Protiinflační dluhopisy ČR


Vše, co se týká dluhopisů a podílových fondů.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Protiinflační dluhopisy ČR

Příspěvek od Carhir » 19 bře 2019, 10:16

https://domaci.ihned.cz/c7-66528180-qo8 ... 8b3b9dd048

Tady je rozebrán nový protiinflační dluhopis vydaný MF - myslím že banky se svými spořícími účty tímto dostávají velmi silnou konkurenci.

Pro moji konzervativní část portfolia je toto velice zajímavé.

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1718
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od jejinka » 19 bře 2019, 10:38

Jen se obávám, aby se při případném ohromném prodeji těchto dluhopisů, což se dá předpokládat, jako zázrakem nesnížila inflace. Každopádně já objednávám, z podstaty mi to přijde pro konzervativní část portfolia výborné.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od Jan » 20 bře 2019, 13:33

Carhir píše:
19 bře 2019, 10:16
https://domaci.ihned.cz/c7-66528180-qo8 ... 8b3b9dd048

Tady je rozebrán nový protiinflační dluhopis vydaný MF - myslím že banky se svými spořícími účty tímto dostávají velmi silnou konkurenci.

Pro moji konzervativní část portfolia je toto velice zajímavé.
No... Přišlo mi to jako šrot, ale to asi hlavně ten obyč. Ten protiinflační bude asi za současných podmínek výnosnější, i když i tak mě ta chvála trochu zaráží...
Porovnával to někdo se stavebním spořením na obligátních 150/200kkč? Předpokládám správně, že stavebko je pojištěné zatímco dluhopis ne? I když samozřejmě, že pokud by nebyl splacen dluhopis, tak si nejsem jistý, jak dobytné by případně bylo pojištění vkladů.

Jinak se obávám, že pokud jsou investice do dluhopisů v řádech mld, tak to může být bankám celkem ukradené, je to příliš malý podíl trhu...
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od Carhir » 20 bře 2019, 13:59

Jan píše:
20 bře 2019, 13:33
Carhir píše:
19 bře 2019, 10:16
https://domaci.ihned.cz/c7-66528180-qo8 ... 8b3b9dd048

Tady je rozebrán nový protiinflační dluhopis vydaný MF - myslím že banky se svými spořícími účty tímto dostávají velmi silnou konkurenci.

Pro moji konzervativní část portfolia je toto velice zajímavé.
No... Přišlo mi to jako šrot, ale to asi hlavně ten obyč. Ten protiinflační bude asi za současných podmínek výnosnější, i když i tak mě ta chvála trochu zaráží...
Porovnával to někdo se stavebním spořením na obligátních 150/200kkč? Předpokládám správně, že stavebko je pojištěné zatímco dluhopis ne? I když samozřejmě, že pokud by nebyl splacen dluhopis, tak si nejsem jistý, jak dobytné by případně bylo pojištění vkladů.

Jinak se obávám, že pokud jsou investice do dluhopisů v řádech mld, tak to může být bankám celkem ukradené, je to příliš malý podíl trhu...
Já to naopak vnímám velmi pozitivně. Dle mého důvodu poráží stavební spoření nejméně v tomto:
1. likvidita - jednou za rok možnost předčasného odkupu (bez jakéhokoliv penále!)
2. výnos - odhaduji +- stejný při inflaci 2-2,5%, při vyšší poráží SS
3. žádné poplatky (!)
4. nemožnost měnit emisní podmínky dluhopisu v průběhu investice (asi jste slyšeli o stav spořitelnách které v průběhu spoření snížily úroky)

Co se týče pojištění - stavební spoření kryje Fond pojištění vkladů a za dluhopisy ručí stát. Přeber si co je víc - řekl bych to asi tak: vyjde to nastejno, pokud přijde Matka všech krizí tak ti nepomůže ani jedno:)

Závěr, jako konzervativní složka portfolia která mě vždy ochrání před vysokou inflací s minimálním rizikem a dobrou likviditou - beru!

P.S. dnes ráno jsem byl v ČSOB abych si podepsal Komisionářskou smlouvu a Smlouvu o úpisu. Jak to probíhalo: jejich expert přes investice mě přivítal s širokým úsměvem ale ihned poté co jsem mu řekl že chci pouze státní dluhopisy mu ze rtů zmizel a několik minut se mě snažil zlanařit pro nějaký jiný produkt. Po otázce: ,,máte nějaký produkt který má nejméně stejnou rizikovost jako státní dluhopis a vždy porazí inflaci" to vzdal a odevzdaně mi vyplnil smlouvu ;)

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od Carhir » 20 bře 2019, 14:03


Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od doonio » 20 bře 2019, 14:17

No to jsem se chtěl taky zeptat..kde takový státní dluhopis můžu koupit? Stačí jakýkoliv broker s cenýma papírama, tzn. i FIO e-broker by to mohl zvládnout? Nebo na to musí mít broker nějakou licenci.
Ve státních dluhopisech jsem ještě panic, tzn. vůbec nevím kde, co , jak funguje a u koho bych se měl hlásit s případným zájmem.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od Jan » 20 bře 2019, 14:30

Carhir píše:
20 bře 2019, 13:59
Jan píše:
20 bře 2019, 13:33
Carhir píše:
19 bře 2019, 10:16
https://domaci.ihned.cz/c7-66528180-qo8 ... 8b3b9dd048

Tady je rozebrán nový protiinflační dluhopis vydaný MF - myslím že banky se svými spořícími účty tímto dostávají velmi silnou konkurenci.

Pro moji konzervativní část portfolia je toto velice zajímavé.
No... Přišlo mi to jako šrot, ale to asi hlavně ten obyč. Ten protiinflační bude asi za současných podmínek výnosnější, i když i tak mě ta chvála trochu zaráží...
Porovnával to někdo se stavebním spořením na obligátních 150/200kkč? Předpokládám správně, že stavebko je pojištěné zatímco dluhopis ne? I když samozřejmě, že pokud by nebyl splacen dluhopis, tak si nejsem jistý, jak dobytné by případně bylo pojištění vkladů.

Jinak se obávám, že pokud jsou investice do dluhopisů v řádech mld, tak to může být bankám celkem ukradené, je to příliš malý podíl trhu...
Já to naopak vnímám velmi pozitivně. Dle mého důvodu poráží stavební spoření nejméně v tomto:
1. likvidita - jednou za rok možnost předčasného odkupu (bez jakéhokoliv penále!)
2. výnos - odhaduji +- stejný při inflaci 2-2,5%, při vyšší poráží SS
3. žádné poplatky (!)
4. nemožnost měnit emisní podmínky dluhopisu v průběhu investice (asi jste slyšeli o stav spořitelnách které v průběhu spoření snížily úroky)

Co se týče pojištění - stavební spoření kryje Fond pojištění vkladů a za dluhopisy ručí stát. Přeber si co je víc - řekl bych to asi tak: vyjde to nastejno, pokud přijde Matka všech krizí tak ti nepomůže ani jedno:)

Závěr, jako konzervativní složka portfolia která mě vždy ochrání před vysokou inflací s minimálním rizikem a dobrou likviditou - beru!

P.S. dnes ráno jsem byl v ČSOB abych si podepsal Komisionářskou smlouvu a Smlouvu o úpisu. Jak to probíhalo: jejich expert přes investice mě přivítal s širokým úsměvem ale ihned poté co jsem mu řekl že chci pouze státní dluhopisy mu ze rtů zmizel a několik minut se mě snažil zlanařit pro nějaký jiný produkt. Po otázce: ,,máte nějaký produkt který má nejméně stejnou rizikovost jako státní dluhopis a vždy porazí inflaci" to vzdal a odevzdaně mi vyplnil smlouvu ;)
Jsem to spíš myslel tak, že ten obyč dluhopis je natolik nezajímavý, že nemá cenu ani zjišťovat podrobnosti. Ten protiinflační už nějakej potenciál má.
To že se dá z dluhopisu vystoupit jsem nevěděl. Takže to je defakto 1Y termíňák. To už pak zní o dost líp... Pak i ta chvála dává celkem smysl.

Popravdě, já ani nevím, jaké v reálu má SS zhodnocení. Jinak jak píšeš, beru to tak, že vítěz SS je stavební spořitelna (která tak získá dlouhé peníze za nízký úrok (resp. skoro za nulový, protože část (nebo většinu?) vyplacených úroků si refunduje na poplatcích)), plichtu uhraje klient, který získá lepší zhodnocení než na účtu, ale výhra to není, a poražený je stát, který to celé zafinancuje přes příspěvek (a bydlení to nakonec stejně nevyřeší...).
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od Carhir » 20 bře 2019, 14:39

doonio píše:
20 bře 2019, 14:17
No to jsem se chtěl taky zeptat..kde takový státní dluhopis můžu koupit? Stačí jakýkoliv broker s cenýma papírama, tzn. i FIO e-broker by to mohl zvládnout? Nebo na to musí mít broker nějakou licenci.
Ve státních dluhopisech jsem ještě panic, tzn. vůbec nevím kde, co , jak funguje a u koho bych se měl hlásit s případným zájmem.
Já přišel o poctivost se státními dluhopisy dnes ráno takže se můžu podělit o čerstvou zkušenost:

1. do těchto proti-inflačních dluhopisů nelze investovat jinak než přes tzv. Elektronický přístup ke správě majetkového účtu. Ten máš pokud jsi už v minulosti investoval do státních dluhopisů. Vzhledem k tomu že jsi se přiznal že jsi v této oblasti nepolíbený (a tudíž tento přístup nemáš) musíš postupovat následovně..

2. navštiv jednu z vybraných (!) poboček ČSOB viz zde:
https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/ja ... -republiky

3. řekni že chceš investovat do dluhopisu Republika (to není ten proti-inflační, tudíž ho lze nakoupit přes banku) s tím že chceš investovat min. částku 1000 Kč.

4. dostaneš k podpisu dva dokumenty:
- Komisionářskou smlouvu o obstarání úpisu spořících státních dluhopisů
- Žádost o úpisu

(v Žádosti o úpisu na druhé straně si zkontroluj že je zaškrtnuto "Automatické zřízení elektronického přístupu ke správě majetkového účtu")

5. ignoruj návrhy pana / paní na přepážce která se tváří kysele a stále mele něco o mnohem ZAJÍMAVĚJŠÍCH produktech (myslí tím zajímavější z hlediska jeho / její provize)

6. doma pošli tu tisícovku na na sběrný účet MF uvedený ve smlouvě (nezapomeň na var symbol tvoje RČ)

7. do 14 dnů od odeslání peněz by ti měly dojít přihlašovací údaje k tomu Elektronickému příštupu

8. Nyní si můžeš nakupovat ony protiinflační dluhopisy. A hlavně: tento přístup už máš natrvalo zřízený, tudíž si přes něj můžeš sledovat stav účtu, odprodávat investice a v budoucnu nakupovat další emise....

Stačí?:)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od GOGO7 » 20 bře 2019, 15:00

Protiinflační dluhopis MF se mi docela zamlouvá, zvlášť s ohledem na inflaci:
https://www.kurzy.cz/makroekonomika/inflace/ :)

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1718
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od jejinka » 20 bře 2019, 15:21

Vidím jen dva problémy.

- reálná inflace je výrazně vyšší než deklarovaná statistiky. Což ale asi není argument, pokud jako alternativa se bere roční TV

- když už teď reálná inflace neodpovídá oficiálně vykazované na základě kouzel s imaginárním spotřebním košem, co brání statistikům být ještě kreativnější a inflaci pro velký úspěch dluhopisů eliminovat ještě výrazněji?

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od JPT » 20 bře 2019, 15:22

Jan píše:
20 bře 2019, 14:30


Popravdě, já ani nevím, jaké v reálu má SS zhodnocení.
Já si to počítám a mám zhodnocení k 28.02.2019 3,25 % p.a. a 11,57 % celkově. Končí mi to 11/2019, takže se to dostane asi někde k 3% (možná něco málo pod). Mám tam ale ještě úrok 2,2%.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od Carhir » 20 bře 2019, 15:33

jejinka píše:
20 bře 2019, 15:21
Vidím jen dva problémy.

- reálná inflace je výrazně vyšší než deklarovaná statistiky. Což ale asi není argument, pokud jako alternativa se bere roční TV

- když už teď reálná inflace neodpovídá oficiálně vykazované na základě kouzel s imaginárním spotřebním košem, co brání statistikům být ještě kreativnější a inflaci pro velký úspěch dluhopisů eliminovat ještě výrazněji?
(předchozí) 2. emise dluhopisů občanům se prodala v objemu necelé 1mld Kč. Řekněme že o tyto protiinflační bude enromní zájem, takže na hranici 5mld Kč MF ukončí tuto emisi (což může dle emisních podmínek).

5mld činí 0.2% ze státního dluhu k dnešnímu dni (1684mld). Pokud by ČSÚ fixloval inflaci a místo např. 4% skutečné by reportoval 2% tak by stát na těchto 5mld ušetřil 85 miliónů ročně (2% z 5000 miliónů * 0.85 - uvažuji daň).

Nepředpokládám že kvůli této částce by ČSÚ riskoval svoji pověst (to že se do oficiální inflace nepočítají nemovitosti je věc jiná...)

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1718
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od jejinka » 20 bře 2019, 15:40

Po 5mld emisi zastaví? Tak to spěchejte... Toto má daleko větší potenciál.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od GOGO7 » 20 bře 2019, 16:57

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/d ... nomika_fih
Tak nevím co si z tohohle vzít. Průměrný úrok stanovilo MF na 1,91%, protiinflační dluhopis je 6 letý. Jak mohlo MF stanovit
úrok na 6 let, když inflace samozřejmě není dopředu známa? Dluhopisy budou připsány až 1.července. Článek mi připadá dost zmatený. Mají v tom se mi zdá pěknej bordel :roll:

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od zbynhu » 20 bře 2019, 17:08

Já nad tím uvažuju... Na druhou stranu výši inflace těžko odhadovat. A pokud je průměrný úrok stanovený na 1,91%, tak asi předpokládají, že v následujících letech půjde inflace dolů.
Termíňák od J&T na 5 let mi aktuálně nabízí za 2,6% ročně. Pokud pominu možnost, že bych dluhopis odprodal bez sankcí dříve, tak skoro líp vyjde ten termíňák. Inflace dlouhodobě nad 2% asi nebude...
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od Jan » 20 bře 2019, 17:21

zbynhu píše:
20 bře 2019, 17:08
Já nad tím uvažuju... Na druhou stranu výši inflace těžko odhadovat. A pokud je průměrný úrok stanovený na 1,91%, tak asi předpokládají, že v následujících letech půjde inflace dolů.
Termíňák od J&T na 5 let mi aktuálně nabízí za 2,6% ročně. Pokud pominu možnost, že bych dluhopis odprodal bez sankcí dříve, tak skoro líp vyjde ten termíňák. Inflace dlouhodobě nad 2% asi nebude...
Tam jsou smíchaný dva druhy dluhopisů dohromady. První - klasický s průměrným úrokem 1,91% (ale v reálu úrok průběžně stoupá, začíná tuším na 0,5% první rok). A druhý protiinflační s výnosem 0,5% nad inflaci/minimálně 0,5%.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od zbynhu » 20 bře 2019, 17:25

Jan píše:
20 bře 2019, 17:21
zbynhu píše:
20 bře 2019, 17:08
Já nad tím uvažuju... Na druhou stranu výši inflace těžko odhadovat. A pokud je průměrný úrok stanovený na 1,91%, tak asi předpokládají, že v následujících letech půjde inflace dolů.
Termíňák od J&T na 5 let mi aktuálně nabízí za 2,6% ročně. Pokud pominu možnost, že bych dluhopis odprodal bez sankcí dříve, tak skoro líp vyjde ten termíňák. Inflace dlouhodobě nad 2% asi nebude...
Tam jsou smíchaný dva druhy dluhopisů dohromady. První - klasický s průměrným úrokem 1,91% (ale v reálu úrok průběžně stoupá, začíná tuším na 0,5% první rok). A druhý protiinflační s výnosem 0,5% nad inflaci/minimálně 0,5%.
Máš pravdu. Teď jsem šel rovnou ke zdroji, jak uvedla jejinka a tam je to daleko lépe popsáno. Na IDnesu to zmrvili...
Každopádně stejně jsem na vážkách...
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od Flyboy » 21 bře 2019, 06:30

Ty protiinflační dluhopisy mě také zaujaly. Ale když tak nad tím přemýšlím asi je to dobré jen pro někoho kdo má volné miliony a neví co s nima. Pokud přijde krize, tak inflace pravděpodobně poklesne někam mezi 0-1%. K tomu když si připočtu to komplikované shánění těchto dluhopisů, tak kdybych do toho vložil pár set tisíc, vážně mi to za to nestojí.
Stavební spoření vyjde % lépe, nejsou s tím takové starosti a 6 let na to musím čekat také. Ideální je teda založit stavebko na všechny členy rodiny a každých 6 let si vybrat "naspořených" půl milionu + výnosy

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od vyvar z ovaru » 21 bře 2019, 11:04

Stavebko mi prijde uplne naprd. Penize uzamceny na 6 let s vynosem podobnym beznymu uctu u Airbank, kde s penezi muzu nakladat libovolne. Oproti tomu ten protiinflacni dluhopis nevypada spatne.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy

Příspěvek od GOGO7 » 21 bře 2019, 11:14

Tady je to celkem přehledné: https://zpravy.aktualne.cz/finance/inve ... f6b220ee8/.
Sám do toho nejspíš nepůjdu..

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů