár let průšvih, protože v době nejnižší nezaměstnanosti se pohybují u předpokládaných výnosů, které nejsou nic extra.

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Airbus » 10 říj 2018, 04:14

Martinus píše:
09 říj 2018, 16:57
Takže zasílám mojí zkušenost se serverem Zonky:
Zajimavé že poplatek máš 32% u konzervativního porfolia :D

A průměrný úrok do kterého máš investováno odpovídá A** :lol:

Martinus
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1328
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 880
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Martinus » 10 říj 2018, 10:06

Airbus píše:
10 říj 2018, 04:14
Martinus píše:
09 říj 2018, 16:57
Takže zasílám mojí zkušenost se serverem Zonky:
Zajimavé že poplatek máš 32% u konzervativního porfolia :D

A průměrný úrok do kterého máš investováno odpovídá A** :lol:
chápu, že na to koukáš svým pohledem, tj. začal jsi investovat v době jiných poplatků, jako větší investor máš taky na poplatcích slevu a investoval jsi/nebo investuješ do delších úvěrů...
každopádně ještě jednou tedy za mě...ano je to 32%, v čemž je i 250 Kč poplatky za prodeje (opět nechutná výše poplatků), dále uvádím budoucí úroky i budoucí poplatky...z toho vidíš, že to "klesne" na ca 25% (pokud bych tedy již nic neprodal). Vyšší poplatky jsou způsobené také tím, že jsem na začátku nenasypal celých 80 tis, ty jsou investované postupně...tj. pak procento poplatků klesá trošku, dále neinvestuji do dlouhých úvěrů, nemám slevu na poplatcích pro velké investory....
u Tebe by mě opravdu zajímalo RoR, tj. realistický výnos, poté, co započítáš, že 70% těch splátek, co jsou v defaultu a po splatnosti více než 30 dní je ztraceno (což je vzhledem k vymáhání na Zonky realita)...když koukáš na Stonky, tak toto číslo sem hoď, ať vidíme a ať tu některé, co tomu nerozumí nematou příspěvky, jako že máš 12% výnos...podle toho jaké máš zainvestované ratingy a délky, tak to může být také pěkná brynda.....ale věřím, že jak to máš nastavené bys mohl své peníze, cos tam nacpal dostat zpět a možná dokonce i těch 6% navíc...ale potrvá to 5-7 let...
Toho se drtivá většina investorů fakt nedočká...budou rádi, že své peníze dostanou zpátky a možná po letech v součtu i nějakou kačku navíc, kterou stejně požrala inflace....

na A** jsi přišel jak, že mám??
tam je výnos max. 3,3%!
Zonky uvádí
https://zonky.cz/otazky-a-odpovedi-investor#odpoved15
takže pokud mám dle nich očekávaný úrok 5,1%, tak je to průměrně malinko pod A...takže tak a to ať se každý podívá....

stejně tak poplatky pro rating A: tj 27%....a jak jsem psal navýšení činí prodeje, krátké úvěry...
https://zonky.cz/otazky-a-odpovedi-investor#odpoved25

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Airbus » 10 říj 2018, 14:23

Uvádíš investice 80.000kč za jeden rok, urok (2562 + 1201) = 3763kč což je 4,7% proto jsem uváděl A**, myslel jsem tedy A* 4,99.
Ale pak je to jiné, když ted pišeš že jsi dost prodal a neinvestoval vše před tím rokem. Já také prodal za 250k v 08/2017 a investuju od 03/2017

Ted píšeš něco o krátkých uvěrech, ty na poplatky nemají žádný vliv, já osobně investuji nyní pouze do 36mes a Zonky beru jako lepsi sporici ucet, kde se dá 2/3 vybrat hned, rozhodně se na tom nedají vydělat závratné peníze, tedy pokud tam nemá někdo aspon 10mil.
Přílohy
Snímek obrazovky 2018-10-10 v 14.16.25.png
Snímek obrazovky 2018-10-10 v 14.16.25.png (13.69 KiB) Zobrazeno 7359 x
Snímek obrazovky 2018-10-10 v 14.11.38.png
Snímek obrazovky 2018-10-10 v 14.11.38.png (12.29 KiB) Zobrazeno 7359 x
Snímek obrazovky 2018-10-10 v 14.06.58.png
Snímek obrazovky 2018-10-10 v 14.06.58.png (12.43 KiB) Zobrazeno 7359 x

Spirit
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 25
Registrován: 25 čer 2018, 10:35
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Spirit » 10 říj 2018, 15:04

Já jsem na Zonky také od tohoto ledna.
Výsledky tu nemám nijak strašné. Postupně jsem nahrál do peněženky 65k Kč.
Je tedy pravda, že prozatím investuji jenom ručně a kdybych spočítal veškerý čas, co jsem tím strávil, nebylo by to nic extra. Zatím mě ale pročítání příběhů a vybírání baví, tak s tím nemám problém.

Nechci už peníze nijak výrazně navyšovat, jen si udržovat status superinvestora.

Každopádně:
return.PNG
return.PNG (3.99 KiB) Zobrazeno 7352 x
loans_by_risk.PNG
loans_by_risk.PNG (3.29 KiB) Zobrazeno 7352 x
loans.PNG
loans.PNG (3.76 KiB) Zobrazeno 7352 x

Martinus
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1328
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 880
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Martinus » 10 říj 2018, 18:40

to Airbus: to jsem čekal, že tam budeš kolem 6%, tj. 6,7% je OK, 4,5% pesimistický odhad je též OK...ale znovu opakuji ostatním investorům: kdo z vás to má...? :roll:
s těmito čísly bych říkal totéž: lepší spořák.....(nezapomínej ještě že vybrat můžeš 2/3, ale za poplatek 1,5%....tak pokud budeš pesimista a nestane se nic vážného a jen budeš chtít vybrat...tak jsi získal 3%....to už není žádnej odvaz...)
ostatní jsou po změně poplatků a bez slev pro velké investory na půlce....tj. na 3% a 1,5%, když budou mít takové portfolio jako Airbus...a pokud ne, tak ani to ne...a s těmito čísly říkám tedy Sonky hořák...resp. tedy provar... :(
ale Zonky říká: 6% má každej...ale to je fakt výsměch, to opravdu nemá...a to je to, co mi vadí, toť vše...
viz Spirit, to Spirit: omrkni si ve Stonkach Reaistic RoR a uvidíš....

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Airbus » 11 říj 2018, 07:23

Zase tě musím trochu opravit, pokud chceš odečítat takto 1,5%, tak to bude platit pouze při investování přesně v jednom roce, v kratší době to bude více, ve dvou letech prakticky polovina atd... Jinak souhlas že poplatek 1,5% je dost, ale nikdo tě nenutí prodávat, stačí jen vybírat a investovat jinam. Obrovská výhoda že se vrací i jistiny, nikoliv jen uroky
Naposledy upravil(a) Airbus dne 11 říj 2018, 15:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4490
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1581
Kontaktovat uživatele:

Poplatek za prodej

Příspěvek od LuckyLuke » 11 říj 2018, 15:03

Já jsem v Zonky nikdy neměl potřebu něco prodávat. Měsíčně se mi vrací cca 10.000 Kč na splátkách, úrocích a mimořádných platbách. Poplatek za prodej 1,5 %, to je skoro zisk v úrocích za 1/4 roku. Když bych něco koupil a hned prodal, tak bych se díky poplatkům mohl dostat i do mínusu. A to není košer...
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Flyboy » 12 říj 2018, 10:34

S těmi Zonky je to pořád dokola. Ti co začali dřív, když byly menší poplatky to chválí a ti co začali později vesměs nadávají.
Já bohužel patřím k těm, kteří začali později. Začal jsem před cca 5ti měsíci. Poslal jsem 20 tisíc s tím že každý měsíc pošlu 1000Kč. Nyní tam mám tedy 24 tisíc. Všude investuji 200Kč. Ratingy hlavně A,A+,A++. Původně jsem tam chtěl posílat 1000Kč každý měsíc i několik let, ale když vidím tu hrůzu, tak uvažji že zruším trvalý příkaz. Jedna půjčka v prodlení 63 dní, to už jsem tedy odepsal, další dvě půjčky 7 a 11 dní prodlení. Tam počítám že jsem minimálně o jednu z nich přišel tak na 30%. Když odečtu poplatky, tak jsem vydělal 273Kč, když si odečtu ty problematické půjčky, budu se štěstím na nule. A to máme plnou zaměstnanost a hospdářský růst!!! Úplně trnu hrůzou, že by přišla krize, protože to bych byl ve ztrátě zcela jistě. A ten 1,5% poplatek na SM je úplný výsmech, vůbec se z těch Zonků nedá utéct. Kdyby mi někdo dal to, co jsem tam poslal, tak budu rád že jsem na nule a můžu zmizet. Takto však můžu jen zrušit trvalý příkaz a doufat že se za 3-4 roky se svými penězi zase setkám.
PS: je absolutně mimo míso to srovnávat se spořícím účtem a ještě to označit za "lepší spořící účet" Na spořícím účtu dostanu 1%, můžu si to kdykoliv vybrat, nemám žádné riziko. Na Zonky vůbec netuším kolik dostanu, vybrat si to nemůžu, riziko jak kráva. Spíš byste to měli přirovnávat k rizikovému termíňáku

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Airbus » 12 říj 2018, 13:42

Jestli si na nervy z toho že dva lidé nesplácí, pak p2p není pro tebe. Já mám 200+ pujcek po splatnosti a je to vse presne podle modelu Zonky. Jak jsem psal, mohu 2/3 vybrat pokud bych je nutně potřeboval. Tak prostě zaplatím 1,5% je to relativně hodně na druhou stranu když budu potřebovat milion tak prostě zaplatím 15.000kč, vzdyt to je urok cca za 2mesice. Jinak já osobně mám již tak 2/3 investováno za nové poplatky.

RomanSvoboda
Příspěvky: 11
Registrován: 24 zář 2018, 19:42
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od RomanSvoboda » 12 říj 2018, 20:06

Souhlasím se všemi příspěvky, které na fóru publikuje uživatel "Airbus". Podle informací, které mám z různých diskuzí, postupuje spousta začínajících "rádobyinvestorů" tak, že investují několik tisíc Kč do několika jednotek nebo desítek příběhů, a to napříč ratingy. Z těchto investic se na denní bázi počítají ze sumy zůstatku investovaných prostředků poplatky, a to dle přiděleného ratingu. Investoři počkají měsíc a půl, kdy jim přijdou první splátky, s vydělanými úroky (ve výši několika haléřů nebo jednotek korun za participaci), po srovnání výnosů s načtenými poplatky zjistí, že nic nevydělali a tak ihned po první splátce participace prodají (stačí se podívat na sekundární trh, kde většina participací je prodávána po první splátce) - a opět zaplatí poplatek ve výši 1,5 % z objemu prodeje. Co je tohle za investiční strategii?
Veškeré propočty, které se zde u diskutujících objevují, si investor přece musí s rozmyslem provést před tím, než začne investovat (jakou si zvolí strategii), a uvědomit si, že statistika obecně ve financích vždy funguje: jestliže je default např. 2%, tak je jasné, že pokud bude mít investor 100 participací, 2 dlužníci půjčku nevrátí, pokud bude mít 1000 participací, 20 dlužníků půjčku nevrátí ... default rate závisí na přiděleném ratingu, samozřejmě se v čase mění zejména podle makroekonomických, ale i jiných podmínek.
Proto si myslím, že investor, který hodlá investovat 1000 Kč měsíčně, by měl spíše uzavřít stavební spoření a být v klidu ... Tato platforma dle mého názoru může mít pro investory trochu solidní výnos pouze v případě, že uvažuje o dlouhodobé investici tak jako by neexistoval sekundární trh (nepočítá s předčasným vybíráním a proto investuje do takové délky splatnosti, po kterou prostředky pravděpodobně nebude potřebovat) a má počet participací v řádu tisíců.
Já osobně investuji od ledna tohoto roku, tedy všechny investice již za nové výše poplatků, posílám na Zonky cca 50 tisíc měsíčně, investuji konzervativně, malé částky na jednu participaci (mám necelých 2000 zainvestovaných participací).

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Stani » 12 říj 2018, 22:51

S tím chválením a nadáváním na zonky. Jasně poplatky, ale nemůže to být i o tom, že těm spokojenějším se po roce pořádně rozjede složený úrok? Na 1022 aktivních půjček bych potřeboval 204 400 Kč. Přitom jsem do Z poslal 150 000 Kč. Jak se vrací úrok a hlavně úmor, tak vše reinvestuji.

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4490
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1581
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od LuckyLuke » 18 říj 2018, 08:44

Dnes a včera jsem koukal na nabídky půjček. Množí se žadatelé, kteří žádají i o 3. půjčku na Zonky a to dostanou nízký rating (A*, A++). Nevím jestli je to dobré znamení či špatné. Brát si jen samé půjčky. Půjčku na splacení předchozí půjčky. Půjčku na motorku, na studium, na operaci psa, na dětský pokojíček, na opravu bytu, ... Jsem rád, že jsem na druhé straně a půjčuji.
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů