Zajištění kurzového rizika


Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od Jan » 22 dub 2019, 15:22

Nakonec to asi dopadne tak, že místo jednoho účtu u nějakého universálního brokera zatím zřídím nějaký účet jen s ohledem na zajištění. Má někdo k tomu to nějaké poznatky? Dobré/špatné zkušenosti? Ono porovnání lze nalézt celkem dost, ale nemám sílu se tím moc probírat (což se asi v dohledné době ani nezmění), navíc bude chtít prověřit i ty zdroje. Odkazy sem pak případně mohu hodit, pokud by byl zájem.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 615
Registrován: 16 kvě 2018, 13:27
Reputace: 156
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od Boží mlýn » 24 dub 2019, 07:52

Já to tak udělal s tím Plus500. Koruna zrovna oslabuje, resp. se blíží mým nákupním cenám z loňska, tak mám nahozené udičky a pomalu se plní.
Velké díky všem uživatelům, kteří využili můj doporučující odkaz na portu umístěný v profilu! Opravdu si toho vážím :thumbup:

T_o_m
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 183
Registrován: 14 srp 2017, 11:00
Reputace: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od T_o_m » 29 dub 2019, 10:49

Narazil jsem u zajištění u Plus500 na takovou zvláštnost. Mám prodánu pozici EUR/CZK. Včera jsem měl u Celonočního financování částku 19Kč (částka v čase narůstala) a dnes tam mám 16Kč.
Jak je to možné? Napadá někoho důvod?

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od Booboo » 29 dub 2019, 12:36

T_o_m píše:
29 dub 2019, 10:49
Narazil jsem u zajištění u Plus500 na takovou zvláštnost. Mám prodánu pozici EUR/CZK. Včera jsem měl u Celonočního financování částku 19Kč (částka v čase narůstala) a dnes tam mám 16Kč.
Jak je to možné? Napadá někoho důvod?
Nemám účet u P500 ale brokeri zvyknú vo výpise upresniť položky, tak možno vo výpise sa dozvieš odpoveď.
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

T_o_m
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 183
Registrován: 14 srp 2017, 11:00
Reputace: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od T_o_m » 29 dub 2019, 16:06

Dotazoval jsem se na helpdesku. Jak jsem si sám spočítal a jak mi i zaslali výpočet částky, tak aktuálně je uvedena správná hodnota. Asi tam měli chybu.

Uživatelský avatar
Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 615
Registrován: 16 kvě 2018, 13:27
Reputace: 156
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od Boží mlýn » 29 dub 2019, 20:22

https://byznys.ihned.cz/c1-66560480-ces ... dynske-ing

kdyby měl někdo přístup a nasdílel, byl bych rád..
Velké díky všem uživatelům, kteří využili můj doporučující odkaz na portu umístěný v profilu! Opravdu si toho vážím :thumbup:

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od Joshua » 30 dub 2019, 10:08

Boží mlýn píše:
29 dub 2019, 20:22
https://byznys.ihned.cz/c1-66560480-ces ... dynske-ing

kdyby měl někdo přístup a nasdílel, byl bych rád..
https://byznys.ihned.cz/c7-66560480-qgp ... 0209b47b6b

EDIT: chlapi neblbněte.. 4 lajky za odkaz? :lol: ušetřil jsem vám 9 Kč.

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 766
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 259
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od romancik » 30 dub 2019, 10:46

Jestli tomu dobře rozumím, tak se teď zajištění kurzového rizika nejeví až tak výhodné, pokud bude opravdu pokračovat propad koruny.
Samozřejmě pokud opravdu mají pravdu ti s těmito odhady a pletli se ti s těmi odhady, že koruna posílí...

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od adventura » 30 dub 2019, 11:13

romancik píše:
30 dub 2019, 10:46
Jestli tomu dobře rozumím, tak se teď zajištění kurzového rizika nejeví až tak výhodné, pokud bude opravdu pokračovat propad koruny.
Samozřejmě pokud opravdu mají pravdu ti s těmito odhady a pletli se ti s těmi odhady, že koruna posílí...
analytici jsou placeni od toho, aby delali analyzy, jestli se to stane nebo nestanu, je uz jedno, protoze vzdycky se alespon jeden trefi do toho, co se stane :)

Uživatelský avatar
Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 615
Registrován: 16 kvě 2018, 13:27
Reputace: 156
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od Boží mlýn » 30 dub 2019, 15:48

Děkuji za otevření. Argumenty v tom článku jsem celkem racionální, jde jen o míru pravděpodobnosti, že se tak stane. Pro mě z toho vyplývá, že nebudu zajišťovat celou stávající (nezajištěnou) pozici v Mintosu, kterou ještě hodlám navýšit. Aktuálně mám zajištěno cca 35%.
Velké díky všem uživatelům, kteří využili můj doporučující odkaz na portu umístěný v profilu! Opravdu si toho vážím :thumbup:

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1718
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od jejinka » 30 dub 2019, 19:11

Dělám to stejně. Asi třetinu mám zajištěnou.

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od Carhir » 02 kvě 2019, 10:28


Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od Jan » 02 kvě 2019, 19:55

Docela mě zaráží chování EURCZK po zvýšení sazeb ze strany ČNB... (https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove- ... zby-00010/). Skoro by mě zajímalo, co by se dělo, kdyby ke zvýšení sazeb nedošlo.
ČNB taky vydala novou prognózu (https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/prognoza/). Sice v lecčems zjemnila, ale názor na vývoj EURCZK mi přijde furt docela drsnej.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od zbynhu » 02 kvě 2019, 21:42

Jan píše:
02 kvě 2019, 19:55
Docela mě zaráží chování EURCZK po zvýšení sazeb ze strany ČNB... (https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove- ... zby-00010/). Skoro by mě zajímalo, co by se dělo, kdyby ke zvýšení sazeb nedošlo.
ČNB taky vydala novou prognózu (https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/prognoza/). Sice v lecčems zjemnila, ale názor na vývoj EURCZK mi přijde furt docela drsnej.
Myslím, že je to dáno tím, že trhy už předem se zvýšením sazeb počítaly... Své sehrál i komentář, že nyní se další zvýšení sazeb odhaduje ne dříve než za rok... A možná za to může odliv zahraniční kapitálu, který nyní nevidí takové posilování koruny jak bylo původně myšleno reálně a tak raději likvidují své pozice a přesouvají se jinam.
Možná kdyby nyní k zvýšení nedošlo, ale komentář byl ve smyslu, že je to otevřené pro další zasedání, tak by zase tak velký rozdíl nebyl...

Velmi se mi líbil článek v HN (který odemykal Joshua) s názorem, že koruna má nyní to nejlepší za sebou. Vidím to taky tak.
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 615
Registrován: 16 kvě 2018, 13:27
Reputace: 156
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od Boží mlýn » 02 kvě 2019, 22:26

Pokud po zvýšení sazeb reaguje koruna nelogicky zcela opačně, než uvádí teorie, tak to podle mě svědčí o brutální překoupenosti a následným prodejům, které korunu dále oslabují. S tím výhledem to vidím jinak než ČNB.
Velké díky všem uživatelům, kteří využili můj doporučující odkaz na portu umístěný v profilu! Opravdu si toho vážím :thumbup:

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od zbynhu » 03 kvě 2019, 11:25

ČNB předpokládá průměrný kurz koruny ve 2Q19 na 25,5 za euro (25,2 v minulé prognóze), ve 3Q19 25,2 za euro (dříve 24,8) a ve 4Q19 na 24,9 za euro (dříve 24,5) (Reuters)
To by me zajimalo, kam na ty cisla CNB chodi... :?:
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od Jan » 03 kvě 2019, 11:35

To zbynhu:
Ad trhy počítaly - Ano počítaly. Takže z tohohle pohledu bych čekal, že CZK třeba neposílí, ale nečekal bych, že oslabí. To samé bych čekal i v případě oznámení stability sazeb. Tam se taky defakto nejednalo o novou informaci. Celkově mi přijde, že o moc víc jestřábovitější ČNB být nemohla. Prostě mě nenapadá nic jestřábovitého, co by ČNB mohla říct a udělat a co by bylo nějak rozumně zdůvodnitelné/důvěryhodné.

To Boží mlýn:
Sice jsem to moc nesledoval, ale o překoupenosti se teď mluví všude, nebo mi to aspoň tak přijde.
No, a aniž bych si chtěl přihřívat polívčičku, tak že to s posilováním CZK moc nevidím, jsem tu psal bůh ví kdy kdysi. A z tohohle pohledu moc nechápu, proč část investorů své CZK pozice nezlikvidovala už dávno. Napadá to někoho? Ale klidně to můžeme vyhodnotit tak, že jsem na základě špatných předpokladů náhodou vyvodil správný závěr.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1718
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od jejinka » 03 kvě 2019, 11:53

Můj názor je ten, že se jedná o klasický výplach shortů. Takový drobný a nečekaný pohyb na forexu s jeho pákami a deriváty určitě znamená likvidaci spousty shortů, což je zisk pro větší ryby. Já zavřela short ještě před vyhlášením sazeb. Ale zase otevírám o kousek výše, osobně čekám posilování, jen ne nijak dramatické. Aspoň na krátko pod 25 ale ano.

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1718
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od jejinka » 03 říj 2019, 14:41

Sotva se všichni "odborníci" shodli, že koruna bude oslabovat a má jisto jistě namířeno přes 26 za euro a pod 25.8 se prý nepodívá, tak se koruna pomalu ale jistě dává na posilování. Tolik k těm predikcím.

tomaso1980
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 711
Registrován: 24 bře 2018, 17:37
Reputace: 206
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od tomaso1980 » 23 lis 2019, 10:45

Tak jsem si založil DEMO účet na plus500

Forwardy znám jen teoreticky ze školy. Takže základní principy chápu.
Nicméně tady na plus500 je jenom koupit EUR/CZK nebo prodat EUR/CZK. Úplně z toho není jasné, jestli to je forward, nebo co to je.

Normální forward bych chápal tak, že když dnes je normální (říká se tomu spotový) kurz 25,5 CZK/EUR, tak můžu dnes uzavřít roční forwardový kontrakt se splatností 1 rok za kurz 26,05 (25,50 + 550/1000 forwardových bodů) , protože forwardové body na 1 rok jsou 550 bodů hlavně z důvodu rozdílu úrokových měr. Tj. vím, že za rok mě skásnou o 1000 EUR a zároveň mi dají 26 050 Kč.
viz například https://www.investing.com/currencies/eu ... ward-rates.
Teda v praxi bych dostal třeba kurz 26,0 CZK/EUR, protože by tam byla nějaká marže pro obchodníka.
Akorát na plus500 tam nemám žádnou splatnost a vypadá to, že je to na dobu neurčitou a že se pozice uzavře, když kurz dosáhne předem stanovené hodnoty, nebo je možné to uzavřít manuálně kdykoliv? Je to tak? O tom, jestli člověk dostává forwardové body (rozdíl v úrocích) v průběhu trvání otevřené pozice jsem se tam nic nedočetl..Takže pokud chci mít pozici otevřenou co nejdéle, tak tam zadám kurz např. 23 CZK/EUR, aby se mi ta pozice hned tak neuzavřela a vydržela mi dlouho a já ji uzavřel až bych zrovna prodával EURA, tj. vybíral z Mintos (pro eliminaci rizika bych současně klikal na PLUS500 na tlačítko ukončit pozici a na mobilu Revolutu prodej EURA a kup koruny, čímž bych měl úplně eliminovat kurzové riziko). Je to tak, ne?
Chtěl jsem zkusit demo účet - ale píše mi to trh uzavřen (asi je víkend:-)), tak se ten kurz nijak nehýbe ani se obchod neprovedl. Jsem zvědavý co se stane v pondělí, jestli se příkazy provedou, nebo co se stane.

No ale chci si to zkusit na ostro aspon zajištění třeba 1000 EUR. Takže tam pošlu asi nějaké koruny, abych měl na marži.

Chápu to správně?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů