Spoření pro děti

Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
šuhaj
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Spoření pro děti

Příspěvek od šuhaj » 26 zář 2020, 13:41

Ahoj,

chci se zeptat, zda tu má někdo zkušenosti s portu účtem pro děti. (Sám nemám ani normální účet u Portu). Uvažujeme o založení dceři. Představa je taková, že jí tam budeme něco posílat sami, ale zároveň i příbuzní. Tj. rád bych tím předešel nakupování roztomiloučkých drahých zbytečností jen z důvodu "abychom jí taky něco dali" a po osvětě jí třeba příbuzní k prvním narozeninám nekoupí sedmnáctého růžového plyšáka, ale třeba jí pošlou pěti kilo na nákup akciového etf.
O Portu uvažuju zejména proto, že by to mohlo být transparentní. Respektive je to tak? Je možné, aby příbuzní viděli, kolik tam je aktuálně naspořeno? Nebo je to naivní představa?
Protože pokud to tak není. Tak to už mě vyjde jednodušeji jí nakupovat široké indexové ETF skrz vlastní účet na Degiru a jen babičkám a dědečkům říct "pošlete mi to na účet". Nebude tam omezení s výběrem až v její plnoletosti (tak aby zůstal poplatek 0,25 % TER), pro jiné než mě, to bude úplně stejně neprůhledné a já to budu mít alespoň vše na jednom místě a levněji.

Případně máte nějaké jiné metody, jak spoříte vy nebo rodina dětem?

Díky.

EDIT: respektive asi to je naivní představa, protože když jí založím stavební spoření, tak taky nikdo veřejně neuvidí, kolik tam má.

// Dovolil jsem si příspěvek obnovit aby bylo vidět na co Martinus odpovídá. Navíc mi to nepřijde jako vůbec špatný dotaz. Pokud bys trval na smazání, samozřejmě napiš. Joshua

Martinus
Silver pen
Silver pen
Reputace: 194
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od Martinus » 26 zář 2020, 14:21

Ono se všemi těmi produkty pro děti je to +-podobné. Majetek dětí je jakoby "chráněn" zákonem, což má nějaké svoje opodstatnění, ale co je moc, to je moc. V konečném důsledku je to tak, že rodič či jiný zákonný zástupce prakticky ztrácí rozumnou kontrolu nad správou takového majetku. v konečném důsledku to je tak, že třeba RB Ti nedovolí z dětského účtu vybrat více než 20 tis. Některé banky si to vykládají po svém a v pohodě je třeba CSOB. Co se týká Portu, když přečteš jejich podmínky, vidíš tam taky částku 20 tis. Nepodařilo se mi dohledat, kde v jakém zákoně či předpise právě tato částka je uvedená, ale již snad 10 let se s ní někdo stále ohání. Pozor na ro, že u některých dětských produktů se tyto věci nedozvíš včas, problém je až ve chvíli, kdy peníze potřebuješ - resp. je potřebuje to dítě a Ty o tom nesmíš svéprávně rozhodnout. Dříve to bylo dokonce tak, že jsi nezletilci nesměl vybrat stavební spoření - rozhodoval o tom soud. To už dnes není, Ústavní soud se k tomu nějak vyjadřoval, ale i tak má majetek dítěte nějakou ochranu - což je opravdu na jednu stranu dobře. Na druhou stranu je naprosto v moci státu...Příklad: aktuálně již 3. rokem čekáme na rozhodnutí opatrovnického soudu, zda nezletilé neteře smí prodat 2 auta po zemřelých rodičích, která nemůžou ve věku 6 a 10 let užívat. Stát se musí rozhodnout, zda to je v jejich zájmu...Příklad 2: Myslím jsem to dával také sem na forum: Správcem majetku po zemřelém tatínkovi postiženého dítěte se stal OSPOD, protože maminka se díky ztrátě živitele rodiny dostala do exekuce. Dítě potřebovalo v ca 12 letech placenou operaci zubů - správce majetku - tj stát - OSPOD řekl NE...peníze nevydáme, až dítěti bude 18....Příklad 3: Vlastnímu nezletilému dítěti chceš darovat svůj dům = musí o tom rozhodnout soud, jestli mu to darovat smíš...! Příklad 4: Založíš dítěti účet na Portu, budeš spořit, příbuzní také, účet poroste, paráda. Budeš potřebovat vybrat 100, 200 tis. což za pár let nemusí být naprosto žádné peníze....a oni řeknou SORY JAKO, majetek je dítěte a teď to někdo (stát) musí posoudit, jestli to vybrat můžeš a jestli náhodou pokojík, který mu chceš vybavit není moc drahý, atd.
Takže bohužel...před veškerými produkty pro děti důrazně varuju, protože právní prostředí v ČR je v tomto ohledu skutečná perverze. Hlavně, že dítě může být exekuováno za neplacení popelnice, to ano...Jednoznačně doporučuju si nastudovat zákony + majetek investovat až do 18.roku dětí na sebe a ošetřit to závětí, dědickou smlouvou u notáře apod. Jedinou výhodou těch dětských produktů je, že to je majetek nepodléhající dědictví v případě úmrtí zákonného zástupce, teoreticky by na to neměl dosáhnout exekutor...pokud se cokoliv stane, ale to je právě to, že jen teoreticky...

Martinus
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 26 zář 2020, 23:00

Co tvrdí Portu, či jiná organizace je naprosto nepodstatné. Jediné, co je rozhodující je zákon, opravdu doporučuji nastudovat - konkrétně tedy OZ §§ 896 – 905, 928 - 952, nebo odkaz zde:http://www.ius-wiki.eu/obcanske-pravo/p ... azka-b-45 Pokud je v zákoně napsáno, že o některých věcech rozhoduje soud (=státní zvůle/libovůle a až se mu zachce, klidně po několika letech nebo vůbec), nebo dokonce par. 898, odst. 3: K právnímu jednání rodiče, k němuž schází potřebný souhlas soudu, se nepřihlíží. Tak vydat dobrovolně svůj majetek, resp. majetek, který spoříš pro dítě napospas nějaké bábě na soudě, která si rozhodne naprosto podle sebe, je opravdu hodně o ústa....
Bohužel netuším, jak kdo přišel na oněch 20 tis., to bude nějaká chytrá hlava na Ústavním soudě, nebo tak něco, ale postupně se to možná zrušilo, i když některé instituce, jako už zmińovaná RB v tom jedou nadále i dnes.....to musíš asi někde studovat, právníci to obvykle neví...každopádně až nějaká chytrá hlava vymyslí, že to není 20 tis, ale třeba 50, nebo jiná částka, můžeš mít Ty a nebo Tvoje dítě prostě smůlu....Příklad: šetříš dítěti celý jeho život. Před dosažením jeho zletilosti veškeré peníze vybereš a pošleš za tyto peníze dítě těsně před dovršením 18. roku do Ameriky na studia....tak toto je v ČR nezákonné jednání podle OZ par. 898 odst. 2 b), pokud to tedy neschválí soud....pěkné, že? Je úplně jedno, jestli je to ve prospěch dítěte nebo ne, prostě to neschválil soud a basta = nezákonné. Pokud to stejné tedy uděláš se svými (naprosto stejnými penězi), které nejsou v žádném dětském produktu, smůlu má naopak bába na soudě a stát jako takový, prostě pak to je v naprostém pořádku a bez vlivu nesmyslných zákonů a státu.....

šuhaj
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od šuhaj » 27 zář 2020, 17:27

Díky za varování.
Jak píše Martinus o těch 20 tisících, tak konkrétně v podmínkách Portu je to napsané takhle:
vybírat peníze z účtu Zákazníka za následujících podmínek:
o pokud Zákazník ještě nedovršil 15. rok věku, je možné provést výběr (i) pouze do částky 20.000 Kč včetně v daném
kalendářním roce v souhrnu, nebo (ii) nad částku 20.000 Kč, ovšem s písemným souhlasem druhého zákonného zástupce
Zákazníka (na němž musí být ověřen podpis), případně jiné plně svéprávné osoby žijící se Zákazníkem ve společné
domácnosti; a o pokud Zákazník dovršil 15. rok věku, ale nedovršil 18. roku věku, je možné provést výběr pouze s písemným souhlasem Zákazníka
Což by, za předpokladu, že během růstu dcery nedospějeme s manželkou do stavu manželství v rozkladu a nějakých nepochopitelných naschválů, neměl být problém. Stačí mít "jen" písemný souhlas druhého zákonného zástupce a lze s účtem manipulovat libovolně. Nicméně citace z odkazu od Martinuse asi může některé nečekané životní události dost zkomplikovat:
§ 898/1 – „K právnímu jednání, které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, potřebují rodiče souhlas soudu, ledaže se jedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty.“
Zákon dále demonstrativně vyjmenovává, o jaké případy jde (např. nabytí nemovitosti, zatížení majetku, nabytí daru velké hodnoty apod.)
Právní jednání rodiče bez potřebného souhlasu soudu je nicotné.
Rád si ještě přečtu, jak to dělají ostatní. Zatím se tedy kloním k variantě nákupu akciového ETF skrz vlastní obchodní účet. Kde rozhodnutí, že to bude mít na start do života, ledaže to bude potřeba nezbytně na něco jiného, bude plně v moci rodičů. Ostatně dává smysl nejdříve zajistit bezpečně sebe a až potom rozdávat.

Máte někdo založené stavebko pro děti? Vyplatí se to? Příliš jsem to nestudoval, hádám, že dětem odpustí všemožné vstupní poplatky atd. Je potom výnos už nějakým způsobem zajímavý?

andrej.novakov
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrej.novakov » 27 zář 2020, 20:25

šuhaj píše:
27 zář 2020, 17:27
Máte někdo založené stavebko pro děti? Vyplatí se to? Příliš jsem to nestudoval, hádám, že dětem odpustí všemožné vstupní poplatky atd. Je potom výnos už nějakým způsobem zajímavý?
Stavebko pro dceru jsem zakládal letos u Buřinky. Jako bonus bylo 1000 Kč na nákup na Mall, myslím. Na druhé dítě, které je na cestě, plánuju pak založit spoření taky, ale třeba bude nějaká zajímavější nabídka než ten kupón :-) Teď koukám, že tam mají prémii 2000 Kč, ale ještě se porozhlídnu. Lepší risk-free způsob uložení CZK mě ale teď nenapadá.

Ankor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 283
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 28 zář 2020, 08:44

U stavebka je největším plus to, že díky němu hypotéku opravdu dostane. Je dobré se kouknout i na podmínky přidělení, i když za tu dobu se mohou změnit. Třeba Raiffeisen nevyžaduje potvrzení o příjmu, což u mladých s nevysokým příjmem, může být dost výhodou.

Nikituska
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 81
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nikituska » 28 zář 2020, 08:47

Proč díky němu hypotéku opravdu dostane? Nepleteš si to s úvěrem ze stavebního spoření, případně nemyslíš tím to, že pak bude mít našetřeno 20 % svých zdrojů?

Ankor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Re: Spoření pro děti

Příspěvek od Ankor » 28 zář 2020, 12:13

Asi to, co píšeš, platí taky, ale to, že 6 let chodily pravidelně platby, je pro banku známkou toho, že je schopný splácet i hypotéku. Bance je to tedy v podstatě jedno, když nebude splácet, tak mu byt sebere, ale jde o ten fakt poskytnutí.

Nikituska
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nikituska » 28 zář 2020, 20:02

Na to se podle mě moc/vůbec nepřihlíží - prostě splňuješ interní ukazatele (LTV, DTI, DSTI...), anebo nesplňuješ. Taky jsem si myslela, jak budu mít super sazbu, když mám příjmy vysoko nad tyto ukazatele a ono prd - řešily se jenom příjmy, výdaje a vlastná zdroje. Nikdo ani řádek po řádku nestudoval jednotlivé transakce, což jsem slýchávala celou výšku...

Možná to hraje roli u nějakých rizikovějších a méně standardizovaných produktů jako např. nezajištěný neúčelový spotřebitelský úvěr, ale z mé zkušenosti u hypo na takové věci není prostor.

Tomaso007
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomaso007 » 29 zář 2020, 07:59

Co se spoření pro syna týče, tak jsme založili stavebkno, jako takovou jistotu. A taky portu, kde ovšem spořím prozatím minimálně, v podstatě s ním kalkuluji tak, že pokryje ty "přebytky" které se již na stavebku nevejdou do těch 20k / rok.

Výhodu vidím v tom, že až bude starší, může sledovat jak peníze na účtu pracují a MOHLO by to v něm probudit zájem o správu financí. O to jak s nimi nakládat efektivněji a podobně...Nakonec je dobré, že pokud nebudou volné finance a na portu nějaké období nic nevložím, tak se vlastně nic neděje. Vše jsem založil v podstatě hned jak se syn narodil, takže i když na portu nespořím pravidelně cítím to jako, že v tom mám trochu náskok:D

Co se zmiňovaného nakládání s penězi týče, tak je pravda, že nepředpokládám, že bych mu na to sahal. Nicméně člověk nikdy neví jaká bude situace a ten zákon je formulovaný nešťastně, to je jasný...
Degiro, FioBroker, Revolut
Zonky, Mintos, EstateGuru
Investiční mince, Crypto

Martinus
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 05 říj 2020, 11:14

Takže aktuálně třeba Creditas pro děti: (Richee Junior)

Je nějak omezeno nakládání s prostředky na účtu?

Ano, platby z účtu jsou až do dospělosti dítěte omezeny maximálním měsíčním limitem stanoveným pro danou věkovou kategorii. Tento limit je sdílený, platí tedy jak pro dítě, tak případně i pro rodiče, který může nakládat s prostředky na účtu dítěte taktéž pouze do výše nastaveného limitu. Nakládání s peněžními prostředky nad stanovený limit může být podmíněno doložením souhlasu soudu. Vedle limitu účtu je ještě nastaven týdenní limit na kartě. Výši měsíčních limitů pro jednotlivé věkové kategorie naleznete v Obchodních podmínkách pro Richee produkty Junior a v Obchodních podmínkách pro platební karty. Oba dokumenty naleznete na této webové stránce v sekci Dokumenty a formuláře.

Limity:
6 – 10 let včetně 2.000 Kč
11 – 14 let včetně 5.000 Kč
15 – 17 let včetně 10.000 Kč

Jinými slovy: Vložíš nebo naspoříš dítěti 50 tis, potřebuješ na vybavení dětského pokojíku 30 tis, dítěti je 12 let....tak tě to nechají vybírat 6 měsíců, nebo přijď s rozhodnutím soudu, že můžeš....

To je ještě horší než ta Raifka. Jediná banka o které vím, že potíže nedělá je ČSOB...ale nemám až takový přehled, tak když budete mít někdo s něčím dobrou zkušenost, tak jí sem můžete dát..
Za mně prostě zákony na nic, resp. jejich výklad na nic, takže správa majetku dětí je katastrofální stav...

P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Reputace: 299
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 05 říj 2020, 12:49

A nevis, jestli takovy ochomejtacky delaji i se stavebkem?

Martinus
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 05 říj 2020, 19:45

P2P_Ronie píše:
05 říj 2020, 12:49
A nevis, jestli takovy ochomejtacky delaji i se stavebkem?
se stavebkem právě ano, díky tomu tyle věci vím, ca 3 roky zpětně ukončené stavebko pro dítě, chtěli jsme vybrat a právě se pořizoval z toho nový pokoj...a v RB řekli na..., jděte si k soudu...naštěstí to u soudu trvalo jen asi 7 měsíců se dostat k těm penězům, právě pak to stavebko nějak napadal ústavní soud....takže od té doby buď oficiálně na nezletilce ne, nebo jen takový produkt, kde nedělají potíže - ale pořád je riziko, že začnou...dle zákona...nebo jedině pak kolem 14. roku věku dítěte na ty 4 roky, když máš 100% pravděpodobnost, že mu to v 18ti předáš a nešáhneš na to...
Pro malinké dítě s výhledem co se může stát za nějakých 16 let...ani náhodou

bartfox
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bartfox » 05 říj 2020, 21:25

No tvl - začíná mě z toho všeho naskakovat kopřivka. 2 měsíce nazpět jsem založil novorozenému prckovi u Portu účet... :oops:

B

Ankor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 06 říj 2020, 14:04

Portu je ještě ta lepší varianta - prostě se tam přestanou posílat platby a převedou se jinam.

Martinus
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 06 říj 2020, 18:36

Tak zákon má svoje opodstatnění, např. dítě zdědí něco a rodiče nesmí jeho majetek rozfrcat apod...to se dá pochopit, takto to mělo být zamýšleno. Ale jsme v Čechách, takže si soud/instituce vykládají zákon podle svého, vesměs k šikaně normálních rodičů, aby se jim ukázalo, kdo že tu je vrchnost.
Ještě jsem se dozvěděl, že ty limity u různých účtů/produktů má na svědomí justičně-exekutorská mafie.
Stávalo se totiž často to, že dospělý v exekuci si nechal vyplácet výplatu na účet dítěte a na to opravdu nikdo nemohl.....tak se vymyslela takováto oklika s tím, že v takovém případě prakticky nemůže dospělý s účtem dítěte rozumně nakládat. A exekutorská mafie jede dál....
takhle to je totiž...to už pak vše do sebe zapadá. O ochranu majetku tu nejde, jen o nenažranost mafie...hnus

Nikituska
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nikituska » 06 říj 2020, 19:36

To s exekutory je blbost - plat/mzda se exekuuje už na straně zaměstnavatele, tak je celkem jedno, kam ten očesaný zbytek dorazí... Dávalo by to smysl možná u fakturace OSVČ, ale to by zas dítě mělo asi mít živnosťák...

Martinus
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 06 říj 2020, 20:19

Nikituska píše:
06 říj 2020, 19:36
To s exekutory je blbost - plat/mzda se exekuuje už na straně zaměstnavatele, tak je celkem jedno, kam ten očesaný zbytek dorazí... Dávalo by to smysl možná u fakturace OSVČ, ale to by zas dítě mělo asi mít živnosťák...
No blbost to opravdu není. Máš pravdu, že dnes to je jak to píšeš, ty věci okolo nového OZ vznikaly kolem roku 2014, 2015, takže se musíš podívat na to pozadí a zájmy těch jednotlivých skupin právě v tomto období....mimoto, se nemuselo jednat jenom o výplatu, ale o jakékoliv jiné peníze, které bylo potřeba schovat před exekuční mafií...např. zůstatek na účtu, než ho stihl exekutor obstavit...dnes je vše rychlejší než před 5-6 lety, to je fakt...

P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Reputace: 299
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 14 říj 2020, 16:44

Loni jsem dcerce zakládal stavebko, a to právě u Raiffky. Nedalo mi to tady po té diskusi a zkusil jsem tam napsat dotaz. V zásadě obratem mi volali. Že prý u nich není problém, že po šesti letech lze stavebko normal ukončit, peníze načerpat a použít na jakýkoli účel. Jediné, co je třeba, je souhlas obou zákonných zástupců.

Takže jedině, zda by dělal problém nějaký soud na základě vágní právní úpravy. Nicméně on tvrdil, že to byl problém, když se přijímal nový občanský zákoník (nutný souhlas opatrovnického soudu), ale od té doby se to nějak vyprecizovalo a zase to jede v režimu jako dříve. Trochu mi to nehraje z toho pohledu, že říkal, že se to "novelizovalo". Občanský zákoník ale ještě novelizován nebyl, pokud se nepletu. Ale to se mohl jen přeřeknout...

Každopádně se na to asi budu muset víc podívat, protože je to fakt hrozně nejasné. Ale taky otázka, jak to bude zase za těch pět let :)

Martinus
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 14 říj 2020, 18:59

haha, klasická odpověď z Raiffky...nic není problém...
Novela OZ určitě není, ale nějak se speciálně k tomu stavebku vyjadřoval Ústavní soud a na základě toho je možné, že zrušili právě normální soudy k ukončení stavebka...koneckonců to je opravdu ujeté, když toto musí řešit soud, zatímco důležité věci soudům utíkají normálně běžně.
Bohužel jsem k tomu ten rozsudek US nenašel, asi to někde bude, ale možná placené. Rozhodně žádné ty částky nejsou nikde podložené žádným zákonem a je to na libovůli daného ústavu/produktu/případně soudkyně.
My jsme museli ke klasickému Okresnímu soudu.
Mimoto tedy počítám s tím, že po ukončení se převedou peníze na účet dcerky a to možná opravdu problém nebude. Nebo máš zaručené, že po ukončení všechny peníze převedou na Tvůj účet a ne na účet dítěte? To bych se zase divil... Ale z dětského účtu pak vybrat problém je! Víc než 20 tis. Ti nedají a nazdar, to u nich platí stále. Napsané to nikde není, dokonce jsem si nechal volat ředitele pobočky apod. Nebyli schopní to vysvětlit. Nebylo možné ani okamžité zrušení účtu a výběr všech prostředků, prostě Tě to nechají po těch 20 tis. kdoví jak dlouho vybírat.
Osobně mám s touto bankou jen ty nejhorší zkušenosti, ne jen v tomto případě...

Odpovědět