Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
26
12%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
100
46%
X
14
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
76
35%
 
Celkem hlasů: 216

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od vyvar z ovaru » 14 bře 2018, 23:00

Ja bych zase rekl, ze ten poplatek muzes pouzit jako vydaj jen v momente, kdy tu konkretni akcii, ke ktere se ten poplatek vztahuje, zpenezis.

Ja si treba nemuzu dat do vydaju poplatek za nakup akcie, ze ktere mi jde dividenda, ze ktere platim dan. Musel bych tu konkretni akcii prodat a v ten moment si vuci zisku muzu dat vydaj za nakupni poplatek.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5473
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1111
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Jan » 15 bře 2018, 10:45

vyvar z ovaru píše:Ja bych zase rekl, ze ten poplatek muzes pouzit jako vydaj jen v momente, kdy tu konkretni akcii, ke ktere se ten poplatek vztahuje, zpenezis.

Ja si treba nemuzu dat do vydaju poplatek za nakup akcie, ze ktere mi jde dividenda, ze ktere platim dan. Musel bych tu konkretni akcii prodat a v ten moment si vuci zisku muzu dat vydaj za nakupni poplatek.
Zajímavej případ - ty dividendy + prodej. A to že nemůžeš je od daňového poradce? Trochu mi to přijde analogické té diskuzi, danit-li zisky z Mintosu které jsou stále na portálu. (Což by mimochodem bylo taky analogické jestli danit zisky z akcií, když výnos je stále na účtu u brokera.)
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od vyvar z ovaru » 15 bře 2018, 17:18

Cetl jsem to na financnich webech, primo od danoveho poradce to nemam. Mozna o tom psali i Finlordi, nejsem si ted jisty, bylo to vic zdroju.
Bohuzel u akcii je asi jedno na jakem uctu vynos lezi, jakmile mas zisk, musis ho danit (mimo vyjimky, 3 lety test, 100K).

Uživatelský avatar
sebikus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 148
Registrován: 02 lis 2017, 18:07
Reputace: 32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od sebikus » 20 bře 2018, 19:37

Zdravím,
může mi někdo poradit, zda se s tím setkal nebo to tak má?
Jsem zaměstnanec a současně i podnikám. Z podnikání jsem si poslal peníze P2P investice, peníze mám tedy v nákladech, ale nevím jak je zapsat a zda je zapsat celé nebo podle par. 10, kde ale mohu dát naklady jen do výše príjmu. :)
Online: Mintos - Lendermarket - Estateguru - Degiro - Trading 212 - Fio - Robo.cash - Lande
Archiv: - futures, Zonky, Bondster,

tomaso1980
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 711
Registrován: 24 bře 2018, 17:37
Reputace: 206
Kontaktovat uživatele:

Bondster - daně

Příspěvek od tomaso1980 » 24 bře 2018, 17:55

Ahoj lidi,

výnos na BONDSTER mám přes 10 %, takže spokojenost. Nějaké půjčky jsou po splatnosti, vždy to dlužníci za pár dní, max. týdnů srovnají. Co teď ale řeším, jsou daně.

Má se to danit stejně jako zonky? No v roce 2017 jsem tam měl celkem malé částky - tj. malý průšvih, tak to nějak nehrotím, vyplním to tam jako úrok, jde o pár korun, které se asi ztratí v zaokrouhlení. Ale začlo se mi tam líbit a v roce 2017 to významně navyšuji. Tak mě to bude zajímat docela detailněji.

Chápu správně, že ZONKY, MINTOS I BONDSTER se daní stejně?
Díky

Tomáš

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Bondster - daně

Příspěvek od Joshua » 24 bře 2018, 18:17

tomaso1980 píše: Chápu správně, že ZONKY, MINTOS I BONDSTER se daní stejně?
Ano, všechny zmíněné portály by měly být zdaněny podle paragrafu 10 - alespoň takhle jsem to vyčetl a nakonec udělal já.

tomaso1980
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 711
Registrován: 24 bře 2018, 17:37
Reputace: 206
Kontaktovat uživatele:

Re: Bondster - investoři

Příspěvek od tomaso1980 » 24 bře 2018, 20:33

Jsem rád, že to chápeme stejně..

Ještě já to chápu tak, že pokud na Bondster (nebo i na těch ostatních) pořád reinvestuju, tak zatím žádné daně neplatím a začnu je platit, až když cashově začnu vydělávat. Tzn. Když investuju 100 tis., tak dokud mi splacená jistina a úrok nepřekorčí 100 tis., tak neplatím nic, jenom dokumentuju kolik mám příjmy z jistiny a z úroku za zdaňovaný rok. Oproti tomu započtu stejnou částku jako uznatelný výdaj. A finančáku začnu posílat peníze, až když se mi těch 100 tisíc vrátí, protože do té doby nemám 100 % jistotu, že jsem na tom vydělal. Takže na Bondsteru, kde jsou dlouhodobé půjčky klidně nějakých 5 nebo 7 let nezaplatím finančáku ani korunu, ale jenom papíruju. Na Zonky nebo Mintosu třeba první 3 nebo 4 roky, když jsou půjčky třeba na 5 let.

Vše podle §10. Akorát na Mintostu bude ještě nějaký papír na příjmy ze zahraničí
No je to vopruz... ale mělo by to být každý rok stejný..

Nebo se pletu?

Díky za jakýkoliv fundovaný názor.

tomaso1980
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 711
Registrován: 24 bře 2018, 17:37
Reputace: 206
Kontaktovat uživatele:

Daně

Příspěvek od tomaso1980 » 24 bře 2018, 21:20

Ahoj, taky Mintos daníte podle § 10, oproti příjmům uplatňujete výdaje. Takže daně platíte, až když se Vám to cashově vrátí?
Nevíte někdo, zda a jaká příloha ohledně příjmů ze zahraničí se má vyplnit?

Díky
Tomáš

Edit (Saraph): Příspěvek jsem přesunul sem z obecné diskuze pro Mintos, abychom měli vše ohledně daní pohromadě. Další dotazy ohledně daní piš prosím sem.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Bondster - investoři

Příspěvek od Joshua » 25 bře 2018, 12:35

tomaso1980 píše: Nebo se pletu?
Já jsem to udělal tak, že jsem sečetl jistinu za rok 2017, která se mi vrátila a k ní přiřadil odpovídající úroky ze kterých odvedu daň. Případně odečetl ztráty - úvěry, které mám v defaultu. Pochopil jsem to tak z manuálu od Finlord. Daň tedy vlastně platím průběžně, kdežto ty bys ji platil až po úplném splacení úvěru. Nejsem daňový poradce a netuším, co je správně. Můj přístup mi přijde jednodušší, protože si prostě jen vyjedu report za minulý rok, kdežto ty budeš muset hledat plně splacené úvěry, což nevím jestli některé portály vůbec umí.

Od účetní jsem slyšel, že kvůli rozmachu podobných platforem a kryptoměn si to FÚ začal více hlídat. Otázka je, jestli to vůbec úředník pochopí, co vlastně ona P2P platforma je.

Jinak přesouvám do diskuse o daních.

GeniusLoci
Příspěvky: 7
Registrován: 06 dub 2018, 16:35
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od GeniusLoci » 08 dub 2018, 07:38

A kdo Vám co dokáže pokud nic nezdaníte? Jak se FU dozví že investujete do P2P?

Eipois
Příspěvky: 3
Registrován: 04 dub 2018, 17:49
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Bondster - investoři

Příspěvek od Eipois » 08 dub 2018, 12:27

Joshua píše:
tomaso1980 píše: Nebo se pletu?
Já jsem to udělal tak, že jsem sečetl jistinu za rok 2017, která se mi vrátila a k ní přiřadil odpovídající úroky ze kterých odvedu daň. Případně odečetl ztráty - úvěry, které mám v defaultu. Pochopil jsem to tak z manuálu od Finlord. Daň tedy vlastně platím průběžně, kdežto ty bys ji platil až po úplném splacení úvěru. Nejsem daňový poradce a netuším, co je správně. Můj přístup mi přijde jednodušší, protože si prostě jen vyjedu report za minulý rok, kdežto ty budeš muset hledat plně splacené úvěry, což nevím jestli některé portály vůbec umí.
Myslím, že tomaso to myslel, až se mu to vrátí jako celek a ne po jednotlivých půjčkách (tak to dělám já, zejména kvůli riziku krachu platformy, kdy mým způsobem neodvedu daně průběžně, ale až když to mám opravdu "jisté"). Správně je oboje (ty sis jen uplatnil nižší výdaje, což je OK).
GeniusLoci píše:A kdo Vám co dokáže pokud nic nezdaníte? Jak se FU dozví že investujete do P2P?
Podle mě jde o velikost částek - při podezřelých pohybech do zahraničí tě dost možná nahlásí FU tvá banka. Jinak čekáš na klasickou kontrolu z FU - většinou na udání.. (FU si může vyžádat pohyby na tvém účtu bez tvého vědomí)

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Saraph » 08 dub 2018, 16:38

GeniusLoci píše:A kdo Vám co dokáže pokud nic nezdaníte? Jak se FU dozví že investujete do P2P?
Dokud tam ty peníze máš, tak nejspíš nedozví, ale jde o to, že když si pak po X letech vybereš větší částku než jakou jsi vložil, už je to reálný zisk na tvém bankovním účtu.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od doonio » 08 dub 2018, 22:17

GeniusLoci píše:A kdo Vám co dokáže pokud nic nezdaníte? Jak se FU dozví že investujete do P2P?
Tady se dostáváme trochu do úrovně spekulací, předpokládám že nikdo z zdejšího fóra nedělá na FÚ, nebo ví jak to tam doopravdy chodí. Já čistě spekuluji, ale pokud posíláš třeba z tvého CZ účtu peníze na Mintos a posíláš hooodně (např. deseti-tisíce), tak není problém pro FÚ přes nějaké dotaz na banku zjistit kam a potom už se jen kouknou do tvého daňového přiznání a případně zaklepou na dveře s kontrolou :-D

Věc druhá, pokud to posíláš přes nějaké Revoluty,TransferWise, apod... tam si nejsem jist jak velké má náš CZ finančák páky na zahraniční společnosti a jestli oni mají povinnost nějaké údaje poskytnout. Rovněž pokud máš účet mimo CZ a posíláš z něj, tak potom to bude pro FÚ trochu oříšek jak se dohledat k tvému zahraničnímu EUR účtu.
Myslím, že tomaso to myslel, až se mu to vrátí jako celek a ne po jednotlivých půjčkách (tak to dělám já, zejména kvůli riziku krachu platformy, kdy mým způsobem neodvedu daně průběžně, ale až když to mám opravdu "jisté"). Správně je oboje (ty sis jen uplatnil nižší výdaje, což je OK).
Tohle si nejsem jist, jestli je správný postup. Podle selského rozumu máš pravdu, co když jen sypeš do P2P peníze,přece nebudeš danit něco co nemáš na svém osobním účtě, kdyby platforma krachla, nikdo ti zaplaceno daň nevrátí. Ale nevím jestli by takový argument obstál u FÚ, mušís zdanit příjem který jsi v tom roce vytvořil a ten vznikl bez ohledu na to aniž bys něco vybral.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Eipois
Příspěvky: 3
Registrován: 04 dub 2018, 17:49
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Eipois » 09 dub 2018, 00:06

doonio píše:
Myslím, že tomaso to myslel, až se mu to vrátí jako celek a ne po jednotlivých půjčkách (tak to dělám já, zejména kvůli riziku krachu platformy, kdy mým způsobem neodvedu daně průběžně, ale až když to mám opravdu "jisté"). Správně je oboje (ty sis jen uplatnil nižší výdaje, což je OK).
Tohle si nejsem jist, jestli je správný postup. Podle selského rozumu máš pravdu, co když jen sypeš do P2P peníze,přece nebudeš danit něco co nemáš na svém osobním účtě, kdyby platforma krachla, nikdo ti zaplaceno daň nevrátí. Ale nevím jestli by takový argument obstál u FÚ, mušís zdanit příjem který jsi v tom roce vytvořil a ten vznikl bez ohledu na to aniž bys něco vybral.
No, právěže je to legální.

Vyjádření GFŘ k Zonkám: Příjem z Participací, za předpokladu, že se nejedná o příjmy z podnikání, je příjmem zdaňovaným dle § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění (dále „ZDP“). Základem daně (dílčím základem daně) je dle § 10 odst. 4 ZDP příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení, v případě Investora tedy příjem obdržený v daném zdaňovacím období z Participace snížený o částku poskytnutých prostředků na danou Participaci a související poplatek, a to pouze do výše, která ještě nebyla v předchozích zdaňovacích obdobích uplatněna. Jelikož jednotlivé Participace generují stejný druh příjmu, lze výdaje a příjmy vypočítané podle předchozí věty následně kompenzovat mezi participacemi v rámci jednoho zdaňovacího období. Jsou-li ve zdaňovacím období výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmu vyšší než příjmy, k rozdílu se nepřihlíží.

Což já z toho chápu, že výdaje i příjmy v rámci jednoho balíčku (nazvěme třeba obchodování s pohledávkami) můžu vzájemně kompenzovat. Zároveň každý rok můžu použít výdaj, který nebyl uplatněn dříve. Takže v prvním roce zainvestuji 20 tisíc, příjem (jistina + úrok) pouze 1 tisíc, druhý rok příjem 15 tisíc, výdaj 25 tisíc (=nadále (re)investuji), třetí rok neinvestuji a dostanu příjem 35 tisíc. První rok sem danila 1k, uplatnila výdaj 1k, druhý rok 15k 15k a na třetí rok mi zbylo na výdaj 29k ale příjem byl 35k = budu mít zdaněno 6k..
A neberu teda peníze na účtě, ale stačí, že leží na platfomě. Takže pak nesmím před krachem zaspat posílání na "bezpečný" účet v bance :)

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od vyvar z ovaru » 09 dub 2018, 09:53

Nepocital jsem si to, ale cim vetsi zisk, tim vyssi (re)investice, nevyjde to teda tak, ze prvni rok, kdy realne budete odvadet penize ve forme dani bude az rok, kdy na Mintosu vlastne skoncite?

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Saraph » 06 kvě 2018, 12:18

vyvar z ovaru píše:Nepocital jsem si to, ale cim vetsi zisk, tim vyssi (re)investice, nevyjde to teda tak, ze prvni rok, kdy realne budete odvadet penize ve forme dani bude az rok, kdy na Mintosu vlastne skoncite?
Tenhle dotaz tu koukám visí už pěkně dlouho, ale asi lepší něco napsat než to tu nechat bez odpovědi.

Nevím, co přesně myslíš tím skončit, ale nějaké peníze by finančnímu úřadu investor odváděl až tehdy, kdy z Mintosu vybere více, než kolik vložil. Pak už nebude mít žádné přebývající náklady z minulých let a začnou v daňovém přiznání vznikat zisky. To samozřejmě nemusí znamenat tam skončit. Např. po 5 letech při 14% úroku a reinvestování se počáteční kapitál zdvojnásobí, takže lze vybrat původní vklad a mít stejný stav účtu jako před 5 lety. To je samozřejmě extrémní příklad.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od doonio » 04 čer 2018, 21:40

Teď už je to asi pasé,ale velice naučný článek o danění investic obecně - myslím si že většina z nás nemá jen P2P, takže si ukládám do záložek a za rok budu zase chytřejší!

https://www.investicnigramotnost.cz/inv ... i-priklad/
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - investoři

Příspěvek od Flyboy » 22 zář 2018, 17:21

Taky mám jeden takový dotaz. Daníte výnosy, nebo na to kašlete? Zabývá se Mintosem finanční správa? Má nějaké páky na to aby jí Mintos musel vydat výsledky investorů, když nemá sídlo v ČR? No těch dotazů je asi víc :D

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - investoři

Příspěvek od Saraph » 22 zář 2018, 17:28

Flyboy píše:
22 zář 2018, 17:21
Taky mám jeden takový dotaz. Daníte výnosy, nebo na to kašlete? Zabývá se Mintosem finanční správa? Má nějaké páky na to aby jí Mintos musel vydat výsledky investorů, když nemá sídlo v ČR? No těch dotazů je asi víc :D
Přesunul jsem tvůj dotaz z Mintosu sem. Toto téma už se v tomto vláknu několikrát řešilo, tak si jej prosím pročti. Hlavně poslední 2 stránky obsahují hodně užitečných informací.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - investoři

Příspěvek od Joshua » 22 zář 2018, 20:10

Flyboy píše:
22 zář 2018, 17:21
Taky mám jeden takový dotaz. Daníte výnosy, nebo na to kašlete? Zabývá se Mintosem finanční správa? Má nějaké páky na to aby jí Mintos musel vydat výsledky investorů, když nemá sídlo v ČR? No těch dotazů je asi víc :D
Ano daním. Možná historicky ne vždy zcela správně (paragraf 8 vs. 10), ale rozhodně to dělám. Páky dle mého názoru mají a moc bych se nespoléhal na to, že ženská z úřadu netuší která bije nebo že je Mintos za hranicemi. Myslím, že s rozvojem krypta si tyhle věci začali více hlídat.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 9 hostů