Roger (InvestAukce)


K diskusím: Bankerat; Banking-online.cz; CroFunGo; FinGood; Investown; Nafirmy.cz; Proplat.to; Pujcmefirme.cz; Roger; Ronda Invest; Snapo; Symcredit; Žlutý meloun
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Jan » 11 úno 2019, 16:02

lukipeer píše:
11 úno 2019, 15:56
V tom případě se nejedná o "běžnou praxi", ale může se to stát :) - viz komentáře výše, u mě 1 asi z 10.
Jan píše:
11 úno 2019, 15:47
Moje zkušenost je ta, že při profinancování tuším cca 150 faktur se mi toto nikdy nestalo. Na IA jsem byl aktivní zejména 2016-2017.
V poho. Já už jsem o tom předtím celkem diskutoval s Carhirem, něco asi i veřejně tu na vláknu, kde jsem i vyjádřil svůj (negativní) postoj k tomuto. Nehledě na to, že se to od dob mého působení na IA mohlo změnit. Ale v rámci vyvážení diskuze jsem dal i svoji zkušenost.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

lukipeer
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 118
Registrován: 21 říj 2016, 10:30
Reputace: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od lukipeer » 11 úno 2019, 16:18

K těm vykazovaným ztrátám bych se stavěl rezervovaně. Podle mě ty případy, o kterých se bavíme (včetně mého), v těch statistikách vůbec nefigurují, jelikož se stále "řeší" a ještě několik let se třeba řešit budou.

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Carhir » 12 úno 2019, 14:09

lukipeer píše:
11 úno 2019, 16:18
K těm vykazovaným ztrátám bych se stavěl rezervovaně. Podle mě ty případy, o kterých se bavíme (včetně mého), v těch statistikách vůbec nefigurují, jelikož se stále "řeší" a ještě několik let se třeba řešit budou.
Dokud nedojde ke ztrátě vkladu tak je logické že se v těchto statistikách nevyskytnou.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Jan » 12 úno 2019, 15:13

Carhir píše:
11 úno 2019, 16:02
Jane asi záleží i na tom jaké faktury jsi bral. Myslím že situace kterou jsem zažil já (a kterou tady popisuje i lukipeer) se bude týkat hlavně velkých řetězců (Penny, Billa, Albert...) kteří si toto ke svým dodavatelům můžou dovolit a je to tam běžnou praxí.

Na druhou stranu to Roger má buď nějak ošetřeno (nebo má takové štěstí) protože podle jejich statistik byla čistá ztráta vkladu na platformě:
2014 0
2015 0
2016 242k
2017 65k
2018 0

což vzhledem k objemu profinancovaných faktur nedělá ani 0,1%.

Jinou otázkou je úrok který je na platformě nyní opravdu tristní a v situaci kdy lze mít na spořáku 1,5% opravdu není adekvátní i toto malé riziko podstupovat.
Teprve teď jsem odhalil tento příspěvek. Byl poslední na stránce a já viděl až ten další - první na další stránce.
Řetězce jsem bral celkem běžně.
lukipeer píše:
11 úno 2019, 16:18
K těm vykazovaným ztrátám bych se stavěl rezervovaně. Podle mě ty případy, o kterých se bavíme (včetně mého), v těch statistikách vůbec nefigurují, jelikož se stále "řeší" a ještě několik let se třeba řešit budou.
Jak dlouho to trvá u tvého případu? Očekával bych nějaké (alespoň částečné) rozuzlení v limitu, který mají nastavený IA pro pád do pojištění (tuším 60D)?

Jinak IA už nesleduju, ale někdy jsem se někde dostal k detailnějším informacím (a dost možná jsem je tu i postoval). A mám za to, že třeba v nějakém roce byla ztráta např. 200kkč, ale současně dalších třeba 500kkč zatáhla pojišťovna. Ale už si to moc nepamatuju, tak tu nechci šířit bludy. Ale o lecčems by to taky vypovídalo... třeba neinvestovat do nepojištěných pohledávek.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

lukipeer
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 118
Registrován: 21 říj 2016, 10:30
Reputace: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od lukipeer » 12 úno 2019, 15:38

Trvá to asi rok. Je v tom namočeno asi 8 lidí (Faktura byla pro investory rozdělená na více části), společně se domlouváme na dalším postupu. Pohledávka pojištěna nebyla, ale i kdyby, tak podle mě by to nemělo vliv, jelikož původní pohledávka díky zápočtu a částečnému vyrovnání zanikla.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Jan » 12 úno 2019, 15:50

lukipeer píše:
12 úno 2019, 15:38
Trvá to asi rok. Je v tom namočeno asi 8 lidí (Faktura byla pro investory rozdělená na více části), společně se domlouváme na dalším postupu. Pohledávka pojištěna nebyla, ale i kdyby, tak podle mě by to nemělo vliv, jelikož původní pohledávka díky zápočtu a částečnému vyrovnání zanikla.
Aha...
Jsem to původně chápal jako uzavřenou epizodu (s dobrým koncem).
A jak se k tomu staví IA?
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

lukipeer
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 118
Registrován: 21 říj 2016, 10:30
Reputace: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od lukipeer » 12 úno 2019, 16:07

Tím, že to není ještě uzavřené, tak to raději nebudu víc rozebírat. Chtěl jsem tady jenom upozornit na možná rizika, která investora nemusí ani napadnout, že mohou nastat. Díky za pochopení.
Jan píše:
12 úno 2019, 15:50
Aha...
Jsem to původně chápal jako uzavřenou epizodu (s dobrým koncem).
A jak se k tomu staví IA?

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Carhir » 12 úno 2019, 16:26

lukipeer píše:
12 úno 2019, 15:38
Trvá to asi rok. Je v tom namočeno asi 8 lidí (Faktura byla pro investory rozdělená na více části), společně se domlouváme na dalším postupu. Pohledávka pojištěna nebyla, ale i kdyby, tak podle mě by to nemělo vliv, jelikož původní pohledávka díky zápočtu a částečnému vyrovnání zanikla.
Tak to je mazec! Díky za sdílení alespoň takto, jak zmínil Jan, myslel jsem že to je případ jako jsem měl já - faktura započtena ale nakonec po nějakých dvou měsících uhrazena i s úrokem dodavatelem.

No, tak od aukcí pohledávek si dám na chvíli pohov...

Každopádně držím palce.

lukipeer
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 118
Registrován: 21 říj 2016, 10:30
Reputace: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od lukipeer » 12 úno 2019, 17:44

Cílem mého příspěvku určitě nebylo někoho odrazovat od investování na této platformě. Myšlenka skvělá, podpora na vysoké úrovni, jenom ty úroky v současnosti neodpovídají podstupovanému riziku. To už i ING nabízí 2% na spořící účtu. Jak píše Jan, 150 investic, všechny úspěšné. Prostě jsem měl jenom smůlu.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Jan » 12 úno 2019, 18:10

lukipeer píše:
12 úno 2019, 17:44
Cílem mého příspěvku určitě nebylo někoho odrazovat od investování na této platformě. Myšlenka skvělá, podpora na vysoké úrovni, jenom ty úroky v současnosti neodpovídají podstupovanému riziku. To už i ING nabízí 2% na spořící účtu. Jak píše Jan, 150 investic, všechny úspěšné. Prostě jsem měl jenom smůlu.
No, pokud tato situace s postoupení pohledávky nastává častěji (což zřejmě ano) a ani řešení není úplně hladké, tak bych byl také opatrnější. A možný úhel pohledu je i ten, že jsem naopak měl štěstí... Navíc (pokud se pravidla nezměnila), při omezenější diverzifikaci kterou IA umožňuje, tak je tento faktor o to významnější... Navíc to vypadá, že protiopatření ať ve formě pojištění, tak ve formě BisNode výpisu původního dlužníka ztrácejí svůj účel.

A rovněž přeju zdárné a brzké vyřešení situace.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Carhir » 13 úno 2019, 15:02

Nebojím se napsat že za mě situace kterou tady probíráme (a která se děje opakovaně) je zamlčování významného rizika investorům :shock:

Celá platforma se potenciálním investorům prezentuje jako velmi bezpečná investice kdy veškeré riziko které hrozí je že se položí onen velký a stabilní dodavatel kterému je ona faktura vystavena. Těm stále pochybujícím je nabídnuto jako bonus ještě pojištění. Takže si logicky řekne: šance ze zkrachuje Kaufland, peníze mi pak nedá ani ten dodavatel a nakonec mě nezachrání ani to pojištění - je hoooodně malá, takže ok, akceptuji nízký úrok xx který tomuto odpovídá.

Ale ejhle, započtení pohledávky tohle všecho převrací, vaše jediná naděje je že ten noname dodavatel Vám nakonec zaplatí.

Schválně si projděte web aukcí od Rogera. Jediné co se dočtete je že odběratelé musí splňovat několik docela přísných podmínek protože cituji: ,,Ten je zde v pozici dlužníka a jeho bonita určuje bonitu pohledávky". Také je zde zmíňka že když tento VELKÝ a BONITNÍ odběratel nezaplatí, tak po 60ti dnech prodlení se přihlásí k pojistnému plnění.

Můj názor: tato platforma potřebuje být výrazně levnější než firemní úvěry a kontokorenty aby mohli firmám říct kolik ušetří na úrocích (+ se vlastně nemusí zadlužovat). Tudíž potřebuje aby se o tyto faktury přetahovalo co nejvíce investorů - za cenu toho že zamlčují významné riziko které významně zvyšuje šanci že investor o svůj (nemalý) vklad přijde.

(zkuste si tuhle situaci představit na jiné platoformě, třeba na Mintosu - poctivě si vyberete nějakou solidní nebankovku, raději budete brát jenom BB půjčky a ups, jednoho dne Vám přijde email že díky nějakému zápočtu už nemáte pohledávku za Mogo, ale za Františkem Vomáčkou. Akorát s tím rozdílem že na Mintosu vám tam nebude viset deseti(sto)tisícová pohledávka za třetinový úrok)

Roger se mi líbil, často jsem na něm investoval ale dokud toto neošetří tak zde končím.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Jan » 13 úno 2019, 15:21

Carhir píše:
13 úno 2019, 15:02
Nebojím se napsat že za mě situace kterou tady probíráme (a která se děje opakovaně) je zamlčování významného rizika investorům :shock:
...
Vnímám to podobně. Už když jsme to řešili spolu, psal jsem, že nevím, nakolik je právně čisté, aby se věřiteli bez jakéhokoliv souhlasu či možnosti ovlivnění "změnil" dlužník. Záleží, jak to mají/nemají ošetřené.
A upozornění na tuto eventualitu by někde být mělo.

Jinak viz výše...
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Almer
Příspěvky: 24
Registrován: 20 bře 2019, 20:28
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Almer » 20 bře 2019, 20:34

Kluci, dekuji za informace - asi pred pulrokem jsem u Roger uvazoval, ale nejak jsme se nebyli schopni domluvit na offline autorizaci (nechtel jsem posilat pres net svou kopii OP) a nejak se mi nedarilo. Ale ted, kdyz to ctu, diky BOHU!

Zvlaste jsem mel pocit, ze to fungovalo tak, ze na kazdou fakturu se lide "skladaji". Jestli jenom ten, co vyhraje "aukci", tak je to spise k prdu. A mozna dira na trhu?

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Carhir » 27 bře 2019, 17:04

Almer píše:
20 bře 2019, 20:34

Zvlaste jsem mel pocit, ze to fungovalo tak, ze na kazdou fakturu se lide "skladaji". Jestli jenom ten, co vyhraje "aukci", tak je to spise k prdu. A mozna dira na trhu?
Pohledávku skutečně bere celou vítěz. V některých případech kdy je faktura velká tak ji předem Roger rozdělí na kusy a každý z nich se soutěží zvlášť (tudíž každý z nich může mít jiného majitele ale tito všichni mají stejného dlužníka)

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Carhir » 16 dub 2019, 14:06

Tak Roger přichází s novinkou, zakládá rezervní fond pro krytí případných nedobytných ztrátových faktur. Zajímavé je že do fondu automaticky půjde 10% z vysoutěženého úroku investora. Roger věří že se o tento rozdíl zvýší úroky na platformě (tj. že profinancování na platformě zdraží).

https://www.linkedin.com/pulse/roger-re ... am-soukal/

Almer
Příspěvky: 24
Registrován: 20 bře 2019, 20:28
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Almer » 16 dub 2019, 19:33

Co tomu rikate? Jaky na to mate nazor?

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Jan » 16 dub 2019, 19:57

Almer píše:
16 dub 2019, 19:33
Co tomu rikate? Jaky na to mate nazor?
Z Rogera/investaukcí jsem se stáhnul/přešel na Mintos.
A pocit mám ten, že idea je to pěkná, ale provedení... Pokud to bude tak, že investor vysoutěží úrok 5% a dostane 4,5% a 0,5% půjde do fondu, tak to beru v podstatě tak, že Roger náklady přenesl na investory. Podle mě se zvýšení výnosů konat nebude, koneckonců vidíme, co se děje na Mintosu, zvlášť v CZK.
Takže to vnímám dvousečně. Pokud Roger píše o zvýšení výnosů (tedy že by to v reálu platili dlužníci a nikoliv investoři), tak místo jakéhosi (podle mě dost pofidérního) spoléhání se na růst výnosů to měli dát jako poplatek/doplatek dlužníkovi. Nebo aspoň na půl...
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Carhir » 17 dub 2019, 09:29

Napadá mě ještě jedna věc: doteď byla část aukcí pojištěná externím subjektem což předpokládám byl náklad platformy. Nyní když bude zaveden tento fond tak už pojištění nebude potřeba u žádné aukce -> úspora (pro platformu)

Almer
Příspěvky: 24
Registrován: 20 bře 2019, 20:28
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Almer » 17 dub 2019, 09:47

Podle me spolehaji na to, ze kdyz vi investori, ze 10% vynosu zaplati, tak proste budou nabizet vyssi minimalni castku - tj. misto 5 (a realne 4,5) budou nabizet 5,5 (a realne 4,95)...

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: InvestAukce - investoři

Příspěvek od Jan » 17 dub 2019, 11:03

Carhir píše:
17 dub 2019, 09:29
Napadá mě ještě jedna věc: doteď byla část aukcí pojištěná externím subjektem což předpokládám byl náklad platformy. Nyní když bude zaveden tento fond tak už pojištění nebude potřeba u žádné aukce -> úspora (pro platformu)
Tak na externí pojištění jsem si ani nevzpomněl. Na jednu stranu je pro mě externí pojištění důvěryhodnější než nějaký fond (ze kterého pak dostanu třeba jen xy%), ale zase fond (nejspíš na rozdíl od pojištění) chrání i před problémy s vrácením zboží, co tu někdo popisoval.
Ale i tak - pokud porovnám pojištění a fond, pojištění je pro mě důvěryhodnější. Takže další negativum pro měnu.
Almer píše:
17 dub 2019, 09:47
Podle me spolehaji na to, ze kdyz vi investori, ze 10% vynosu zaplati, tak proste budou nabizet vyssi minimalni castku - tj. misto 5 (a realne 4,5) budou nabizet 5,5 (a realne 4,95)...
Nemyslím si, že tento růst úroků nastane. A pokud, tak ne v plné míře. Podle mě to je snaha napsat do mailu i něco pozitivního.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 hostů