EstateGuru - zkušenosti


web: www.estateguru.co
Odpovědět
Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Booboo » 21 čer 2020, 17:51

Gixian píše:
20 čer 2020, 18:45

Tady bych podotknul, že nejde jen o to co je late - zkus se taky podívat, kolik toho máš prodlouženo. Mezi březnem a květnem se prodlužovalo jak na běžícím pásu, mě prodloužili (2-6 měsíců, většinou šest) cca 50% toho, co v té době mělo končit.
Tento trend - namiesto splátky istiny príde predĺženie úveru - som tiež spozoroval a za posledné 2 mesiace som takmer všetko pred splatnosťou predal na SM a následne vybral.
Teraz som ostal na polovici pôvodného vkladu a momentálne mám jednú late 80 dní, ktorá je tesne pred predĺžením úveru UŽ tretí krát o 6 mesiacov ;)
Výbery v blízkej dobe neplánujem ale tie predĺženia sa mi do budúcnosti nepáčia.
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Booboo » 23 čer 2020, 11:57

Všimol som si že niektoré projekty počas niekoľkých mesiacov vydávajú etapy s rôznymi LTV.
Napríklad investujem do projektu s LTV - 20% na 18 mesiacov, kde Projected LTV je 65.0%.
Po niekoľkých týždňoch a mesiacoch pribúdajú etapy a LTV sa navýši až na 65% a napríklad po 15 mesiacoch projekt padne a Estateguru ho predá za 80% investovanej sumy - mám dojem že mojich 20% LTV mi je figu platné a dostanem rovnakú istinu ako ten čo investoval pozdejšie pri LTV 65%.
Alebo sa mýlim :?:
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Uživatelský avatar
pager
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 424
Registrován: 21 črc 2019, 21:31
Reputace: 395
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od pager » 23 čer 2020, 12:38

Booboo píše:
23 čer 2020, 11:57
Všimol som si že niektoré projekty počas niekoľkých mesiacov vydávajú etapy s rôznymi LTV.
Napríklad investujem do projektu s LTV - 20% na 18 mesiacov, kde Projected LTV je 65.0%.
Po niekoľkých týždňoch a mesiacoch pribúdajú etapy a LTV sa navýši až na 65% a napríklad po 15 mesiacoch projekt padne a Estateguru ho predá za 80% investovanej sumy - mám dojem že mojich 20% LTV mi je figu platné a dostanem rovnakú istinu ako ten čo investoval pozdejšie pri LTV 65%.
Alebo sa mýlim :?:
Ale presne to je smysl a ucel etap (stages) imho.
A kdyby bezna banka financovala vystavbu treba obchodniho centra, muze to delat podobnym zpusobem.

https://blog.estateguru.co/understandin ... tv-ratios/
Myslim, ze je vzdy moznost si vybrat (at autoinvest nebo manualni) NEinvestovat do stage loans.

Osobne v tom jako v principu nevidim nic spatneho, spatne to muze byt pokud budou stages postupovat bez jakekoliv kontroly nebo s obtiznou moznosti kontroly.

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Booboo » 23 čer 2020, 12:51

pager píše:
23 čer 2020, 12:38

Osobne v tom jako v principu nevidim nic spatneho, spatne to muze byt pokud budou stages postupovat bez jakekoliv kontroly nebo s obtiznou moznosti kontroly.
V podstate ani ja v tom nič špatné nevidím - len tie etapy idú v rýchlom slede za sebou ale zmestia sa do projekt LTV.
Je jednoduchšie umiestniť 3 etapy za mesiac so zvyšujúcim LTV ako jednu veľkú z vysokým LTV - to je už taktika, ktorú si nie všetci uvedomujú. ;)
Iné sú následné etapy kde sa musí prepočítať LTV k prestavanej hodnote.
Naposledy upravil(a) Booboo dne 23 čer 2020, 13:09, celkem upraveno 2 x.
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Gixian
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 901
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 775
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Gixian » 23 čer 2020, 13:07

No u tech etapovych pujcek nema cenu hledet na nic jineho nez "projected LTV" - protoze jak Booboo spravne predpokladal, pri nucene drazbe je veritel z etapy s LTV 20% roven veriteli z etapy kdy uz LTV bylo 65%.

Uživatelský avatar
ch4
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 316
Registrován: 16 zář 2017, 20:52
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od ch4 » 23 čer 2020, 22:53

pager píše:
23 čer 2020, 12:38
Myslim, ze je vzdy moznost si vybrat (at autoinvest nebo manualni) NEinvestovat do stage loans.
pozor na detail tohoto nastaveni - do staged loan i tak AI investuje, ale jen jednou. Overeno vlastni zkusenosti ;-) Takze pri pouziti AI se staged loan neda vyhnout. Pokud jste nekdo objevili jak, dejte vedet.
CZK:Fundlift,Bondster,Upvest,Fingood,RondaInvest
EUR:Estateguru,Bulkestate,Rendity
GBP:Ablrate,PropertyCrowd,Brickowner
Bonusy: viewtopic.php?f=40&t=134&p=2627#p2627

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od zbynhu » 15 črc 2020, 07:35

Článek Finlordů k finančním výsledkům Estateguru za rok 2019 a vývoji investic v posledních měsících:

https://finlord.cz/2020/07/p2p-estategu ... ce-korone/
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Gixian
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 901
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 775
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Gixian » 15 črc 2020, 10:33

zbynhu píše:
15 črc 2020, 07:35
Článek Finlordů k finančním výsledkům Estateguru za rok 2019 a vývoji investic v posledních měsících:

https://finlord.cz/2020/07/p2p-estategu ... ce-korone/
Prolétl jsem to a nejvíc mě zaujala tahle čísla z konce článku:

"Podle údajů platformy investoři vydělali od roku 2014 na platformě EstateGuru celkem 16 milionů EUR a nedošlo k žádné ztrátě jistiny."
a
"Hodnota nesplácených úvěrů zůstala pod 5,5 mil. EUR."

Pokud to chápu správně, tak reálný výdělek z EstateGuru je v průměru o třetinu menší než uváděných cca 11,8%, protože 1/3 zisku zůstává zamčená v nedobytných pohledávkách které se dlouhodobě nedaří vymoci (tj. nedaří se vydražit zástavu za tolik, aby si EG nenarušilo svůj reklamní slogan "Nikdy nedošlo ke ztrátě jistiny.")

Přeloženo do "Mintos jazyka":
Za každých €100 co investor na EG vydělá, mu €34 skončí v PP od suspendovaných LO, u kterých není jisté, kdy/jestli je někdy uvidí.

Uživatelský avatar
pager
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 424
Registrován: 21 črc 2019, 21:31
Reputace: 395
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od pager » 15 črc 2020, 13:39

Je to docela spatne no, nicmene ja si "nedobytnou pohledavku" predstavuju jako pujcku nejakemu debilovi na Zonky.

U Estateguru to "dobytne" je - otazka je, jak najit rovnovahu mezi casovym obdobim a castkou z pripadne drazby.

Co jsem se koukal, tak vetsina zesplatnenych pujcek se podari vymoct, nekdy prekvapive rychle.
Pak ale staci par spatnych a jakekoliv Estateguru nebo Mintos nebo cokoliv P2P nedava vubec zadny smysl co se tyce risk/reward pomeru...

Nejstarsi projekt v problemech vidim "Laineoru development", zafinancovano 28.3.2017, pak se zacalo stavet a mezitim pan, ktery si pujcil, skoncil ve vazbe, protoze nejak postrelil sveho znameho nebo soka v lasce v baru. Mezitim jeho spolecnost zkrachovala a existuji rozestavene domy: https://www.oksjonikeskus.ee/oksjon/view/?okid=54117 Nejsem stavar nebo architekt, takze tezko rict, jakou to ma hodnotu, i kdyz to vypada na dobrou lokalitu.

Gixian
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 901
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 775
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Gixian » 15 črc 2020, 15:04

pager píše:
15 črc 2020, 13:39
U Estateguru to "dobytne" je - otazka je, jak najit rovnovahu mezi casovym obdobim a castkou z pripadne drazby.
Tak tak, jde o tu rovnovahu. A mam v tomto smeru lehkou obavu, ze EG je v nekterych pripadech zaba na prameni, a misto aby komunikovala rovnou k zakaznikum ze to dokazou prodat jen za 60% jistiny, tak to neprodavaji vubec - protoze odkladat to nikdo-nevi-jak-dlouho a cekat na zazrak je pro ne marketingove lepsi, nez muset psat "ok, obcas investor o cast jistiny prijde"...
pager píše:
15 črc 2020, 13:39
Je to docela spatne no, nicmene ja si "nedobytnou pohledavku" predstavuju jako pujcku nejakemu debilovi na Zonky.
Jo, souhlasim. Byt se to ve vysledku muze vlect roky a roky (at uz z objektivnich duvodu, nebo kvuli ochrane dobreho jmena EG ;) ), je takovahle EG pohledavka porad znatelne lepsi misto kde mit viset penize, nez kdyz jsou exekuovane z nejakeho typka na Zonky nebo krachle Mintosi nebankovky...

Uživatelský avatar
ch4
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 316
Registrován: 16 zář 2017, 20:52
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od ch4 » 15 črc 2020, 23:34

Gixian píše:
15 črc 2020, 10:33
Prolétl jsem to a nejvíc mě zaujala tahle čísla z konce článku:

"Podle údajů platformy investoři vydělali od roku 2014 na platformě EstateGuru celkem 16 milionů EUR a nedošlo k žádné ztrátě jistiny."
a
"Hodnota nesplácených úvěrů zůstala pod 5,5 mil. EUR."

Pokud to chápu správně, tak reálný výdělek z EstateGuru je v průměru o třetinu menší než uváděných cca 11,8%, protože 1/3 zisku zůstává zamčená v nedobytných pohledávkách které se dlouhodobě nedaří vymoci (tj. nedaří se vydražit zástavu za tolik, aby si EG nenarušilo svůj reklamní slogan "Nikdy nedošlo ke ztrátě jistiny.")

Přeloženo do "Mintos jazyka":
Za každých €100 co investor na EG vydělá, mu €34 skončí v PP od suspendovaných LO, u kterých není jisté, kdy/jestli je někdy uvidí.
Myslim, ze ty cisla spatne interpretujes. 16 mio je zisk, 5,5 mio je suma nesplacenych investic - z celkem 217 mio profinancovanych/111 mio splacenych.

Takze v Mintos jazyce zhruba: 5% je v pending payments, ktere nicmene nekdo aktivne vymaha a vsechny jsou zajistene nemovitostma. PLus historicky se ti tech 5% vrati prumerne za pul roku, vcetne 10% uroku.
CZK:Fundlift,Bondster,Upvest,Fingood,RondaInvest
EUR:Estateguru,Bulkestate,Rendity
GBP:Ablrate,PropertyCrowd,Brickowner
Bonusy: viewtopic.php?f=40&t=134&p=2627#p2627

Gixian
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 901
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 775
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Gixian » 16 črc 2020, 11:48

ch4 píše:
15 črc 2020, 23:34
Myslim, ze ty cisla spatne interpretujes. 16 mio je zisk, 5,5 mio je suma nesplacenych investic - z celkem 217 mio profinancovanych/111 mio splacenych.

Takze v Mintos jazyce zhruba: 5% je v pending payments, ktere nicmene nekdo aktivne vymaha a vsechny jsou zajistene nemovitostma. PLus historicky se ti tech 5% vrati prumerne za pul roku, vcetne 10% uroku.
No ono je to slozite. To co pisu ja neni uplne fer, pac v PP v mintosu je jen splatka co uz mela prijit, ne cela investice ze ktere splatka pochazi. To co pises ty pak taky neni moc fer, kdyz to pocitas ze vsech profinancovanych investic, kdyz realne resime, kolik PP mame momentalne oproti nasi aktivni investici, a ne necemu, co se v Mintosu protocilo za sest let existence.

Nebo jinak, abych ti ukazal ze ten tvuj prepocet taky neni uplne smerodatnej> V Mintosu je ted 78M v supsendovanych nebankovkach a 8M v pending payments nebankovek co zatim funguji. Proinvestovano bylo 5386M. Kdybych teda napsal, ze v Mintosu je 1.6% v pending payments, asi bys me taky nepochvalil. :)

Gixian
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 901
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 775
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Gixian » 16 črc 2020, 11:49

Srovnat ty cisla M a EG je trochu potiz. Obecne mym cilem bylo hlavne upozornit, ze proste EG neni tak uzasne a dokonale, jak se rado prezentuje, a ze lidi po precteni "prumerny vynos 11.8%, nikdy zadna ztrata jistiny" nemaji cekat, ze vydelaji 11.8% nebo ze to investovani probehne bez komplikaci (tj. mnohaleteho zamku na cast jejich vlozenych penez).

Vsechny investice nesou rizika, a 12% jen tak z nebe fakt nepada.

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Booboo » 16 črc 2020, 12:53

Ja si myslím že je úplne korektné pri vyhodnotení ziskovosti na EG brať čísla zisk ku nesplateným (zamrznutým vymáhaniam).
Predsa ak by nejaká investícia šla úplne dole (bez akejkoľvek návratnosti), tak si ju odpočítaš od zisku a potom prepočítaš nové zhodnotenie. :?:

Poprípade ak by si aj (zamrznuté vymáhania) predal na SM za zníženú cenu plus poplatok za SM ti to zhodnotenie stlačia dole.

Doplním :
Ja som posledné mesiace dosť predával na SM a momentálne mám iba jednu investíciu v prodleni do 30 dni, a zhodnotenie som ani neprepočítaval.
Bude to okolo 10% s čím som spokojný. :)
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Uživatelský avatar
Jackob.Fish
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 475
Registrován: 21 kvě 2019, 14:09
Reputace: 119
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Jackob.Fish » 31 srp 2020, 13:57

Hello,
chystám se začít s EstateGuru.
A měl bych takový dotaz pro ty, kteří tam již investují:
  • Zkoumáte nějak dále nabízené investice z Primary marketu?
Note: Koukám že toho tam teď moc otevřeného není. Jak často jsou v aktuální koronavirové situaci emitovány nové příležitosti na prim. marketu?

Děkuji

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Joshua » 31 srp 2020, 14:03

Jackob.Fish píše:
31 srp 2020, 13:57
Note: Koukám že toho tam teď moc otevřeného není. Jak často jsou v aktuální koronavirové situaci emitovány nové příležitosti na prim. marketu?
Hele, skoro každý den něco. Jsou poměrně aktivní. Přidávám výčet z mailové složky.
Přílohy
estateguru nabidky.PNG
estateguru nabidky.PNG (123.68 KiB) Zobrazeno 6021 x

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Booboo » 31 srp 2020, 20:46

Jackob.Fish píše:
31 srp 2020, 13:57
Hello,
chystám se začít s EstateGuru.
A měl bych takový dotaz pro ty, kteří tam již investují:
  • Zkoumáte nějak dále nabízené investice z Primary marketu?
Note: Koukám že toho tam teď moc otevřeného není. Jak často jsou v aktuální koronavirové situaci emitovány nové příležitosti na prim. marketu?

Děkuji
Mám teraz na esteguru nejaké neinvestované eura tak to sledujem každý deň.
Nové projekty pribúdajú každý deň ale ak nepoužívaš autoinvest, tak sa na ne nestihneš ani pozrieť a nie ešte preveriť :?:
Dobré projekty do 100 000 euro sú za moment preč.
Je to voľba dôverovať autoinvestu alebo sa dívať a čakať na niečo väčšie ;)
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od doonio » 31 srp 2020, 20:58

Bohužel já mám s AI špatné zkušenosti. Do projektů investuji jen většinou nezbytné minimum - 50€, tzn. AI nejde nijak nastavovat a slepě investuje do všeho co se zrovna otevře. I pro těch 250€, kde je možností více mi stále chybí docela dost věcí, které nelze nastavit. A jak psal Booboo, nějaké menší projekty za pár desítek tisíc € se na PM ani neohřejí a už si je rozeberou AI. Za poslední měsíc, jsem neviděl jediný normální projekt, kde by byla možnost manuálně investovat.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Gixian
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 901
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 775
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Gixian » 01 zář 2020, 11:15

Investuju manualne, autoinvest nepouzivam.
Projektu na vyber neni pravda mnoho, ale objevuji se pravidelne. Pokud ale na ty emaily nereagujes nejak realtime, ty mensi projekty ti snadno utecou, a zbudou spis ty vetsi a/nebo "divnejsi". I tak se ale da podle me vybrat (jsem celkem nenarocny, rekl bych ze tak max 40% projektu nechavam plavat a 60% mi prijde vyhovujicich).

Co se tyce puvodni otazky, zda proveruju nekde mimo server, tak odpoved zni ne. Koukam jen na celkovou vysi, LTV, mapu kde to stoji, fotky jak to vypada, a popis collateralu - tam vetsinou jen typ (pozemek/staveniste/byty/komercni/sklady) a metraz. Pokud mi prijde ze cena za metr dava oproti druhu, lokalite a stavu smysl, nebo pokud je LTV nejak vyrazne nizsi nez obvyklych 65%, investuju.

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od P2P_Ronie » 01 zář 2020, 13:23

Mně se v tomto ohledu ještě docela osvědčilo koukat na záložku "borrower" - pokud vidíš, že si půjčuje někdo, kdo tam měl už pět půjček a všechny splatil, je to u mě dobré znamení... pokud má tři a všechny v prodlení, tak jsem do toho nešel.
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 hostů