Nová legislativa 1.12. 2016 - spotřební úvěry

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
Odpovědět
Jan
writerP2P
Silver pen
Silver pen
Reputace: 69
Kontaktovat uživatele:

Nová legislativa 1.12. 2016 - spotřební úvěry

Příspěvek od Jan » 01 pro 2016, 14:56

Diskuze o vlivu nové legislativy o spotřebních úvěrech platné od 1.12. 2016 na P2P.

- v souvislosti s P2P jsem nic nepostřehl, ale zajímavá je třeba otázka zodpovědnosti - protože pokud poskytovatel klienta důkladně neprověří, tak zatímco v případě nesplácení to dříve byl problém klienta, tak dle nové úpravy to nyní může být bráno jako chyba (a tedy i zodpovědnost) na straně poskytovatele
Naposledy upravil(a) Jan dne 07 pro 2016, 16:55, celkem upraveno 2 x.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz, ...
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Investaukce.cz , Mintos.com

JPT
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová legislativa 1.12. 2016 - spotřební úvěry

Příspěvek od JPT » 02 pro 2016, 07:19

Tak to jsem zvědavý, jestli to bude chyba (zodpovědnost) P2P společnosti a nebo se toho ve smlouvě s investorem zas nějak zbaví, aby to měli uplně bez rizika jako doposud. Protože myslím, že je skoro všude ve smlouvách a podmínkách (nejen p2p), že ty firmy většinou za nic neručí.

Martin
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin » 31 pro 2017, 19:20

Jak je to teď vlastně s P2P půjčkami podle nového zákona o spotřebních úvěrech? Mohou P2P tržiště fungovat jako zprostředkovatelé půjček od soukromých osob? Protože co jsem četl, tak běžné soukromé osoby nemohou jen tak půjčovat jiným soukromým osobám v rámci svých investic, pokud nemají registraci u ČNB (což má snad jen pár desítek subjektů v ČR).

Na Zonky - www.zonky.cz prý začali půjčovat přímo, řeší to pomocí trojstranných smluv, ale není mi jasné, kdo je tam v současnosti vlastně věřitel - Zonky nebo ti konkrétní investoři? V podmínkách a textech na Zonky jsem o tom nic nenašel, všechny texty jsou psané tak, jakoby investoři přímo půjčovali dlužníkům - lidé lidem.

Banking Online - www.banking-online.cz aspoň podle smluv dál fungují jako zprostředkovatelé (rámcová smlouva o zprostředkování zápůjčky). To mi sice přijde čistější z hlediska investora, že je skutečně věřitel, ale nejsem si jistý, jak je to právně podle současné legislativy.

Bankerat - www.bankerat.cz zdá se také dělá čistě zprostředkování a půjčku poskytuje investor.

Vyzná se v tom někdo - můžete když tam prosím napsat?

JPT
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 01 led 2018, 13:55

Já myslím, že to v čechách být nemůže. Myslím to, že bude firma jen jako zprostředkovatel a budou napřímo půjčovat lidi lidem.

Proto např. i Žlutý meloun musel udělat pro české půjčky nové smlouvy ve stylu Zonky. Musí být na to půjčování nějaká speciální licence od ČNB, kde musí myslím složit nějakou zkoušku a navýšit jmění společnosti o 20 milionů. Meloun ale o licenci nepožádal i když tvrdí, že ty prachy má a neví, kdy české půjčky zas rozjede. Pro slovenské půjčky platí podle jejich zákonů původní smlouvy, že je firma jen zprostředkovatel a lidi půjčují lidem.

Odpovědět