Rozložení investic

.
Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
Jan
Gold pen
Gold pen
Reputace: 229
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Jan » 21 úno 2019, 21:06

Aliverex píše:
21 úno 2019, 20:55
Díky moc za rady hoši.
Jen mam ještě otázku.
Kde a podle čeho si vybíráte poskytovatele půjček? (na co si dávat pozor u nich)
( Hlavně s buy back) Stačí Vám to, co píšou na Mintosu nebo jsem tu zahlídnul ještě nějakou stránku na srovnání poskytovatelů.
Děkuju ;)
Každý má svoji strategii. Ale obecně se dá asi říci, že BBG je základ. S BBG jede většina, i když pokud se nepletu, pár zdejších uživatelů má zkušenosti i s půjčkami bez BBG.
A hodnocení - vychází se z hodnocení na Mintosu, na P2PExplore (http://explorep2p.com/mintos-lender-ratings/) a případně vlastních zkušeností.

Ale jelikož se tu oboje celkem čile diskutuje, tak si myslím, že u většiny uživatelů se to různě vyvíjí a modifikuje.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 133
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 22 úno 2019, 10:00

Tak tak, jedná se o tuto stránku: http://explorep2p.com/mintos-lender-ratings/

Za sebe mohu říci, že jsem zůstal na 10%+, investiční horizont 12-18 měsíců. A vybírám si řekněme z horní části tabulky s hodnocením od 60-65 výš. Koukl jsem také na hospodářské výsledky. Spoléhám se spíš na tabulku, než na Mintos rating, už jen proto že Mintos je při hodnocení poskytovatelů trochu ve střetu zájmů a má ta kritéria nastavena trochu jinak.

Ale neber to jako dogma.. co člověk, to strategie :).

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 23 úno 2019, 14:03

Aliverex píše:
18 úno 2019, 21:09
Ahoj,
jsem začátečník a rád bych začal s investováním všeobecně.
Mám teď cca volných 60 000kč, které bych chtěl nějak investovat.
Rozhodl jsem se dát půlku (30 000kč)do P2P půjček a druhou půlku zkusit investovat na akcie (dividendy).
Rozhoduji se jestli jít jako první na Mintos nebo Bondster. (případně to udělat tak, že 15 000kč Mintos a 15 000kč Bondster)
Měsíčně bych chtěl dávat na investice 3000kč a to tak, že půlka (1500kč) do P2P a druhá půlka do akcií. (Vím, že to není moc tich 60k a ani to měsíční investování ale aspoň něco ne?)
Moje otázka: Do čeho jít? Pouze Mintos nebo Bondster nebo obojí?
A co daně? Na Finlordu jsem našel, že když je příjem z P2P do 6000kč% rok, tak nemusím podávat daň přiznání.

Děkuji za odpovědi/rady.
Ahoj, asi ti poradím úplně něco jiného než všichni ostatní :D Nevím jak to myslíš tím, že máš volných cca 60 tisíc. Pokud to jsou tvé celkové úspory (tím myslím pokud nemáš nic dalšího třeba na spořících účtech, ve zlatě/stříbře v trezoru...), tak bych s tím na tvém místě žádné rizikové investice nedělal. Krize v následujících letech přijít může a nemusí. Ale pokud přijde a ty přijdeš o práci, měl bys mít někde snadno dostupných cca 100 tisíc a pokud si živitel rodiny, tak i 200K. Do nějakých rizikovějších investic bys měl jít jen s tím, co máš nad tuto částku. Pokud se i přes toto varování rozhodneš do něčeho investovat, tak investuj jen do stabilních dividendových akcií(ty v krizi padají nejméně) a do P2P z kama to můžeš kdykoliv vybrat, takže jedině Mintos. V Boondsteru sekundární trh, kde by ses mohl půjčky zbavit pokud vím není. Viděl jsem že tu někdo psal něco i o Zonkách, ale z tama ty peníze také nemáš šanci dostat před koncem půjčky, protože sekundární trh je tam úplně k ničemu.
A pak jak tu už psali někteří přede mnou, kupovat každý měsíc za 1500Kč akcie není moc efektivní. Poplatek za nákup (záleží na Brokerovi) může být klidně i víc, než 100Kč. To by byl v ideálním případě tvůj roční výnos.

Aliverex
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aliverex » 23 úno 2019, 21:45

@Flyboy
Díky za názor a rady.
Tich 60k je čistě co můžu aktuálně postrádat mimo svých úspor. Kdybych měl jen 60k, tak nejdu do investic :)

Založim si účet na Mintosu a zkusím si s tim nějak vyhrát s AI a podle explorep2p.com :)
Pak ještě pro ten začátek přes FIO vyzkouším ty CZ akcie.
Jinak co se týe měsíčního investování, tak tich 1500kč do akcií si dam stranou a třeba po půl roce udělam větší nákup než po 1500kč/měsíčně. (to máš pravdu s těma poplatkama za tak málo nakupovat) ;)
Ale u P2P to můžu klidně takhle praktikovat tich 1500kč/měsíčně ne? :)
Díky :)

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 23 úno 2019, 21:49

Na Mintosu to není problém. tam klidně můžeš posílat po pár korunách stále. V CZK to budeš mít z tvé banky pravděpodobně bez poplatků a jen si to v Mintosu vyměníš na eura za 0,7% nebo kolik to teď je. V CZK se tam neoplatí investovat.

Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skejwi » 26 úno 2019, 14:47

Aliverex píše:
18 úno 2019, 21:09
Ahoj,
jsem začátečník a rád bych začal s investováním všeobecně.
Mám teď cca volných 60 000kč, které bych chtěl nějak investovat.
Rozhodl jsem se dát půlku (30 000kč)do P2P půjček a druhou půlku zkusit investovat na akcie (dividendy).
Rozhoduji se jestli jít jako první na Mintos nebo Bondster. (případně to udělat tak, že 15 000kč Mintos a 15 000kč Bondster)
Měsíčně bych chtěl dávat na investice 3000kč a to tak, že půlka (1500kč) do P2P a druhá půlka do akcií. (Vím, že to není moc tich 60k a ani to měsíční investování ale aspoň něco ne?)
Moje otázka: Do čeho jít? Pouze Mintos nebo Bondster nebo obojí?
A co daně? Na Finlordu jsem našel, že když je příjem z P2P do 6000kč% rok, tak nemusím podávat daň přiznání.

Děkuji za odpovědi/rady.
Ahoj Aliverexi,
vítej ve světě investic :-) Tak taky nějaký koment z mé strany. Vždycky záleží, co si od investování slibuješ a na jak dlouho můžeš peníze postrádat. Jeden extrém je velmi dlouhý investiční horizont (>20–30 let), ve kterém bych šel výhradně do akcií (třeba širší světový index nebo Spojené státy přes ETF), které historicky dosahují nejvyšších zhodnocení (~ 6% ročně očištěné o inflaci, žádné nebo malé daně). Pokud máš horizont okolo 5-10 let, byl bych opatrnější, raději akcie s větší dividendou (z českých ČEZ, MONETA, KB, O2, ze světových nějaké blue chips, taky raději diverzifikovaně přes ETF) a likvidní a diverzifikované P2P (dobře se jeví Mintos). S dluhopisy je to teď složité, nedělal bych to.

Celkově mi přijde jako dobrý nápad si investování s touhle částkou vyzkoušet. Dával bych si ale pozor na ty plánované měsíční investice, u kterých tě můžou nepříjemně ničit poplatky. Např. poplatek za nákup přes Fio je 0,35%, min. 40 Kč, takže nad částku 12 tisíc je to už jen procentuální a velikost investice nehraje roli, pod 12 tisíc začíná relativní poplatek narůstat. Řešením by tu bylo Degiro, které nabízí poměrně dost ETF s měsíčním nákupem zdarma bez ohledu na velikost investice. Na Mintos musíš peníze převádět do EUR (v CZK se to už bohužel vůbec nevyplatí), vyplatí se tam nahrávat peníze po větších částkách, které směníš přes nějakou službu, třeba RoklenFx, nouzově můžeš za 0,7% směnit CZK na EUR i přímo na platformě. U Mintosu teď osobně volím krátkodobé půjčky se splatností do 3 měsíců, aby bylo možné reagovat rychleji v případě ekonomického zpomalení. Česká P2P (Zonky, Bondster) mi už teď moc nevoní, výsledný výnos přestává odpovídat riziku a/nebo je likvidita špatná.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Aliverex
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aliverex » 26 úno 2019, 20:18

Ahoj Skejwi,
díky za přivítání :)
Nejradši bych si akcie vyzkoušel na FIO s CZ akciemi. Abych se v tom naučil chodit a velkou výhodu vidím v tom, že nemusím dávat daňové přiznání.
Časem bych zkusil nejspíše Bondster, ale co jsem tak koukal zběžně, tak danění dividend ze zahraničí, tak v tom se vůbec nevyznám.
Takovej dotaz: Pokud koupím např. Jednu akcii nějaké společnosti za 100kč a budu třeba potřebovat peníze a aktuální cena bude 120kč za akcii, tak daním zisk 20kč?
Momentálně chci akcie držet kvůli dividendám, ale jak dlouho netuším. Uvidím.

Mintos nedoporučuješ posílat měsíčně tich 1500kč a směnit to a investovat? Spíše po větší částce?
U akcií to budu dělat při větším obnosu, ale měsíčně si budu dávat stranou 1500kč.

Děkuju :)

Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skejwi » 26 úno 2019, 21:21

Ano, daníš 15% kapitálový zisk za celou třídu aktiv, takže rozdíl všech příjmů z prodeje akcií a všech výdajů za nákup akcií (na tvém příkladu 20 Kč). Nicméně pokud (a) součet všech příjmů z cenných papírů (příjem, nikoli zisk, v tvém příkladu 120 Kč) je za daný rok menší než 100 tisíc, tak je to komplet osvobozené od daně, (b) pokud jsi akcie držel déle než 3 roky, také ze zisku neplatíš daň žádnou. Hlavně to (b) je velká výhoda v delším horizontu.

Přes RoklenFx se dá směnit nejméně ekvivalent 1000 EUR za 0,24%. Pokud chceš směňovat menší částky, tak se asi s tou směnou přes Mintos za 0,7% dá smířit. Revolut a další směnné služby neznám, to by ti poradili ostatní.

Kdyžtak pár odkazů na články o danění mám na stránkách v sekci odkazy, úplně dole Daně a danění investic.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Kokonut

Příspěvek od Kokonut » 02 bře 2019, 14:30

Ahoj, připojuji se jen k tomu že do (soukromých) dluhopisů teď rozhodně nechodit, aktuální situaci sleduje hezky nová FB stránka Rizikové dluhopisy www.facebook.com/rizikovedluhopisy2018/ kde vychází jeden článek za druhým jak krachujou tyto firmy ;) Takže nebrat!

DitaM
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DitaM » 17 bře 2019, 22:48

Kokonut píše:
02 bře 2019, 14:30
Ahoj, připojuji se jen k tomu že do (soukromých) dluhopisů teď rozhodně nechodit, aktuální situaci sleduje hezky nová FB stránka Rizikové dluhopisy www.facebook.com/rizikovedluhopisy2018/ kde vychází jeden článek za druhým jak krachujou tyto firmy ;) Takže nebrat!
Zdravím, díky za tip na stránku. V minulém týdnu mi začala volat nejmenovaná firma která emituje dluhopisy na velmi "bohulibý" projekt, pročetla jsem si na této stránce sekci https://www.rizikovedluhopisy.cz/catego ... ni-smejdi/ a tuto firmu jsem mezi jmenovanými "šmejdy" našla. Když jsem si začala zjišťovat něco víc, tak se ukázalo že opravdu nezveřejňují povinné výkazy atd. Ještě že jsem slepě nenaletěla, to už bych asi své peníze neviděla nikdy.

jejinka
Silver pen
Silver pen
Reputace: 57
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 17 bře 2019, 22:54

Uvědomujete si, že kdo pobral aspoň trochu rozumu, tak toho tato forma reklamy akorát tak spolehlivě odradí?

Jan
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 18 bře 2019, 11:26

jejinka píše:
17 bře 2019, 22:54
Uvědomujete si, že kdo pobral aspoň trochu rozumu, tak toho tato forma reklamy akorát tak spolehlivě odradí?
No, nevím, kolik rozumu jsem pobral, ale nějak poslední dobou zjišťuju, že většina reklam mě (krajně) irituje. Buď proto, že to je totální paskvil (napadá mě reklama nějakého dodvatele energií co v ní je Liška a neurotickej "režisér"), nebo proto, že je to defakto jen snůška negativních pindů obvykle směrem ke konkurenci (napadá mě opět reklama dodavatele energií s Issovou) (ale ani to se jim kolikrát nepodaří), nebo tam pindaj úplný nesmysly (opět reklama s Issovou, kde pindá o ascendentu v Jupiteru, což kdyby si dali aspoň tu práci, aby nebyli za trotly, tak zjistí, že ascendent může být kdekoliv různě, ale rozhodně ne v planetě), případně tam nemaj co říct, tak tam dávají absolutně zbytečné informace/přívlastky, který nemají na užitnou hodnotu žádný vliv (často kosmetika) případně jim téměř nikdo nerozumí (u nějaké pračky invertorovej motor (jako fajn, zní to dobře, ale to je tak všechno)).
Takže díky bohu za reklamy, kde aspoň držej huby. Popravdě, většinou mě teď zaujmou reklamy s nějakým zajímavým hudebním podbarvením...

Herdek, jsem se ale rozlítil :o(.

Ale aspoň už mi nikdo nevolá, nejspíš proto, protože se rozkřiklo, že jsem na ně zlej (a chci vědět, co to teda je ten inverotorovej motor a jaký to má výhody proti obyč motoru (a jestli ten je synchronní nebo asynchronní, zapojenej do hvězdy nebo trojúhleníku, ...), konče tím, ať mi zavolaj, až budou vědět, co to vlastně prodávaj).
Mám zkušenosti s:
---
---

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 194
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 18 bře 2019, 12:07

Jan: nekdy si zajdi na http://www.reklamozrouti.cz/ Zlepsi ti to naladu. :) Byli jsme na tom zrovna nedavno a bylo to super.

Jan
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 08 dub 2019, 15:49

LuckyLuke píše:
08 dub 2019, 14:29
Tak už mám v Bondsteru jen menší část peněz. Uvažuji o kompletním stažení investic. 1 investici mi vloni zesplatnili a nedostal jsem zatím nic. Ztráta byla větší než úroky za celý rok.
Nějaký konkrétní plán kam stažené investice převést?
Mám zkušenosti s:
---
---

jejinka
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 08 dub 2019, 18:01

Jestli jsi gambler, tak krypto, je docela šance, že s novým kolem QE se tam zase přifoukne bublina. A v menší míře se to projeví i na akciích, kde dopad bude mít přímé investování centrálních bank.

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Reputace: 172
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 08 dub 2019, 18:30

Jejinka - souhlas, přesný odhad situace. Pokud bude další QE, jako že nejspíš ano, naskočí na krypto i akcie ještě ti co tam ještě nejsou. V akciích jsou převážně smart money, retail naskočí ve velkém tradičně až těsně před vrcholem. Časem pak všechny bubliny vytvořené z ničeho prasknou a nastane final countdown :o

jejinka
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 08 dub 2019, 20:00

GOGO: a tím já už si právě nejsem jistá. Vždyť to můžou, v souladu s MMT, dělat donekonečna. A účet bude vystavovat jen inflace. Nevím, pouze uvažuji.

//Původní diskuse už byla dost mimo téma, tak jsem vás přesunul sem, Joshua:
https://www.p2pforum.cz/viewtopic.php?f ... 445#p11445

Carhir
Silver pen
Silver pen
Reputace: 134
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 10 zář 2019, 17:33

GOGO7 píše:
19 říj 2018, 15:58
Ano, poplatky fondu Realita se v poslední době změnily, ale jestli k lepšímu? https://www.teslainvest.cz/fond-realita/. Na rozdíl od pojištěného spořicího účtu je tato investice do fondu jakési společnosti Tesla Invest nepojištěná a zas o tolik více nevynáší. Mě by výše poplatku za správu určitě zajímala, protože o to se přece sníží ten každoroční výnos..Poplatek za správu nad 2% ročně je dost ojedinělý. Firma si navíc účtuje ještě poplatek z výnosu. Obvykle bývá buď jedno, nebo druhé. Při výnosu 4% který uvádíš /mě to vychází trošku jinak/ bych musel vložit do fondu opravdu dost peněz, aby se mi to vyplatilo. Nicméně hodně štěstí :)
P.S. Jen připomínám, že při minulé krizi padaly nejvíc ceny nemovitostí a nájmů, takže na realitní fond jako na naprostou jistotu a svatý grál bych teda určitě moc nespoléhal. Jediný, kdo vydělá i při krizi, budou manageři fondu, žijící ze všech těch poplatků..
A to jsi mi GOGO7 připomněl - před nějakou dobou jsem zde obhajoval realitní fond Realita (nyní Tesla invest). Tak mé nadšení už vyprchalo - minulý rok udělali jenom 2,9% a výhled na tento rok není o moc lepší. A ano, je to o poplatcích, dávám ti za pravdu! V jednom srovnání jsem viděl že patří k nejdražším (za minulý rok průběžný poplatek 2,8%).

Oni se chlubí tím že fond je velmi konzervativní (mají velmi nízké zadlužení) - což je sice super, ale od té doby co nám MF nadělilo proti-inflační dluhopisy v mé konzervativní části portfolia ztratili smysl. Za pár měsíců uplynou 3 roky, to už nebudu muset danit a budu prodávat...

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Reputace: 172
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 10 zář 2019, 17:53

Neuvažoval jsi o zřízení svého deníku? Myslím, že by to mohlo hodně lidí zde inspirovat. Když to člověka baví, ze začátku z toho je každý rozpačitý, ale ty máš co říct..

Carhir
Silver pen
Silver pen
Reputace: 134
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 10 zář 2019, 18:06

zkusím o tom zapřemýšlet...

Odpovědět