Výpočet portfolia


Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
Odpovědět
Solymr
Příspěvky: 23
Registrován: 13 úno 2019, 19:35
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Výpočet portfolia

Příspěvek od Solymr » 11 úno 2020, 22:00

Měl bych takový dotaz, který se v hodně diskuzích (nejen tady) a článcích objevuje a nejsem s to přijít, jak to mám vlastně já :D Jak vypočítat skladbu mého portfolia? Abych byl schopen kvantifikovat, že v hotovosti mám X %, v P2P Y %, v ETF Z % apod. Konkrétně mi jde o tyto produkty:

Hotovost - BÚ, tam je to asi jasné, vezmu tuhle částku a přičítám dále

Aktivně spravovaný fond Franklin Templeton - po přihlášení do správcovského účtu vidím, kolik tam aktuálně mám. Takže to asi sečtu k hotovosti, že jo?

Portu - obdobně, mám zde jen portfolio 10, přihlásím a vidím jak jsem na tom, takže opět přičtu?

P2P - zde si nejsem jist, mám počítat s aktuálně dostupnými prostředky na platformách, nebo mám určitým způsobem vypočítat, kolik jsem schopen ze zainvestovaných půjček dostat zpět? Jak vlastně vypočítám, kolik dostanu při 100% splácení z těchto půjček (často je jistina již o nějaké splátky nižší a něco jako splátkový kalendář pro každou investici má jen Žlutý meloun z těch kde jsem snad aktivní a mimo ŽM mám i Mintos, EstateGuru a Bondster CZK)? Nebo pro výpočet portfolia mě zajímá jen to, kolik jsem tam poslal peněz?

Nevedu si žádné deníky, excelovské tabulky, grafy. Prostě se vždy na výše zmíněné přihlásím a vidím OK nebo neOK. :D

Prozatím něco jako akcie, e-brokery, jiné fondy, ETF nemám, takže věřím, že výpočet mého portfolia bude jednodušší.

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet portfolia

Příspěvek od JPT » 11 úno 2020, 22:53

Já si vedu ke každé firmě tabulku s výpočtem XIRR a tam si ke konci měsíce zadám aktuální hodnotu portfolia, která se mi ukazuje v v IB/Dasboardu (když má zesplatněné, tak i hodnotu po odečtení zesplatněných). Vypočítám si výnos p.a. a zapíšu si (zkopíruju) hodotu portfolia a výnos v % do další tabulky, kde si vedu přehled úspor a investic. Tam si hodnotu portfolia zapisuju jen aktuální (ne po odečtení zesplatněných). Celkový součet všech peněz a průměrné % výnosu p.a. si za každý měsíc zapíšu do dalšího řádku.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Solymr
Příspěvky: 23
Registrován: 13 úno 2019, 19:35
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet portfolia

Příspěvek od Solymr » 12 úno 2020, 17:18

Existuje i jednodušší řešení? :D

Uživatelský avatar
ch4
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 316
Registrován: 16 zář 2017, 20:52
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet portfolia

Příspěvek od ch4 » 12 úno 2020, 22:05

Solymr píše:
12 úno 2020, 17:18
Existuje i jednodušší řešení? :D
:-) uplne bez prace to nepujde a alespon nejakou zakladni XLS tabulku si udelej a jestli jen chces zjistit aktualni vysi portfolia a procentualni zastoupeni jednotlivych typu investic, tak to neni rocket science a bude to fungovat jak pises.

Do prilohy jsem dal basic chart, ktery jsem ted udelal za par minut a dalsich asi 10 mi zabralo vymyslet jak to nejlip nasdilet.... V priloze je zip.
Basic Portfolio Overview.xlsx.zip
(7.14 KiB) Staženo 263 x
Jen bud pripraven na to, ze za chvili budes chtit vypocitat XIRR a to uz je jina liga ;-) zvlast u pravidelnych vkladu a nahodnych vyberu a ruznych modelech spaceni pujcek ;-)
CZK:Fundlift,Bondster,Upvest,Fingood,RondaInvest
EUR:Estateguru,Bulkestate,Rendity
GBP:Ablrate,PropertyCrowd,Brickowner
Bonusy: viewtopic.php?f=40&t=134&p=2627#p2627

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů