Zahraniční akciové trhy – obecná diskuse


Informace o zahraničních akciích.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od vyvar z ovaru » 08 srp 2018, 19:44

Doonio: je to tak, protoze se mozna blizime vrcholu, tak konzervativnejsi investori uzaviraji pomalu tech. pozice a prestupuji do podhodnocenejsich defenzivnich sektoru a energii jako priprava na pripadnou krizi. Krize muze prijit kdykoliv, ale klidne taky az za par let. A vsechno je jednou poprve, takze co kdyz tohle bude nejvetsi bull run v historii a bude trvat treba let 20? A pak to pujde do pr... pred mym duchodem. :lol:

Ad 100K/rok, do tohoto limitu se nepocitaji zisky z Mintosu, to je jen pro kapitalove zhodnoceni cennych papiru.

GOGO7: AAPL jede pekne, osobne nemam jediny zarizeni Applu a ani bych zatim nechtel, ale firme verim a myslim, ze i z ni by se mohl casem stat takovy stabilni dividendovy platce. To same pro me plati u Facebooku, ucet tam nemam, ale spolecnosti verim. A uz zase slape - 185+ za akcii. :)

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od doonio » 09 srp 2018, 14:51

vyvar z ovaru píše:
08 srp 2018, 19:44
Ad 100K/rok, do tohoto limitu se nepocitaji zisky z Mintosu, to je jen pro kapitalove zhodnoceni cennych papiru.
Jsi mě dostal, já žil v přesvědčení že se do toho P2P započítávají taky. Díky za osvětu. Kapitálově jsem jen přikupoval, tzn. 100k jsem nepřekonal.

Ad. tvůj nákup spodního prádla LB, jak by jsi to zhodnotil s odstupem času, případně plánuješ další nákup při propadu. Já mám nabito u 28$ a jediný co mě odrazuje je to, že buďto budou muset si na dividendu někde půjčovat (FCF to již nekryje) a nebo budou muset DIV. osekat (k tomu se přikláním) a potom si myslím, že to klidně ještě může slítnout o -20%. Přeci jen dividenda 7% je neudržitelná (narozdíl od AT&T, kde mají ještě solidní polštář a tam se o těch 6% nebojím).
Naposledy upravil(a) doonio dne 10 srp 2018, 12:25, celkem upraveno 1 x.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od vyvar z ovaru » 10 srp 2018, 11:15

Je to zatim takovy nemastny neslany (ale mohlo to byt i o dost horsi), dividendy jsou na hrane, ale nebojim se. Mit prachy, tak kolem 30 prikoupim, yield je fajn a pokud by nahodou doslo ke snizeni dividend a akcie spadla treba nekam k 20, tak bych prikoupil zase. LB nemam na dlouhodoby drzeni, cekam na moment, kdy oznami nejaky slusny zisky, ktery by cenu trochu akcelerovaly a ja pak se ziskem prodal a cestou tam inkasoval divi. No a pak eventuelne repete, az oznami -1% zisku a trh se zblazni a posle to o 30% dolu. :lol:

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od doonio » 10 srp 2018, 14:23

Jj, já to chtěl taky jen jako takovou spekulaci na pár měsíců, ono co je dnes za 30$, může být zítra za 20$...ale pokles z těch maxim (100$) už je docela značný a stálo by to za to si trochu zaspekulovat.

Btw. je tu někdo kdo investuje v Turecku, případně turecké tituly?
Já v Turecku několik měsíců žil, trochu vím jaká je to nátura a začínám si trochu pohrávat s myšlenkou tam něco zainvestovat - i když přes evropské brokery je to docela drahá pakárna. Ale tak můžem začít s ETF (TUR) by pro začátek stačilo. Co myslíte?

Druhá spekulace je turecká lira, za mých mladých studentských let (2012) jsem měnil 1€/2,5TL. Dnes 1€/7TL, inflace je nad 15% a nevidím moc světlo na konci tunelu. Nicméně ekonomika je to obří (2.největší armáda NATO). Turci zatím nepanikaří (ceny v obchodech nějak radikálně nezdražili), ale ono to příjde...
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od Jan » 10 srp 2018, 17:47

Popravdě, moc nevím které vlákno je to pravé, ale rozhodl jsem se pro toto. Ale admini ať klidně konají, pokud se jim jiné vlákno bude zdát adekvátnější.
A vlastně mě k této úvaze přivedl dooniův příspěvek výše. Tak nějak jsem si uvědomil, že jsem v ostražito-obranném modu. Prostě mi to přijde celé divné a potenciálně nebezpečné, a nějak si nedovedu utvořit názor na další vývoj.
Jádro problému je Trump - z mého zjednodušeného pohledu nic pozitivního nedokázal, spíše naopak - zrušil několikero dohod a vesele rozpoutává obchodní války. A to co je prezentováno za pozitiva či dokonce průlom, tak je setkání s Kimem a Putinem, kde mně známý výsledek je tak nějak na úrovni, že se sešli.
A když si vezmu třeba kurzy, tak OK, USD je "bezpečný přístav", takže teď v čase nejistot bude posilovat. Nicméně se docela obávám, aby to neskončilo výplachem. Jednak fakt už je asi kratší seznam zemí se kterými se USA nehádá než hádá (takže pokud se "ti ostatní dohodnou", že obchody začnou vypořádávat v něčem jiném než USD, tak USD celkem utrpí (nehledě na to, že vzhledem ke clům asi obchodní výměna USA (a tím pádem i důležitost USD) poklesne)), dále třeba Čína drží nemalou zásobu dluhopisů USA, jejichž prostřednictvím také může tahat za nitky, ...

Co Vy na to?
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od GOGO7 » 10 srp 2018, 17:56

Párkrát už se mi vynikající krátkodobá spekulace změnila na nekonečně dlouhodobou investici :x
Turecko jak si ho pamatuju z cest je nádherná země s krásnou přírodou. Byl jsem v šoku, v jak obrovském rozsahu a jak rychle se všude staví /hlavně Italové a Francouzi/. Teď co tam blbne ten nádiva Erdogan, ztratila země svoji investiční přitažlivost a co vím, tak zahraniční investoři spíš prchají.
Pro mě není teď vhodná doba, ani na ten TUR, který se taky pěkně propadá: https://finviz.com/quote.ashx?t=TUR&ty=c&ta=0&p=m.

P.S. Shodou okolností jsem, jak tak na to koukám, furt vůči tobě v opozici ;) . Ale určitě se časem na něčem i shodnem :)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od GOGO7 » 10 srp 2018, 18:16

To Jan: Souhlas, Trump je pro svět katastrofa. Ovšem nevěřím tomu, že v mezinárodním obchodě nebude i nadále dominovat US dolar jako nejsilnější a v podstatě nenahraditelná světová rezervní měna. V jaké měně by jinak obchody také probíhaly? Ve státem regulovaných juanech těžko, v rublech to už by spíš byla sranda. Často se také třeba uvažovalo o zlatě. O tom, že Čína položí USA tím, že přestane nakupovat US dluhopisy, resp. se jich ve velkém zbaví, se také píše už minimálně 10 let. Ovšem US dluhopisy jsou všeobecně uznávaná bezpečná aktiva.
Já si myslím, že ve světové ekonomice se ještě dlouho nic tak zásadního nezmění. US ekonomika šlape a Trumpa berou lidi po světě spíš s pobavením.
Myslím, že Trumpa jeho okolí, Kongres atd. přiměřeně zpacifikuje. Vidíme to teď třeba na názorovém obratu směrem k Rusku a Putinovi ;)

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od doonio » 10 srp 2018, 18:24

a nějak si nedovedu utvořit názor na další vývoj.
Další vývoj je vcelku jednoduchý, půjde to tak dolů jak jen to Erdogan dovolí. On tomu tam velí, a dokonce už má tedkomc pod palcem i národní banku, tzn. pokud on neřekne zvednout sazby, lira může padat a padat.
Jádro problému je Trump
Tady bych si dovolil odporovat, Trump není úhlavním nepřítel, ten si jen ve správnou dobu přihřál trochu polívčičky pro sebe kvůli americkému pastorovi Andrew Brunson. Teďka ještě trochu přitopil pod kotlem zvýšením cel na hlíník a ocel.
Jádrem problému je samotný diktátor Erdogan, vydává dekrety, ministra financí dosadil svého zetě, uvězňuje bezdůvodně opozici, atd.
Byl jsem v šoku, v jak obrovském rozsahu a jak rychle se všude staví /hlavně Italové a Francouzi/
Ano, buduje se tam neskutečně, za to jsou právě turci vděční Erdoganovi, mají rychlodráhu Istanbul-Ankara (je to hukot když jedete 260km/h), všude nové dálnice, 2. nejsilnější armádu v NATO... Ale všechno je to na dluh a to je právě tedkomc ten kámen úrazu.

Ano, zahraniční investoři prchájí a já se jim nedivím,ale jak říká Baron Rothschild: Nakupujte, když v ulicích teče krev. :-D
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od GOGO7 » 10 srp 2018, 18:35

Rothshild měl recht, Buffett to říká taky. Na akciích jsem vydělal zdaleka nejvíc při nákupech po krvavé lázni 2008/9, to pak byly žně :) . Ale u Turecka si počkám, stejně jako třeba u Ruska ;) . Připadá mi to jako vleklé a dlouhodobé problémy..

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od Jan » 10 srp 2018, 18:45

GOGO7 píše:
10 srp 2018, 17:56
Párkrát už se mi vynikající krátkodobá spekulace změnila na nekonečně dlouhodobou investici :x
Turecko jak si ho pamatuju z cest je nádherná země s krásnou přírodou. Byl jsem v šoku, v jak obrovském rozsahu a jak rychle se všude staví /hlavně Italové a Francouzi/. Teď co tam blbne ten nádiva Erdogan, ztratila země svoji investiční přitažlivost a co vím, tak zahraniční investoři spíš prchají.
Pro mě není teď vhodná doba, ani na ten TUR, který se taky pěkně propadá: https://finviz.com/quote.ashx?t=TUR&ty=c&ta=0&p=m.

P.S. Shodou okolností jsem, jak tak na to koukám, furt vůči tobě v opozici ;) . Ale určitě se časem na něčem i shodnem :)
Mě přijde, že žádná země, v jejímž čele je diktátor (nebo měkčeji řečeno autoritativní prezident) pro investice není dobrá (možná pro nějaké spekulativní aktivity, ale investice v pravém slova smyslu ne).
A ať už stylem vládnutí nebo absolutní neschopností akceptace toho, že někdo může mít odlišný názor mi sem spadá i Trump. Ale tam se jednak uvidí po volbách, co Senát a Sněmovna reprezentantů a druhak si myslím, že demokracie v USA je silnější než Trump. Ale i tak to podle mě povede k izolaci USA. Což izolace je taky jistá charakteristika autoritářských režimů.

dooniovi jsem neodpovídal, protože skutečně teď moc nevím a myslím, že v delším horizontu se mohou udát otřesy na obě strany. Některé anihilují, některé mohou přetrvávat.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od Jan » 10 srp 2018, 18:56

GOGO7 píše:
10 srp 2018, 18:16
To Jan: Souhlas, Trump je pro svět katastrofa. Ovšem nevěřím tomu, že v mezinárodním obchodě nebude i nadále dominovat US dolar jako nejsilnější a v podstatě nenahraditelná světová rezervní měna. V jaké měně by jinak obchody také probíhaly? Ve státem regulovaných juanech těžko, v rublech to už by spíš byla sranda. Často se také třeba uvažovalo o zlatě. O tom, že Čína položí USA tím, že přestane nakupovat US dluhopisy, resp. se jich ve velkém zbaví, se také píše už minimálně 10 let. Ovšem US dluhopisy jsou všeobecně uznávaná bezpečná aktiva.
Já si myslím, že ve světové ekonomice se ještě dlouho nic tak zásadního nezmění. US ekonomika šlape a Trumpa berou lidi po světě spíš s pobavením.
Myslím, že Trumpa jeho okolí, Kongres atd. přiměřeně zpacifikuje. Vidíme to teď třeba na názorovém obratu směrem k Rusku a Putinovi ;)
Vzpomněl jsem si na předchůdce EURa, které bylo tuším založeno na silných evropských měnách a vypořádávaly se jím obchody v rámci Evropy. Byla to jen účetní jednotka, resp. elektronické peníze. Na zkratku už si nevzpomenu.
Nemám představu, jak velká je která ekonomika, ale kdyby se třeba dohodla Čína, Rusko, Turecko, Irán, ... a splichtili něco podobného... I kdyby jen dočasně, v rámci momentálních třenic... Ono si ani moc nedovedu představit nějaké dlouhodobější fungování, na to se obávám jsou zájmy příliš rozdílné...
Tak ono položit USA by nebylo ani v zájmu Číny (teď už fakt spekuluju, ale myslím, že tamním soudruhům nejvíc vyhovuje klid (který teď Trump narušuje)), ale vyslat vzkaz v podobě šokové vlny, to už si dovedu představit.
doonio píše:
10 srp 2018, 18:24
Jádro problému je Trump
Tady bych si dovolil odporovat, Trump není úhlavním nepřítel, ten si jen ve správnou dobu přihřál trochu polívčičky pro sebe kvůli americkému pastorovi Andrew Brunson. Teďka ještě trochu přitopil pod kotlem zvýšením cel na hlíník a ocel.
Jádrem problému je samotný diktátor Erdogan, vydává dekrety, ministra financí dosadil svého zetě, uvězňuje bezdůvodně opozici, atd.
Já to ani nevnímám přítel/nepřítel, spíš jako možné riziko. A myslel jsem to spíš globálně, Jinak samozřejmě pro Turecko je asi největší problém Erdogan. Ale přiznejme si, jeho dosah v globální ekonomice bude spíš mizivý...
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od GOGO7 » 10 srp 2018, 19:00

Ano, demokracie je silnější než Trump. A protože USA je demokratická země, tak Trump nemůže být tak úpně diktátor jako u zemí nedemokratických - pro mě teď třeba to Turecko nebo Rusko. Proto rád investuju do amerických akcií. Americký akciový trh je největší a nejrespektovanější trh na světě, pod přísnou kontrolou regulujicích institucí po dobu min. 100 let. Není to nějáká rozvojová, nedokonalá ekonomika. Naopak ekonomika nejrozvinutější, v zemí s demokratickou tradicí a kontrolními mechanismy. Pro investice do akcií není lepší země. Nějáký trouba Trump na tom nic nezmění :D

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od Flyboy » 11 srp 2018, 09:39

Když čtu o tom Turecku, tak já jsem přemýšlel Liru šortovat ještě když byla za 3,5 za Euro, moje blbost, že sem se k tomu nedokopal. Nicméně myslím že Lira bude padat ještě níže. Edrogan sice křičí proti zvedání sazeb, ale asi to dělá jen na oko, protože jejich centrální banka je neustále zvedá. Nic jiného ostatně Turecko ani dělat nemůže, Investoři utíkají a ty jejich Kebaby tu ekonomiku v chodu neudrží. Nejlepší je, jak Edrogan jeden den nadává Němecům do Nacistů a druhý den po nich chce půjčit peníze :D Myslím že by stačilo od EU jedno slovo a Turecko by šlo pod kytky.
Armádu sice mají 2 největší v NATO, nicméně je jim k ničemu. Jsou na tom asi tak jako Hitler v 1938. Velká armáda na dluh a buď bude válka, nebo bankrot. Jenže Edrogan narozdíl od Hitlera nemá vedle sebe žádné státy se silnou ekonomikou, kterých by se bez boje zmocnil a mohl si nabrat zdroje a kapitál. Majetek, který před lety ukradli Kurdům je už dávno pryč. A tak armáda pomalu zastarává, nejsou peníze na opravy... Pomalu se stane stejně nepoužitelnou jako většina armád na světě. Příkladem můžou být nedávné boje, kdy Turecká armáda bojovala proti lidem s podřadnou výzbrojí a i tak přicházeli o jeden tank za druhým.
To, že by Turecko udělalo nějaké dohody s Ruskem, ať už dohodu o vzájemné vojenské spolupráci, nebo obchodní dohodu se mi moc pravděpodobné nezdá. Putin by z toho měl sice radost, ale jak známe Trumpa, okamžitě by oznčil Turecko za nepřítele číslo 1, začal by vyhrožovat sankcemi, možná by i požadoval vystoupení Turecka z NATO. Z Turecka by utekli i ti ostatní investoři co tam ještě zůstali a Lira by sletěla jak shnilá hruška.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od GOGO7 » 11 srp 2018, 10:12

Mohu se zeptat, jakým způsobem jsi chtěl shortoval tureckou liru? Forex? Ptám se hlavně proto, že moc nevím jak na to. Uvažoval jsem spíš o spekulaci na rubl. Mám účet u XTB, ale jsou tam jen měnové páry proti Euru a dolaru. Takže vítám každou zkušenost, od kohokoli kdo tomu rozumí. Díky :)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od GOGO7 » 11 srp 2018, 15:01

Zajímavý článek k aktuální situaci v Turecku, v souladu s tím co uvedl doonio :) : https://zahranicni.ihned.cz/c1-66214230 ... -sve-banky.
Ještě jsem se díval na možnosti investování v Turecku. ETF TUR v podstatě kopíruje současný neslavný vývoj Istanbulské burzy. Na Degiro po zadání Turkey je nabídnuto několik ETF obchodovaných v Evropě, z nichž minimálně ten od firmy Lyxor má broker Degiro na seznamu bezpoplatkových ETF.
Taky by mohlo být investováno třeba do jediné turecké firmy kotované na americké burze, což je telekomunikační firma Turkcell /TKC/. Tento velký telecom má stabilní tržby, ale také velké dluhy. Mohla by profitovat z toho, že působí i mezinárodně. To by mohla podle mě být ,vzhledem ke kurzu Liry ve vztahu třeba k US dolaru, určitá výhoda.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od doonio » 11 srp 2018, 17:15

GOGO7 píše:
10 srp 2018, 17:56
Pro mě není teď vhodná doba, ani na ten TUR, který se taky pěkně propadá: https://finviz.com/quote.ashx?t=TUR&ty=c&ta=0&p=m.
Na ten TUR jsem se díval, on "zatím" neztratil hodnotu vlivem horších výsledků těch firem, které jsou v něm obsaženy(pár jsem si jich prolustroval zde: https://www.tradingview.com/markets/sto ... large-cap/), ale čistě jen kvůli pádu turecké liry: (TUR vs. USD/TRY)
twino_bug.png
twino_bug.png (66.73 KiB) Zobrazeno 6222 x
Ale samozřejmě to co se děje, silně ovlivní ekonomiku a výsledky firem v dalších kvartálech, tzn. ten TUR může slítnout ještě víc do konce roku.
Ty ETF, které jdou mě na Degiru koupit jsou 2 - Lyxor (FR0010326256) a Ishares (IE00B1FZS574). Moc se mi nelíbí že víc jak 30% jsou zastoupeny banky, ale co se dá dělat.

Dnes ráno jsem taky objevil ten Turkcell :-D Projel jsem poslední výsledky za 2Q a nárůst tržeb docela impozantní, i marže, EBIDTA,... Aktuální clo na hliník jde mimo ně a zase, cena poklesla jen kvůli poklesu turecké liry, ale business jim šlape. Turci budou telefonovat stále, data používat ještě víc než dnes, tzn. tady je ten strašák opravdu jen v tom dluhu 6,5 mil TRY denominovaném v dolarech (1,4 mld. USD). Pokud by ta akcie vyklesala někam ke 3$ asi bych si zobnul.

Taková otázka do placu, myslíte že zrovna Turecko a aktuální situace může být tou rozbuškou pro vypuknutí paniky a další finanční krize?
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od GOGO7 » 11 srp 2018, 17:53

Koukám, že v tom seznamu akcií jsou z velké části banky. Tam by pokles kurzu Liry byl asi odůvodněný. Ale firmy zaměřené spíš navenek na mezinárodní obchod by po odeznění současné paniky měly ze situace spíš profitovat, třeba ten TKC. Velká část zisku je z mezinárodních obchodů a když je za Eura a dolary, které tyto firmy zinkasují, o dost více Lir než dříve, tak by se to snad mělo ve výsledcích za další kvartály projevit. Je ale fakt, že panika a davová psychoza na akciových trzích smete všechno, bez ohledu na výsledky konkrétních firem ;)
Ještě že Turecko nevzali do EU nebo dokonce do eurozóny, to by byl ještě podstatně větší mazec. Jinak ohledně dalšího vývoje jsem mírný optimista, i když expozice evropských bank v těch tureckých je zřejmě velká. Kdoví, kolik mají banky taky nakoupeno vysoce úročených tureckých dluhopisů s neodolatelnými úroky až 20%. No snad to nebude jako kdysi s krachujícími bankami na Islandu.. :roll:

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od Flyboy » 12 srp 2018, 13:45

Já myslím že Turecko nebude mít na další globální finanční krizi zásadní vliv. Je to relativně malá ekonomika a hodně investorů ten další vývoj v Turecku už očekává, takže Lira padá a investoři odcházejí. S Tureckem to bude dlouhodobý problém, aby to mělo vliv na celosvětovou ekonomiku byl by tam potřeba ten "šok", moment překvapení co způsobí paniku. U Turecka to každý čeká, takže tam žádné překvapení nehorzí.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od vyvar z ovaru » 13 srp 2018, 10:05

Vidim to stejne jako GOGO7. Ja bych do Turecka ani Ruska neinvestoval, krev tam sice tece, ale ta realna. Investovat do zemi, kde vladne diktator a kde se muzou pravidla hry zmenit pres noc, to chce velkou odvahu.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od GOGO7 » 13 srp 2018, 17:15

V Turecku zastavili obchodování s akciemi 3 největších tureckých bank. Zmiňovaný ETF na Turecko TUR je má přitom jako největší pozice v portfoliu: https://finance.yahoo.com/quote/TUR/holdings?p=TUR
V Turecku se ještě můžeme dočkat pěkných turbulencí, zvlášť když Erdogan jmenoval ministrem financí svého zetě :roll:

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů