Wise (TransferWise) - zkušenosti

Banky + alternativní systémy - TransferWise, Revolut, CurrencyFair či Paysera.
K diskusím: Revolut; RoklenFX; TransferWise
Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Wise (TransferWise) - zkušenosti

Příspěvek od Joshua » 10 čer 2018, 13:19

TransferWise
Poslední úprava nového příspěvku: 23.9. 2023

Portál Wise (dříve Transferwise) funguje na principu P2P plateb. Jedná se o platformu se kterou je možné provádět zahraniční převody a platby debetní kartou v různých měnách výrazně levněji, než je tomu u klasických bank. Známější a levnější možností je bezesporu portál Revolut, nicméně Wise má oproti svému konkurentovi celou řadu výhod a pro některé účely se vyplatí jej zvážit i přes nižší poplatky a další funkce, které konkurent nabízí. Samotná platforma vznikla v roce 2011 a má za sebou slušnou historii fungování.

transferwise.PNG
transferwise.PNG (121.3 KiB) Zobrazeno 41954 x

Níže je pak vidět schéma fungování této služby. Prostředky prakticky nikdy neopustí zemi odesílatele. Dochází k párování nabídky a poptávky prostřednictvím informací.

TransferWise_peer-to-peer_money_transfer.png
TransferWise_peer-to-peer_money_transfer.png (286.15 KiB) Zobrazeno 41954 x

Jednou z výhod je desktopová aplikace, která nabízí trochu větší robustnost například při krajním scénáři ztrátě karty a telefonu a následné nutnosti blokovat účet. Dále si lze v rámci borderless account na jedno kliknutí zřídit plnohodnotné účty (tj. včetně IBANu) pro měny EUR, GBP, USD, PLN, NZD a AUD. V těchto měnách tedy lze přijímat platby i od jiných subjektů. Poslední zásadnější výhodou oproti Revolut je minimum blokací účtu s nutností doložení prostředků. V důsledku toho lze vnímat Wise jako zajímavou alternativu např. při práci na léto v zahraničí (netřeba si dočasně zřizovat banku).


Odkazy:
Odkaz na získání karty zdarma (úspora 150 Kč)
Převodník měn
Recenze portálu TransferWise

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od zbynhu » 10 čer 2018, 13:33

Jenom doplním, že nejde pouze o převod CZK > GBP, ale i CZK > EUR a dost možná i do dalších měn.

I tak je to ale nevýhodnější než Revolut.
Přílohy
TW.jpg
TW.jpg (70.89 KiB) Zobrazeno 46007 x
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od Joshua » 10 čer 2018, 13:53

Máš pravdu zbynhu, díky, tady je kompletní rozpis.

https://transferwise.com/gb/blog/fees-c ... n-2018-czk

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od Saraph » 10 čer 2018, 14:29

Tak to je pěkné. Že by si TW všiml Revolutu jako výrazné konkurence? Ale ani na Roklen nebo Currencyfair bych nezapomínal. Každopádně je pěkné, kterým směrem se měnové konverze ubírají. Vy, co máte Revolut, preferovali byste ještě v nějakém scénáři TW nad Revolutem? Možná u nějakého většího převodu (100 tis. Kč a více) bych preferoval TW, protože na mě působí věrohodněji.

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od zbynhu » 10 čer 2018, 15:00

Saraph píše:
10 čer 2018, 14:29
Tak to je pěkné. Že by si TW všiml Revolutu jako výrazné konkurence? Ale ani na Roklen nebo Currencyfair bych nezapomínal. Každopádně je pěkné, kterým směrem se měnové konverze ubírají. Vy, co máte Revolut, preferovali byste ještě v nějakém scénáři TW nad Revolutem? Možná u nějakého většího převodu (100 tis. Kč a více) bych preferoval TW, protože na mě působí věrohodněji.
Menší směny určitě u Revolutu, vychází stále levněji a všechno tam šlape, jak má.
U vyšších směn, kde by hrozilo překročení limitu Revolutu a následně tedy poplatek, tak preferuji Roklen, který mám také odzkoušený a i ten vyjde při vyšších částkách o něco lépe.

Od TW je to hezký krok, ale musí ještě přidat. Zajímavé je, že jsem kdysi první směnu prováděl u nich, ale od té doby, co Mintos zavedl možnost směny CZK>EUR za 0,7% - tedy stejně kolik měl doposud TW, tak jsem tam zcela pasivní a dnes, když už mám Revolut, mě budou jen těžko lákat zpátky.
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od Joshua » 13 čer 2018, 10:14

Saraph píše:
10 čer 2018, 14:29
Tak to je pěkné. Že by si TW všiml Revolutu jako výrazné konkurence? Ale ani na Roklen nebo Currencyfair bych nezapomínal. Každopádně je pěkné, kterým směrem se měnové konverze ubírají. Vy, co máte Revolut, preferovali byste ještě v nějakém scénáři TW nad Revolutem? Možná u nějakého většího převodu (100 tis. Kč a více) bych preferoval TW, protože na mě působí věrohodněji.
CurrencyFair i Roklen jsou skvělé služby. Velký rozdíl v potenciálu však dělá debetní karta. Co jsem se ptal, tak CurrencyFair ji plánují někdy zavádět, ale víc jsem z nich nedostal: "We do have a debit card on the radar but I wouldn’t be able to comment just yet."

S preferencí TW to mám stejně jako ty. Navíc mi vyhovuje desktopové rozhraní. Revolut používám na menší platby, TW na větší. Ještě bych zmínil, že jádrem TransferWise je P2P síť uživatelů, jejichž platby se proti sobě párují. Síť má tu výhodu, že platby jsou v základu rychlejší a stabilnější. Něco takového Revolut nemá.
zbynhu píše:
10 čer 2018, 15:00
Od TW je to hezký krok, ale musí ještě přidat. Zajímavé je, že jsem kdysi první směnu prováděl u nich, ale od té doby, co Mintos zavedl možnost směny CZK>EUR za 0,7% - tedy stejně kolik měl doposud TW, tak jsem tam zcela pasivní a dnes, když už mám Revolut, mě budou jen těžko lákat zpátky.
Jo, Revolut je pro teď bezpochyby nejlevnější, jen si u nich nejsem jistý, jestli nějaké poplatky časem nezavedou. Přijde mi, že se teď nachází v takové fázi, kdy je pro ně prioritní sesbírat co nejvíce uživatelů. Na druhou stranu, konkurence je pro spotřebitele fajn, alespoň se snižují ceny :). Třeba by i ten Mintos mohl cenu za konverzi snížit. Mám pocit, že 0,7% si nastavil právě proto, aby lidé využívali vnitřní směnárny a ne TransferWise.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od Joshua » 25 čer 2018, 13:59

Přidávám článek z blogu Kristo Käärmana, spoluzakladatele TransferWise. Dají se tam najít docela zajímavá data o poplatcích, jaké náklady se jimi hradí a kolik jde na investice. Hezké čtení plné grafů.

http://kaarmann.com/why-transferwise-has-fees/

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od adventura » 02 říj 2018, 14:08

FYI dneska email od TW

===

We're adding a small fixed fee of around 18 Kč to send money.

From 1st December, there will be a small fixed fee to send money from your borderless account, to another bank account.

The total fee will depend on whether you're sending from one currency to another, or transfering money in a single currency. Here's how that works:

To send money from one currency to another, you'll pay the usual conversion fee, plus the small, fixed fee.
For instance, if you're sending money from your EUR balance to a bank account in CZK, you’ll pay the 0.35% conversion fee, plus 18 Kč. The fixed fee varies by currency, you can find the full list here.

To send money in one currency you'll only pay the small, fixed fee.
For instance, if you're sending money from your CZK balance to a bank account in CZK, you’ll only pay 18 Kč.

There's no change to fees to convert money within your account.
When you convert currencies between balances in your account you'll only pay the conversion fee.

Why has this happened?
Every time you send money to another bank account, TransferWise pays fees to third-party providers, and covers other costs. A while ago, we made it free, believing we could cover these fees ourself. Unfortunately, despite our best efforts, it's too expensive to maintain.

We’re disappointed we’ve had to change this fee, and we’re working on a plan to reduce it in the future. As soon as we have an update, we’ll be back in touch.

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od P2P_Ronie » 22 led 2019, 14:46

Ahoj, nemáte prosím někdo zkušenosti s propojením TW debetní karty a účtu na PayPalu? Lukáš z Hoopoo.cz to nevěděl. Psal jsem na podporu TW, tam mi řekli, že lze propojit PayPal účet a Borderless account. Znovu jsem upřesnil, že mi jde přímo o spárování karty, na což mi odpověděli:
Hi Roman,

Unfortunately when it comes to third party companies it’s never best for us to guarantee if they will work. It’s always best to double-check with them and find out if they have any further verification requirements or limitations on sending funds.

I know with USD Paypal they try to verify their customers accounts with micro-deposits, which very rarely works. I would suggest getting in touch with Paypal regarding your question, most online companies will not accept our cards as they are not 3D Secured and still in the early stages.

Kind Regards,
Jakob
Koukal jsem na komunitu PayPal, kde jsem našel nějaké příspěvky z prosince 2018, že to asi spíš nejde. Ale nic moc konkrétního/jasného. Než budu psát na PayPal podporu, jak to je, napadlo mě, jestli tu někdo nemá zkušenosti/info. Díky a pěkný den
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od Joshua » 22 led 2019, 19:27

P2P_Ronie píše:
22 led 2019, 14:46
...
Zkusil jsem k tomu znovu něco pohledat (ahoj, znovu Lukáš, tentokrát jako Joshua ;) ).

Osobní zkušenost nemám. Nicméně obávám se, že asi nepotěším. Na webu TransferWise mají v sekci incompatible accounts toto: https://transferwise.com/help/article/2 ... currencies

Na českém fóru E15 to také někdo řešil a výsledky jsou nemilé:
http://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic ... 5&start=15

Asi bylo možné to dřív posílat, ale tuto možnost zrušili... proto možná narážíš na rozporuplné informace. Není divu, Paypal žije ze své tučné provize za konverze a s filozofií TransferWise se zřejmě moc neslučuje.

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od P2P_Ronie » 23 led 2019, 10:16

Joshua píše:
22 led 2019, 19:27
Aah, ahoj, nevím, proč jsem si myslel, že tady na fóru máš jinej nick :-)

Díky moc. O těch incompatible accounts vím. Ale jestli to správně chápu, znamená to jen to, že z PayPalu nemůžeš posílat na TW účet. Propojení účtu jako takového je možné - v mailu přímo z podpory TW mi přišlo, jak propojit EUR i USD účet TW s účtem na PayPalu (každý má jiný postup). Samotná karta ale zřejmě nejde...

Díky
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od GOGO7 » 14 úno 2019, 18:52


Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od Joshua » 21 úno 2019, 10:56

TransferWise od března 2019 opět trochu mění poplatky. Většinou bohužel směrem k horšímu. Pro tyto účely mají na webu price checker.

https://transferwise.com/price-change

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od P2P_Ronie » 21 úno 2019, 11:33

Je to škoda no, ale u menších částek, zdá se, to vychází naopak lépe ;)
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

tomasino1
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 84
Registrován: 12 úno 2019, 13:12
Reputace: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise

Příspěvek od tomasino1 » 04 bře 2019, 08:54

Ahoj, pokud zadam platbu přes odkaz výše, ukazuje mi to jiný kurz, než kdyz se přihlásím svým jmenem. Nevíte nekdo proč? Diky
Edit: pro vysvětlení: zadam přenos 2620 Kč a dle odkazu to ukazuje převod na 101.50 eur, po přihlášení to ukazuje jen 101.12 eur. Co dělám špatně?
Edit2: tak už to vidím, tato cena je platná od 8.brezna :shock:

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise - zkušenosti

Příspěvek od Joshua » 02 kvě 2019, 11:27

TransferWise u karetních transakcí zavedl 3D secure.
Přílohy
3D secure.jpg
3D secure.jpg (47.31 KiB) Zobrazeno 44098 x

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise - zkušenosti

Příspěvek od Joshua » 16 pro 2019, 12:21

TransferWise zavede okamžité platby na debetní karty celého světa.

https://www.czechcrunch.cz/2019/12/okam ... e-s-visou/

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise - zkušenosti

Příspěvek od P2P_Ronie » 10 bře 2020, 20:13

Posilal jste si prosim nekdo CZK z uctu na TW na vas bankovni ucet? Vse OK? Ja to ted potrebuju. Dal jsem send to myself, mena CZK, account prefix sest nul, bankovni kod je jasny. Ale bojuju s cislem uctu. Mam devitimistne a TW mi hlasi, ze musi byt minimalne deset cislic. Coz je blbost, protoze jsou 9, 10 a snad i 12mistna cisla uctu.

Mam tam doplnit nulu navic? Pripadne vlevo pred samotne cislo nebo vpravo na jeho konec? Nekde jsem totiz cetl, ze cisla uctu se ctou zprava.

Diky
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise - zkušenosti

Příspěvek od Joshua » 10 bře 2020, 20:30

P2P_Ronie píše:
10 bře 2020, 20:13
Posilal jste si prosim nekdo CZK z uctu na TW na vas bankovni ucet? Vse OK? Ja to ted potrebuju. Dal jsem send to myself, mena CZK, account prefix sest nul, bankovni kod je jasny. Ale bojuju s cislem uctu. Mam devitimistne a TW mi hlasi, ze musi byt minimalne deset cislic. Coz je blbost, protoze jsou 9, 10 a snad i 12mistna cisla uctu.

Mam tam doplnit nulu navic? Pripadne vlevo pred samotne cislo nebo vpravo na jeho konec? Nekde jsem totiz cetl, ze cisla uctu se ctou zprava.

Diky
Rád bych poradil, ale teď jsem se díval a všude u recipients, včetně sebe mám IBANy. Snad ani jednou jsem neposílal výhradně na české číslo účtu.

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1516
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 467
Kontaktovat uživatele:

Re: TransferWise - zkušenosti

Příspěvek od Ankor » 10 bře 2020, 21:01

V Transferwise mám svoje číslo účtu u české banky v podobě IBAN.

A koukám, že tam lze zadat obojí - Local bank account i IBAN. Zkusila jsem napsat tu českou podobu s 9 číslicemi a vzalo mi to.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 hostů